restaurování sgrafit

Sgrafito 16 – 20 století

VÝZKUM A RESTAUROVÁNÍ

Fakulta restaurování university Pardubice 2009

Příspěvek ze semináře 16 a 17 dubna 2009 v Kongresovém sále zámku Litomyšl

Tomáš Skořepa – restaurátor

restaurování sgrafit

Během mého příspěvku k problematice restaurování sgrafit, jsem přítomnému publiku promítl a okomentoval ukázky asi z patnácti restaurátorských prací týkajících se tohoto tématu. Jednalo se o restaurování několika nově objevených renesančních sgrafit, rehabilitaci a restaurování již dříve obnovovaných sgrafitových výzdob a především o ukázky obnovy neorenesančních domovních fasád. Pokusil jsem se zde demonstrovat na příkladech z mé praxe různé přístupy a postupy, které vždy vycházely z problematiky každého jednotlivého díla.

I když princip tvorby sgrafit je v zásadě jednotný, je vždy přizpůsoben jako výtvarný prostředek zvyklostem a potřebám autora a podřízen jako výzdobový prvek výtvarnému záměru fasády, či stavby. Tyto vztahy jsem se pokoušel vysvětlit především na ukázkách z oprav fasád činžovních domů 19. a počátku 20. století.

Dle mých zkušeností je velkou chybou zaměřit se odtržitě pouze na výtvarný prvek sgrafita, aniž bychom prozkoumali a snažily se porozumět původnímu barevnému rozvrhu a vztahu k dalším výtvarným artefaktům na fasádě. Vysoký standard estetického vnímání a zažitých postupů při tvorbě barevného schématu těchto fasád v 19. století je již většinou setřen pozdějšími úpravami a nátěry. Provedený průzkum nátěrových a omítkových vrstev nám může cosi napovědět. Nálezy barevností souvisejících s původním výtvarným záměrem jsou dosti často sporadické a dochází zde k barevným posunům vlivem nečistot, či pronikáním oxidu železa ze štukových vrstev. Na základě těchto nálezů nezbývá, než znovu nalézt a zkomponovat tyto barevné vztahy. To se dá odpovědně provést velmi zřídka jen na základě barevných firemních vzorníků. V náročnějším prostředí, (za našimi hranicemi), mají firmy dodávající nátěrové hmoty často specializovaná pracoviště, kde odborníci provedou investorovi návrh barevného schématu a členění architektonických prvků na fasádě. U nás se toto rozhodování děje na základě často nedokonalých vzorníků a několika vzorků na fasádě, ze kterých se v případě přítomnosti zástupce památkové péče, či jiné soudnější osoby, vybere to nejmenší zlo. V případě více barev se vžilo užití odstínu té samé barvy světlejší, či tmavší. Tento odstín se rovněž často aplikuje na kovové a dřevěné prvky. To ovšem nemá s historickou podobou budovy většinou nic společného. V případě například neorenesančních fasád, se dle mých zkušeností jednalo o velmi jemné odstíny napodobující klasické přírodní materiály: kámen (většinou diorit nebo pískovec), režný štuk, terakotu apod. V případě dalších artefaktů byly tyto další barevné vztahy rovněž respektovány. V případě sgrafitové výzdoby zde hrál důležitou roli rovněž samotný odstín a barevná tendence sgrafitového intonaka. Zjednodušení sgrafita na bílý povrch a tmavý podklad, (vždy kontrastnější po každém zásahu), je bohužel doposud dosti běžné.

Rovněž i přístup k restaurování je třeba podřídit mnoha okolnostem, tak jako ostatně při každém jiném restaurátorském zásahu. Velmi cenné je kupříkladu dochování originální vrchní sgrafitové vrstvy, zvláště u renesančních sgrafit. Tak je tomu např. na arkýři domu č.p. 36 Na Velkém náměstí v Prachaticích s obrazem sv. Kryštofa, rožmberským erbem a ornamentální výzdobou.

Zde může být závažná především otázka, zdali takovéto dílo vůbec obnažovat napospas klimatickým podmínkám. K jeho odkrytí a restaurování došlo v roce 1995. Prozatím se zdá konzervátorský zásah úspěšným a při péči a sledování je zde dobrá prognóza zachování pro další generace. Během restaurování jsme provedli pouze tmelení, retuš sgrafita a doplnění ornamentu v mírně odlišené barevnosti intonaka. Vzhledem ke stavu zachování originálu, kde je například patrný i otisk látky, pokládám za důležité poskytnout divákovi šanci rozeznat originál od mladších doplňků. Podobný přístup jsme uplatnili i později u nálezů fragmentů sgrafit, které se ocitly po přestavbách v interiéru domu (Karmel v Mladá Boleslavi a Saský dvůr v Praze na Malé Straně).

Na jiném renesančním prachatickém domě č.p. 28 se dochovalo pouze černé intonaco colorato. Po jeho pečlivém odkrytí se podařilo rekonstruovat doplněním světlého intonaka figurální malířskou výzdobu, včetně psaného textu.

Vedle sgrafit provedených čistě „grafickou“ technikou rytí si umělci již od renesance vypomáhali rovněž barvou a stínováním. V malířských technikách se naopak uplatňovala jako praktická rytá kresba provedená do zavadajícího štuku. Syntézou obou technik je tzv. malované sgrafito. V příspěvku jsem předvedl obrázky z restaurování např. fasád hotelu Dvořáček v Písku, které podle návrhu M. Alše provedl Josef Bosáček, školy na Lyčkově náměstí v Praze Karlíně od Ladislava Klusáčka a Jano Köhlera přeryté v roce 1958 malířem Janem Mehlem a obrazu Plavení dřeva ve štítě domu č.p. 1996 U Kapínů v Gorazdově ulici v Praze na Novém Městě, který byl rovněž proveden dle návrhu Mikuláše Alše.

Zdá se, že technika provádění malovaného sgrafita byla rovněž velmi individuální. V případě Alšových obrazů na fasádě hotelu Dvořáček (dnes Otava) byla v jednom denním cyklu provedena první fáze obrazu tak, že na čerstvé vrstvy byl přenesen obraz z pauzy a provedena základní malba al fresco. Po té byla vyryta sgrafitová kresba do černého podkladu. Dokončení obrazů al secco se dá předpokládat později po přenesení celého cyklu a vyzlacení pozadí.Dalším tématem mého příspěvku byla problematika doplňků a rekonstrukcí chybějící sgrafitové výzdoby. Rozhodnutí o rekonstrukcích na památkových objektech je v kompetenci památkových úřadů a předpokládá se většinou tam, kde je třeba rehabilitovat nějaký vyšší výtvarný celek. V případě sgrafita to je architektura, která byla s tímto výzdobovým prvkem projektována. Problém nebývá tam, kde se jedná např. o chybějící části ornamentu. V jiných případech je třeba shromáždit všechny dostupné prameny, informace, návrhy a nákresy včetně dokumentace sebemenších stop např. ukrytých pod omítkou a na základě těchto „not“ a případných analogií po zralé úvaze všech zúčastněných stran interpretovat zaniklé dílo. Tak rovněž, jako v hudbě, může být tato interpretace zdařilá více, či méně.

Rekonstrukce je autonomní disciplínou, která dle mého názoru není ani restaurováním, ani volnou tvorbou, ovšem je minimálně stejné náročná. Jako příklad jsem uvedl rekonstrukci lunetové římsy s portréty králů a královen na činžovním domě ve Zborovské ulici č. 64 v Praze na Smíchově a rekonstrukci sgrafita se Sv. Vojtěchem na kapli u Dvorů u Prachatic.

Smyslem mého příspěvku bylo především zpochybnit jakékoliv zobecňování a hledání hotových receptur a přístupů. Předpokládám, že cílem našeho setkání nebylo nalézt jednotný návod na tvorbu sgrafita, nebo obecný přístup k problematice jeho restaurování. Pokusy o zavádění podobných postupů, které by měly usnadnit pochopení a přístup k dílu nemohou nahradit důslednou prohlídku každého díla a rozvahu nad jeho výtvarným záměrem a formou provedení. Jen takováto úvaha může být předpokladem zdárného výsledku restaurátorského zásahu.

Tomáš Skořepa