Projekt w Kaczyce

Wicemarszałek Anna Kowalska na inauguracji projektu w Kaczyce

14 kwietnia w uroczyście zainaugurowano projekt „Bazylika Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia NMP w Kaczyce ponadregionalnym miejscem kultu – prace remontowo-konserwatorskie budynku bazyliki – etap I”, który zostanie zrealizowany w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 r.” zorganizowanego przez Ministra Spraw Zagranicznych.

Liderem projektu jest Województwo Podkarpackie, któro na oficjalnym rozpoczęciu I etapu prac w Kaczyka (Rumunia) reprezentowała Wicemarszałek Anna Kowalska, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Helena Dzieciuch oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Organizacyjnego Justyna Sokołowska.

Inauguracji projektu towarzyszyła msza św. sprawowana przez Biskupa Aurelego Perca, w czasie której ks. proboszcz miejscowej parafii Romuald Bulai przybliżył historię polonii w Kaczyka oraz znaczenie istnienia świątyni rzymskokatolickiej dla podtrzymania więzów z rodzimą religią, obrzędami oraz kulturą polską tamtejszych mieszkańców.

Wicemarszałek Anna Kowalska w czasie swojego wystąpienia przypomniała, iż rozpoczynający się projekt jest pokłosiem bliskiej współpracy zarówno ze Związkiem Polaków w Rumuni, któremu przewodniczy Gerwazy Longher, jak również owocem umowy partnerskiej Województwa Podkarpackiego z regionem Suczawa zawartej 6 września 2012 r. Zwróciła również uwagę, na konieczność wspierania polonii, która potrzebuje wsparcia w zachowywaniu polskości we wszystkich jej przejawach i wymiarach (teren Bukowiny, na którym jest położona Kaczyka zamieszkuje 11-tysięczna mniejszość polska).

Przekazując pozdrowienia od całego Zarządu Województwa Podkarpackiego wicemarszałek Anna Kowalska życzyła powodzenia w realizacji I etapu projektu oraz jego kolejnych części. Głos zabrali również m.in. Gerwazy Longher oraz przedstawiciel Zarządu Województwa Suczawa, którzy wyrazili swą wdzięczność za udział Podkarpackiego w projekcie. Na zakończenie miała miejsce kurtuazyjna wymiana pamiątkowych upominków.

Ważnym punktem pobytu delegacji Województwa Podkarpackiego w Rumunii było spotkanie robocze, w czasie którego został uzgodniony terminarz kolejnych działań oraz wszelkie formalności, które pozwolą na sprawne wykonanie projektu. Koszt prac remontowo-konserwatorskich wyniesie 655 093 zł, z czego 600 000 zł stanowi dofinansowanie ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych