Tid: 22. april 2008 kl. 13.00
Sted: Oslo politidistrikt, Grønlandsleiret 44, 0190 OSLO
Møtet startet med en orientering av Helene Høisveen, som driver bibliotektjenesten i Oslo politidistrikt. Biblioteket ble nyopprettet i 2007. Juss, politifag og kriminologi er kjernefagområdene til biblioteket. Biblioteksystemet er Mikromarc 2.
Demonstrasjon av Mikromarc 3 (Nyutviklet biblioteksystem fra Bibits)
Daglig leder Kjetil Hillestad fra Bibits hadde med seg kursleder og teknisk kompetanse til en presentasjon og demo av MM3, som nå stort sett er ferdig utviklet for grunnskolene. Ver. 3.1 for videregående skoler blir ferdig til skolestart 2008. Ver. 3.2 for fag- og folkebibliotekene (4 folkebibliotek og 1 fagbibliotek) blir lansert i oktober 2008. Det betyr at vi andre må smøre oss med tålmodighet en stund til. Se for øvrig vedlegg fra presentasjonen.
Ellen Enge viste demo, slik at vi fikk se hvordan MM3 er ment å virke. Vi fikk ikke fullt ut inntrykk av hvordan det blir, siden det er laget for grunnskolen. Vi vil få bedre inntrykk av systemet til høsten når versjon 3.2 blir ferdig til utrulling.
Bærumskolene har kommet lengst, og for å få et inntrykk av hvordan MM3 ser ut, kan vi søke på følgende adresse: http://websok.mikromarc.no/baerumskolene
Etter presentasjon og demo av MM3, hadde vi en gjennomgang rundt bordet om hvilke systemer vi har – fordeler og ulemper med de ulike systemene. De fleste har Mikromarc, noen har Tidemann (fra Bibliotekservice) som tidsskriftsystem i tillegg til Mikromarc, noen har kun Tidemann, og noen har Bibsys. Hvilken rolle og bruk av biblioteket er avgjørende ved valg av biblioteksystem.
Det ble også snakket om brukerundersøkelser, og Tale Grøtte, fra Mangfolds- og migrasjonsbiblioteket, fortalte om en brukerundersøkelse de hadde gjort. Den sendes ut som vedlegg til referatet.
Temaer for høstens møter
Vi planlegger et møte med ABM-utvikling i slutten av september, med tema: Konsortieavtaler og ABMs arbeid med disse. Nyheter og endringer etc. Birgit Hydle tar ansvar for å være pådriver/kontaktperson for møtet.
I november vil vi prøve å få til et møte hos Bibits, hvor vi forhåpentligvis vil få se bedre hvordan MM3 vil bli for oss i fagbibliotek.
Møtet ble avsluttet med en omvisning i det nyopprettede biblioteket i Oslo politidistrikt.
3 vedlegg:
Micromarc-presentasjon - Brukerundersøkelse Mangfolds- og migrasjonsbiblioteket - Liste over temaer