kohlearni implant

U našoj ustanovi se od 2002 godine uspešno izvode operacije ugradnje kohlearnog implantata. Do 2016 godine, uspešno je u našoj ustanovi ugrađeno preko 150 implantata.

Šta je Kohlearni implantat?

Potpuna gluvoća predstavlja jedno od najtežih oštećenja kod čoveka. Gubitak sposobnosti prirodne komunikacije, izolacija u beznadežnom svetu tišine oduvek su predstavljale podsticaj da se pronađe mogućnost za pomoć. U ovom trenutku postoji način da gluvima omogućimo značajno bolji kvalitet života.

Radi se o kohlearnom implantatu.

Kohlearni implantat je namenjen deci sa teškim oštećenjem sluha kod kojih primena spoljašnjih slušnih pomagala nije dovela do značajnih poboljšanja. Kohlearni implantat ovoj grupi omogućava “prijem” zvuka direktnom električnom stimulacijom slušnog nerva, a pomoću elektronskog aparata koji se ugraduje u puž unutrašnjeg uva. Implantat pomaže deci koja su rođena gluva ili izgubila sluh u prvim mesecima života (prelingvalna gluvoca) da čuju i prihvate govorni jezik. Primenljiv je i kod odraslih sa tzv. postlingvalnom gluvocom, tj. onih koji su izgubili sluh nakon naučenog govora.

Ova metoda se već više od dve decenije sprovodi u medicinskim centrima širom sveta. Sa hirurškog aspekta predstavljena je trajnim, doživotnim ugrađivanjem elektrode u puž (kohleu) unutrašnjeg uva, koja uz pomoć pridodatog sistema mikrofona, govornog procesora I transmitera, zamenjuje oštećene delove slušnog puta. U audiološkom i defektološkom smislu sastoji se od čitavog niza postupaka vezanih za: dijagnostiku, procenu stepena oštećenja sluha, izbor pacijenata – kandidata za ovu metodu, preoperativnu i postoperativnu slušnu i logopedsku rehabilitaciju, finom podešavanju sistema itd.

Primenom ovog aparata dolazi do znacajnog poboljšanja kvaliteta života:

na skali kvaliteta života gde je 0 – smrt, a 1 – potpuno zdravlje, osobe sa teškim oštećenjem sluha imaju koeficijent 0,52. Ugradnjom kohlearnog implanta koeficijent raste na 0,83.

Deca kojoj se ugradi kohlearni implant uz dobar rad sa defektologom i psihologom mogu da

komuniciraju bez čitanja sa usana, pohađaju normalne škole, a najbolji među njima mogu da upotrebljavaju telefon.

Fond za zdravstveno osiguranje snosi troškove nabavke i ugradnje ovog važnog, ali skupocenog pomagala. Cena jednog implantata, u zavisnosti od modela kreće se oko 15000 €.

više informacija