O нама

Основна школа "Вук Караџић" из Велике Грабовнице код Лесковца, постоји још од 1893. године. У прво време радила је као четвороразредна школа. Школу су похађали ученици од 1. до 4. разреда из Велике Грабовнице, Мале Грабовнице, Загужана, Зољева, Тулова и Мале Копашнице. Касније се формирају основне школе у Тулову, Загужану и Добротину.

Школска зграда је све до 1927. године била непланска, од слабог материјала. Тада, 1927. године, општинска управа у Великој Грабовници изградила је нову школску зграду са четири учионице и канцеларијом. 

Школа је од самог почетка била мешовита и четвороразредна са наставом на српском језику. Од 1920. године школа има два одељења. Није познато колико је одељења имала пре тога, јер је школска архива уништена у Првом светском рату. Први учитељ после завршетка Првог светског рата била је Косара Павловић, учитељица из Крагујевца.

Школске 1940/41. године школа броји 145 ученика распоређених у два одељења. 

За време Другог светског рата у времену од 1940. до 1945. године, у Великој Грабовници ради учитељски пар Станковић Љубица и Милутин који су оставили видан траг у летопису школе. Током народно-ослободилачке борбе, школска зграда није претрпела велике штете и скоро да није ни прекидала са радом. "Ово је једина срећа у огромној несрећи коју је народ доживео у току 1941.године" - стоји у летопису школе. И ако школа није престајала са радом, исти је био често ометан доласком разних војски и експедиција, које су вршиле ислеђивање у вези са радом партизанских акција.

Издржавање школе било је на терет буџета Лесковачког округа, али је било веома оскудно. Више се живело од добре воље ђачких родитеља. Они су ти који су школу снабдевали огревом и другим материјалом. У време ратних година школа је имала у свакој школској години по око 200 ученика. 

Школске 1957/58. године, за директора школе изабран је Властимир Николић. Школске 1958/59. године школа је прерасла у петоразредну, а касније и у осморазредну школу. 

Школске 1963/64. године дограђује се нова школа са четири учионице и две канцеларије. Те школске године школа има 510 ученика са истуреним одељењима у Тулову, Загужану и Добротину. Постављена је школска ограда, бетониран је простор испред школе и ходник старе школске зграде. 1972. године за директора школе је изабран Божидар Трајковић из Доњег Буниброда. Он одлази са дужности директора у школској 1974/75. години, а за новог директора је изабран Драгомир Савић из Губеревца. Директор Савић одлази на место наставника у Губеревцу, а за вршиоца дужности директора школе именован је Благоје Стојановић, учитељ. У селу се тада увелико ради на изградњи водовода, као и на прикупљању новца за реконструкцију електричне мреже. 

15. јуна 1978. године за новог директора школе изабран је Зоран Мишић из Велике Грабовнице, који је на овој функцији био све до 1993. године, када је за директора школе од стране Министарства просвете и спорта именован Бошко Божиловић, наставник физичког васпитања. 

Школа 1987/88. године има 16 одељења са 370 ученика, од којих 12 одељења у матичној школи (4 одељења од 1. до 4. разреда, и 8 одељења од 5. до 8. разреда), неподељена одељења у Загужану и Добротину, и два комбинована одељења у Тулову. Види се да из године у годину број ученика све више опада, као последица све мањег наталитета. Услови у којима школа ради су врло неповољни, јер сем учионичког простора школа нема кабинете, нема школске радионице, фискултурну салу, терене за спортове и простор за игру. И поред лоших услова за рад, школа постиже солидне резултате у васпитно-образовном процесу што показују постигнућа на тестирањима и такмичењима ученика. Велики успех је школа имала 1985. године када је на реону школе искорењена неписменост и када је добила републичку награду "Златно слово".

24. марта 1999. године Савезна Република Југославија нападнута је од стране оружаних снага држава чланица НАТО, под руководством САД. Тог дана отпочела је агресија која је трајала 79 дана и ноћи, и тог истог дана је школа била принуђена да прекине редован рад, чиме је онемогућен редован завршетак те школске године. Школска зграда, на срећу, није претрпела велике штете од бомбардовања, иако је била у функцији збрињавања војника са целокупном војном опремом. Најважније од свега је било то да су сачувани животи свих ученика школе, којих је те школске године било 326, распоређених у 17 одељења.

2001. године за директора школе од стране Министарства просвете и спорта постављен је Станимир Ђорђевић, наставник разредне наставе.

Школске 2002/2003. године Министарство просвете и спорта за директора школе именује Слободана Николића, професора разредне наставе.

Средином 2003. године од средстава општине Лесковац, почела је изградња нове школе у истуреном одељењу у Добротину, која је са радом почела школске 2004/2005.године.

У циљу побољшања васпитно-образовног рада школе, школске 2003/2004. године, у оквиру ШРП, школа је почела са пројектом "Корак напред" који је успешно реализован. Захваљујући том пројекту школа је опремила кабинет информатике са 10 рачунара, и тада је почео да се изучава изборни предмет у 7. и 8. разреду, Основи информатике и рачунарства.

2011. године, у оквиру пројекта "Дигитална школа" Министарства за телекомуникације и информационо друштво, школа је на коришћење добила дигитални кабинет са 10 радних места, који је заменио старе рачунаре, и још три лаптоп рачунара и три пројектора који су намењени истуреним одељењима у Тулову, Добротину и Загужану. Исте године, реализовано је и увођење централног грејања у школи, које је допринело побољшању услова у којима се одржава настава. 

У 2012. години школа је учествовала у програму ДИЛС, преко којег је добила средства за набавку једног лаптоп рачунара, једног пројектора и мултифункционалног штампача, који се користе за побољшање припреме и реализације наставе. Исте године, учествовали смо у пројекту Каритас-а "Озелени се", који је намењен стицању знања ученика о еколошким проблемима и подизању њихове свести о очувању животне средине на виши ниво. У оквиру тог пројекта школа је добила дигитални фотоапарат и две пластичне канте за отпатке. 

2013. године школа је добила одобрење за пројекат замене комплетне столарије, у циљу максимизирања ефеката централног грејања школе. Спроведен је тендер и школа је са новом столаријом добила нови, лепши изглед. 

2014. године именован је нови директор школе Мића Костић, наставник математике.

2019. године школа је учествовала у пројекту "2000 дигиталних учионица" где су два наставника добила по један комплет лаптоп и пројектор за коришћење у настави. 

2022. године именована је нова директорка школе Биљана Ивановић, наставник српског језика. 

Током 2022. године школа је посредством Министарства просвете, науке и технолошког развоја добила 23 лаптоп рачунара, 6 пројектора са сталцима, као и 2 десктоп рачунара са мониторима. 

У јануару 2023. извршена је инсталација централног грејања у издвојеном одељењу у Добротину.