ZGODOVINA DRUŠTVA

Leta 1906 se je nekaj mladih fantov in mož včlanilo v gasilske vrste v Kranjski Gori, ker v domači vasi še ni bilo gasilskega društva.

Zakaj ne bi v domačem kraju ustanovili gasilsko društvo, so se spraševali?

Glavni pobudnik te ideje je bil Janez Petraš - Plešov, vendra je imal pri tem veliko težav. Kranjskogorski gasilci so menili, da Podkoren kot majhna vas ne potrebuje gasilskega društva, češ da je že dovolj, da so nekateri njihovi krajani včlanjeni v gasilskem društvu Kranjska Gora. Vendar so "Korenci" kljub nasprotovanju sosednjega gasilskega društva vztrajali toliko časa, da je zadeva prišla na sodišče. Po dolgotrajnem pravdanju so le dobili dovoljenje za ustanovitev lastnega gasilskega društva.

Rojstni datum PGD Podkoren je 12. junij 1908.

Za prvega predsednika so enoglasno izvolili posestnika Frica Rasingerja. Ustanovnih članov je bilo 35. Danes so že vsi pokojni, zato ne smemo prezreti njihovih imen:

Fric Rasinger, Josef Kerštanj, Maks Rasinger, Ivan Petraš, Ivan Mertelj, Franc Pečar, Janez Hlebanja, Lovrenc Benet, Alojz Sajovic, Jožef Šmejc, Jožef Podlipnik, Janez Gregori, Franc Podlipnik, Janez Benet, Anton Jerika, Jožef Cuznar, Jožef Grilc, Franc Pleš, Jožef Pleš, Janez Štolcar, Janez Mertelj, Franc Veber, Alojz Gregori, Miha Hrovat, Janez Mertelj, Andrej Hribar, Janez Žerjav, Miha Grilc, Franc Lavtižar, Matevž Klamfer, Miha Oman, Franc Cuznar, Alojz Košir, Janez Besjak in Janez Cuznar.

Da ne bi dan ustanovitve gasilskega društva šel v pozabo, sta takratni predsednik in tajnih, brata Fric in Maks Rasinger, predlagala, da bi se sredi vasi posadila lipa. Le-ta je bila posajena 22. oktobra 1911. Lipa še danes mogočno stoji in nudi senco marsikateremu mimoidočemu, v poznih večernih urah pa služi zborovanju mladim fantom.

Na začetku delovanja društva je bilo mnogo težav. Gasilci niso imeli orodja, ne doma, ne opreme, še manj znanja. Imeli pa so elan in dobro voljo. Prvo kar so naredili, je bila nabava ročne brizgalne. Kupljena je bila 14. marca 1909 na Češkem, v tovarni Smekal. Junija istega leta, je sledil krst, ko je gorela Jalenova žaga v Ratečah. Lastnik žage je za uspešno gašenje korenjških gasilcev dal 25 kron nagrade.

V tem letu je posle predsednika prevzel Janez Petraš - Plošov. Ker gasilci še niso imeli lastnega doma, so orodje in opremo spravljali k Šercu na štalo. Poleti so morali vse skupaj umakniti na vrt poleg gospodarskega poslopja in primerno zavarovati pred dežjem. Na prošnjo gasilcev je gospodar Šerc napravil zamenjavo zemljišča za gasilski dom. Vse večja potreba po lastnih prostorih je silila gasilce, da pričnejo z zidavo.

Žal pa je I. svetovna vojna preprečila dokončanje doma. Usposobili so ga le za prvo silo.

Med I. svetovno vojno društvo, zaradi vpoklica vseh članov v vojsko, ni delovalo. Z orodjem pa so med vojno delali vojaki na dveh požarih v Kranjski Gori in pri tem precej poškodovali brizgalno. Izgubilo se je 200m cevi in drugih stvari iz gasilskega doma. Po končani I. svetovni vojni so gasilci in ostali vaščani ponovno poprijeli za delo in dom popolnoma predali svojemu namenu. Na upravnem odboru je bil sprejet sklep o nabavi motorne brizgalne. Ker ni bilo zadosti finančnih sredstev, je tedanji predsednik Petraš prosil gospodarski odsek podobčine Podkoren za kredit v višini 11.000 din za dobo 10 let bre obresti. Prošnja je bila ugodno rešena in društvo je 25. julija 1926 kupilo prvo motorno brizgalno Rosenbauer. Motorno brizgalno so prvič uporabili maja 1928, ko je gorelo pri Karabidcu. Jeseni istega leta je bil v vasi večji požar. Pogorelo je pet gospodarskih poslopij in tri stanovanjske hiše. Na pomoč so prišli gasilci iz vseh sosednjih vasi in še iz Avstrije in Italije.

Leta 1941 je umrl predsednik društva Janez Petraš - Plešov, ki je svoje delo opravlal neprekinjeno 32 let. Kadar je gasilce vabil na sejo, se je vedno podpisal "vabi načelnik" in od tedaj se ej ohranilo hišno ime "pri načelniku".

Med II. svetovno vojno je v društvu nastalo pravo mrtvilo, saj je veliko članov moralo obleči vojaško suknjo. Gasilsko društvo je prišlo pod upravljanje sosednjega društva iz Kranjske Gore.

Po vojni je društvo postalo samostojno in se tako začelo krepiti in obnavljati. Prva leta so bila zelo naporna in le trdna volja je bila vodilo do napredka.

Prvi občni zbor po vojni je bil 25. januarja 1947, na njem je bilo prisotnih 28 članov. Pod 3. točko dnevnega reda je bil sprejet sklep, da se pokojnemu Janezu Petrašu - načelniku napravi spominska plošča.

Leta 1953 so začeli zbirati prispevke za nov gasilski dom. Kupilo se je zemljišče in pričela se je gradnja. S pomočjo gasilcev in domačinov je bil dom leta 1959 dokončan. Slaba stran objekta je bila v tem, da je imel streho enokapnico. V dveh desetletjih so morali gasilci dvakrat menjati streho.

Ob 70 letnici društva je društvo dobilo novo 800-litersko motorno brizgalno Rosenbauer in orodno vozilo TAM.

Ob 80 letnici, leta 1988, je bil svečano predan obnovljeni gasilki dom z novo streho in večnamensko dvorano. Naslednje leto je društvo kupilo novo motorno birzgalno Rosenbauer.

Leta 1990 je bila podpisana listina o pobratenju med PGD Topolšica in PGD Podkoren.

Staro orodno vozilo in veliko število mladih gasilcev je bil povod, da se je začelo razmišljati o novem vozilu.

Leta 1995 je stekla nabiralna akcija za nakup novega orodnega vozila. Pri tem so sodelovali vsi krajani in delovne organizacije v Občini Kranjska Gora. Ne smemo pozabiti, da se je na Občini Kranjska Gora vedno našel posluh za gasilce v Podkorenu in tudi tokrat so nam priskočili na pomoč.

Leta 1996 je bilo svečano predano svojemu namenu novo orodno vozilo VW Transporter.

Ob 90 letnici so si mladi gasilci s svojih delom in odličnimi rezultati na različnih tekmovanjih zaslužili mladinski prapor.

V letošnjem letu, ko praznujemo tako visok jubilej smo gasilci zamenjali okna v gasilskem domu, opravili fasadna in še mnoga druga dela. Svečana bomo predali svojemu namenu novo motorno brizgalno Ziegler 8/8 ts ultra power in nov prapor društva.