Mis see on

  FOTOD                HELISALVESTUSED                  KONTSERDID         AUTORIST        TOETAJAD

Kannelseelikud on unelev, tantsuline ja teatraalne kooslus kahest kannelseelikust ja löökpillidest. Ansambli soov on koos kuulata, mõelda muusikast ja teha muusikat. Sõnad on nii eesti- kui ka ingliskeelsed, loodusmeelsed, uitavad ja filosoofilised. Tekstid on enamasti armastuse ja sfääride sümbioosist, selle märkamisest ja koos tegutsemisest. Et maailm ikka värvilisem ja tantsulisem saaks!

Kannelseelikud on kaks Marita Lumi tehtud vasest koonuselist keelpilli, ühel on 90 ja teisel 45 keelt. Need on samal ajal ehted ja muusikainstrumendid, mis mängivad vaatajaga nii otseses kui ka kaudses mõttes. Kannelseelikud, millega on hea laule saata, teeb kromaatilisest kandlest teistsugust, teravamat ja idamaisemat heli. Kusagil maailmas ei ole enne kannelseelikuid tehtud koonilise vormiga keelpilli. Elektrooniline octapadi trumm kannab laividel edasi mitmekesiste helidega tantsulisi rütme.

Kannelseelikud: Marita Lumi ja Anett Dejanov; octapad: Kaarel Raidam

Kannelseelik ühendab endas disaini ja muusika. Tegemist on muusikainstrumendiga, mis on samaaegselt ehe ja pill. See pill mängib sinuga nii otseses kui kaudses mõttes.  Harfseelik kui selline on maailmas ainulaadne muusikainstrument, sest kusagil ei ole veel tehtud koonilise vormiga keelpilli.

Esimene harfseelik on valmistatud suures osas taaskasutatud materjalist, suur osa ehitamiseks vajaminev raha on teenitud tänaval seelikut mängides ja samal ajal lauldes. Harfseeliku idee saigi realiseeritud kunstiprojekti tarbeks kõigest ühe kuuga, kuid instrumendi valmides osutus pill niivõrd populaarseks, et otsustasin pilli edasi arendada. 

Teine harfseelik on oma olemuselt juba spetsiifilisem ja läbimõeldum. Enam ei ole tegu pelgalt kunsti või ehtekunsti projektiga. Eesmärgiks sai hääles püsiva instrumendi loomine. Sellel harfseelikul on spetsiaalne liimpuitkarkass, mis on painutatud spetsiaalselt selle jaoks valmistatud koonuselise vormi peal, tema keeled tulevad ülevalt alla ja nende paiknemisel on eeskujuks võetud  kromaatiline kannel ning konsulteeritud spetsialistidega; Karkassi ehitamisel jagasid nõu  kandlemeister Heino Jägeri ja puidutöökoja meister Rein Erdel, keelte pikkuse ja paksuse  prorgammeeris  Tallinna Tehnika Ülikooli akustika insener Dmitri Kartofelev, Soome akustika inseneri Henna Tahvanainen viis läbi vormi  akustilisi uurimusi. 

Harfseelik kuju annab võimaluse mängida seda nii üksi (mängija kannab seelikut seljas) või koos (mängijad on ringis ümber kandja või maas ringis ümber seeliku). Olen üksi ja koostöös paljude sõpradega andnud erinevaid kontserte nii Eesti kui Portugali kunsti- ja muusikaüritustel. Vastukaja on olnud alati inspireeriv ja toetav. 

Olen ehtekunstnik, kes armastab muusikat. Loodan, et minu armastus muusika vastu formuleerub tulevikus veelgi konkreetsemaks ja ui kellegi oleks huvi koostöös neid edasi arendada, oleks mul vaid suur rõõm.

KEELTE ASETUS PILLIL: