Analiza Rozwiązań Budowlanych Dla Terenów Nadrzecznych - Woj. Mazowieckie

Data publikacji: 2014-08-08 13:39:49

Analiza Rozwiązań Budowlanych Dla Terenów Nadrzecznych - Woj. Mazowieckie

Celem opracowania jest przedstawienie dobrych praktyk w zakresie rozwiązań architektonicznych dla zabudowy na terenach zagrożonych powodzią. Propozycje przedstawiono w formie prostych zasad architektonicznych. Rozwiązania te pozwalają na bezpieczne lokalizowanie budynków na takich terenach. W punkcie Zastosowanie standardów architektonicznych przedstawiono ogólny zarys całego opracowania. Możliwości jego zastosowania w planowaniu przestrzennym przedstawiono w punktach dalszych. Punkty Komunikacja, Poziom Posadowienia Budynków i Technologia stanowią uszczegółowienie podanych zasad do zastosowań w budownictwie na każdym z terenów ujętych przez standardy urbanistyczne jako budowlane.

Standardy architektoniczne balansując pomiędzy urbanistyką a technologią stanowią małą część złożonego problemu zabudowy na terenach zalewowych, tym samym powinny być rozpatrywane łącznie ze standardami urbanistycznymi i technologicznymi.

W opracowaniu przedstawiono zbiór formuł pozwalających na lokalizację zabudowy w sposób bezpieczny na terenach zagrożonych powodzią. W związku ze złożonością charakterystyki terenów zagrożonych skutkami zalewania, zróżnicowaniem terenów województwa oraz koniecznością opracowania prostych i czytelnych reguł standardów architektonicznych, wyselekcjonowano jeden z wielu możliwych do przyjęcia parametrów powodzi. Kryterium opracowania dobrych praktyk oparto na podstawie, będących w opracowaniu, map zagrożenia i ryzyka powodziowego. Zgodnie z treścią opracowywanych materiałów, łatwo dostępnym parametrem określającym skalę powodzi stanie się zasięg i głębokość zalewu.

Analiza Rozwiązań Budowlanych Dla Terenów Nadrzecznych - Woj. Mazowieckie