Égitestek

A NAP: Naprendszerünk központi égitestje. A Nap 1 392 000 km átmérőjű. mintegy 6000 fok felszíni hőmérsékletű sárga törpecsillag. Tengelyforgási ideje kb. 27 nap. Középpontjában atommag-fúzió történik, hidrogén alakul át héliummá. Közben energia szabadul fel. A Napból kisugárzott fény és hő elengedhetetlen a földi élet számára. A Nap felszínén időről időre kisebb-nagyobb sötét alakzatok jelennek meg, ezek a napfoltok. Bennük az erős mágneses tér lefékezi a felszínre törő anyag áramlását, így az később hull alá. A megnövekedett idő alatt a felszín le tud hűlni, így a napfoltok akár 1000 fokkal is alacsonyabb hőmérsékletűek környezetüknél. A Napból a fény- és hősugárzáson kívül elektromosan töltött részecskék, protonok és elektronok is áramlanak kifelé. Ezek összességét napszélnek nevezzük. A Föld mágneses terének és légkörének a napszéllel való kölcsönhatása révén alakul ki a sarkifény jelensége.

A Naphoz legközelebb a Föld típusú bolygók, vagy más néven kőzetbolygók keringenek:

A MERKÚR: A következő táblát a Nap szomszédságában, csupán 6 méterre találjuk. A bolygó átmérője 4 900 km, vagyis körülbelül harmadakkora, mint a Föld . A Naptól átlagosan 58 millió km-re kering, naptávolsága viszont folyamatosan változik. A bolygók ellipszis alakú pályán keringenek központi égitestünk körül. Ezek az ellipszisek kevéssé lapultak, alig térnek el a szabályos körtől. Egyetlen kivétel a Merkúr pályája, néha csupán 46, máskor 70 millió km-re jár a Naptól. Ez a legkisebb bolygó. A szerény mérethez alacsony tömeg is társul, a gyenge gravitációs tér pedig nem képes légkört biztosítani. Ennek hiányában a felszíni hőmérséklet is szélsőséges, nappal 400 °C fölé is emelkedhet, míg éjszaka megközelíti a -200 °C-ot. Felszínét sűrűn borítják a kráterek, ezek létrejöttéért kisebb-nagyobb meteoritok becsapódása okolható. A Merkúr forgástengelye csaknem merőleges a keringés síkjára, tehát évszakok nincsenek ezen a bolygón. A sarkvidék mélyebb krátereibe soha nem süt be a Nap, így ott valamennyi jég is megmaradhatott annak ellenére, hogy ez a Naphoz legközelebb keringő bolygó. Nevét Mercuriusról (görög megfelelője Hermész) az istenek hírnökéről kapta. Az elnevezés gyors Nap körüli mozgásának tulajdonítható.

A VÉNUSZ: Vagy alkonyatkor vagy hajnalban figyelhetjük meg az égen, ezért népünk Esthajnalcsillagnak nevezi ezt a ragyogó fényességű bolygót. Földünknél alig kisebb, 12 000 km az átmérője. Itt a nap 243, míg az év 225 földi napig tart, tehát a nap hosszabb az évnél a Vénuszon. Naptávolsága kb. 110 millió km, vagyis 11 m-re találjuk a tábláját a Napétól. Sűrű légköre főleg szén-dioxidból áll, ennek köszönheti extrém időjárását is: A felszíni hőmérséklet 500 °C körül van, ami a gyors légkörzés következtében a hosszú éjszaka során sem csökken számottevő mértékben. A kénsav-felhőkből hulló csapadék nem éri el a felszínt, a nagy hőségben hamarabb elpárolog. A légnyomás a földinek 90-szerese. A sűrű légkör nem átlátszó, így csak radar-mérésekkel tudtuk feltérképezni a domborzati viszonyokat. A vénuszi körülmények igencsak próbára tették az oda tartó űrszondák fejlesztőinek leleményességét. Nevét a szerelem. a szépség és termékenység római istennőjéről kapta, nyilván azért, mert ez a legfényesebb bolygó.

A FÖLD ÉS A HOLD : A következő két kőlapot egy virágágyás bokrai rejtik. Szülőbolygónk a Naprendszer harmadik bolygója 150 millió kilométerre rója éves köreit csillagunk körül. Átmérője az egyenlítőnél 12 756 km, tengelyforgási ideje 1 nap. Az egyetlen bolygó a Naprendszerben, amelynek felszínén a víz állandóan képes folyékony halmazállapotban megmaradni. Ez a megfelelő hőmérsékletnek, és légnyomásnak köszönhető. Az óceánok szolgáltak élőhelyül a Földön megjelenő első életformák számára. Bár nem kizárt, hogy a Naprendszer más égitestjein is fejlődésnek indult az élet, jelenleg nem ismerünk egyéb létformákat.

A Földnek egy 3500 km átmérőjű holdja van. Ez a mi Holdunk. amely átlagosan 387 ezer km-re kering körülötte. Légköre nincs, felszínét becsapódásos eredetű kráterek borítják. Keringése kötött, vagyis ugyanannyi idő alatt fordul meg tengelye körül, mint ameddig pályáját körbejárja. Ezért mindig ugyanazt az oldalát fordítja felénk. A Föld felé néző oldalon sötétebb területek figyelhetők meg, ezeket tengereknek nevezik. Felfedezésükkor valódi tengereknek gondolták őket, idővel azonban kiderült, nincs víz a Holdon.

A MARS: Következő állomásunkra a lépcső tetejénél lelhetünk: 230 millió km közepes távolságban kering a Nap körül és egy teljes keringéséhez 687 napra van szükség, tengelyforgási ideje viszont majdnem pontosan egy nap. Átmérője kb. fele a Földének, ezért a felszíni gravitáció is gyengébb. Magas vasoxid-tartalmú kőzet borítja, ennek köszönheti jellegzetes vöröses-barna színét, amiről szabad szemmel is meggyőződhetünk. A kiszáradt folyómedrek egykori vízfolyásokról tanúskodnak, de találunk itt hatalmas szakadékvölgyet, és órás vulkanikus hegyeket is. A felszíni hőmérséklet - 140 és +20 °C között változik. Nagyobb távcsővel hósapkái is felfedezhetők, ezek a kevés vízjégen kívül főleg szárazjégből állnak. Igen ritka légkörét elsősorban széndioxid alkotja. Néha hatalmas porvihar tombol a Marson, ilyenkor a felszín sem látható. Az utóbbi évek legkutatottabb bolygója, számos űrszonda kering körülötte, vagy szállt le a rá, hogy az egykori folyékony víz, és az esetleges élet nyomait kutassák. Nevét vörös színe miatt a hadak istenéről kapta. Két kicsi, szabálytalan alakú holdja van, a Phobos és a Deimos.

A KISBOLYGÓK: A Planetáriumhoz vezető úttal szemben, a Nap-kőtől 42 méterre a kisbolygókat jelölő kőlapot találjuk. A Mars és a Jupiter között, ahol úgy tűnik, hogy egy nagyobb bolygónak kellene lennie, százezernyi szikladarab kering átlagban négy és fél éves keringési idővel. Az elsőnek felfedezett és legnagyobb kisbolygó, a Ceres majdnem 1000 km átmérőjű. Jelenleg már több százezer kapott sorszámot. A néhány száz darab magyar vonatkozású kisbolygó közül 23-at dr. Kulin György fedezett fel a harmincas években. Itt négy kiváló ismeretterjesztő csillagász nevét tüntettük fel, akikről kisbolygót neveztek el.A szám a kisbolygó eredeti lajstrom-száma.2058 Róka Gedeon tanár, ismeretterjesztő.3019 dr. Kulin György csillagász, az Uránia bemutató csillagda megalapítója és első igazgatója.3427 Szentmártoni Béla amatőrcsillagász, a modern magyar amatőrcsillagászat elindítója.28492 Dr. Marik Miklós tanár, asztrofizikus, tanszékvezető docens.

Most következzenek az óriásbolygók, vagy más néven a gázbolygók.A jelzések a lépték szerint az Ifjúsági-sétány mentén, az Akácosban folytatódnak.

A JUPITER: 78 m-re található a Naprendszer legnagyobb bolygója. 143 000 km egyenlítői átmérőjével tizenegyszer nagyobb Földünknél. Tömege kétszer akkora mint az összes többi bolygóé együttvéve. Kb. 800 millió kilométerre járja útját csillagunk körül. Keringési ideje közel 12 év, tengelyforgása viszont igen gyors, nem egészen 10 óra. Anyaga főleg hidrogén és hélium, ez a látható felszín közelében gáz, míg mélyebben folyékony halmazállapotban van jelen. Már kisebb távcsövekben is feltűnik sávos felhőzete. Felhőtakarójának legmeglepőbb jelensége azonban a Nagy Vörös Folt, már évszázadok óta gomolyog ez az anticiklon. A bolygó a földinél tízszer erősebb mágneses térrel rendelkezik. A római mitológiában Jupiter az ég, a nappali világosság, a vihar istene, az istenek királya, akit a görög Zeusszal azonosítottak, nevének jelentése "fényes égbolt". A Jupiternek már hatvannál több holdját ismerjük. A négy legnagyobbat Galilei fedezte fel 1610-ben.

A SZATURNUSZ: Kőlapját 143 méterre, a Simonkay Lajos-sétányra bekanyarodva baloldalon találjuk. A Naptól mintegy 1 ½ milliárd km távolságra kering, keringési ideje kb. 29 ½ év. Átmérője 120 000 km, a Földének közel kilencszerese. 10 óra 39 perc alatt fordul meg a tengelye körül. A bolygót főleg hidrogén és hélium alkotja, sűrűsége rendkívül kicsi, 0,7 kg/dm3, vagyis úszna a vízen, ha találnánk alkalmas méretű óceánt a kísérlethez. Az összes óriásbolygó rendelkezik gyűrűkkel, ezek általában vékony, jelentéktelen képződmények. A Szaturnusz gyűrűrendszere viszont hatalmas, kiterjedése közel 1 millió km, ugyanakkor rendkívül vékony, vastagsága csupán 1-2 km. A gyűrűk jégkristályokból és kődarabokból állnak. Szaturnusz az egyik legősibb római isten. A vetés, a vetőmag istene, a könyörtelen idő jelképének tekintették. A görög mitológiabeli titánnal, Kronosszal azonosították. Jelenleg több, mint 60 holdja ismert. Közöttük találjuk a Titánt, amely 5150 km-es átmérőjével a Merkúrnál is nagyobb.

Ezek után azokat a bolygókat vesszük sorra, amelyek az ókorban még ismeretlenek voltak.

AZ URÁNUSZ: Ez a pont 287 méterre, a romos étterem sarkával szemben az Eper táblában látható. Mintegy 3 milliárd km távolságban 84 év alatt kerüli meg a Napot. Átmérője közel 51 000 km, a Földének több, mint négyszerese. Naprendszerünkben egyedülálló módon a bolygó forgástengelye annyira megdőlt, hogy szinte a pályasíkjában fekszik, tengelyforgási ideje 15 ½ óra. Az Uránuszt 1781-ben fedezte fel Sir William Herschel. Szabad szemmel csupán halvány csillagocskának látszik. Vasból és szilikátokból álló magja nagyobb, mint a Föld, ezt kb. 18000 km sugarú vízből, ammóniából és metánból álló fagyott kéreg és egy vastag, héliumot, hidrogént és metánt tartalmazó légkör övezi. A metán okolható felhőzetének kékes színéért is. A bolygó belseje talán részben folyékony. Az Uránusznak nagyobb az átmérője, de kisebb a tömege mint a Neptunusznak. Uránusz a görög mitológiában az eget megszemélyesítő isten, Gaia-Földanya férje, az első, legősibb istennemzedék képviselője. Szaturnusz apja. Földi távcsövek és a Voyager-2 űrszonda segítségével már huszonhét holdját ismerjük, ezeket nem az ókori mitológiából, hanem Shakespeare színpadi műveinek és Alexander Pope angol költő Fürtrablás című szatirikus eposzának szereplőiről nevezték el. Halvány gyűrűit 1977-ben fedezték fel, amikor azok elfedtek egy csillagot.

A NEPTUNUSZ: A bolygót jelképező követ az Andreánszky Gábor sétány mentén a Törökmogyoró táblán találjuk 450 méterre a Nap-kőtől. A Naprendszer legkülső bolygója, 4 ½ milliárd km-re rója útját központi csillagunktól. Keringési ideje 165 év, tengelyforgási ideje 18 óra. Átmérője 49 000 km, modellünk ½ cm-esnek ábrázolja. A Neptunuszt 1846-ban a francia Urbain Le Verrier számításai alapján Johann Galle német csillagász találta meg. Le Verrier az Uránusz mozgásában mutatkozó rendellenességeket egy feltételezett külső bolygó tömegvonzásának tulajdonította, így határozta meg az ismeretlen égitest hollétét. Egy évvel korábban az angol matematikus, John Couch Adams is hasonló eredményre jutott, de számításait a királyi csillagász nem vette komolyan. További érdekesség, hogy 1613-ban Galilei is észlelte, de nem ismerte fel, hogy új bolygót lát. A Neptunusz belső felépítése hasonló az Uránuszéhoz, kékes színét a légkörében jelen lévő 2%-nyi metán okozza. Neptunusz az egyik legősibb római isten. A görög Poszeidónnal a tengeristennel azonosították, Kronosz és Rheia fia, Zeusz fivére. A Neptunusz ismert holdjainak száma tizennégy.

Végül egy olyan égitest zárja a sort, amely a sétáló naprendszer építése óta elveszítette bolygó státuszát.

A PLUTO: Igazán nem nagy, átmérője kb. 2300 km, így nemcsak az összes bolygónál, de számos holdnál is kisebb. Kicsinyített Naprendszerünkben csak 0,23 mm-nek mutatjuk 595 méterre a Napot jelképező kőlaptól, majdnem a Vajda Péter utcánál. 248 év és 157 napos pályája annyira eltér a körtől. hogy időnként a Neptunusznál is közelebb kerül a Naphoz. A Neptunuszon túli bolygó felkutatását a híres bolygómegfigyelő, Percival Lowell kezdte meg 1905-ben, a Neptunusz megfigyelni vélt pályaháborgásai alapján. Lowell halála után 1930-ban az obszervatórium asszisztensének, Clide Tombaugh-nak sikerült felfedeznie a Plutot. Akkor bolygóként katalogizálták, ám egyre gyűltek az érvek ezen besorolás ellen. A naprendszer belsejében találhatók a kőzetbolygók, míg kívül az óriásbolygók. A Pluto egyik kategóriába sem fér bele. A bolygók egy síkban, nagyjából kör alakú pályán keringenek, a Pluto kilóg a sorból, pályaellipszise 17°-os szögben hajlik a Naprendszer síkjára, napközelben 4 ½, naptávolban 7 ½ millió kilométerre jár csillagunktól. A végső érvet azonban a Neptunuszon túl keringő, a Plutohoz hasonló égitestek - az ún. Kuiper-objektumok - tömeges felfedezése jelentette az ezredfordulót követően. A Nemzetközi Csillagászati Unió 2006-os közgyűlésén végül egy új égitesttípus, a törpebolygó került bevezetésre. Ide tartozik a Pluton kívül a fő kisbolygóöv legnagyobb égiteste: a Ceres, továbbá 3 Kuiper-objektum, a Haumea, a Makemake és az Eris is. A Pluto a görög mitológiában Hadész istennek, az alvilág urának egyik elnevezése. A Plutonak öt holdját ismerjük.

Itt még nincs vége a Naprendszernek, csak sétánknak. Még több milliárd apró égitest; kisbolygók, üstökösök övezetei húzódnak kb. egy fényév távolságig. Egy fényév az a távolság, amelyet a fénysugár egy év alatt megtesz. Ez 9 és fél billió km.

Tízmilliárdszorosan kicsinyített Naprendszerünkben, ahol 1 méter = 10 millió km, a fény 30 mm-t tesz meg 1 másodperc alatt, így egy fényév itt 950 km. A legközelebbi csillag 4,3 fényévre, itt 4100 km távolságra volna.

És még egy érdekesség: ha kényelmesen 10 perc alatt járjuk be a sétáló naprendszert, akkor a fénysebesség harmincháromszorosával haladunk a modellünkön, mert a fény átlagosan 5 1/2 óra alatt ér a Plutohoz.