Chór Św Barbary w Kętach

Chór Św Barbary w Kętach


W dniach 16-20 października tr. odbyła się XVIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo w Polsce, w miejscowości Kęty. Polonię z Rumunii reprezentował chór św. Barbary Bazyliki mniejszej w Kaczyce, wraz z rektorem sanktuarium ks. Danielem Lucaci oraz kierowniczką i dyrygentem chóru Moniką Grosu.

Z biegiem lat festiwal Psallite Deo przerodził się w duże międzynarodowe przedsięwzięcie, w któ- rym dorocznie udział bierze ponad 30 zespołów, chó- rów i solistów, amatorów oraz zawodowców, z Polski i z zagranicy. Tegoroczny festiwal otworzyła etiuda pod tytułem „Oto człowiek” w wykonaniu grupy teatralnej „Antrakt” z Kęt, inspirowana wierszem Jana Pawła II „Człowieka ciężar właściwy”. Prezentacje grup uczestniczących w festiwalu miały formę konkursu.

Całe wydarzenie miało charakter ekumeniczny. Chór św. Barbary Bazyliki mniejszej w Kaczyce działa już 17 lat. Założył go w 1998 r. ówczesny proboszcz w Kaczyce ks. Iulian Kropp. Chór występował podczas przeróżnych imprez lokalnych, ale także za granicą (w Rybniku, Tarnowie, Nowym Sączu), jednak po raz pierwszy wziął udział w tego rodzaju konkursie, i to jeszcze tak dużym. Nasz chór zdobył wyróżnienie, co i tak bardzo nas ucieszyło.

Mogliśmy się podczas festiwalu wiele nauczyć, udział w nim był dla nas zaszczytem, wspaniałym doświadczeniem, wielkim i radosnym. Wiemy przecież, że konkurs musi rządzić się swoimi prawami. Przyjęto nas bardzo ciepło, z otwartymi sercami, z czego słyną Polacy. Jedni z nas mogli ponownie zobaczyć naszą Polskę, inni przyjechali po raz pierwszy.

Ogromnych przeżyć dostarczyły nam wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Wadowicach, gdzie widzieliśmy miejsca związanie z dzieciństwem papieża Jana Pawła II. Otwarta w ubiegłym roku nowa ekspozycja stała wzbogaciła Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Zrobiła na nas szczególne wrażenie i na długo pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach.

Po zakończeniu konkursu, dzięki uprzejmości naszych znajomych, państwa Iwony i Andrzeja Pietkiewiczów z Łapszy Niżnych oraz kierowniczki chóru dziecięcego „Duet” Ewy Sterczyńskiej z Zakopanego, zwiedziliśmy krakowski Rynek Główny, Wawel i słynną „małą Szwajcarię”, czyli Zakopane z jego atrakcjami. Spotkaliśmy się tam z panią Grażyną Bajerską, nazywaną przez nas „matką Bukowiny”, naszą wielką przyjaciółką, która w latach 1989-1990 bardzo pomogła nam w tamtym trudnym czasie.

Pragniemy przy tej okazji serdecznie podziękować prezesowi Związku Polaków w Rumunii, posłowi Gerwazemu Longherowi, który to właśnie nas zgłosił do udziału w festiwalu.

Tłum. E. Wieruszewska-Calistru

zródło: Polonus 11/2015