Полтава та Німеччина = продуктивна співпраця

Уже понад 2 десятиліття існують міська програма «Про розвиток териториальної громади міста Полтави з містами країн світу» та Програма партнерства міста Полтава з містами Фільдерштадт, Ляйнфельден-Ехтердінген та Остфільдерн, завдяки якій вчителі німецької мови можуть пройти тритижневе стажування у Німеччині.

 

З 10 по 31 жовтня 2018 року вчителька ПЗШ №29 Роменська Наталія Володимирівна мала можливість ознайомитися з системою освіти Німеччини на прикладі Heinrich Heine Gymnasium (HHG) Ostfildern.


Перше, що вразило у навчальному закладі: оптимальна організація ресурсів та простору. Зручні велопарковки як для теплої, так і для холодної пори року, рекреаційні зони для учнів у коридорах, спортивні майданчики, паркова зона, бібліотеки та їдальня. Також гімназія обладнана сонячними батареями.

 

Німецькі колеги радо запрошували до себе на уроки, ділилися досвідом. Учнів присутність іноземної гості зовсім не збентежувала, а навпаки: вони розпитували про Україну, просили перекласти деякі слова з однієї мови на іншу. Чомусь найбільше запам’яталися уроки математики у 8-му класі, на яких вивчали квадратні корені.

 

Організація роботи вчителів також приємно вражає: простора учительська, яка обладнана як офісною, так і кухонною технікою, тобто учитель може і до уроків приготуватися, і відпочити, коли має час. Заміни та зміни у розкладі розміщуються на екранах у холі та в учительській, тому усі учасники навчального процесу в курсі останніх перестановок та коректур.

 

Після уроків та на вихідних вчителі-стажери не менш цікаво проводили дозвілля: оглянули містечка поблизу, здійснили екскурсію на фабрику Rittersport, кінний завод Marbach, помилувались та подивувались виставкою гарбузів у Штуттгарті, відвідали галереї, театри та фестивалі.

Кожен день перебування в гостях був насиченим та цікавим! Усі заходи сприяли не лише удосконаленню володіння німецькою мовою, а й допомогли налагодити зв’язки з німецькими колегами. Адже саме продуктивна співпраця є ключем до успішного майбутнього!


Вчитель фізичної культури ПЗШ 29 Максим Рубель взяв участь і став переможцем першої програми обміну між Україною та Урядом США «Youth Leadership through Sport» (YLS), в рамках якої, у складі української делегації, у березні 2019 року відвідав Сполучені Штати Америки, де взяв участь у десятиденному практичному тренінгу с питань розвитку лідерства через спорт, зокрема баскетбол. 3х3.

10.03.2017 року учні школи Овчаренко Юлія, Яремченко Ярослава (9-Б клас) та Умаєва Дар’я (10-А клас) взяли участь у конкурсі на знання німецької мови для участі у програмі обміну школярами з містами партнерами Німеччини в рамках міської Програми партнерства між м. Полтава (Україна) та містами Фільдера (Німеччина) 

Тривають партнерські стосунки між Полтавою та німецькими містами Остфільдерн, Фільдерштадтта Ляйнфельден-Ехтердінген.  

Стажування в Німеччині 

     У рамках реалізації міської програми «Про розвиток териториальної громади міста Полтави з містами країн світу» та Програми партнерства міста Полтава з містами Фільдерштадт, Ляйнфельден-Ехтердінген та Остфільдерн з 02 по 23 березня 2020 відбулося стажування вчителів німецької  мови в німецьких гімназіях. Вчитель 29 школи Маркова Аліна Василівна проходила стажування в Philipp-Matthäus-Hahn Gymnasium в Ляйнфельден-Ехтердінген. Вчитель ознайомився не лише із системою освіти та методиками викладання в німецьких навчальних закладах, але й з німецьким побутом та культурою. 


Протягом двох тижнів учитель відвідувала заняття німецьких колег і спілкувалася зі школярами. Вчителя приємно вразили матеріальна база та дійсно сімейна атмосфера навчальних закладів. Німецькі колеги радо ділилися досвідом. А ділитися було чим. Вражаючою була також організація навчального процесу. Акцент зроблено на самодисципліні, самоорганізації учнів,  розумінні ними власної відповідальності  за свої знання і своє майбутнє.


Захоплює те, як організовано навчальний простір у гімназії: зручна учительська з усім необхідним для відпочинку та самостійної роботи, вдало сплановані класи з мобільними меблями та всім необхідним для інтерактивного навчання, сучасні спортивні зали, затишні рекреації, які учні використовують не лише для відпочинку на перервах, а й як місце для виконання групових та самостійних видів робіт під час навчання. 

Цікаво було познайомитися з програмою і формами роботи вчителів-предметників. Наприклад, на уроках мистецтва діти створюють власні креативні роботи за мотивами світових шедеврів архітектури і живопису. 


Сподобався також досвід організації харчування школярів у шкільних їдальнях. Готують тут тільки батьки на добровільних засадах, адже волонтерство і виконання суспільно корисних робіт є надзвичайно почесними і шанованими.  Такий підхід дозволяє з одного боку здешевити вартість харчування, з іншого боку є гарантією того, що їжа буде смачною і корисною. 


Після школи вчителі мали змогу відвідати різноманітні культурні заклади. Екскурсія до музею фабрики Ріттершпорт була не лише пізнавальною, але і смачною. Міський музей Штуттгарта презентував виставку, присвячену історії міста та його видатним жінкам. Незабутньою була екскурсія на телевежу, з оглядового майданчика якої відкривається фантастична панорама міста. Не оминули гості своєю увагою всесвітньо відоме видавництво Cornelsen, адже це чудова нагода урізноманітнити свою базу наочності та навчальних посібників.

Приємною несподіванкою було знайомство з випускницею 29 школи Іриною Класс( Ірина Сербіновська), яка понад 10 років проживає в Німеччині і працює перекладачем. 

Знаковою подією для вчителів став візит до театру Штудіо, до якого їх запросила родина Хан-Франц.


На жаль, стажування у гімназіях довелось перервати через надзвичайну ситуацію у світі. Проте в останні дні перебування в Німеччині гості з України мали змогу прогулятися чарівними місцинами міст Ляйнфельден-Ехтердінген, Фільдерштадт та Есслінген, помилуватися мальовничими краєвидами парку університету Хоенхайн.


Це стажування назавжди залишиться приємним спогадом у серцях українських  вчителів.