Działania w szkole

Rok szkolny 2014/2015

Wizyta na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym - wycieczka zawodoznawcza

Dnia 26.03.2015 r. klasa 1a LO (profil biologiczno - chemiczny) uczestniczyła w wycieczce na Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.  Uczniowie pod opieką dr n. med. Krzysztofa Krzanowskiego mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób prowadzone są zajęcia na tej uczelni. Na początku wysłuchali krótkiej informacji o kierunkach studiów medycznych. Następnie mieli możliwość zobaczenia i posłuchania  jak wyglądają wykłady i ćwiczenia. Zostali oprowadzeni po salach anatomicznych, gdzie mieli okazję zobaczyć ćwiczenia ze studentami. W dalszej części zajęć zobaczyli mogli dotknąć kości ludzkich oraz obejrzeć różne części ciała człowieka umieszczone w formalinie. Dużym przeżyciem była możliwość obejrzenia zwłok ludzkich i zobaczenie jak wygląda anatomia zwłok. Młodzież uznała wyjazd za ciekawy.  Wielu z nich zachęcił do podjęcia studiów na kierunku medycznym.

Dzień Przedsiębiorczości

W dniach 23 – 27 marca 2015 roku uczniowie tej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Dzień Przedsiębiorczości”, którego organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W tym roku młodzież naszej szkoły odwiedziła najróżniejsze firmy i instytucje, żeby tam wcielić się w role pracowników. Uczniowie podczas praktyk mieli szansę zapoznać się między innymi z takimi zawodami jak: przedstawiciel medyczny, nauczyciel, kierowca, policjant, strażak, dziennikarz, urzędnik. Na kilka godzin stali się urzędnikami w Urzędzie Miejskim w Łobzie. Spróbowali swoich sił jako reporterzy w „Nowym Tygodniku Łobeskim”. Liczną grupę uczniów myślącą o kierunkach medycznych przyjęły łobeskie apteki: „Pod Koroną”, „Wieża Zdrowia” oraz „Dr. Max”. Klasa mundurowa naszej szkoły spędziła ten dzień w Powiatowej Komendzie Policji w Łobzie (grupa policyjna) oraz w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie (grupa strażacka).

    Dzień ten umożliwił uczestnikom zapoznanie się z charakterystyką pracy na konkretnych stanowiskach w wybranych przez siebie zakładach pracy. Uczniowie uczestniczący w projekcie mieli przydzielonego opiekuna, który zapoznawał ich z zakresem obowiązków, zadaniami na dany dzień.

Celem praktyk było: 

„Dzień przedsiębiorczości” to nie tylko niezwykła przygoda dla  uczniów planujących dopiero swoją zawodową przyszłość, ale także dla tych, którzy decydują się przez jeden dzień poświęcić swój czas, aby dzielić się swoja wiedzą i doświadczeniem z innymi ludźmi.

Dyrekcja szkoły, młodzież i szkolny koordynator składają serdeczne podziękowania firmom i instytucjom, które umożliwiły realizację tego projektu. Dziękujemy za miłe i ciepłe przyjęcie naszej młodzieży oraz ich ukierunkowanie w związku z wykonywanym zawodem.

Warsztaty dziennikarskie

Młodzi ludzie marzący o pracy dziennikarza w dniach 24–25 listopada pojechali do Szczecina, by uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Łobzie.

    Warsztaty prowadziła pani Małgorzata Frymus - dziennikarka i publicystka Polskiego Radia Szczecin zajmująca się kulturą. Opowiedziała ona uczniom czym charakteryzuje się jej praca, jaką drogę przeszła, aby pracować w tym zawodzie. Wraz z młodzieżą opracowała jaki powinien być dziennikarz, jakich cech nie może mieć, a które są wymagane, np.: wygadany, przewidywalny, zawzięty, wiarygodny, uczciwy, otwarty, kulturalny. Wieczorem uczniowie zwiedzili niesamowitą Filharmonię im. M. Karłowicza w Szczecinie, która wywarła na nich ogromne wrażenie.

    W drugim dniu warsztatów uczniowie mieli okazję poznać tajniki pracy radiowej i przetestować profesjonalny sprzęt dziennikarski w trakcie zajęć w Radio Szczecin. Spotkali się z ludzi, którzy tam pracują. Po południu udali się do kina ,,Zamek” na film "Wielka ucieczka na Północ", a po spektaklu mieli okazję porozmawiać z reżyserem - Andrzejem Faderem. Odpowiedział on na nasze pytania.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (ang. Global Entrepreneurship Week, GEW) to ponadnarodowe wsparcie i stworzenie klimatu dla postaw przedsiębiorczych. Celem tej inicjatywy jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i które pozwala zakwitnąć kreatywnym inicjatywom młodych ludzi.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, organizowanego po raz drugi w Polsce, uczniowie Zespołu Szkół w Łobzie oraz zaproszeni goście wzięli udział w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości „Otwarta firma". W ramach projektu - w dniach 17-23 listopada 2014 r. - młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach, mających na celu przygotowanie uczniów do lepszego podejmowania decyzji edukacyjnych, zawodowych i ekonomicznych.

Tydzień dla oszczędzania

Akcja Tydzień dla Oszczędzania to ogólnopolska, edukacyjna akcja społeczna, której celem jest promowanie idei oszczędzania oraz przekazywanie wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Związana jest ona ze Światowym Dniem Oszczędzania, który społeczność międzynarodowa obchodzi 31 października.

W szkole  w dniach 27 - 31 października 2014 r zostały zorganizowane  następujące przedsięwzięcia:

1) GRA INTERNETOWA "Pierwszy milion" - www.1milion.edu.pl

W ramach gry każdy z nas może być milionerem, ważne jednak, by nauczyć się oszczędzania, inwestowania i mądrego korzystania z usług rynku finansowego.  Każdy mógł  poćwiczyć te umiejętności, spróbować zdobyć swój pierwszy milion, grając w jedną z najciekawszych edukacyjnych gier online, jakie istnieją na rynku. Na najlepszych graczy (uczniów i studentów) czekały realne pieniądze - nagrody.

2) LEKCJE O OSZCZĘDZANIU w ramach przedmiotu podstaw przedsiębiorczości.

Ogólnopolski Tydzień Kariery

Nasza szkoła już po raz szósty przyłączyła się do Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, czyli OTK. Jest to coroczne działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego - wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem:

„Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?”.

Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniach z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, panią Dorotą Szklarską. Tematem zajęć był wpływ zainteresowań i kierunków rozwoju człowieka na planowanie kariery zawodowej. Dla klas trzecich doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery przygotował informacje potrzebne absolwentowi wchodzącemu na rynek pracy.

W ramach realizacji projektu „Od szkoły do Kariery – Metodologia Doradztwa Zawodowego Ukierunkowanego na Ucznia, z Wykorzystaniem Narzędzia Career Path Test (CPT)” pierwsi uczniowie wzięli udział w teście badającym ich predyspozycje zawodowe. Test wyboru ścieżki kariery wypełnią wszyscy uczniowie naszej szkoły, a wyniki zostaną omówione w trakcie spotkań indywidualnych.

Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?

Rynek pracy zmienia się szybko i dynamicznie, dlatego niezbędne jest posiadanie bieżących informacji na temat zmian zachodzących na rynku pracy, zasad nim rządzących oraz instytucji wspierających osoby poszukujące pracy. O wadze i potrzebie ich posiadania nie trzeba nikogo przekonywać. Ważne, aby były one aktualne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. W związku z natłokiem informacji duże znaczenie ma ich odpowiednie wyszukiwanie i selekcjonowanie, tak aby były przydatne w planowaniu kariery zawodowej.

Rok Szkoły Zawodowców

Rok szkolny 2014/2015 został ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej panią Joannę Kluzik-Rostkowską „Rokiem Szkoły Zawodowców”. W naszym województwie został on uroczyście  zainaugurowany 20 października 2014 r. w czasie konferencji w  Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie. W spotkaniu wzięła udział trójka naszych nauczycieli: Anna Rabiejewska, Renata Schmidt i Zbigniew Szymanek. W czasie konferencji przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej prezentowali uczestnikom spotkania plany i działania MEN związane z odbudową szkolnictwa zawodowego. Przedstawione zostały również zmiany w przepisach prawa oświatowego. Omówione zostały również możliwości wsparcia procesu zmian w kształceniu zawodowym i ustawicznym, w tym również z wykorzystaniem środków europejskich w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Uczestnicy spotkania zapoznali się z działaniami Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty na rzecz promocji i rozwoju szkolnictwa zawodowego w woj. zachodniopomorskim.

Edukacja szansą na lepsze zatrudnienie w powiecie łobeskim

23 września uczniowie klas 3a i 3b LO oraz 3A (technik hotelarstwa) i 4 A TZ wzięli udział w Targach Edukacyjnych w ramach projektu „Edukacja szansą na lepsze zatrudnienie w powiecie łobeskim”. Miejscem całego wydarzenia było Gospodarstwo Agroturystyczne „Młyn nad Starą Regą” w Tarnowie.

W czasie spotkania swoje oferty edukacyjne przedstawiły: Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu oraz łobeska szkoła policealna. Prelegenci opowiadali o możliwościach kształcenia na wybranych kierunkach gwarantujących pewne zatrudnienie. Zapotrzebowanie na kadrę pracowniczą przedstawili również lokalni przedsiębiorcy: „Nowamyl” S.A. oraz Zakłady Naprawcze Mechanizacji Rolnictwa S.A. Reprezentanci tych zakładów przedstawili uczestnikom profil działalności swoich firm. Omówili również oczekiwania i spostrzeżenia dotyczące rynku pracy. Dzięki projektowi możliwe było bezpośrednie spotkanie uczniów z przedstawicielami lokalnych pracodawców oraz przekazanie praktycznych informacji ułatwiających odnalezienie się na rynku pracy przez młodzież. Był to dla wielu uczniów pierwszy bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą, co z pewnością pomoże w przyszłości lepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy.

Spotkanie maturzystów ze studentami

W naszej szkole maturzyści co roku mają okazję uczestniczyć w spotkaniach ze studentami. 10 września  z wizytą do naszej szkoły przybyli studenci kształcący się na różnych uczelniach i kierunkach: Marta Chuchro – filologia polska na UAM w Poznaniu, Dorota Czajka – lingwistyka stosowana na Uniwersytecie Gdańskim, Anna Jurzysta – zarządzanie (Uniwersytet Szczeciński), Katarzyna Dubicka – finanse i rachunkowość (Uniwersytet Szczeciński), Natalia Rapacz – pielęgniarstwo na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, Joanna Romejko zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Agnieszka Horbacz – gospodarka przestrzenna (Uniwersytet Szczeciński), Kajetan Olizarczyk – informatyka w Akademii Morskiej w Szczecinie, Marek Ciechański – budownictwo (ZUT Szczecin), Michał Serweta – przyszły policjant (Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie). Nasi maturzyści od  starszych kolegów dowiedzieli się  jakie wymogi muszą spełnić, aby dostać się na daną uczelnię i na który kierunek, skąd mogą uzyskać pomoc finansową oraz ile wynoszą koszty utrzymania w poszczególnych miastach.

XIII Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

14 października 2014 r. ruszyła XIII edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, która trwała do 17 stycznia 2015 roku. Celem projektu „Szkolna Internetowa Gra Giełdowa oraz kurs e-learningowy "SIGG.EDU.PL ” jest edukacja ekonomiczna młodzieży w zakresie mechanizmów działania rynku kapitałowego oraz giełdy.Szkolna Internetowa Gra Giełdowa od praktycznej strony uczy młodych ludzi inwestowania na giełdzie, analizowania sytuacji na rynkach, podejmowania decyzji i pracy w grupie. Dzięki dostępowi do giełdowego systemu transakcyjnego, zespoły uczestniczące w Grze (3-4 uczniów pod opieką nauczyciela) mogą zainwestować wirtualne 100 000 zł w akcje spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

Salon Maturzystów 2015

                              W dniach 7 - 8 września w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się ogólnopolska kampania informacyjna Salon Maturzystów Perspektywy 2015.  Podczas Salonu uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną oraz wymaganiami rekrutacyjnymi  polskich uczelni oraz wysłuchać wykładów ekspertów z okręgowych komisji egzaminacyjnych na temat matury 2016.

Uczniowie naszej szkoły odwiedzili Salon Maturzystów 8 września.  Uczestniczyli w  spotkaniach  poświęconych wynikom tegorocznej matury oraz przygotowaniom do matury 2016 z języka polskiego, języków obcych i matematyki, a także przedmiotów dodatkowych, takich jak: biologia, geografia, historia, wos  i chemia. Maturzyści dowiedzieli się m.in. jakie błędy najczęściej popełniane są przez maturzystów oraz jak napisać egzamin dojrzałości, by był doskonale oceniony.  Wyjazd do Szczecina był dla maturzystów  doskonałą okazją do porównania ofert uczelni. Natomiast uzyskane informacje na temat matury oraz wymagań rekrutacyjnych pozwolą  uczniom odpowiednio wcześnie zaplanować egzamin maturalny i wybrać właściwe przedmioty dodatkowe.



Rok szkolny 2013/2014 

Targi edukacyjne dla gimnazjalistów

13 maja 2014 r. nasza szkoła wzięła udział w Targach Edukacyjnych dla uczniów klas trzecich Gimnazjum Integracyjnego im. Adama Mickiewicza w Łobzie. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie gimnazjalistów z ofertami edukacyjnymi różnorodnych szkół ponadgimnazjalnych. Swoją ofertę edukacyjną prezentowało wiele szkół naszego województwa. Do wyboru naszej szkoły przekonywała gimnazjalistów pani Renata Schmidt (doradca zawodowy) wraz z uczniami klasy 1 a LO. W czasie prezentacji został pokazany film promocyjny nakręcony przez tych uczniów. 

Dzień Otwarty w szkole

29 kwietnia 2014 został zorganizowany Dzień Otwarty. W tym dniu do Zespołu Szkół im. T. Kościuszki przybyli uczniowie z gimnazjum w Łobzie, Węgorzynie, Radowie Małym.

Kampania   "Poznaj swoje prawa w pracy" 

    W ramach  programu "Kultura bezpieczeństwa" 9 kwietnia odbyły się spotkania z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy na temat: „Poznaj swoje prawa w pracy”. Spotkania miały na celu przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy, przekazanie im wiadomości o bezpieczeństwie pracy i przysługujących prawach pracowniczych. Omówione zostały umowy o pracę, sposoby rozwiązywania stosunku pracy, czas pracy, obowiązki pracodawcy wobec zatrudnionych pracowników. Na zakończenie młodzież wzięła udział w quizie z zakresu prawa pracy. Poprawne odpowiedzi zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Dzięki realizacji programu „Kultura bezpieczeństwa” młodzi ludzie będą lepiej przygotowani do podjęcia pierwszej pracy.

Dzień Przedsiębiorczości

2 kwietnia 2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Dzień Przedsiębiorczości”, którego organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.

Dzień ten umożliwił młodzieży zapoznanie się z charakterystyką pracy na konkretnych stanowiskach w wybranych przez siebie zakładach pracy. W tym roku uczniowie odwiedzili najróżniejsze firmy i instytucje, żeby tam wcielić się w role pracowników. Na kilka godzin stali się urzędnikami w Starostwie Powiatowym i Urzędzie Miejskim w Łobzie. Podjęli pracę jako policjanci, sprzedawcy, weterynarze i aptekarze. Praktykantów przyjęły również Przedszkole Miejskie nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łobzie. Uczniowie spróbowali także swoich sił jako reporterzy w „Nowym Tygodniku Łobeskim”. Dzięki życzliwości i wyrozumiałości wszystkich firm i instytucji młodzi ludzie mogli zweryfikować informacje o pracy na wymarzonym stanowisku, zdobyć wiedzę o tym, jakich kompetencji i wiadomości oczekuje się od kandydatów w danym zawodzie. W wyniku odbywanych praktyk uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób mają planować swoją karierę edukacyjną, aby móc rozpocząć pracę w wybranym przez siebie „przedsiębiorstwie”.

"Świadomie wybieram przyszłość"

Od 31 stycznia  do 30 kwietnia 2014 r. wszyscy uczniowie Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie wzięli udział w Ogólnopolskiej kampanii społecznej „Świadomie wybieram przyszłość”. Misją kampanii było wspieranie młodzieży w planowaniu i podejmowaniu właściwych oraz świadomych decyzji dotyczących ich dalszej ścieżki edukacji i kariery. Celem kampanii było pokazanie młodzieży, iż posiadają pewne typy osobowości zawodowej i mogą sami kształtować własną ścieżkę kariery zgodną z ich osobistymi preferencjami i predyspozycjami zawodowymi. Każdy uczeń  otrzymał darmowy dostęp do wyniku Testów Obszarów i kompetencji Zawodowych  oraz Kwestionariusza przedsiębiorczości.

IV Olimpiada z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową

Głównym celem olimpiady jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności dotyczących planowania i zarządzania karierą zawodową oraz podkreślenie roli poradnictwa zawodowego w procesie wyboru zawodu i kierunku kształcenia. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IV Olimpiadzie z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową.  15 stycznia 2014 r. zakończył się I etap Olimpiady.   Do II etapu przeszło 359 osób z całej Polski. 

Z naszej szkoły do II etapu zakwalifikowała się Dagmara Węzik (kl. I a)

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W dniach 17-23 listopada 2013 nasza szkoła brała udział w światowym Tygodniu Przedsiębiorczości.

Tydzień dla Oszczędzania

W dniach 24- 31 października organizowany jest Tydzień dla Oszczędzania. Akcja Tydzień dla Oszczędzania to ogólnopolska, edukacyjna akcja społeczna, której celem jest promowanie idei oszczędzania oraz przekazywanie wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Związana jest ona ze Światowym Dniem Oszczędzania, który społeczność międzynarodowa obchodzi 31 października. W tym roku organizowana jest już po raz siódmy.

Ogólnopolski Tydzień Kariery

W dniach 14 - 20 października 2013 r. odbył się w szkole Ogólnopolski Tydzień Kariery.  Tegoroczne hasło: "Odkryj talenty swojego dziecka".

XII Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

14 października 2013r. ruszyła XII edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, która trwała do 17 stycznia 2014 roku. Celem projektu „Szkolna Internetowa Gra Giełdowa oraz kurs e-learningowy "SIGG.EDU.PL ” jest edukacja ekonomiczna młodzieży w zakresie mechanizmów działania rynku kapitałowego oraz giełdy.Szkolna Internetowa Gra Giełdowa od praktycznej strony uczy młodych ludzi inwestowania na giełdzie, analizowania sytuacji na rynkach, podejmowania decyzji i pracy w grupie. Dzięki dostępowi do giełdowego systemu transakcyjnego, zespoły uczestniczące w Grze (3-4 uczniów pod opieką nauczyciela) mogą zainwestować wirtualne 100 000 zł w akcje spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

Salon Maturzystów

W dniu 9 września 2013r. w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym odbył się Szczeciński Salon Maturzystów Perspektywy 2013 - cykliczna kampania informacyjna skierowana do osób pragnących rozpocząć kolejny etap nauki po zdobyciu wykształcenia średniego. Realizowane od siedmiu lat równolegle w 16 największych ośrodkach akademickich wrześniowe wydarzenie weszło na stałe do kalendarza imprez edukacyjnych w kraju.  Salon Maturzystów w Szczecinie nie mógłby się obyć bez wizyty uczniów Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie. Maturzyści mogli zapoznać się ofertą kilkunastu uczelni z regionu oraz porozmawiać z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o przyszłorocznej maturze. Szczególnie interesujące okazały  się 45-minutowe zajęcia dotyczące matury 2014 z poszczególnych przedmiotów, w trakcie których uczniowie mieli okazję wysłuchać prezentacji ekspertów, którzy opowiedzieli o przebiegu poszczególnych sprawdzianów, jakich błędów należy unikać i odpowiadali na pytania. Organizatorem wyjazdu na Szczeciński Salon Maturzystów był doradca zawodowy  pani Renata Schmidt. Jej zdaniem wyjazd do Szczecina był dla maturzystów  doskonałą okazją do porównania ofert uczelni. Natomiast uzyskane informacje na temat matury oraz wymagań rekrutacyjnych pozwolą  uczniom odpowiednio wcześnie zaplanować egzamin maturalny i wybrać właściwe przedmioty dodatkowe.

Rok szkolny 2012/2013

Dzień Otwarty w szkole

26 kwietnia 2013 został zorganizowany Dzień Otwarty. W tym dniu do Zespołu Szkół im. T. Kościuszki przybyli uczniowie z gimnazjum w Łobzie, Węgorzynie, Radowie Małym oraz Dobrej.

Dzień Przedsiębiorczości

Dnia 17 kwietnia uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Przedsiębiorczości, organizowanym przez Fundację Młodych Przedsiębiorców przy współpracy Kancelarii Prezydenta RP i pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tym wyjątkowym dniu uczniowie mogli wybrać instytucję lub inny zakład pracy i odbyć jednodniową praktykę w wybranym przez siebie miejscu.

Program ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Polega na jednodniowych praktykach w wybranych przez młodych ludzi miejscach pracy. Poprzez kilkugodzinne praktyki uczniowie mają możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, zapoznania się w praktyce z jego specyfiką oraz pozyskania informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania.

Punkt kulminacyjny programu stanowi praktyka, podczas której uczeń towarzyszy pracownikowi wybranej przez siebie firmy czy instytucji przez kilka godzin zwyczajnego dnia pracy. W tym czasie zapoznaje się ze specyfiką stanowiska pracy, zakresem obowiązków, wykonuje proste zadania, zyskując informacje na temat predyspozycji, wymaganego wykształcenia i niezbędnych w wybranej pracy umiejętności.

Wszyscy nasi licealiści byli bardzo zaangażowani zarówno w zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne oraz zaabsorbowani i zaciekawieni tą jedyną okazją do poznania pracy danych instytucji od wewnątrz.

Dzięki życzliwości i wyrozumiałości wszystkich firm i instytucji młodzi ludzie mogli zweryfikować informacje o pracy na wymarzonym stanowisku, zdobyć wiedzę o tym, jakich kompetencji i wiadomości oczekuje się od kandydatów w danym zawodzie.

Giełda Edukacyjna dla gimnazjalistów

Dnia 14.03.2013 roku  w Zespole Szkół  Gimnazjalnych w Łobzie odbyła się Giełda Edukacyjna. Organizatorem była Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Szczecinie oraz Młodzieżowe Centrum Kariery w Łobzie.  Przedsięwzięcie to  umożliwiło uczniom szkół powiatu łobeskiego  zapoznanie się z ofertą edukacyjną szkół z Łobza i okolic oraz skorzystanie z informacji na temat możliwości podjęcia nauki i rozwoju ścieżki kształcenia poprzez bezpośrednią rozmowę z przedstawicielami i reprezentantami szkół.

"Świadomie wybieram przyszłość"

Od 5 września 2012r. do 28 lutego 201 r. wszyscy uczniowie Zespołu Szkół im. T. Kościuszki wzięli udział w Ogólnopolskiej kampanii społecznej „Świadomie wybieram przyszłość”. Misją kampanii było wspieranie młodzieży w planowaniu i podejmowaniu właściwych oraz świadomych decyzji dotyczących ich dalszej ścieżki edukacji i kariery. Celem kampanii było pokazanie młodzieży, iż posiadają pewne typy osobowości zawodowej i mogą sami kształtować własną ścieżkę kariery zgodną z ich osobistymi preferencjami i predyspozycjami zawodowymi. Każdy uczeń otrzymał darmowy dostęp do wyniku Testów Obszarów i kompetencji Zawodowych.

XI Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

Od 2 stycznia 2013 do 31 marca 2013 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XI edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej  zorganizowanym przez Fundację 2065 im. Lesława A. Pagi i Giełdę Papierów Wartościowych.  Konkurs połączony był z e-learningowym kursem inwestowania i poznawania zasad działania rynku kapitałowego prowadzonym przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych.

IX edycja Gry cieszyła się ogromną popularnością wśród uczniów. Swoje umiejętności inwestowania na giełdzie sprawdzało w Grze   prawie 60o0 zespołów uczniowskich (3-4 osobowych) z całej Polski,  w tym 200 zespołów z województwa zachodniopomorskiego. W tegorocznej edycji z naszej szkoły wzięło udział 40 uczniów - tworząc 10  zespołów.

 III Olimpiada z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową

Głównym celem olimpiady jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności dotyczących planowania i zarządzania karierą zawodową oraz podkreślenie roli poradnictwa zawodowego w procesie wyboru zawodu i kierunku kształcenia. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w III Olimpiadzie z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową.  15 stycznia 2013 r. zakończył się I etap Olimpiady.   Do II etapu przeszło 359 osób z całej Polski. 

Z naszej szkoły do II etapu zakwalifikowali się : 

Karolina Rodak (kl. II b)

Szymon Sola (kl. II a)

Dawid Latawiec (kl. II a)

VIII Olimpiada Przedsiębiorczości

W dniu 6 grudnia 2012r. uczniowie naszej szkoły brali udział w  VIII Olimpiadzie Przedsiębiorczości.

Celem Olimpiady jest promocja przedsiębiorczości wśród młodzieży. Program zawodów obejmuje zagadnienia z zakresu ekonomii, zarządzania, psychologii i praktyki biznesowej. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: "Ludzie w przedsiębiorstwie".

XXVI Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

7 listopada 2012 roku  w naszej szkole odbył się etap szkolny  XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

W roku szkolnym 2012/2013 hasło przewodnie brzmiało   „Nierównowagi w gospodarce. Przyczyny i skutki”. Honorowy patronat nad XXVI Olimpiadą objął Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak.

      Celem Olimpiady jest edukacja ekonomiczna młodzieży, umacnianie wiedzy o współczesnej gospodarce oraz wspieranie rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych. Przyjęta formuła Olimpiady ma na celu zarówno sprawdzenie zdobytej wiedzy ekonomicznej, jak i sprzyjanie rozwojowi samodzielnego myślenia. Uczestnicy Olimpiady odpowiadali na pytanie opisowe o charakterze ogólnym nawiązujące do hasła przewodniego Olimpiady, rozwiązywali zadanie z podstaw ekonomii oraz 30 pytań testowych.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W dniach 14-20 listopada 2012 roku, po raz piąty w Polsce, zorganizowany został Światowy Tydzień Przedsiębiorczości obchodzony jednocześnie w 78 krajach. Celem jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie Zespołu Szkół w Łobzie oraz zaproszeni goście wzięli udział w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości „Otwarta firma". W ramach projektu  młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach, mających na celu przygotowanie uczniów do lepszego podejmowania decyzji edukacyjnych, zawodowych i ekonomicznych.

Tydzień dla Oszczędzania

Akcja Tydzień dla Oszczędzania to ogólnopolska, edukacyjna akcja społeczna, której celem jest promowanie idei oszczędzania oraz przekazywanie wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Związana jest ona ze Światowym Dniem Oszczędzania, który społeczność międzynarodowa obchodzi 31 października.

Ogólnopolski Tydzień Kariery

W dniach 17 - 23 października 2012r w szkole został zorganizowany Ogólnopolski Tydzień Kariery. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych prowadzonych przez doradców zawodowych z Młodzieżowego Centrum Kariery w Łobzie i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łobzie.

Osiągnięte rezultaty/efekty OTK:

Salon Maturzystów

W dniach 19 - 20 września w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się ogólnopolska kampania informacyjna Salon Maturzystów Perspektywy 2011.  Podczas Salonu uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną oraz wymaganiami rekrutacyjnymi  polskich uczelni oraz wysłuchać wykładów ekspertów z okręgowych komisji egzaminacyjnych na temat matury 2012.

Uczniowie naszej szkoły odwiedzili Salon Maturzystów 19 września.  Uczestniczyli w  spotkaniach  poświęconych wynikom tegorocznej matury oraz przygotowaniom do matury 2012 z języka polskiego, języków obcych i matematyki, a także przedmiotów dodatkowych, takich jak: biologia, geografia, historia, wos, fizyka, informatyka i chemia. Maturzyści dowiedzieli się m.in. Jakie błędy najczęściej popełniane są przez maturzystów oraz jak napisać egzamin dojrzałości, by był doskonale oceniony.  Nasi uczniowie spotkania  na salonie ocenili jako potrzebne i ciekawe.

Szkoły wyższe i inni wystawcy starali się wyróżnić i zapraszali do siebie nie tylko udzielając kompetentnych informacji, ale i organizując konkursy, testy wiedzy i rozdając setki gadżetów edukacyjnych. W związku z tym wielu maturzystów przywiozło wiele materiałów do przeczytania, które mogą służyć pomocą przy podejmowaniu decyzji dotyczącej dalszej nauki.


Rok szkolny 2011/2012

Konkurs "Z klasy do kasy"

5 marca rozpoczął się konkurs „Z klasy do kasy”, który w nowoczesnej i atrakcyjnej formie gry na wirtualnej giełdzie przybliża uczniom zasady działania rynku kapitałowego i dysponowania pieniędzmi. Zwycięzcy zabawy zmierzą się ze sobą w ogólnopolskim finale 23 czerwca br. w Warszawie.

Konkurs „Z klasy do kasy” przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych – gimnazjów, liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych – z wyłączeniem liceów dla dorosłych. Jego uczestnikami mogą zostać 3-5-osobowe grupy uczniów, zwane komitetami inwestycyjnymi, pozostające pod opieką nauczyciela. Każda z nich dostanie na start wirtualne 100 tys. zł i zadanie osiągnięcia jak największego zysku.

W konkursie wzięło udział 7060 Komitetów z całej Polski, a z województwa zachodniopomorskiego 263 Komitety. 20 najlepiej notowanych Komitetów Inwestycyjnych z danego województwa weźmie udział w Półfinałach Wojewódzkich. 

W naszej szkole w rozgrywkach brało udział 20 Komitetów Inwestycyjnych.  Wszystkim uczestnikom gratuluję i bardzo dziękuję za udział oraz zapraszam do kolejnej edycji w przyszłym roku szkolnym.

Do Półfinałów Wojewódzkich  zakwalifikował się Komitet Inwestycyjny  "Suple-Team" w składzie: Marcin Niedźwiecki, Paweł Słodkowski, Szymon Sola, gdzie zajął 11 miejsce wśród 20 finalistów.


Dzień Przedsiębiorczości 

W dniu 22 marca 2012 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Dzień Przedsiębiorczości”, którego organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP. Honorowy patronat nad VIII edycją tego przedsięwzięcia objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Nasza szkoła już po raz kolejny przystąpiła do tego projektu.

Dzień ten umożliwił uczestnikom zapoznanie się z charakterystyką pracy na konkretnych stanowiskach w wybranych przez siebie zakładach pracy. Uczniowie uczestniczący w projekcie mieli przydzielonego opiekuna, który zapoznawał ich z zakresem obowiązków, zadaniami na dany dzień. W wyniku odbywanych praktyk uczniowie dowiedzieli się jak w jaki sposób mają planować dalej swoją karierę edukacyjną, aby móc rozpocząć pracę w wybranym przez siebie „przedsiębiorstwie”. Celem praktyk było: poznanie wybranego zawodu, zdobycie wiedzy na temat kwalifikacji i predyspozycji niezbędnych do wykonywania danej profesji, zauważenia i zrozumienia związku między wykształceniem, a karierą zawodową, przekonania się o znaczeniu relacji interpersonalnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy, zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.


Projekt "Genialny Umysł"

Uczennice naszej szkoły uczestniczyły w projekcie "Genialny Umysł".


Ogólnopolski konkurs Zarządzanie Firmą JA TITAN

Ogólnopolski Konkurs "Zarządzania firmą" 2012 to organizowany po raz dziewiętnasty w Polsce konkurs oparty na grze symulacyjnej z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem. Konkurs przybliża wiedzę z zakresu kierowania przedsiębiorstwem. Konkurs został stworzony w celu zwiększenia motywacji do zdobywania oraz weryfikacji wiedzy biznesowej z różnych obszarów funkcjonowania firmy bez ponoszenia ryzyka, które towarzyszy decyzjom w rzeczywistości rynkowej. Ten swoisty kurs zarządzania ćwiczy i rozwija wiedzę z zakresu: zarządzania strategicznego, myślenia analitycznego, analizy finansowej, podejmowania decyzji - rozwija ogólną świadomość biznesową.8 stycznia 2012 r. rozpoczął się Ogólnopolski Konkurs JA Titam 2012 od umieszczenia raportu zerowego I-szj rundy. W tej edycji Konkursu naszą szkołę i Szkolny Klub Przedsiębiorczości reprezentowały cztery drużyny:

"Rekiny przedsiębiorczości" - kurs e-learningowy

W ramach projektu "Rekiny przedsiębiorczości" uczniowie mogli uczestniczyć w kursie e-learningowym, za który otrzymywali bonusy w postaci wirtualnej gotówki doliczanej do portfela zespołu w ramach Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Kurs w przystępny sposób przekazywał wiedzę z zakresu rynku kapitałowego. W ramach Kursu uczestnicy mogli  również zapoznać się z terminologią giełdowo-finansową w języku angielskim.W naszej szkole do kursu przystąpiło 26 osób.  Kurs kończyła  klasówka on-line, sprawdzająca znajomość wszystkich lekcji. Odbyła się ona 11-17 stycznia 2012r. Do realizacji klasówki on-line przystąpić mogli  Ci uczestnicy Kursu, którzy zaliczyli 8 z 10 quizów.  Dyplom ukończenia kursu otrzymały dwie osoby: 

1)  Emilia Suszek - uczennica klasy Ic Liceum Ogólnokształcącego

2)  Ireneusz Maćkowiak - uczeń klasy III a Technikum Zawodowego.

X Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

17 października 2011r. ruszyła X edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, która trwała do 16 stycznia 2012 roku. IX edycja Gry cieszyła się ogromną popularnością wśród uczniów. Swoje umiejętności inwestowania na giełdzie sprawdzało w Grze   prawie 6080 zespołów uczniowskich (3-4 osobowych) z całej Polski,  w tym 200 zespołów z województwa zachodniopomorskiego. W tegorocznej edycji z naszej szkoły wzięło udział 70 uczniów - tworząc 22 zespoły.

Najlepsze zespoły w naszej szkole:

Wielki Test Wiedzy Ekonomicznej

W dniu 21 grudnia 2011r.  uczestniczyliśmy w PRETEŚCIE będącym jednym z konkursów Wielkiego Testu Wiedzy Ekonomicznej. Organizatorem Testu jest Telewizja Polską S.A. Pretest stanowił eliminacje wojewódzkie do Finału Konkursu. Odbył się on w XII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie.

Naszą szkołę reprezentował w eliminacjach Dariusz Parzygnat, który rywalizował z innymi uczniami szkół województwa zachodniopomorskiego o uzyskanie najlepszego wyniku i awans do Finału Krajowego.

II Olimpiada z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową

Głównym celem olimpiady jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności dotyczących planowania i zarządzania karierą zawodową oraz podkreślenie roli poradnictwa zawodowego w procesie wyboru zawodu i kierunku kształcenia. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w II Olimpiadzie z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową.  15 stycznia 2012 r. zakończył się I etap Olimpiady.   Do II etapu przeszło 359 osób z całej Polski. 

Z naszej szkoły do II etapu zakwalifikowali się : 

Patrycja Budzyńska (kl. III b) i Kamil Pawluk (kl. III c)

Podstawowe Pojęcia Ekonomiczne 4

16 grudnia 2011r zakończył się konkurs Podstawowe Pojęcia Ekonomiczne. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy uczniów na temat funkcjonowania gospodarki i najważniejszych pojęć, z którymi spotykamy się czytając codzienną prasę czy serwisy internetowe. Konkurs polegał na udzieleniu przez uczniów odpowiedzi na pytania dotyczące podstawowych pojęć ekonomicznych (pytania nawiązywały do  treści filmów edukacyjnych pt. "Podstawowe pojęcia ekonomiczne") oraz wymyśleniu hasła reklamującego ten cykl filmów. W naszej szkole w konkursie wzięło udział 95 uczniów Liceum Ogólnokształcącego i 25 uczniów Technikum Zawodowego.

XXV Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

W naszej szkole 9 listopada 2011 roku 19 osób wzięło udział  w I etapie XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. W roku szkolnym 2011/2012 hasło przewodnie brzmiało „W poszukiwaniu nowego ładu ekonomicznego”. Honorowy Patronat nad jubileuszową XXV Olimpiadą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.   Celem Olimpiady jest edukacja ekonomiczna młodzieży, umacnianie wiedzy o współczesnej gospodarce oraz wspieranie rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych.

12 Olimpiada Wiedzy o Regionie i Przedsiębiorczości

W naszej szkole 6 grudnia odbył się I etap 12 olimpiady Wiedzy o Regionie i Przedsiębiorczości.   Olimpiada organizowana jest przez Instytut Nowych Technologii i Konsulat Brytyjski w Łodzi. Wzięło w nim udział 15 uczniów. Spośród nich do drugiego etapu zakwalifikowali się 7 osób z naszej szkoły: Anna Baziuk, Katarzyna Dubicka, Paula Halecka, Natalia Polna, Izabela Szwacińska, Paula Szyszkowska, Natalia Załobowska.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W dniach 14-20 listopada 2011 roku, po raz czwarty w Polsce, zorganizowany został Światowy Tydzień Przedsiębiorczości obchodzony jednocześnie w 78 krajach. Celem jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie Zespołu Szkół w Łobzie oraz zaproszeni goście wzięli udział w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości „Otwarta firma". W ramach projektu  młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach, mających na celu przygotowanie uczniów do lepszego podejmowania decyzji edukacyjnych, zawodowych i ekonomicznych.

Tydzień dla Oszczędzania

Akcja Tydzień dla Oszczędzania to ogólnopolska, edukacyjna akcja społeczna, której celem jest promowanie idei oszczędzania oraz przekazywanie wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Związana jest ona ze Światowym Dniem Oszczędzania, który społeczność międzynarodowa obchodzi 31 października.

Olimpiada Wiedzy o Finansach - Banki w Akcji

Przedmiotem Olimpiady są szeroko rozumiane finanse, tzn. instytucje rynku finansowego, sposoby ich funkcjonowania, instrumenty finansowe oraz zasady racjonalnego z nich korzystania. 

Tematem IV edycji Olimpiady Wiedzy o Finansach - Banki w Akcji było bezpieczeństwo konsumenta na rynku finansowym. W całej Polsce do tego etapu Olimpiady przystąpiło 13880  uczniów.   W naszej szkole w konkursie wzięło udział 45 uczniów.

Ogólnopolski Tydzień Kariery

W dniach 17 - 23 października 2011r w szkole został zorganizowany Ogólnopolski Tydzień Kariery. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych prowadzonych przez doradców zawodowych z Młodzieżowego Centrum Kariery w Łobzie i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łobzie. Osiągnięte rezultaty/efekty OTK:

Dni Otwarte w NBP w Szczecinie

Dnia 29.09.2011 odbył się wyjazd uczniów klas pierwszych do Szczecina na dni otwarte Narodowego Banku Polskiego. W czasie pobytu w oddziale okręgowym uczniowie zapoznali się z rolą i zadaniami NBP oraz obejrzeli wystawę monet kolekcjonerskich. Wiele emocji wzbudzała ważąca 12,5 kg sztaba złota, którą można było podnieść oraz zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie. Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób można rozpoznać fałszywy pieniądz i co zrobić, jeżeli takowy trafi w nasze ręce oraz jakie są wady i zalety korzystania z kart płatniczych.

Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w Galerii =>>

Salon Maturzystów

W dniach 19 - 20 września w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się ogólnopolska kampania informacyjna Salon Maturzystów Perspektywy 2011.  Podczas Salonu uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną oraz wymaganiami rekrutacyjnymi  polskich uczelni oraz wysłuchać wykładów ekspertów z okręgowych komisji egzaminacyjnych na temat matury 2012.

Uczniowie naszej szkoły odwiedzili Salon Maturzystów 19 września.  Uczestniczyli w  spotkaniach  poświęconych wynikom tegorocznej matury oraz przygotowaniom do matury 2012 z języka polskiego, języków obcych i matematyki, a także przedmiotów dodatkowych, takich jak: biologia, geografia, historia, wos, fizyka, informatyka i chemia. Maturzyści dowiedzieli się m.in. Jakie błędy najczęściej popełniane są przez maturzystów oraz jak napisać egzamin dojrzałości, by był doskonale oceniony.  Nasi uczniowie spotkania  na salonie ocenili jako potrzebne i ciekawe.

Szkoły wyższe i inni wystawcy starali się wyróżnić i zapraszali do siebie nie tylko udzielając kompetentnych informacji, ale i organizując konkursy, testy wiedzy i rozdając setki gadżetów edukacyjnych. W związku z tym wielu maturzystów przywiozło wiele materiałów do przeczytania, które mogą służyć pomocą przy podejmowaniu decyzji dotyczącej dalszej nauki.

Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć w Galerii =>>

Rok szkolny 2010/2011

Kampania   "Poznaj swoje prawa w pracy" 

W dniu 5 kwietnia 2011r. uczniowie klas trzecich spotkali się z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy w Szczecinie. 

Dzień Przedsiębiorczości  2011 r.

W dniu 31 marca 2011 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Dzień Przedsiębiorczości”, którego organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP. Honorowy patronat nad VIII edycją tego przedsięwzięcia objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Nasza szkoła już po raz kolejny przystąpiła do tego projektu.

Dzień ten umożliwił uczestnikom zapoznanie się z charakterystyką pracy na konkretnych stanowiskach w wybranych przez siebie zakładach pracy. Uczniowie uczestniczący w projekcie mieli przydzielonego opiekuna, który zapoznawał ich z zakresem obowiązków, zadaniami na dany dzień. W wyniku odbywanych praktyk uczniowie dowiedzieli się jak w jaki sposób mają planować dalej swoją karierę edukacyjną, aby móc rozpocząć pracę w wybranym przez siebie „przedsiębiorstwie”. Celem praktyk było: poznanie wybranego zawodu, zdobycie wiedzy na temat kwalifikacji i predyspozycji niezbędnych do wykonywania danej profesji, zauważenia i zrozumienia związku między wykształceniem, a karierą zawodową, przekonania się o znaczeniu relacji interpersonalnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy, zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

„Dzień przedsiębiorczości” to nie tylko niezwykła przygoda dla  uczniów, planujących dopiero swoją zawodową przyszłość, ale także dla tych, którzy decydują się przez jeden dzień poświęcić swój czas, aby dzielić się swoja wiedzą i doświadczeniem z innymi ludźmi.

Dyrekcja Szkoły, młodzież i szkolny koordynator składają serdeczne podziękowania firmom i instytucjom, które umożliwiły realizację tego projektu. Dziękujemy za miłe i ciepłe przyjęcie naszej młodzieży oraz ich ukierunkowanie w związku z wykonywanym zawodem.

"KARIERA" 7 Giełda  Edukacji i Pracy 

Podczas giełdy KARIERA w jednym miejscu swoją ofertę szkoleniową zaprezentowały szkoły wyższe, policealne i ponadgimnazjalne, publiczne i niepubliczne.

Uczestnicy KARIERY  mogli spotkać przedstawicieli banków, wojewódzkiego i powiatowego urzędu pracy, urzędów gmin, którzy przedstawią możliwości wykorzystania funduszy unijnych na własną działalność gospodarczą.

Młodzież szkolna  mogła również wziąć udział w warsztatach, testach i poradach indywidualnych przygotowanych przez Szczecińskie Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne.  Podobnie jak w latach ubiegłych dodatkową atrakcją giełdy będzie scena, na której odbywały się pokazy przygotowane przez szkoły, m.in. pokazy udzielania pierwszej pomocy i pokazy sztuk walki.

10 marca 2011 r. maturzyści z naszej szkoły odwiedzili Giełdę Edukacji i Pracy  w Szczecinie. Wycieczka  została zorganizowana przez szkolnego doradcę zawodowego Renatę Schmidt przy współpracy z wychowawcami klas i dyrekcją szkoły.

"Gdzie studiować?", "Jakie przedmioty zdać na maturze?". Te i inne pytania zadają sobie uczniowie klas III. Na niektóre z nich mogli uzyskać odpowiedź w czasie  Giełdy Edukacji i Pracy. W czasie jej trwania maturzyści mogli porozmawiać ze studentami różnych kierunków studiującymi na uczelniach. Pytania dotyczyły zwykle sposobu przygotowania się do matury, możliwości zdobycia indeksu wybranej uczelni, przebiegu studiów, warunków mieszkalnych w akademikach i na stancjach. 

Głównym celem wyjazdu była pomoc młodemu człowiekowi w wyborze przyszłej drogi edukacyjnej. Wyjazd pokazał młodzieży, jak wiele możliwości dalszego rozwoju proponuje im świat.  Jeżeli tylko będą chcieli wszystko jest w zasięgu ich ręki. To od nich i tylko od nich zależy co będą  robić w życiu. Im szybciej młody człowiek  to sobie uświadomi, tym więcej będzie miał czasu na osiągnięcie celu.

Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć w Galerii =>>

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

15 października 2010 r. ruszyła IX edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, która trwała do 14 stycznia 2011 roku.

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa to największe ogólnopolskie przedsięwzięcie edukacyjne skierowane do młodzieży ponadgimnazjalnej, dające możliwość poznania w praktyce zasad inwestowania na giełdzie, zdobycia umiejętności analizowania i opracowywania strategii działania, podejmowania decyzji oraz pracy w grupie. Dzięki dostępowi do giełdowego systemu transakcyjnego, zespoły uczestniczące w Grze mogą zainwestować wirtualne 100 000 zł w akcje spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

IX edycja Gry cieszyła się ogromną popularnością wśród uczniów. Swoje umiejętności inwestowania na giełdzie sprawdzało w Grze prawie 6157 zespołów uczniowskich (3-4 osobowych) z całej Polski, w tym 177 zespołów z województwa zachodniopomorskiego.

W tegorocznej edycji z naszej szkoły wzięło udział 70 uczniów. Dzięki temu w grze brało udział 20 zespołów.

Najlepsze zespoły w naszej szkole:

1) 471 miejsce - Tygrys Europy - Kacper Moroz, Ireneusz Maćkowiak, Remigiusz Acman, Krzysztof Blacharski

2) 1181 miejsce - Ludzie SKONIA - Wojciech Roszak, Bartłomiej Jazłowiec, Kacper Zieliński

3) 1556 miejsce - Biznesswomen - Katarzyna Matys, Natalia Macińska, Paulina Bryzek

"Jak efektywnie poruszać się po rynku pracy" - warsztaty zawodoznawcze

W dniach 2011r. uczniowie klas trzecich spotkali się z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łobzie.

Wizyta w Urzędzie Miejskim w Łobzie

Młodzieżowe Centrum Kariery w Łobzie

W dniu 14 grudnia 2010 r. miało miejsce otwarcie Młodzieżowego Centrum Kariery w Łobzie.

Na wstępie przybyłych gości powitał Pan Ryszard Kubik – Kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Łobzie, potem głos zabrał Pan Mariusz Kądziołka – Koordynator Wojewódzki i przybliżył zgromadzonym gościom założenia projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz idee powstania i korzyści wynikające z funkcjonowania nowej jednostki OHP.

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonał Pan Jan Zdanowicz – Wicestarosta Powiatu Łobeskiego. Obecni byli również Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Zdzisław Bogdanowicz, Burmistrz Miasta Łobza – Pan Ryszard Sola, Pani Ewa Popławska – Dyrektor Gimnazjum w Łobzie, Pani Jolanta Manowiec – Dyrektor Zespołu Szkół w Łobzie, Pani Elżbieta Gralińska – Dyrektor Miejsko–Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łobzie, Pani Elżbieta Gębka – Dyrektor Gimnazjum w Węgorzynie oraz pedagodzy i doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Zespołu Szkół.

W nowej sali szkoleniowej MCK Pani Joanna Głogowska Zastępca Dyrektora Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Szczecinie zaprezentowała zaproszonym gościom pokaz slajdów o tematyce dotyczącej realizowanego projektu, beneficjentach projektu, celach głównych i szczegółowych oraz o oczekiwanych rezultatach. Przedstawiono również ofertę Młodzieżowego Centrum Kariery w zakresie usług poradnictwa zawodowego (planowania kariery zawodowej, metod poszukiwania pracy), skierowaną głównie do młodych ludzi w wieku 15-25 lat. Uroczystość była doskonałą okazją do promocji działalności OHP i realizowanego projektu. Miała na celu zachęcenie przyszłych partnerów do współpracy w zakresie działań na rzecz młodzieży powiatu łobeskiego i ich aktywizacji na rynku pracy.

 Olimpiada Wiedzy o Finansach - Banki w Akcji

Przedmiotem Olimpiady są szeroko rozumiane finanse, tzn. instytucje rynku finansowego, zasady ich funkcjonowania, instrumenty finansowe oraz zasady racjonalnego z nich korzystania.Tematem tegorocznej edycji są finanse osobiste. Olimpiada to nie tylko testy i pytania, to także komputerowa gra symulacyjna, w której uczestnik zarządza finansami swojego wirtualnego banku. W całej Polsce do I etapu Olimpiady (zawody szkolne) przystąpiło 14113  uczniów.  W naszej szkole w konkursie wzięło udział 57 uczniów naszej szkoły. 

Do II etapu Olimpiady (zawody okręgowe) przeszło 455 uczniów z 14113 wszystkich uczniów biorących udział.  Z województwa zachodniopomorskiego zakwalifikowało się 13 osób.  

Wśród tej 13 znalazł się uczeń naszej szkoły  Tomasz Nowak  uczeń klasy III a. 

Zawody Okręgowe odbyły się w Szczecinie. Tomek najpierw musiał rozwiązać test wiedzy, a potem konkurować z innymi uczestnikami w grze symulacyjnej Bank in Action.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, organizowanego po raz drugi w Polsce, uczniowie Zespołu Szkół w Łobzie oraz zaproszeni goście wzięli udział w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości „Otwarta firma". W ramach projektu - w dniach r. - młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach, mających na celu przygotowanie uczniów do lepszego podejmowania decyzji edukacyjnych, zawodowych i ekonomicznych.

Ogólnopolski Tydzień Kariery W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w naszej szkole odbyły się następujące działania:

18.10.2010r. 

klasy III   Zajęcia zawodoznawcze  na temat:  "Lokalny rynek pracy" - spotkanie z doradcą zawodowym

                         z Powiatowego Urzędu Pracy w Łobzie,

20.10.2010r.

klasy I   Zajęcia zawodoznawcze  na temat: "Zainteresowania i motywy aktywności człowieka" - spotkanie   z doradcą

                    zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łobzie,

18 -20.10.2010r.

klasy II   Zajęcia zawodoznawcze "Planowanie kariery zawodowej" w ramach godzin wychowawczych

                      Zajęcia „Aktywne poszukiwanie  pracy” w ramach zajęć podstaw przedsiębiorczości

Dni Otwarte w Narodowym Banku Polskim

Dnia 24.09.2010 odbył się wyjazd uczniów klas IIc, IIa i Ia do Szczecina na dni otwarte Narodowego Banku Polskiego. W czasie pobytu w oddziale okręgowym uczniowie zapoznali się z rolą i zadaniami NBP oraz obejrzeli wystawę monet kolekcjonerskich. Wiele emocji wzbudzała ważąca 12,5 kg sztaba złota, którą można było podnieść oraz zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie. Najciekawszym eksponatem na wystawie była moneta z dwunastoma otworami w kształcie gwiazdek upamiętniająca wejście Austrii do strefy euro. Młodzież dowiedziała się również w jaki sposób można rozpoznać fałszywy pieniądz i co zrobić, jeżeli takowy trafi w nasze ręce oraz jakie są wady i zalety korzystania z kart płatniczych.

Kolejnym miejscem był Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, gdzie uczniowie wysłuchali wykładu dotyczącego działań podejmowanych w ramach projektu Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.

Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w Galerii =>>

 Salon Maturzystów 2010

W dniach 16 - 17 września w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się ogólnopolska kampania informacyjna Salon Maturzystów Perspektywy 2010.  Podczas Salonu uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną oraz wymaganiami rekrutacyjnymi  polskich uczelni oraz wysłuchać wykładów ekspertów z okręgowych komisji egzaminacyjnych na temat matury 2011.

Uczniowie naszej szkoły odwiedzili Salon Maturzystów 17 września.  Uczestniczyli w  spotkaniach  poświęconych wynikom tegorocznej matury oraz przygotowaniom do matury 2011 z języka polskiego, języków obcych i matematyki, a także przedmiotów dodatkowych, takich jak: biologia, geografia, historia, wos, fizyka, informatyka i chemia. Maturzyści dowiedzieli się m.in. Jakie błędy najczęściej popełniane są przez maturzystów oraz jak napisać egzamin dojrzałości, by był doskonale oceniony.  Nasi uczniowie spotkania  na salonie ocenili jako potrzebne i ciekawe.

Szkoły wyższe i inni wystawcy starali się wyróżnić i zapraszali do siebie nie tylko udzielając kompetentnych informacji, ale i organizując konkursy, testy wiedzy i rozdając setki gadżetów edukacyjnych. W związku z tym wielu maturzystów przywiozło wiele materiałów do przeczytania, które mogą służyć pomocą przy podejmowaniu decyzji dotyczącej dalszej nauki.

Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć w Galerii =>>

Konkurs AD REM "Przekonujemy do prywatyzacji"

Ogólnopolski Konkurs „AD REM” to konkurs wiedzy ekonomicznej,  adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.  

Projekt organizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości  pod patronatem Ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada.

W naszej szkole 27 września 2010 r. 30 uczniów wzięło udział w I etapie konkursu i pisało test weryfikujący wiedzę i umiejętności uczniów z zakresu funkcjonowania gospodarki. 


Rok szkolny 2009/2010 

„A co Ty wiesz o €?”     

Celem konkursu „A co Ty wiesz o €?” było:

• zdobycie wiedzy na temat znaczenia jedności monetarnej w Europie oraz

  zasad   funkcjonowania Europejskiego Banku Centralnego,

• wzrost zainteresowania i podnoszenie wiedzy na temat  wspólnej waluty

Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Jursza, Dariusz Parzygnat, Mateusz Stempień, Karolina Rudzka, Anna Szymanek

"Jak efektywnie poruszać się po rynku pracy" - warsztaty zawodoznawcze

W dniach 8 i 9 kwietnia 2010r. uczniowie klas trzecich spotkali się z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łobzie.

Dzień Przedsiębiorczości 2010 r

W środę 10 marca 2010 roku miała miejsce siódma edycja programu „Dzień Przedsiębiorczości” organizowana przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Lecha Kaczyńskiego. Poprzez udział w programie uczniowie mają m.in. możliwość odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy, doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

„Dzień Przedsiębiorczości” sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.  W tym roku uczniowie Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie odwiedzili najróżniejsze firmy i instytucje, żeby tam wcielić się w role pracowników. Na kilka godzin uczniowie stali się urzędnikami w Starostwie Powiatowym i Urzędzie Miejskim w Łobzie, w oddziale w Resku Powiatowego Urzędu Pracy w Łobzie. Podjęli pracę sprzedawców w sklepach: motoryzacyjnym „AUTOMIX”, obuwniczym „BOTI”, komputerowym „VOLTARUS”. Spróbowali swoich sił jako reporterzy w „Nowym Tygodniku Łobeskim”. Jedna z uczennic spędziła ten dzień w Przedsiębiorstwie Handlowo-Usługowym „ADS” w Łobzie. Liczna grupa uczniów odwiedziła szkoły. Praktykantów przyjęły Szkoła Podstawowa nr 1 i nr 2 w Łobzie, Zespół Szkół Publicznych w Radowie Małym oraz Szkoła Podstawowa  w Starogardzie.  Dzięki życzliwości i wyrozumiałości wszystkich firm i instytucji młodzi ludzie mogli zweryfikować informacje o pracy na wymarzonym stanowisku, zdobyć wiedzę o tym, jakich kompetencji i wiadomości oczekuje się od kandydatów w danym zawodzie. Zdaniem koordynatora tego projektu w szkole Renaty Schmidt udział w takich akcjach jak „Dzień Przedsiębiorczości” daje młodzieży szanse na lepsze przygotowanie się do wejścia na rynek pracy i karierę zawodową.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W dniach 16-22 listopada 2009 roku, po raz drugi w Polsce, zorganizowany został Światowy TydzieńPrzedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 78 krajach. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. Celem jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, organizowanego po raz drugi w Polsce, uczniowie Zespołu Szkół w Łobzie oraz zaproszeni goście wzięli udział w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości „Otwarta firma". W ramach projektu - w dniach 16-22 listopada 2009 r. - młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach, mających na celu przygotowanie uczniów do lepszego podejmowania decyzji edukacyjnych, zawodowych i ekonomicznych.

Ogólnopolski Tydzień Kariery

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w naszej szkole odbyły się następujące działania:

Osiągnięte rezultaty/efekty OTK:

Salon Maturzystów 2009 

Ponad 210 tys. maturzystów z całego kraju, a także kilka tysięcy nauczycieli i dyrektorów szkół odwiedziło Salon Maturzystów PERSPEKTYWY 2009, który odbył się w dniach 7-29 września w 18 największych ośrodkach akademickich.

Maturzyści z naszej szkoły odwiedzili Salon Maturzystów w Szczecinie. Była to wielka kampania informacyjna dotycząca egzaminów maturalnych oraz zasad rekrutacji na studia w roku akademickim 2010/2011. Największym  zainteresowaniem naszych uczniów cieszył się wykład na temat egzaminu z matematyki, co jest zrozumiałe wobec wprowadzenia w 2010 roku matematyki jako przedmiotu obowiązkowego na maturze.

"AD REM 2009"

Ogólnopolski Konkurs Debat o Gospodarowaniu „AD REM” to konkurs wiedzy ekonomicznej,  adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.  Projekt organizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości  pod patronatem Ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada. W naszej szkole 24 września 2009 r. 30 uczniów wzięło udział w I etapie konkursu i pisało test weryfikujący wiedzę i umiejętności uczniów z zakresu funkcjonowania gospodarki.

Rok szkolny  2008/2009

Podstawowe Pojęcia Ekonomiczne 3

Nasz Zespól Szkół został zgłoszony do udziału w konkursie Podstawowe Pojęcia Ekonomiczne. Konkurs polegał na udzieleniu odpowiedzi na 12 pytań (w teście wyboru) oraz wymyśleniu hasła reklamującego cykl filmów, których obejrzenie ułatwia rozwiązanie testu. Aby wziąć udział w Konkursie należało zarejestrować się w serwisie internetowym www.edukator.pl .  Z naszej szkoły udział w projekcie wzięło 97 uczniów.

Dzień Przedsiębiorczości

2 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w DNIU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI. Zamiast do szkoły poszli w tym dniu na jednodniową praktykę do lokalnych przedsiębiorstw i instytucji by poznawać pracę w zawodach: weterynarza, farmaceuty, architekta, aptekarza, policjanta, itd. Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość:

· odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy,

· zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,

· pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach i predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,

· zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

Więcej o Dniu przedsiębiorczości na stronie: http://www.junior.org.pl/dp

Tydzień dla Oszczędzania

Akcja Tydzień dla Oszczędzania to ogólnopolska, edukacyjna akcja społeczna, której celem jest promowanie idei oszczędzania oraz przekazywanie wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Związana jest ona ze Światowym Dniem Oszczędzania, który społeczność międzynarodowa obchodzi 31 października.