Tid: 14. mars 2012 Møteinnkallingen
Sted: IMDIs bibliotek
Til stede: Ca 20 deltakere
Referent: Helene Høisveen
Møte i Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDI), Mangfolds- og migrasjons- biblioteket (MOM-biblioteket)
Bibliotekarene Tale og Ingeborg ønsket velkommen, og en kollega fra Strategikontoret fortalte om sitt forhold til biblioteket og tjenestene.
IMDI skal være et kompetansesenter og en pådriver for inkludering og mangfold, og samarbeider med kommuner og sektormyndigheter. MOM-biblioteket er et spesialbibliotek for utlendingsforvaltningen og er opptatt av å dele kompetanse internt og eksternt. De vil gjerne bidra til en kunnskapsbasert debatt, og er pådriver for å øke bevisstheten i egen organisasjon om potensialet folkebibliotekene har som møteplass for hele befolkningen. Biblioteket er aktivt med på møter i organisasjonen for å komme i forkant med relevante tilbud og tjenester.
Biblioteket i IMDI holder sentralt til ved resepsjonen i 1. etasje, noe som gir et signal om at det er viktig i organisasjonen. Men biblioteket har ikke mye plass, så det er hard prioritering mht hva som skal stå framme i hyllene.
Prosjekter
Biblioteket ønsket å finne nye kanaler for å nå brukerne, og gjennomførte bl.a. en undersøkelse for å finne ut hvordan tjenestene kunne tilpasses brukernes behov. Dette resulterte i en kortsiktig og en langsiktig handlingsplan, og de startet bl.a. en blogg http://mombloggen.blogspot.com/.
E-bøker
IMDI-biblioteket har tilgang til 200.000 e-bøker i systemet EBL distribuert av LMinfo. Bøkene kan fjernlånes, og låneperiodene kan være 1 døgn eller 28 dager. Bøkene kan lastes ned og leses på PC, nettbrett eller lesebrett.
Neste Småbib-møte vil bli hos Norad-biblioteket og temaet er Deep-search fra Swets og copyright på e-bøker.
Etterskrift fra IMDI-biblioteket vedr E-bok- og nettverksgruppe:
Når det gjelder e-bøker og det løpende arbeidet med å implementere, skaffe seg erfaringer om bruk og leverandører etc.. tenker jeg at vi kunne med fordel ha etablert et nettbasert forum for å utveksle kommentarer, diskutere, legge ut planer etc..
MoM-biblioteket tok for en stund siden initiativ til en gruppe av små bibliotek med et mer samfunnsvitenskapelig nedslagsfelt, uten at dette helt har tatt av. Vi etablerte nettverket på Yammer.com. Hvis det er tilstrekkelig interesse for det, er det mulig å utvide dette nettverket til hele SMÅbib. Så kan man bruke dette forumet til små og store diskusjoner, samt løpende erfaringsutvekslinger om e-bøker!
Gi beskjed til bibliotek@imdi.no om du ønsker invitasjon til nettverket eller ring oss for å høre mer om dette!
Mangfolds- og migrasjonsbiblioteket
Postboks 8059 Dep, 0031 OSLO. Besøksadresse: Tollbugata 20
Tlf.: 41 52 48 75 Faks: 23 35 15 09
e-post: bibliotek@imdi.no http://www.imdi.no/bibliotek http://mombloggen.blogspot.com/