Η Παιδική Πινακοθήκη Ελλάδας προκηρύσσει Πανελλήνιο Kαλλιτεχνικό Πρόγραμμα: με τίτλο «Χρυσοποίκιλτη Φέρμελη και Πλουμιστός Ποδόγυρος» για το επετειακό έτος 2021. Ο διαγωνισμός αφορά στην δημιουργία ζωγραφικών έργων αφιερωμένων στην ελληνική παράδοση ως κληρονομιά, ως έμπνευση και ως αξία.
Το πρόγραμμα βασίζεται στην πεποίθηση ότι η γνώση της παράδοσης είναι το κατεξοχήν εργαλείο όλων μας, για να ερμηνεύσουμε το παρόν, ο καλύτερος δρόμος, για να αναλάβουμε τον ιστορικό μας ρόλο, ένα πολύτιµο µέσο για να εξηγήσουµε το παρόν, το οποίο δεν μπορεί να ερμηνευθεί σωστά, αν δεν περάσει µέσα από την ιστορική µνήµη. Διατηρώντας τον παραδοσιακό πολιτισμό των προγενέστερων γενεών διαφυλάσσεται συνειδητά η Ελληνική πολιτιστική κληρονομιά, η οποία συνδέεται στενά με όλες τις εκφράσεις της λαϊκής καλλιτεχνικής δημιουργίας, τα ήθη, τα έθιμα, τα λαϊκά δίκαια, τους λαϊκούς χορούς, τα τραγούδια και την λαϊκή τέχνη.
Βασικός σκοπός μέσω της καλλιτεχνικής δημιουργίας είναι η έρευνα και η ενασχόληση με την παράδοση κάθε γωνιάς της χώρας μας, ως ορόσημο και ως αντικατοπτρισμός της νεότερης Ελληνικής ιστορίας.