Šolska kronika

70 let šolstva v Socki – povzetek iz šolske kronike

1945-1955

Takoj po vojni, leta 1945 je šola v Socki odprla svoja vrata. Takrat je šolska vrata prestopilo kar 110 učencev, ki so obiskovali 7 razredov osnovne šole, na šoli pa so poučevali trije učitelji. 1. razred je učila gospa Angela Hrastnik, 2., 3. in 4. razred gospa Jožefa Grajželj, poročena Jazbec, 5. in 7. razred pa gospod Radoslav Češnovar. Pouk v šoli je potekal celodnevno.

Prvo desetletje je šolo v Socki obiskovalo kar 324 učencev. Obisk v šoli je bil slab v jesenskih in pomladnih mesecih, saj so morali otroci pomagati pri delu doma, pozimi pa v šolo niso prihajali, saj niso imeli primerne obutve in obleke. Leta 1948 je zato okraj Soškim šolarjem podaril 76 parov čevljev.

Šola je takrat domovala v graščini Socka in ni imela niti stranišča niti pitne vode. Učenci so stranišče dobili v letu 1949/50. Zgradili so ga s samoprispevki krajanov, aprila 1951 pa je bil v šolo napeljan še vodovod.

V šolskem letu 1953/54 je Svet za prosveto iz Celja ukinil višje razrede v Socki in ustanovil osemletno OŠ V Strmcu, današnji Novi Cerkvi. Tako so Soški otroci odhajali v peti, šesti, sedmi in osmi razred v Novo Cerkev.

V šolskem letu 1954/55 je v šoli zagorela luč. To leto je učence ob novem letu obiskal dedek Mraz.

1955-1965

V drugem desetletju naše šole se je v šolo vpisalo 165 prvošolcev. Učence sta v tem obdobju poučevala zakonca Katica in Anton Pešak.

V šolskem letu 1957/58 so v šoli zamenjali stopnice, podrli kurnik in na šolskem vrtu naredili toplo gredo. Prepleskali so obe učilnici in šolski tabli pobarvali na zeleno. Ko je leta 1958 gospa Katica Pešak odšla na porodniški dopust, je njeno delo prevzel njen mož Anton Pešak in kar sam poučeval prav vse učence. Na šoli sta obe učilnici dobili novi lončeni peči, uredili pa so tudi dvorano za nastope.

V letu 1961/62 je šola dobila novo streho, episkop, televizor in novo pohištvo za obe učilnici.

V šolskem letu 1963/64 je šola dobila novo mlečno kuhinjo. Malico za učence so do takrat pripravljali kar v upravnikovi kuhinji. To leto je dedek Mraz otrokom podaril 14 sank. Na šoli je pričel delovati Prometni krožek, ki je vsa leta svojega delovanja osvojil veliko priznanj in nagrad.

Leta 1964 so učenci prvič dobili seznam šolski potrebščin, ki so jih potrebovali pri pouku, šola pa je kupila učbenike, ki so si jih učenci lahko izposodili, starši pa so za njih plačali le obrabnino. Šola v Socki ni bila več samostojna, postala je Osnovna šola bratov Dobrotinšek Vojnik, podružnična šola Socka.

1965-1975

Tretje desetletje. Učiteljskemu paru Pešak se je pridružil učitelj Hinko Modrijančič. V šolo v Socki pa se je v tem desetletju vpisalo kar 215 učencev.

V letu 1965/66 je bila na šoli ustanovljena mala šola. Predšolske otroke je v njej poučevala gospa Katica Pešak.

Že v preteklih letih so se po Socki razširile govorice, da bodo šolo tu ukinili. Krajani so temu vedno močno nasprotovali in 21. 2. 1966 so na šolo dobili odpravek sklepa, ki se je glasil takole: »Svet za šolstvo in telesno vzgojo skupščine občine Celje je na svoji 5. redni seji dne 18. 2. 1966 obravnaval nadaljnji obstoj OŠ Socka in Strmec in s tem v zvezi sprejel sklep, da OŠ Socka ne ukinjamo.«

Šola je v tem letu dobila kinoprojektor. 8. maja 1966 je bila v šoli predvajana prva kinopredstava, slovenski film Vesna. V dvorani so potem predvajali filme tako za krajane kot za učence.

Učenci so pričeli tekmovati za Kajuhovo bralno značko, mladi člani Rdečega križa pa so na domu obiskovali ostarele, jim pomagali pri pripravi kurjave, jim prinašali vodo v hišo, drva in hrano iz trgovine.

Leta 1967/68 so bili na šoli 4 samostojni oddelki in 4 učitelji. Nobenemu učitelju tako ni bilo potrebno poučevati celodnevno, pouk pa je še vedno potekel v izmenah, saj sta bili na šoli le dve učilnici.

Naslednje leto so na šoli ustanovili šolsko kuhinjo. V njej so kuhali kosila za učence. Na kosilo je hodilo 40 do 50 otrok. Na centralni šoli pa se je upokojil ravnatelj Jure Toplak, na njegovo mesto pa je prišel gospod Miro Klančnik.

V šolskem letu 1970/71 so šole po Sloveniji poskusno prešle na 5-dnevni delovni teden in dobile nove učne načrte. Katica Pešak, ki zaradi težav z glasilkami ni mogla več poučevati, se je zaposlila na OŠ Vojnik kot tajnica. Otroška revija Pionir je prvič organizirala tekmovanje v Veseli šoli. Prometni krožek pa je praznoval 10 uspešnih let. Vodja šole gospod Anton Pešak je prevzel še vodenje podružnice v Strmcu. Na šolah pa se je pričel uporabljati Športno vzgojni karton.

V letu 1971/72 je bila za vse razrede uvedena nova matematika. Imenovala se je »moderna osnovnošolska matematika«. V šolski kroniki je zapisano, da so učenci novo matematiko vzljubili in se je radi učili. Prvič so v šoli dobili tudi delovni zvezek za matematiko. Do takrat delovnih zvezkov v šolah niso poznali.

Med šolskimi počitnicami so prepleskali šolo, lončeni peči v učilnicah so zamenjali s trajnogorečimi, preuredili so šolske sanitarije in naredili garderobo za učence. Kupili so nov električni štedilnik, sesalec in bojler. Največja investicija pa je bila na novo prekriti šolsko streho. Ker denarja ni bilo dovolj, so z njim nakupili opeko, streho pa je nato prostovoljno prekrilo kar 84 krajanov.

V letu 1972/73 je vodenje podružnice prevzela Erika Ravnak. Učenci 4. razreda so prvič obiskali plavalno šolo v Celju, šola pa je kupila razmnoževalni stroj. Učenci so v tem letu izdali 1. številko šolskega glasila »Soški pionir«.

1975-1985

Četrto desetletje. 1975/76 leta so učitelji za učence, ki so težje dojemali učno snov organizirali dopolnilni pouk, ki pa je potekal tudi med poletnimi počitnicami. V tem šolske letu je Zavod za šolstvo Socialistične republike Slovenije predlagal pisno ocenjevanje telesne vzgoje, glasbenega in likovnega pouka. Opisne ocene za te predmete so bile: zelo uspešno, uspešno in manj uspešno. Opisno se je ocenjevalo tudi vedenje, ki je bilo vzorno, primerno in manj primerno.

V letu 1976/77 so na šoli uvedli 20 minutni glavni odmor. Pouk je tako potekal dopoldne od 7:45 do 11:15, popoldan pa od 11.30 do 15:00. V mesecu novembru so učenci dobili igrišče, v februarju pa je bila v Socki organizirana javna tribuna, na kateri so krajani izpostavili težave glede obstoja šole, trgovine, odkupa mleka in asfaltiranja ceste.

Naslednje šolsko leto je na šoli pričela delovati Pionirska hranilnica, na šoli pa so dobili težko pričakovani telefon. Zaradi majhnega števila otrok pa je bil na šoli ustanovljen kombinirani oddelek 1. in 2. razreda. V letu 1978/79 pa sta bila na šoli že dva kombinirana oddelka in tako tudi samo dve učiteljici. Pouk je tako potekal samo dopoldne od 7:45 do 13:00.

Zapis iz šolske kronike šolskega leta 1979/80: »4. maja ob 15:05 nas je globoko presunila vest o smrti ljubljenega tovariša Tita. Vsi ljudje v svetu so žalovali za njim, tudi mi… Kurirčkova pošta je zaradi Titove smrti prekinila pot za teden dni. Pionirji so jo v spomin Titu ponesli s svečano željo in obljubo, da bodo vedno hodili po Titovi poti naprej.«

Leta 1983/84 so v veljavo prišli novi učni načrti, ki so na novo vsebovali naravoslovne in kulturne dneve. V novembru se je upokojil ravnatelj Miro Klančnik, njegovo delovno mesto pa je prevzel Marjan Pojavnik.

V letu 1984/85 so Mladi člani Rdečega križa prejeli Republiško priznanje za delo v sosedski pomoči. V mesecu aprilu pa je bil zbor krajanov. Krajani so zahtevali, da se zaradi slabih razmer v šoli uredi šolsko poslopje ali pa začne misliti na novogradnjo.

1985-1995

Peto desetletje. Leto 1985/86. Šola je praznovala 40-letnico obstoja v Socki. Učenci 1. in 2. razreda so dobili novo šolsko opremo, 12 mizic in 24 stolov. V naslednjem šolskem letu pa so ravno tako 12 novih mizic in 24 novih stolov dobili še učenci 3. in 4. razreda.

V letu 1987/88 pa so na šoli kupili električni harmonij, Orffov instrumentarij in diaprojektor.

Na šoli je bilo v letu 1989/90 zopet večje število učencev, zato so bili ustanovljeni trije oddelki, pouk je potekal v izmenah. Leta 1991/92 pa je šola dobila fotokopirni stroj. Ravnateljica OŠ Vojnik s podružnicami pa je postala gospa Majda Rojc. V Novi Cerkvi je bila 3. marca organizirana pustna povorka. Udeležili so se je vsi učenci. Učenci 4. razreda so se to leto prvič udeležili poletne šole v naravi. Odšli so v Izolo.

V letu 1992/93 je Svet šole intenzivno razpravljal o gradnji nove šole v Socki. Leta 1993/94 sta bila na šoli zopet le dva kombinirana oddelka in pouk le dopoldan.

1. decembra 1993 je bil sklican zbor krajanov glede aktivnosti za izgradnjo nove šole. Ustanovili so iniciativni odbor, ki je bil sestavljen iz krajanov, predstavnikov šole, predstavnikov občine Celje. Predsednica odbora je bila gospa Mira Šeško. Naloga odbora je bila, da člani obiščejo vsa gospodinjstva v Socki in na ta način zberejo izjave o pomoči pri izgradnji šole. Pomoč je bila ponujena v lesu, obrtniških in udarniških delih, denarju. 25. januarja je potekal drugi sestanek iniciativnega odbora. Predstavljen je bil načrt šole, pogovori o zemljišču, kjer naj bi stala šola, so še potekali. V juniju 1994 se je ravnateljica Majda Rojc v Celju sestala s takratnim ministrom za šolstvo doktorjem Slavkom Gabrom, ki je gradnjo šole v Socki podprl.

V šolskem letu 1994/95 so se učenci 4. razreda vključili v projekt Petra iz angleškega jezika, učenci 1. razreda pa v republiški projekt opisnega ocenjevanja. Na šoli je začel delovati Planinski krožek, ki ga je vodil krajan, gospod Boris Žerovnik.

29. novembra 1994 je bil sklican 3. sestanek iniciativnega odbora za gradnjo šole v Socki. Ogledali so se načrt za šolo in ga potrdili. Zadeve z zemljiščem so bile urejene. Marca so bile volitve v nove občine. Naš kraj je pripadal občini Vojnik, katere župan je postal gospod Benedikt Podergajs. V mesecu oktobru pa je na šoli kot kuharica - čistilka pričela delati Marija Jeseničnik.

Novinarka Tatjana Cvirn je zapisala takole: »Več kot pet stoletij šteje častitljiva graščina v Socki, zato je razumljivo, da ji zob časa ni prizanesel. V svetu bi takšen objekt že davno obnovili in ga spremenili v prijetno izletniško točko, pri nas pa je namesto turistov grad poln otrok in stanovalcev. V graščini deluje namreč štiriletna podružnična šola skupaj z vrtcem in malo šolo, tam pa je tudi 11 stanovanj. Da so pogoji za šolanje otrok v takšnih prostorih vse prej kot primerni, je jasno, žal pa tudi vse bolj nevarni, saj so tla in stropi polni vlage in prhli. Zato tudi ni čudno, da je v prostoru male šole in vrtca lani del stropa zgrmel na tla. Na srečo otrok takrat ni bilo.«

Krajani naše Socke se nikoli niso predali in so vztrajali v borbi, da šola ostane v Socki.

1995-2005

Šesto desetletje. Šola v Socki praznuje Abrahama. Njen dom pa je še vedno graščina Socka. Učenci 3. in 4. razreda se odpravijo v planinsko šolo v naravi na Arehu, učenci 1. in 2. razreda pa na plavalni tečaj v Celje.

1. februarja 1996 pa je bil položen temeljni kamen za novo zgradbo šole v Socki. Položil ga je župan občine Vojnik, gospod Benedikt Podergajs.

28. septembra istega leta je bila slovesna otvoritev nove šole. Otvoritve se je udeležil tudi takratni minister za šolstvo, doktor Slavko Gaber. Na prireditev je prišlo okoli 600 obiskovalcev. V šolski kroniki pa je zapisano: »Za to otvoritev so v kraju delali prav vsi krajani. Vsaka hiša – dom je čutila veliko srečo.« In 1. oktobra 1996 so učenci šole v Socki zapustili šolske prostore v graščini in se preselili v novo šolo. V šoli pa je svoj prostor dobila tudi skupina vrtca.

V letu 1997/98 so na šolah po Sloveniji uvedli tekmovanje za čiste zobke. V letu 1999/2000 pa so na šoli učenci poleg malice lahko naročili tudi kosilo. Zanj so se odločili 4 učenci, kosilo pa so v Socko pripeljali iz šolske kuhinje v Vojniku. V mesecu oktobru je bil organiziran brezplačen prevoz s kombijem do šole za oddaljene učence in učence, za katere je pot do šole nevarna. V ta prevoz je bilo vključenih 12 otrok, financirala pa ga je občina Vojnik.

V šolskem letu 2000/2001 je šolska knjižnica odprla svoja vrata tudi v Socki. Otroci so si lahko izposojali knjige za domače branje in bralno značko. V mesecu oktobru pa so praznovali teden otroka. V tem šolskem letu se je upokojila dolgoletna vodja šole v Socki gospa Erika Ravnak, vodenje šole pa je prevzela gospa Stanislava Štravs.

Občina Vojnik je v letu 2001 nekdanji vodji POŠ Socka, gospe Eriki Ravnak podelila bronast grb.

Na ravni šolstva v Sloveniji so se uvajale spremembe. Naša šola je v letu 2003/2004 prešla na devetletno osnovno šolo. Na šoli sta tako potekala kar dva osnovnošolska programa, prvi osemletni in drugi devetletni program in tako smo to leto v šolo sprejeli kar dvoje prvošolcev.

2005-2015

V letu 2005/2006 ja na šoli pričel z delom oddelek podaljšanega bivanja. Otroci so namreč zaradi službenih obveznosti staršev potrebovali varstvo tudi po pouku. Tu so se igrali, pisali domačo nalogo, ustvarjali… starši pa so vedeli, da je za njihove otroke dobro poskrbljeno in da so varni.

Učiteljice so učence vseskozi ozaveščale in učile o varovanju okolja, ločevanju odpadkov, recikliranju in leta 2006/2007 so učenci naše šole prvič zmagali v zbiralni akciji odpadnega papirja. KS Nova Cerkev je v tem letu organizirala pustni karneval in učenci so se prelevili s srečomate.

V letu 2007/2008 smo na šoli organizirali božični bazar in zbran denar prispevali v šolski sklad. Učenci 5. razreda osemletne osnovne šole so odšli v zimsko šolo v naravi na Roglo.

Naslednje šolsko leto se je šola vključila v projekt zgodnjega učenja angleškega jezika imenovan »Angleška kopel«. Vodila ga je gospa Mija Selič, vanj pa so bili vključeni učenci 1. in 2. razreda. Ti učenci so se tudi udeležili tridnevnega tabora z naslovom Vseživljenjski tabor na Gorenju nad Zrečami, učenci 4. in 5. razreda pa so tja odšli na petdnevno planinsko šolo v naravi.

V šolskem letu 2009/2010 je šola Socka prejela priznanje župana občine Vojnik za uspešno sodelovanje s krajem, krajevno skupnostjo, občino in društvi.

S 1. septembrom 2010 se je upokojila učiteljica Stanislava Štravs, ki je vso svojo učiteljsko pot prehodila v Socki, od septembra 2000 pa je bila tudi vodja te podružnice. Vodenje podružnice je prevzela gospa Nataša Čerenak. V tem šolskem letu smo intenzivno preuredili šolsko knjižnico. Vse knjige so bile računalniško obdelane, prostor knjižnice pa preurejen v prijetno knjižnico, ki otroke spodbuja k branju knjig. Šola je sodelovala v različni projektih, tudi mednarodnih. Vključila se je v zbiralno akcijo odpadnih tonerjev in kartuš, v poletnih mesecih pa je bila prvič po otvoritvi prepleskana. Zamenjana so bila balkonska vrata in obnovljena igrala na igrišču.

V letu 2011/2012 je Podružnična šola Socka dobila svojo spletno stran. Na šoli je potekal 1. naravoslovni tabor za učence 5. in 6. razredov osnovne šole Vojnik s podružnicami. Tabor je trajal dva dneva, udeležilo se ga je 53 učencev, ki so v šoli tudi prespali. V šoli smo dobili interaktivni projektor.

Naslednje šolsko leto smo s pridnim zbiranje odpadnih tonerjev in kartuš zmagali in si prislužili nagradni izlet v Maribor, kjer smo obiskali Akvarij in Terarij ter adrenalinski park Betnava. Na šoli je z delom začel Čebelarki krožek. S pomočjo Čebelarskega društva Vojnik smo bili uspešni na razpisu Čebelarske zveze Slovenije in tako dobili šolski učni čebelnjak. Občina Vojnik je v tem letu nekdanjemu vodji POŠ Socka, gospodu Antonu Pešaku podelila zlat grb.

V letu 2013/2014 je občina Vojnik sanirala streho na naši šoli, v naslednjem šolskem letu pa je pokoj odšla dolgoletna ravnateljica osnovne šole Vojnik, gospa Majda Rojc, za novo ravnateljico pa je bila izvoljena dosedanja pomočnica ravnateljice, gospa Olga Kovač. Njena pomočnica je postala gospa Nataša Čerenak, vodja podružnice v Socki. Vodenje podružnice je prevzela Maja Kovačič.

V letu 2014/2015 je igrišče okoli šole dobilo visoko ograjo, učilnica tretjega razreda pa projektor in prenosni računalnik.

6. 11. 2015 smo na šoli praznovali 70-letnico šolstva v Socki.