GUIA DIDÀCTICA

Àrea: Llengua catalana i literatura

Nivell: 1r i 2n d’ESO

Presentació: l’objectiu general és que l’alumnat treballi de manera cooperativa, investigui amb recursos reals de la xarxa i creï un producte fruit d’aquesta investigació. El professor/a o ha de dinamitzar, conduir, facilitar recursos i orientar el treball de l’alumnat.

Temporització: es poden fer les activitats del procés en unes 8 sessions de 55-60 minuts. Es dedicaran dues sessions finals al visionat/audició dels anuncis creats per l'alumnat i una altra per l’avaluació.

Sessió 1. Presentació de la webquest. Coneixements previs de l’alumnat. Organització dels grups de treball

Sessió 2. Activitat 1.

Sessió 3. Activitat 2.

Sessió 4. Activitat 3.

Sessió 5. Presentacions orals.

Sessió 6. Activitat de l'àrea de ràdio: pluja d'idees. Debat.

Activitat de l'àrea de televisió: pluja d'idees. Debat.

Sessió 7. Activitat de l'àrea de ràdio: elaboració d'un guió.

Activitat de l'àrea de televisió: elaboració d'un guió.

Sessió 8: Revisió dels anuncis.

Sessió 9: Visionat i audició dels anuncis.

Organització

Els alumnes s'hauran de dividir en grups de quatre. Caldrà assegurar-se que tots els alumnes participin per igual en les diverses tasques que s'encomanen al grup. El professor/a guiarà en tot moment el procés.

Espai:

- Aula ordinària: espai d'organització i reunió dels alumnes.

- Aula d'informàtica: realització de la webquest i exposició oral. (un ordinador per cada quatre alumnes.)

Material:

- Ordinadors amb connexió a internet.

- Ordinadors amb programari per editar audio i vídeo.

- Projector.

- Càmera de vídeo.

- Micròfons.

- Material de dibuix: làmines, colors, etcètera.

Recursos:

- Eduràdio. http://www.edu365.com/eduradio/index3.html

- Xtec Ràdio. http://www.xtec.es/radio

- Televisió. http://www.edu365.com/canaledu365/index.htm

- La Televisió. http://www.xtec.es/audiovisuals

- Curs de producció TV. http://www.intercampus.com/span

- Softcatalà. http://www.softcatala.org/

- Softonic. http://www.softonic.com/

CONTINGUTS

DIMENSIÓ COMUNICATIVA

Comprensió i expressió

– Reconeixement de les característiques generals del text publicitari.

– Presentació de les característiques generals de l’exposició oral.

– Lectura i comprensió del text.

– Identificació dels recursos que es fan servir en la publicitat.

– Elaboració d’un anunci radiofònic.

– Elaboració d’un anunci per televisió.

Estudi de la llengua (gramàtica i ortografia)

– Ús de les TIC.

DIMENSIÓ ESTÈTICA I LITERÀRIA

– Reconeixement de les característiques generals del guió.

– Ús de les TIC per cercar informació.

OBJECTIUS DIDÀCTICS

– Reconèixer les característiques generals del text publicitari.

– Identificar els recursos que es fan servir en la publicitat.

– Saber quines són les característiques generals de l’exposició oral.

– Explicar un projecte oralment.

– Elaborar un anunci radiofònic.

– Elaborar un anunci per televisió.

– Utilitzar les TIC.

– Reconèixer les característiques generals del guió.

– Cercar el significat del lèxic desconegut.

COMPETÈNCIES BÀSIQUES

Comunicativa lingüística i audiovisual

-Comprensió i expressió de missatges orals, escrits, visuals o corporals.

-Expressió d’observacions, explicacions, opinions, pensaments, emocions, vivències i argumentacions.

- Contacte amb varietat de textos que s’usen (també audiovisuals).

- Cerca, selecció i processament de la informació que prové de tot tipus de mitjans, convencionals o digitals, i de tot tipus de suports.

- Tractament de la informació (tècniques per memoritzar, organitzar, recuperar, resumir, sintetitzar, etc.)

-Coneixement i reflexió sobre el funcionament del llenguatge i dels recursos comunicatius específics de cada àrea.

- Identificació del llenguatge com objecte d’observació i anàlisi.

Tractament de la informació i competència digital

- Transformació de la informació en coneixement.

Competència matemàtica.

- Raonament matemàtic. Realització d’ordenaments, de seqüenciacions, d’induccions i de deduccions, de particularització i de generalització.

Competència d’aprendre a aprendre

- Conscienciació de les pròpies capacitats (intel·lectuals, emocionals, físiques), del procés i les estratègies necessàries per a desenvolupar-les.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

- Afirmar els propis valors i autonomia amb actitud oberta, flexibilitat, empatia i de compromís vers les altres persones.

- Fer-se a sí mateix i usar la pròpia manera de ser per a desenvolupar-se en les situacions que l’àmbit escolar i la pròpia vida plantegen.

Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic

- Desenvolupament de l’esperit crític en l’observació de la realitat.

Competència social i ciutadana

-Comunicació en diferents contextos

CRITERIS D’AVALUACIÓ

– Saber reconèixer les característiques generals del text publicitari.

– Identificar correctament els recursos que es fan servir en la publicitat.

– Conèixer quines són les característiques generals de l’exposició oral.

– Aprendre a explicar un projecte oralment.

– Elaborar adequadament un anunci radiofònic.

– Elaborar adequadament un anunci televisiu.

– Conèixer i utilitzar les TIC.

– Saber reconèixer les característiques generals del guió.