Põhikiri

Mittetulundusühing Pärnu Ühisgümnaasiumi Toetajate Ühing

P Õ H I K I R I

I Üldsätted

1.1 Mittetulundusühingu ametlik nimi on MTÜ Pärnu Ühisgümnaasiumi Toetajate Ühing (edaspidi Ühing).

1.2 Ühing on asutatud 12. 01.2016 Pärnu Ühisgümnaasiumi (edaspidi Kool) vilistlaste, lastevanemate, õpetajate, sponsorite ja Kooli arengust huvitatud muude isikute vabatahtliku mittetulundusliku ühendusena.

1.3 Ühing on tähtajatult asutatud eraõiguslik juriidiline isik, mis tegutseb Eesti Vabariigi õigusaktide ja käesoleva põhikirja alusel. Ühingul on oma pangaarve.

1.4 Ühingu asukohaks on Eesti Vabariik, Pärnu linn, Kooli 13.

1.5 Ühingu majandusaasta algab 1. jaanuaril ja lõpeb 31. detsembril.

1.6 Ühing ei sea eesmärgiks oma liikmete ainelise kasu saamist ja arendab majandustegevust vaid põhikirjalise tegevuse tagamiseks. Ühing on erakonnaväline – erakondade ja teiste poliitiliste ühenduste ning nende esindajate erakondlik tegevus Ühingus on keelatud.

II Ühingu eesmärgid ja nende saavutamise vahendid

2.1 Ühing on asutatud avalikes huvides ja Ühingu eesmärkideks on:

2.1.1 huvi äratamine ja süvendamine Kooli poolt pakutavate õppesuundade vastu;

2.1.2 Kooli poolt pakutavate õppesuundade edendamine ja õppetööks vajalike aineliste võimaluste leidmine;

2.1.3 kaasaaitamine sellele, et õpetamine ja kasvatamine toimuks rahvuslikus ning Kooli põhiväärtusi ja traditsioone järgivas vaimus;

2.1.4 Kooli kui kogukonnale olulise keskuse arendamine lastevanemate ning täiskasvanute koolitamise ning nende kultuuriprojektidesse kaasamise kaudu.

2.2 Oma eesmärkide saavutamiseks:

2.2.1 korraldab ja osutab Koolile materiaalset abi õppe- ja kasvatustöö läbiviimise edendamiseks, sealhulgas Kooli hoonete hooldamiseks, remontimiseks, ehitamiseks ja üürimiseks;

2.2.2 otsustab Kooli direktori ettepanekul ainelise abi andmist õpilastele või nende perekondadele ning Kooli pedagoogidele ja töötajatele õigusaktidega kindlaksmääratud korras;

2.2.3 annab välja stipendiume ja eraldab toetusi hariduslikel eesmärkidel;

2.2.4 edendab Ühingu eesmärkide saavutamiseks koostööd teiste samalaadsete organisatsioonidega kodu- ja välismaal;

2.2.5 kogub vajalikke rahalisi vahendeid, korraldab selleks kultuuriüritusi, võtab vastu annetusi, moodustab erifonde ja abikassasid oma ülesannete täitmiseks;

2.2.6 arendab seadusega lubatud majandustegevust;

2.2.7 võib vastu võtta toetusi riigi või kohalike omavalitsuste eelarvetest ja muid avalikke toetusi;

2.2.8 teeb selgitustööd ja osaleb hariduse andmist puudutavates aruteludes ja avaldab arvamust hariduse korraldamise küsimustes.

2.2.9 korraldab teaduskonverentse ja seminare ning kontserte

2.2.10 viib läbi kooli traditsioonide raames vilistlaste päevi

III Ühingu liikmeskond

3.1 Ühingu liikmeks võib olla iga täisealine füüsiline isik, kes soovib kaasa aidata Ühingu eesmärkide saavutamisele, järgides Ühingu põhikirja ja muid Ühingu tegevust reguleerivaid dokumente ja otsuseid.

3.2 Ühingu liikmeks vastuvõtmiseks taotleja:

3.2.1 esitab Ühingu juhatusele kirjaliku avalduse, milles kohustub täitma Ühingu põhikirja;

3.2.2 tasub Ühingu üldkoosoleku poolt kehtestatud korras ja ulatuses sisseastumismaksu.

3.3 Ühingu liikmeks vastuvõtmise otsustab Ühingu juhatus. Ühingu juhatus on liikmeks vastuvõtmise kohustatud otsustama mitte hiljem kui kolme (3) kuu jooksul pärast punktis kehtestatud nõuete täitmist. Kui juhatus keeldub taotlejat liikmeks vastu võtmast, võib taotleja nõuda, et vastuvõtmise otsustaks Ühingu üldkoosolek.

3.4 Ühingu liikmete arvestuse korraldab Ühingu juhatus.

3.5 Ühingu liikmel on õigus:

3.5.1 osaleda Ühingu poolt korraldatud üritustel;

3.5.2 osaleda Ühingu organi või esinduse liikme valimistel põhikirjas kehtestatud korras;

3.5.3 sõlmida Ühinguga tööleping;

3.5.4 saada informatsiooni Ühingu tegevuse kohta;

3.5.5 Ühingust välja astuda Ühingu põhikirjas sätestatud tingimustel ja korras.

3.6 Ühingu liige on kohustatud:

3.6.1 järgima Ühingu tegevuses osalemisel Ühingu põhikirja ja organite otsuseid;

3.6.2 võtma aktiivselt osa Ühingu tegevusest ja igati kaasa aitama Ühingu eesmärkide elluviimisele;

3.6.3 mitte kahjustama Ühingu või Kooli mainet.

3.7 Ühingu liikmel on omal soovil õigus Ühingust välja astuda kooliaasta lõpul, esitades väljaastumiseks juhatusele kirjaliku avalduse hiljemalt kaks (2) kuud enne jooksva kooliaasta lõppu. Juhatus kustutab väljaastunu Ühingu liikmete nimekirjast kahe (2) kuu jooksul, arvates avalduse saamise päevast.

3.9 Liikme võib Ühingust välja arvata juhatuse otsusega juhul kui Ühingu liige:

3.9.1 ei ole viimase kooliaasta jooksul osalenud ühelgi Ühingu üldkoosolekul või muul Ühingu üritusel;

3.9.2 on jätnud korduvalt täitmata Ühingu põhikirja sätteid;

3.9.3 on oluliselt kahjustanud Ühingu või Kooli mainet.

3.10 Ühingu liikme väljaarvamise otsustab Ühingu juhatus oma koosolekul, teatades juhatuse koosoleku toimumisest vähemalt 14 päeva väljaarvatavale liikmele ette, kellel on õigus juhatuse koosolekul sõnaõigusega osaleda. Liikme väljaarvamise otsus on langetatud, kui selle poolt hääletas vähemalt 2/3 juhatuse liikmetest. Ühingust välja arvatud liikmele teatab juhatus 14 päeva jooksul kirjalikult tema väljaarvamisest ja selle põhjustest. Ühingu juhatuse poolt välja arvatud liikmel on õigus nõuda tema väljaarvamise otsuse läbivaatamist järgneva Ühingu üldkoosoleku poolt ning taotleda Ühingu liikmeks ennistamist.

3.11 Ühingu auliikmeks võib üldkoosolek valida isikuid, kellel on Ühingu või Kooli ees või Eesti hariduselus silmapaistvaid teeneid.

3.12 Juhatuse otsusega võib isikuid, kes ei vasta punktis 3.1 nimetatud nõuetele, võtta tavalises korras Ühingu toetajaliikmeks. Toetajaliikmeks võivad eelkõige olla Kooli õpilased.

3.13 Au- ja toetajaliikmed ei ole põhikirja tähenduses Ühingu liikmed, kuid neil on Ühingus Ühingu liikmetega võrdsed õigused ja kohustused, välja arvatud hääleõigus ja õigus olla valitud Ühingu organite liikmeteks.

IV Üldkoosolek

4.1 Ühingu kõrgeimaks organiks on liikmete üldkoosolek, mille ainupädevuses on:

4.1.1 Ühingu põhikirja muutmine;

4.1.2 Ühingu eesmärgi muutmine, tegevussuundade kindlaks määramine;

4.1.3 Ühingu juhatuse liikmete arvu kindlaks määramine, nende valimine ja tagasikutsumine, juhatuse töökorra kinnitamine;

4.1.4 Ühingu revisjonikomisjoni (revidendi) valimine või audiitori nimetamine;

4.1.5 majandusaasta ja raamatupidamise aruande ning juhatuse tegevusaruande kinnitamine;

4.1.6 Ühingu aasta-eelarve kinnitamine ja selles muudatuste tegemine;

4.1.7 Ühingu sisseastumismaksu suuruse kinnitamine;

4.1.8 Ühingu tegevuse lõpetamine;

4.1.9 muud küsimused, mis kuuluvad üldkoosoleku pädevusse vastavalt põhikirjale või seadusele.

4.2 Üldkoosoleku kutsub kokku juhatus vähemalt üks (1) kord aastas, reeglina Kooli uue õppeaasta algul.

4.3 Juhatus peab üldkoosoleku kokku kutsuma, kui;

4.3.1 seda nõuab kirjalikult ja põhjust ära näidates vähemalt 1/10 Ühingu liikmetest;

4.3.2 seda nõuavad Ühingu huvid;

4.3.3 seda taotleb juhatus või Ühingu revident.

4.4 Kui juhatus ei kutsu punktis 4.3. sätestatud asjaoludel üldkoosolekut kokku, võivad taotlejad üldkoosoleku ise kokku kutsuda samas korras juhatusega.

4.5 Üldkoosoleku kokkukutsumisest teatab Ühingu juhatus liikmetele üks (1) kuu ette juhatuses registreeritud Ühingu liikme elukoha või e-posti aadressil.

4.6. Üldkoosolek on kinnine – sellel võivad viibida ainult Ühingu liikmed. Kui üldkoosolek nii otsustab, võivad sellel osaleda ka külalised.

4.7 Isikuga seotud hääletamine (valimine) on kinnine (salajane), kui kandidaate ühele kohale on rohkem kui üks (1). Muul juhul on hääletamine kinnine, kui seda nõuab kasvõi üks Ühingu liige.

4.8 Üldkoosoleku kohta koostatakse protokoll.

4.9 Üldkoosolek on otsustusvõimeline, kui sellel osaleb või on esindatud üle poole Ühingu liikmetest. Juhul, kui üldkoosolekul ei osale või ei ole esindatud käesolevas punktis nõutava arv Ühingu liikmeid, on sama päevakorraga kokku kutsutud uus üldkoosolek (korduskoosolek) otsustusvõimeline, kui sellel osaleb vähemalt 1/10 Ühingu liikmetest. Korduskoosoleku kutse võib Ühingu liikmetele edastada koos esmase üldkoosoleku kutsega.

4.10 Üldkoosolek on pädev vastu võtma otsuseid, mis olid teatavaks tehtud üldkoosoleku kokkukutsumisel või millise otsuse tegemist on taotlenud enam kui pool üldkoosolekul osalevatest Ühingu liikmetest. Isiku valimise korral võib üldkoosolek valida nende kandidaatide hulgast, kes on kandideerimiseks andnud oma kirjaliku nõusoleku ning kes on kandidaadina kirjalikult üles seatud vähemalt (2) nädalat enne üldkoosoleku toimumist. Kandidaatide registreerimise korraldab juhatus.

4.11 Üldkoosolekul võib osaleda ja hääletada Ühingu iga liige või tema esindaja, kellele on antud lihtkirjalik volikiri. Esindajaks võib olla ainult Ühingu liige.

4.12 Üldkoosoleku otsus on vastu võetud, kui selle poolt on hääletanud üle poole koosolekul osalevatest Ühingu liikmetest või nende esindajatest ja Ühingu põhikiri ei näe ette suurema häälteenamuse nõuet.

4.13 Ühingu põhikirja punktides 3.3., 4.1.1 ja 4.1.8 sätestatud otsused on vastu võetud, kui nende poolt on hääletanud üle 2/3 üldkoosolekul osalevatest liikmetest või nende esindajatest. Põhikirja muudatuse jõustub selle registrisse kandmisest. Põhikirjas punktis 4.1.2 sätestatud Ühingu eesmärgi muutmiseks on vajalik vähemalt 9/10 liikmete nõusolek, kusjuures muutmist otsustanud üldkoosolekul mitteosalenud liikmete nõusolek peab olema kirjalik.

4.14 Ühingu liikmel on üks (1) hääl. Liige ei või otsustada, kui Ühing hääletab temaga või temaga võrdset majanduslikku huvi omava isikuga tehingu tegemist või temaga kohtuvaidluse alustamist või lõpetamist.

4.15 Ühingu liige, kes on ka juhatuse liige, ei või hääletada Ühingu majandusaasta ega raamatupidamise aruande kinnitamise otsustamisel. Ühingu liige, kes on ka juhatuse või muu organi liige, ei või hääletada Ühingu poolt tema vastu nõude esitamise otsustamisel. Nende liikmete hääli ei arvestata sellisel juhul esindatuse määramisel.

V Juhatus

5.1 Ühingu igapäevast tegevust juhib ja esindab põhikirjas ning üldkoosoleku otsustest lähtudes Ühingu juhatus, milles on kolm (3) kuni (7) liiget. Ühingut võivad kõigis õigustoimingutes esindada kaks (2) juhatuse liiget ühiselt.

5.2 Juhatuse liikmed valitakse üldkoosoleku poolt kolmeks (3) aastaks.

5.3 Juhatuse liige ei või oma kohustuste täitmist panna kolmandale isikule, kui seda ei ole ette nähtud üldkoosoleku otsusega.

5.4 Juhatuse liige ei saa oma kohustuste täitmise eest hüvitist, kui üldkoosoleku otsus ei näe ette teisiti. Juhatuse liige täidab oma kohustusi vajaliku hoolsusega üldtunnustatud kutseoskuste tasemele, oma võimetele vastavalt ja Ühingule parimal viisil.

5.5 Juhatus on otsustusvõimeline, kui sellel osaleb üle poole juhatuse liikmetest. Juhatuse otsus on vastu võetud kui selle poolt hääletas üle poole juhatuse liikmetest. Juhatus võib vastu võtta otsuse ka koosolekut kokku kutsumata, kui selle poolt hääletavad kirjalikult 2/3 juhatuse liikmetest.

5.6 Juhatuse pädevusse kuulub:

5.6.1 Ühingu igapäevase tegevuse juhtimine;

5.6.2 uute liikmete vastuvõtmise otsustamine;

5.6.3 Ühingu liikmete arvestus ja liikme Ühingust väljaarvamine;

5.6.4 vastavalt üldkoosoleku otsustele Ühingu vahendite ja vara kasutamise otsustamine;

5.6.6 Ühingu töötajatega töölepingute sõlmimine ja lõpetamine;

5.6.7 muude seaduse või põhikirja alusel juhatuse pädevusse kuuluvate küsimuste otsustamine.

VI Ühingu vara

6.1 Ühingu vara moodustub:

6.1.1 sisseastumismaksudest;

6.1.2 Ühingu majandustegevusest saadavast tulust;

6.1.3 Ühingu põhikirjalistest eesmärkidest tulenevate tasuliste ürituste korraldamisest;

6.1.4 annetustest, kingitustest ja sponsorsummadest;

6.1.5 sihtotstarbelistest eraldistest;

6.1.6 muust tulust, mis on saadud Ühingu põhikirjalise tegevuse arendamiseks.

6.2 Ühingu juhatus võib Ühingu igapäevasest tegevusest väljuvaid tehinguid teha ainult üldkoosoleku eelneval nõusolekul ja vastavas otsuses sätestatud tingimustel.

6.3 Ühingu juhatus korraldab Ühingu raamatupidamist ja koostab pärast majandusaasta lõppu raamatupidamise aruande seaduses sätestatud korras.

6.4 Ühingu majandustegevuse ning vara seisundi kontrolliks valib Ühingu üldkoosolek kolmeks (3) aastaks vähemalt kolme liikmelise (3) revisjonikomisjoni või revidendi või nimetab audiitori, kes viib vähemalt üks (1) kord aastas läbi kontrollimise ning annab sellest

aruande üldkoosolekule. Revisjonikomisjonil (revidendil, audiitoril) on õigus nõuda raamatupidamis- ja muid vajalikke Ühingu tegevust puudutavaid dokumente ning kontrollida finantsdistsipliini täitmist.

6.5 Juhatus esitab raamatupidamise aruande üldkoosolekule kolme (3) kuu jooksul pärast majandusaasta lõppemist. Aruandele lisatakse revisjonikomisjoni arvamus. Kui Ühingul on audiitor, lisatakse aruandele audiitori järeldusotsus.

6.6 Aruande kinnitamise otsustab üldkoosolek. Majandusaasta kinnitatud aruandele kirjutavad alla kõik juhatuse liikmed.

6.7 Ühing ei kanna varalist vastutust oma liikmete varaliste kohustuste eest. Ühingu liikmed ei kanna varalist vastutust Ühingu varaliste kohustuste eest.

VII Ühinemine ja jagunemine, tegevuse lõpetamine

7.2 Ühingu ühinemine, jagunemine ja lõpetamine toimuvad seaduses sätestatud korras.

7.2 Ühingu lõpetamisel, pärast võlausaldajate kõigi nõuete rahuldamist ja raha deponeerimist, antakse allesjäänud vara mõnele teisele samalaadse eesmärgiga tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja kantud Eesti hariduse ja/või kultuuri edendamise valdkonnas tegutsevale mittetulundusühingule või avalik-õiguslikule juriidilisele isikule.