Pravilnik o natjecanju orača RH

Izvor:

http://www.huono.hr/userfiles/file/O%20NAMA/Pravilnik%20o%20natjecanju%20ora%C4%8Da%20Republike%20Hrvatske%20plugovima%20ravnjacima%20i%20plugovima%20premetnjacima%202012.pdf


Napomena: Crteži i slike iz Pravilnika nisu mogle biti učitane. Iste možete vidjeti na stranicama Hrvatske udruge za organizaciju natjecanja orača (HUONO) putem gore navedenog linka.


P R A V I L N I K

o natjecanju orača Republike Hrvatske plugovima ravnjacima

i plugovima premetnjacima

I Opća pravila (za sve natjecatelje)

1. SLUŽBENA PRIJAVA

2. PLUGOVI

3. VRSTA ZEMLJIŠTA

4. VELIČINA PARCELA

A. PLAN PARCELA ZA PLUGOVE RAVNJAKE

B. PLAN PARCELA ZA PLUGOVE PREMETNJAKE

5. VRIJEME ORANJA

6. VELIČINA BRAZDE

7. POVREDE ODREDBI PRAVILNIKA

8. OZNAKE ZA POČETAK I ZAVRŠETAK NATJECANJA - svjetlosni signali

9. SLUŽBENE PRIPREME ZA NATJECANJE U ORANJU – TRENING

10. SVEČANA CEREMONIJA

11. NADZOR

12. MJERENJE DUBINE

13. KONAČNA ODLUKA

II Pravila za oranje plugovima ravnjacima

III Sustav bodovanja (za oranje plugovima ravnjacima)

IV Pravila za oranje plugovima premetnjacima

V Sustav bodovanja (za oranje plugovima premetnjacima)

VI Objašnjenje o pravilima oranja - upute

VII Upute o sigurnosti

VIII Dužnosti čuvara parcele

Izdanje 2012

I Opća pravila (za sve natjecatelje)

1. SLUŽBENA PRIJAVA

a. Natjecatelji

Natjecanje u oranju u Republici Hrvatskoj otvoreno je za sve orače članove županijskih udruga orača, koje su pod direktnom nadležnošću glavne (krovne) udruge orača (HUONO) Hrvatske udruge za organizaciju natjecanja orača. Ona je ovlaštena za organizaciju i provedbu natjecanja u oranju na državnoj razini na koje se može prijaviti najviše dva natjecatelja iz županija u kojima je održano natjecanje u tekućoj godini. Natjecatelji moraju biti prvaci svojih županija, i to po jedan u kategoriji plugova ravnjaka i jedan u kategoriji plugova premetnjaka. Natjecatelji moraju posjedovati vozačku dozvolu za traktor (G kategorija). Natjecanje se odvija po pravilima Svjetske oračke organizacije - World Ploughing Organization (WPO).

b. Suci

Za potrebe održavanja državnog natjecanja HUONO može imenovati 3-5 glavnih sudaca koji moraju imati iskustva u suđenju na natjecanjima.

Svaka županijska udruga imenuje po dva suca koji bi trebali biti iskusni, stručni i sposobni pratiti orače kao treneri. Ako imenovani sudac ne može sudjelovati, onda će rezervni sudac biti sudac iz te županije. Niti jedan sudac neće suditi na parceli natjecatelja iz njegove županije. Ako neki suci nisu imenovani za suđenje, bit će imenovani na druge službene dužnosti na Prvenstvu.

Svi suci moraju sudjelovati na sastancima prije natjecanja. Svaki imenovani sudac koji ne dođe niti na jedan sastanak neće biti imenovan za suđenje na natjecanju.

c. Prijava

Imena natjecatelja i marka traktora i plugova koji će se koristiti na državnom natjecanju u oranju moraju se dostaviti tajniku HUONO-a na službenom obrascu za prijavu i u navedenom roku, a nakon održanih županijskih natjacanja. U obrascu treba navesti za koju se kategoriju želi prijaviti (natjecanje plugom ravnjakom ili plugom premetnjakom).

d. Oprema

U obrascu za prijavu treba navesti imena i marke traktora i pluga koje će koristiti svaki natjecatelj. Nakon prijave nisu dopuštene promjene marke traktora ili pluga, osim u posebnim okolnostima uz dopuštenje tajnika HUONO-a.

e. Jamstvo

Svim natjecateljima i trenerima organizator domaćin državnog natjecanja u oranju mora organizirati program dobrodošlice koji može uključivati aktivnosti vezane za natjecanje, edukativne posjete i razgledavanje znamenitosti područja u kojem se održava natjecanje.

Svi sudionici moraju sudjelovati u Službenom programu i ne smiju otići bez dozvole tajnika HUONO-a, organizatora ili domaćina natjecanja.

2. PLUGOVI

a. Broj plužnih tijela

Državno natjecanje u oranju bit će ograničeno na dvobrazdne i trobrazdne plugove, osim ako ne bude drugačije navedeno. Plugovi mogu biti ravnjaci ili premetnjaci, opremljeni s crtalima, pretplužnjacima i plužnim tijelom (raonik-lemeš, plužna daska-odgrnjača, plaz, taban-peta, nastavak plužne daske-pero potiskujuće). Po potrebi se dopušta mogućnost uporabe produžetka plužne daske (pera).

b. Produžetak plužne daske (pero)

Veličina produžetka plužne daske (pera) ne smije prelaziti 26 cm dužine i 22 cm širine. Ukupna dužina produžetka ne smije prelaziti 32 cm. Omjer konkavnog i konveksnog dijela produžetka plužne daske ne smije biti veći od omjera (1cm na 15 cm širine). Pero je produžetak plužne daske i ne smije biti postavljen pod kutem u odnosu na plužnu dasku. Vidi sliku: Shema dozvoljenog produžetka daske (pera).


(izostavljeno)

Produžetak daske ne smije biti pod kutem prikazanim na slici


c. Pretplužnjak - dodatak

Dodaci se mogu koristiti i na pretplužnjacima i mogu biti fiksni (kruti) ili prilagodljivi.

d. Navigacijski uređaji (GPS) i ostali sustavi

Korištenje navigacijskih uređaja GPS, lasera, kamera, elektronskih vizualnih pomagala, kompjutoriziranih mjernih instrumenata itd. nije dopušteno.

e. Ostali dodaci

Ostali dodaci kojima se može utjecati na izgled brazdi nisu dozvoljeni. Svi dodaci na kraju plužne daske moraju biti fiksni. Dodaci na donjem dijelu plužne daske su dozvoljeni.

f. Oznake

Posebne oznake i dodaci na traktoru nisu dozvoljeni. Druge oznake na tlu, izuzev markirne brazde, nisu dozvoljene.

g. Kotači pluga

Sve što se okreće (rotira) na plugu, osim diskosnog crtala ili pretplužnjaka, je kotač. Dopušteno je najviše 3 kotača po svakoj strani pluga (plug ravnjak može imati najviše 3 kotača, a plug premetnjak najviše 6 kotača).

3. VRSTA ZEMLJIŠTA

Svaki natjecatelj mora preorati jednu parcelu strništa i jednu parcelu tratina. Oranje će se odvijati dva dana za redom.

4. VELIČINA PARCELA

a. Oranje plugom ravnjakom

Parcele za natjecanje su 100 metara dužine i 20 metara širine. (Vidi: Plan parcela za plugove ravnjake).

b. Oranje plugom premetnjakom

Parcele će biti 100 metara dužine i 24 metra širine na jednom kraju, a 16 metara širine na drugom kraju. (Vidi: Plan parcela za plugove premetnjake)

c. Širina površine za okretanje traktora mora biti najmanje 12 metara.

d. U slučaju promjene veličine parcele – svi će natjecatelji biti obaviješteni.

5. VRIJEME ORANJA

a. Otvaranje prve brazde

Dozvoljeno vrijeme za otvaranje prve brazde je 20 minuta.

b. Pauza

Nakon završetka otvaranja prve brazde oranje se zaustavlja na najmanje 60 minuta. Za to vrijeme suci ocjenjuju prvu brazdu. Natjecatelji s plugom premetnjakom moraju za to vrijeme napraviti markirnu brazdu za klin.

c. Oranje parcele

Vrijeme za oranje cijele parcele ograničeno je na 2 sata i 40 minuta, što zajedno s otvaranjem prve brazde iznosi ukupno 3 sata.

d. Dodatno vrijeme

Može se zatražiti dodatno vrijeme u slučaju mehaničkog kvara pluga ili traktora ili u situaciji koja je izvan kontrole natjecatelja ili organizatora državnog natjecanja ili kada natjecatelj mora čekati susjeda jer ne može nastaviti s oranjem. U tim okolnostima, natjecatelj mora konzultirati čuvara parcele (nadzornika) ili suca, koji će mu prenijeti odluku glavnih sudaca i koji će izmjeriti izgubljeno vrijeme.

U slučaju mehaničkog kvara pluga ili traktora, ako natjecatelj mora napustiti parcelu koju ore radi popravka, član organizacijskog odbora prati natjecatelja radi osiguranja obavljanja samo nužnih popravaka, a ne druge promjene na plugu.

Maksimalno dopušteno vrijeme za sve popravke, bez obzira na težinu kvara, je jedan sat svakog dana oranja. Ukupno dopušteno vrijeme može biti kraće i o tome odlučuju glavni suci.

Ako se kvar dogodi prije nego što je natjecatelj počeo s oranjem, glavni suci mogu dopustiti susjednim natjecateljima da postave trasirku i sami odoru završnu brazdu za svoju parcelu u periodu od 20 minuta.

6. VELIČINA BRAZDE

a. Minimalna i maksimalna dubina oranja

Organizator natjecanja zadaje minimalnu i maksimalnu dubinu oranja.

b. Raspon dubine oranja

Raspon zadane dubine oranja ne smije biti manji od 4 cm.

c. Promjene dubine oranja

Zadanu dubinu oranja potvrđuju ili je mogu promijeniti glavni suci, nakon utvrđivanja stanja tla i u dogovoru s organizatorom i domaćinom natjecanja.

7. POVREDE ODREDBI PRAVILNIKA

a. Općenito

Svaki natjecatelj koji učini bilo koju od sljedećih povreda pravila biti će upozoren žutim kartonom i može ga kazniti glavni sudac. Svaka povreda pravila od strane natjecatelja, nakon upozorenja glavnog suca, biti će sankcionirana.

b. Povrede pravilnika koje se kažnjavaju su:

1. Popravljanje brazde: rukama, nogama, alatima ili na bilo koji drugi način.

2. Gaženje parcele kotačima traktora, (ulasci/izlasci u/iz parcelu/e) osim u redovnom tijeku oranja.

3. Korištenje nekih vanjskih dodataka kojima se oblikuje brazda.

4. Uklanjanje (odstranjivanje) pojedinih dijelova pluga.

5. Uporaba GPS, laserskih zraka, foto aparata, elektronskih vizualnih pomagala, itd.

6. Uklanjanje raonika, pretplužnjaka i crtala za vrijeme oranja.

(Pretplužnjaci se mogu ukloniti samo za prvu i završnu brazdu i raonici se mogu ukloniti samo za otvaranje prve brazde.)

7. Korištenje više od tri trasirke.

8. Korištenje više od tri brazna kotača (ravnjaci) ili više od šest braznih kotača (premetnjaci).

9. Nepravilno postavljanje trasirki se kažnjava.

10. Primanje pomoći signalima, radio kontaktom, mobilnim telefonom ili na bilo koji drugi način.

11. Vježbanje oranja bez dopuštenja.

12. Maltretiranje ili napadanje bilo koje službene osobe za vrijeme trajanja natjecanja u periodu od dolaska do odlaska s natjecanja.

13. Gaženje brazdama - natjecatelji moraju izlaziti iz traktora na nepooranu stranu zemljišta kad god je to moguće.

14. Kada su na oranju vidljiva 2 traga kotača, ili kad je vidljiv trag brazdnog kotača koji nije u tragu kotača traktora, to će biti kažnjeno sa 1 do 20 bodova.

c. Kazneni bodovi

Natjecatelju koji prekrši neku od odredbi ovoga Pravilnika može se oduzeti od 1 do 20 bodova, za svaku povredu pravila.

d. Ponavljanje prekršaja

Ponavljanje kršenja odredbi Pravilnika može dovesti do diskvalifikacije o kojoj odlučuju glavni suci.

e. Prekršaji za koje su određene kazne su:

1. Prekoračenje vremena za otvaranje prve brazde - (1 bod se odbija za svaku započetu minutu).

2. Prekoračenje vremena za oranje parcele - (5 bodova se odbija za svaku započetu minutu).

3. Oranje plugom ravnjakom - (10 bodova se odbija ukoliko završna brazda nije okrenuta ka vlastitom naoru).

4. Oranje plugom premetnjakom – (10 bodova se odbija ukoliko je u završetku oranja netočan broj brazdi – dozvoljeno 19 ili 20 brazdi).

5. Oranje plugom premetnjakom – (10 bodova se odbija u slučaju praznog hoda).

Sve ove i druge povrede pravilnika procijenit će i kazniti glavni suci.

Sve ove i druge povrede pravilnika bit će službeno razmotrene od strane glavnih sudaca na kraju svakog dana natjecanja.

8. OZNAKE ZA POČETAK I ZAVRŠETAK NATJECANJA - svjetlosni signali

U slučaju korištenja signalizacije crvenim, žutim i zelenim svjetlom, redosljed svjetala će biti:

CRVENO...........................................................NEDOPUŠTENO ORANJE

TREPTAJUĆE ŽUTO I CRVENO.................PRIPREMA (5 minuta)

ZELENO……....................................................POČETAK OTVARANJA BRAZDE (20 minuta)

ZELENO SA TREPTAJUĆE ŽUTIM………5 MINUTA DO ZAVRŠETKA (5 minuta)

CRVENO...........................................................STOP (60 minuta)

TREPTAJUĆE ŽUTO S CRVENIM.............PRIPREMA (5 minuta)

ZELENO............................................................POČETAK ORANJA (2 sata i 40 minuta)

ZELENO SA TREPTAJUĆE ŽUTIM……...5 MINUTA DO ZAVRŠETKA (5 minuta)

CRVENO...........................................................STOP (kraj natjecanja)

9. SLUŽBENE PRIPREME ZA NATJECANJE U ORANJU - TRENING

a. Raspoloživost površina

Natjecateljima će se osigurati parcela za trening dan prije službenog programa - natjecanja. Svakom natjecatelju dodijeliti će se parcela za trening i nikakve druge vježbe neće biti dopuštene za vrijeme trajanja državnog natjecanja.

b. Nadzor

Trening se održava pod nadzorom glavnih sudaca i svaki natjecatelj koji ne poštuje pravila treninga biti će kažnjen.

10. SVEČANA CEREMONIJA

Svi natjecatelji će dan prije natjecanja na prigodnoj svečanosti izvući startne brojeve po kojima će prije samog natjecanja u paradnoj formaciji prići svojim parcelama. Nakon završetka natjecanja vratiti će se predvođeni voditeljem povorke na ceremonijalno mjesto.

Organizator natjecanja će pripremiti svečano proglašenje pobjednika i dodjelu prigodnih poklona, a pobjednik u kategoriji plugova ravnjaka i pobjednik u kategoriji plugova premetnjaka stječu pravo nastupa iduće godine na Svjetskom natjecanju orača.

11. NADZOR

Sve odredbe ovog Pravilnika moraju se strogo provoditi i natjecatelji ih se moraju pridržavati. Nadzor provode čuvari parcela, suci i glavni suci.

12. MJERENJE DUBINE

a. Zadana dubina oranja

1. Plugovi ravnjaci - zadana dubina mora se dostići do šeste brazde i mora je se pridržavati do zadnjih šest brazdi.

2. Plugovi premetnjaci - zadana dubina mora se dostići do šeste brazde i mora je se pridržavati do zadnjih šest brazdi.

b. Broj mjerenja

1. Plugovi ravnjaci - Dubina će se mjeriti devet puta: u tri navrata od tri mjerenja na svakoj natjecateljskoj parceli. Prvo mjerenje obavlja se nakon šeste brazde, drugo mjerenje u sredini parcele, a posljednje prije zadnjih šest brazdi.

2. Plugovi premetnjaci - Dubina će se mjeriti dvanaest puta: u četiri navrata po tri mjerenja na svakoj natjecateljskoj parceli. Prvo mjerenje obavlja se nakon šeste brazde, drugo mjerenje obavlja se nakon šeste brazde koja je zaorana uz susjednu parcelu, treće mjerenje izvest će se na ili nakon šeste brazde izoravanja klina. Završno mjerenje dubine će se izvršiti nakon četvrte brazde završetka oranja, a prije zadnje četiri završne brazde.

c. Gdje mjeriti dubinu?

Mjesta za mjerenje odredit će se slučajnim odabirom u bilo kojoj brazdi na način kako je određeno. U istoj brazdi obavljaju se tri mjerenja na najmanjoj međusobnoj udaljenosti od 15 metara. Neće se obavljati mjerenja u prva dva metra od početka i od kraja brazde.

d. Prosjek - Dubina se ocjenjuje na temelju srednje vrijednosti 3 izmjere u istoj brazdi.

e. Izvješćivanje natjecatelja - Ukoliko prva mjerenja dubine nisu u zadanim vrijednostima, mjeritelji dubine će obavijestiti natjecatelja da oranje nije zadovoljilo zahtijevanu dubinu.

f. Kazne

1 bod će se odbiti za svakih 0,50 cm ako je odstupanje od zadane dubine oranja manje od 2,50 cm pri svakom mjerenju u istoj brazdi.

10 bodova će se odbiti kada je odstupanje od zadane dubine oranja veće od 2,50 cm pri svakom mjerenju u istoj brazdi.

13. KONAČNA ODLUKA - O svim pitanjima koja se pojave, a nisu objašnjena u ovom Pravilniku, odgovore će donijeti glavni suci, čije će odluke biti konačne i obvezujuće.

II Pravila za oranje plugovima ravnjacima

1. TRASIRANJE I PRIPREMA

a. Trasirke - Mogu biti upotrijebljene samo tri dozvoljene trasirke od strane organizatora. Mogu se koristiti samo prilikom otvaranja brazde.

b. Ostale oznake - Označavanje parcele na neki drugi način: upotreba smjernica, otisaka stopala, kamenja ili bilo čega drugoga osim tri trasirke nije dozvoljeno.

c. Primanje pomoći - Natjecateljima se može pomoći samo pri postavljanju i uklanjanju trasirki. Drugi oblici pružanja pomoći natjecatelju nisu dozvoljeni.

d. Službene vidne oznake - Mogu se koristiti samo trasirke dopuštene od strane organizatora natjecanja.

2. OTVARANJE PRVE BRAZDE

a. Prva brazda - Natjecatelji koji oru plugovima ravnjacima moraju napraviti početnu brazdu na označenom mjestu.

b. Otvaranje prve brazde - Brazda (plastica) mora biti okrenuta u cijelosti, zemlja potpuno odrezana kroz cijelu dužinu parcele, a dno brazde mora biti čisto.

c. Vrijeme - Dozvoljeno vrijeme za otvaranje prve brazde – 20 minuta.

d. Kazne - Natjecatelj koji u zadanom vremenu ne otvori prvu brazdu biti će kažnjen oduzimanjem 1 boda za svaku započetu minutu.

3. NAČINI ORANJA

a. Dvobrazdni plugovi - Nakon završena 4 kruga koji će činiti krunu (formiranje sloga), natjecatelj započinje na vanjskoj strani parcele sa sljedećim susjedom. Dozvoljeno je imati 7 ili 8 brazdi sa svake strane krune.

b. Trobrazdni plugovi - Nakon završena 3 kruga koji će činiti krunu (formiranje sloga), natjecatelj započinje na vanjskoj strani parcele sa sljedećim susjedom. Dozvoljeno je imati 8 ili 9 brazdi sa svake strane krune.

c. Korekcijske brazde - Dopuštena su 2 prohoda do susjeda za poravnavanje pravca, koja neće biti ocijenjena - ako je susjedna parcela izuzetno loše izorana. Međutim, sve brazde u prva dva prohoda moraju biti potpuno prevrnute, tijesno nalijegati jedna na drugu, a svi biljni ostaci (trava i korovi) moraju biti potpuno zaorani. U protivnom, ova dva kruga smatrat će se loše izoranima i u skladu s tim će se ocijeniti. Ne smije se zalaziti na ili oštećivati susjedovu parcelu, osim u posebnim slučajevima i to isključivo uz odobrenje glavnih sudaca.

d. Završetak oranja - Završetak se sastoji od zadnjih najmanje 12 brazdi, a to su: 6 brazdi na vanjskoj strani završetka i 5 brazdi sa završnom brazdom koja je okrenuta prema kruni.

e. Završna (posljednja) brazda - Završna brazda mora biti okrenuta prema vlastitoj kruni.

f. Tragovi kotača - Na pooranoj parceli smije se vidjeti samo jedan trag kotača traktora. Svi drugi tragovi kotača na parceli su pogreška i biti će ocijenjeni sukladno tome. Jedan trag kotača pluga može biti vidljiv i mora biti u tragu kotača traktora.

g. Prazni hod - Dozvoljen je prazni hod na drugi kraj parcele, ali se mora obaviti uz rub parcele (okolo), a ne po parceli.

4. KONAČNA ODLUKA

O svim pitanjima koja se pojave, a nisu objašnjena ovim Pravilnikom, odgovore će donijeti glavni suci, čija odluka je konačna i obvezujuća.

III Sustav bodovanja (za oranje plugovima ravnjacima)

1.

Otvaranje prvih brazdi: potpuno odrezane i okrenute brazde kroz cijelu dužinu parcele. Svaka brazda uredna i ujednačena kroz cijelu dužinu. Jednolikost i urednost. Brazde ne trebaju biti jednake veličine ili oblika.

10 bodova

2.

Naor: brazde moraju dobro nalijegati jedna na drugu, bez šupljina. Bez vidljivih trave ili biljnih ostataka. Bez vidljivih tragova kotača

10 bodova

3.

Naor: sve brazde ujednačene visine i širine, brazde jednake s ostatkom oranja, dovoljno zemlje za dobar sjetveni sloj.

10 bodova

4.

Opći dojam: (zaoravanje biljnih ostataka). Svi biljni ostaci moraju biti potpuno zaorani. Moraju se koristiti pretplužnjaci.

10 bodova

5.

Opći dojam: brazde moraju nalijegati čvrsto jedna na drugu. Bez šupljina i tragova kotača.

10 bodova

6.

Sjetveni sloj: brazde pravilno okrenute sa dovoljno zemlje za kvalitetan sjetveni sloj, bez vidljivih biljnih ostataka (trave, strna) na površini kod buduće predsjetvene pripreme.

10 bodova

7.

Sjetveni sloj: ujednačenost brazdi po uzdužnom i poprečnom presjeku na cijeloj parceli.

10 bodova

8.

Ulazi i izlazi: urednost i pravilnost. Bez vidljivih tragova kotača.

10 bodova

9.

Završetak oranja: urednost i zaoravanje biljnih ostataka

10 bodova

10.

Završetak oranja: nalijeganje i ujednačenost završnih brazdi, širna i dubina razora. Dopušten samo jedan trag kotača.

10 bodova

11-II

Pravac: otvaranje prvih brazdi

10 bodova

11-II

Pravac: naor

10 bodova

11-III

Pravac: tijekom oranja cijele parcele

10 bodova

11-IV

Pravac: razor

10 bodova

12.

Opći izgled parcele: svi elementi oranja. Jasno vidljive i ujednačene brazde kroz cijelo oranje. Bez vidljivih prohoda pluga.

10 bodova

Svi bodovi dodijeljeni za pravac biti će zbrojeni i podijeljeni s dva (ocjena pod 11).

Ukupno maksimalno 130 bodova po danu po grupi sudaca. Postoje dvije grupe sudaca (A i B)

IV Pravila za oranje plugovima premetnjacima

1.TRASIRANJE I PRIPREMA

a. Trasirke

Mogu biti upotrijebljene samo tri trasirke, a mogu se koristiti samo prilikom otvaranja i za označavanje markirne brazde za klin. Jedna od trasirki može biti postavljena na prostor za okretanje traktora.

b. Ostale oznake

Označavanje parcele na neki drugi način: upotreba smjernica, otisaka stopala, kamenja ili bilo čega drugoga osim tri trasirke nije dozvoljeno.

c. Primanje pomoći

Natjecateljima se može pomoći samo pri postavljanju i uklanjanju trasirki. Drugi oblici pružanja pomoći tijekom natjecanja nisu dozvoljeni.

d. Trasirke - Mogu se koristiti samo trasirke dopuštene od strane organizatora natjecanja.

2. . OTVARANJE PRVE BRAZDE

a. Prva brazda

Natjecatelji sa plugovima premetnjacima u moraju napraviti otvaranje sa jednom brazdom na označenom mjestu.

b. Stražnje desno tijelo

Početna brazda je jedna brazda izorana korištenjem stražnjeg desnog plužnog tijela.

c. Vrijeme - Vrijeme dozvoljeno za otvaranje početne (prve) brazde – 20 minuta.

d. Kazne

Natjecatelj koji u zadanom vremenu ne završi prvu brazdu biti će kažnjen oduzimanjem 1 boda za svaku započetu minutu prekoračenja vremena.

3. NAČINI ORANJA

a. Markirna brazda

Ova oznaka se izorava za vrijeme ocjenjivanja prve brazde i trebala bi biti paralelna s početnom brazdom kako bi se osiguralo oranje 19 ili 20 brazdi za dvobrazne plugove, odnosno 20 ili 21 brazda za trobrazdne plugove od početne (prve) brazde do naora. Za označavanje se mogu koristiti tri trasirke. Dozvoljena je pomoć pri postavljanju i uklanjanju trasirki. Nije dozvoljeno ručno označavanje ili prevrtanje plastice prilikom izoravanja markirne brazde. Dozvoljeno je korištenje ili lijevih ili desnih plužnih tijela za označavanje.

b. Dvobrazdni plugovi

Oranje mora započeti korištenjem lijevih plužnih tijela - otvaranjem brazde u desnu stranu. Nakon dovršenih osam brazdi koje će činiti naor (slog), natjecatelj nastavlja oranje prema naoru od susjednog natjecatelja sa sljedećim višim brojem parcele.

c. Trobrazdni plugovi

Oranje mora započeti korištenjem lijevih plužnih tijela - otvaranjem brazde u desnu stranu. Nakon dovršenih devet brazdi koje će činiti naor (slog), natjecatelj nastavlja oranje prema naoru od susjednog natjecatelja sa sljedećim višim brojem parcele.

d. Naor (slog)

Po završetku naora natjecatelj ore svu zemlju između parcele sljedećeg natjecatelja i svoje markirne brazde, izoravajući klin. U oranju sloga (naora) na prvom plužnom tijelu dopušteno je još jedno dodatno crtalo ili pretplužnjak.

e. Uporaba svih plužnih tijela

1. Sva plužna tijela moraju biti spuštena tijekom cijelog oranja, osim kod ulaza, izlaza i izoravanja klina. Moraju se uptrebljavati sva plužna tijela prilikom oranja završnih brazdi. Dopuštena je upotreba jednog plužnog tijela pri oranju spojne brazde.

2. Dvobrazni plugovi – zadnje brazde čine 19 ili 20 brazdi između klina i zadnje brazde, uključujući spojnu brazdu. Svi natjecatelji moraju imati deset prohoda da završe zadnju brazdu. Spojna brazda može biti poorana pokazujući jednu ili dvije brazde, ali sa svim plužnim tijelima u radnom položaju. Niti jedna daljnja pojedinačna brazda u oranju cijele parcele nije dopuštena.

3. Trobrazni plugovi – zadnje brazde čine 20 ili 21 brazdi između klina i zadnje brazde, uključujući spojnu brazdu. Svi natjecatelji moraju napraviti sedam prohoda da završe zadnju brazdu. Spojna brazda može biti poorana prokazujući dvije ili tri brazde, ali sa svim plužnim tijelima u radnoj poziciji. Niti jedna daljnja pojedinačna brazda (dva plužna tijela u radu) u oranju cijele parcele nije dopuštena.

f . Dodatna oprema - Dodatna oprema nije dopuštena pri oranju spojne brazde.

g. Završetak oranja

Početak oranja je na markirnoj brazdi za klin i nastavlja se do kraja - do otvaranja prve brazde. Trasirke nisu dozvoljene kod oranja spojne brazde.

h. Završna brazda

Završna brazda mora biti ''odrezana'' neposredno uz otvaranje prve brazde. Ne smije ostati ni najmanji dio nepoorane površine i ne smije niti jedan dio prve brazde biti preoran. Prva i zadnja brazda trebaju biti jednake visine.

i. Tragovi kotača

Na kraju je dozvoljen samo jedan trag kotača. Svaki drugi trag kotača na parceli je pogreška i tako će biti i ocijenjen. Jedan trag braznog kotača pluga je dozvoljen i on mora biti na tragu kotača traktora (dvobrazni plugovi).

j. Pomična plužna radna tijela

Pomična plužna radna tijela moraju biti korištena kroz cijelo vrijeme oranja parcele.

k. Prazan hod - U oranju plugom premetnjakom prazan prohod nije dozvoljen. Kazna – 10 bodova po prohodu.

4. KONAČNA ODLUKA

O svim pitanjima koja se pojave, a nisu objašnjena ovim Pravilnikom, odgovore će donijeti glavni suci čija odluka je konačna i obvezujuća.

V Sustav bodovanja (za oranje plugovima premetnjacima)

1.

Otvaranje prve brazde: jedna brazda izorana od početka parcele zadnjim plužnim tijelom, upotrebljavajući zadnje desno plužno tijelo. Uredno i jednolično po širini i dužini kroz cijelu brazdu.

10 bodova

2.

Početak oranja: (naor) 8- brazdi 4 prohoda za dvobrazne i 9 brazdi- 3 prohoda za trobrazne plugove. Prva brazda iste visina sa ostatkom oranja. Bez vidljivih tragova kotača.

10 bodova

3 a.

Spojna brazda: (uz klin) potpuno podrezana bez bregova i šupljina

10 bodova

3 b.

Spojna brazda: mora biti vidljiva kroz dužinu cijele parcele. Jednoličnost. Bez vidljivih tragova kotača.

10 bodova

4.

Opći dojam: bez biljnih ostataka. Obvezna upotreba pretplužnjaka.

10 bodova

5.

Opći dojam: brazde moraju čvrsto nalijegati jedna na drugu. Bez šupljina i tragova kotača.

10 bodova

6.

Opći dojam: dovoljno zemlje za sjetveni sloj.

10 bodova

7.

Sjetveni sloj: ujednačenost svih brazdi po dužini i profilu.

10 bodova

8.

Završne brazde: (brazde od klina do zadnje brazde) zaoravanje biljnih ostataka, jednako duboke i široke brazde kroz cijelu širinu i dužinu parcele.

10 bodova

9.

Završne brazde: zadnje dvije brazde uz krunu bi trebale biti iste visine kao kruna, bez nepoorane ili već poorane zemlje-zaoravanje biljnih ostataka, ujednačenost. Dopušten je samo jedan trag kotača. Trag braznog kotača mora biti na tragu kotača traktora.

10 bodova

10.

Ulaz i izlaz: urednost i pravilnost. Bez vidljivih tragova kotača.

10 bodova

11-I

Pravac: otvaranje prve brazde

10 bodova

11-II

Pravac: naor

10 bodova

11-III

Pravac: tijekom oranja cijele parcele

10 bodova

11-IV

Pravac: razor

10 bodova

12.

Opći izgled parcele: svi elementi oranja. Jasno definirane i ujednačene brazde, bez vidljivih prohoda pluga.

10 bodova

Svi bodovi dodijeljeni za pravac oranja zbrajaju se i dijele s dva (ocjena pod 11). Ukupno maksimalno 140 bodova po danu po grupi sudaca. Postoje dvije grupe sudaca (A i B).

NAPOMENA:

Ocjenjivanje se vrši s obje strane natjecateljske parcele i ukupni osvojeni bodovi jesu zbroj bodova dviju sudačkih skupina (s prednje i zadnje strane natjecateljske parcele).

VI Objašnjenje o pravilima oranja - upute

Otvaranje prvih brazdi (plug ravnjak)

Dubina otvaranja prvih brazdi mora biti takva da su brazde potpuno podrezana kroz cijelu dužinu parcele.

Svaka brazda mora biti ravna, uredna i ujednačena po širini i dubini kroz cijelu dužinu. Brazde ne trebaju biti iste veličine u odnosu jedna na drugu.

Otvaranje prve brazde (plug premetnjak)

Dubina prve brazde mora biti takva da bude potpuno odrezana i odvojena po cijeloj dužini. Brazda mora biti ravna, uredna i ujednačena po širini i dubini kroz cijelu dužinu.

Naor (plug ravnjak)

Brazde u kruni moraju čvrsto nalijegati jedna na drugu, bez šupljina. Sve brazde krune moraju biti ujednačene i u istoj ravnini s ostatkom oranja uz dovoljnu količinu zemlje za sjetveni sloj. Brazde u naoru trebaju biti ujednačene sa ostatkom oranja. Bez vidljivih tragova kotača.

Naor (plug premetnjak)

Prva brazda naora mora biti okrenuta u prvu otvorenu brazdu i rub te brazde mora biti u ravnini s otvaranjem prve brazde. Brazde u naoru moraju biti ujednačene sa ostatkom oranja. Bez vidljivih tragova kotača.

Spojna brazda na klin (plug premenjak)

Sva zemlja mora biti podrezana, bez šupljina, ujednačena i razini s ostatkom oranja. Spojna brazda mora biti vidljiva kroz cijelu dužinu parcele. Bez vidljivih tragova kotača.

Zaoravanje biljnih ostataka

Svi biljni ostaci moraju biti potpuno zaorani.

Oranje se mora izvesti tako da je sve korijenje bude podrezano.

Obvezatna uporaba pretplužnjaka. Bez vidljivih tragova kotača.

Priprema tla za sjetvu

Brazde moraju biti pravilno okrenute i naslonjene jedna na drugu. To je važno zbog toga da se idućom operacijom može obaviti kvalitetnija obrada tla za sjetvu bez izvlačenja biljnih ostataka na površinu.

Završetak (plug ravnjak)

Završetak mora biti ravan i paralelan s krunom. Posljednje brazde moraju biti okrenute prema natjecateljevoj kruni.

Završetak ne bi trebao biti dublji od ostatka oranja niti širi od uobičajene brazde koju ostavlja plug.

Vidljiv samo jedan trag braznog kotača. Trag braznog kotača mora biti po tragu kotača traktora.

Završetak (plug premetnjak)

Završne brazde koje se spajaju s krunom trebaju biti jednake visine kao kruna i ne bi smjelo biti nepooranih ili već preoranih dijelova parcele. Trag braznog kotača mora biti po tragu kotača traktora.

Ulaz i izlaz

Vrh raonika mora ući u parcelu na kontrolnoj brazdi, a zadnji raonik mora izaći iz parcele na završnoj kontrolnoj brazdi. Bez vidljivih tragova kotača.

Opći dojam o parceli

Sve brazde na parceli trebaju biti ravne, jasno vidljive, jednolike i pravilno okrenute sa dobrim zaoravanjem biljnih ostataka.

Pogrešno oranje koje na parceli napravi susjedni natjecatelj treba se popraviti u prvom i drugom krugu uz susjednu parcelu. Nije dozvoljeno voziti traktor po izoranom dijelu parcele.

Informiranje natjecatelja

Održat će se poseban sastanak na kojem će natjecatelji dobiti daljnja objašnjenja o pravilima i procedurama provođenja natjecanja i na kojem će se odgovoriti na sva pitanja natjecatelja. (Datum i vrijeme ovog sastanka navest će se u Planu natjecanja kao i datum i vrijeme ceremonije izvlačenja startnih brojeva).

VII Upute o sigurnosti

Prevencija svih nezgoda, posebno onih koje su vezane uz ozljede ljudi ili oštećenja opreme i imovine, je na prvom mjestu.

Domaćin i organizator državnog natjecanja orača obavezni su provoditi i poštivati pravila javnog reda i mira. U tu svrhu policija mora biti informirana o svim događanjima. U blizini mora biti služba hitne pomoći, a direktno na parceli vatrogasno vozilo koje je u stanju pripravnosti.

Ako ne postoje objavljeni sigurnosni standardi, glavni suci će omogućiti provođenje osnovnih pravila sigurnosti:

1. Nikome osim natjecatelju u vlastitom traktoru nije dozvoljena vožnja na traktorima ili plugovima.

2. Poželjno je da traktori budu opremljeni kabinama i sigurnosnim okvirima koje sprječavaju prevrtanje.

3. Zaštitne naočale i rukavice moraju se koristiti pri rukovanju sa strojevima za rezanje/oštrenje/brušenje.

4. Maske za zavarivanje i/ili po mogućnosti kabine za zavarivanje trebale bi se koristiti pri električnom zavarivanju, kako bi se izbjegla oštećenja vida.

5. Električna oprema treba biti propisno ugrađena i instalirana. Električni vodovi trebaju biti postavljeni tako da nisu na prolazu traktorima i drugim vozilima.

6. Oštri rubovi crtala moraju imati zaštitu.

7. Svi plugovi moraju imati potporanj kada natjecatelj radi pod njima.

8. Rezervni kotači za traktore moraju biti spušteni na tlo.

9. Upute organizatora i službenih osoba na terenu MORAJU SE POŠTIVATI.

POTRUDITE SE SPRIJEČITI NESREĆE

MORAJU SE POŠTIVATI SIGURNOSNA PRAVILA

NESREĆE SE NE DOGAĐAJU!

ONE SU UVIJEK UZROKOVANE!

VIII Dužnosti čuvara parcele

1. Čuvari parcele bit će imenovani od strane glavnih sudaca i nosit će vidljive oznake.

2. Rodbina natjecatelja i predstavnici sponzora i zainteresiranih tvrtki nisu prikladni za imenovanje za čuvare parcele.

3. Bilo koja osoba koja prihvati imenovanje za čuvara parcele mora se upoznati s ovim Pravilnikom sudjelovati na sastanku čuvara parcele koji će organizirati glavni suci.

4. Svaki čuvar parcele će nadgledati 3 ili, ako je potrebno, 4 parcele. Osnovna dužnost je osigurati da natjecatelji ne dobivaju pomoć od drugih osoba i da posjetitelji i druge osobe ne ometaju natjecatelje.

5. Svaki čuvar je dužan kontinuirano promatrati natjecatelje pod svojom nadležnošću tijekom cijelog trajanja natjecanja. Niti jedan čuvar ne smije napustiti parcelu koja mu je dodijeljena na čuvanje za vrijeme natjecanja, a da prethodno nije obavijestio glavne suce.

6. Čuvar parcele će osigurati da se natjecatelji ponašaju u skladu s pravilima. Ako dođe do prekršaja u najkraćem će roku podnijeti detaljni izvještaj glavnom sucu. Glavni sudac će razmotriti prekršaj i ako je opravdan, natjecatelj dobiva žuti karton.

7. Apsolutno nikakva pomoć nije dozvoljena natjecateljima izuzev postavljanja i uklanjanja trasirki. Ovo pravilo mora se strogo poštivati i svaki natjecatelj kojem se pomaže mora biti prijavljen glavnom sucu.

8. Nikome nije dopušteno signalizirati natjecatelju bilo kojim sredstvima. To će se smatrati kao pomoć i morat će biti prijavljeno.

9. Čuvar parcele će zaštititi natjecatelje od približavanja novinara i drugih osoba za vrijeme trajanja natjecanja i spriječit će sve osobe osim sudaca da hodaju po natjecateljskoj parceli. Čuvar parcele mora zaštiti natjecatelja i od promatrača «koji žele pomoći».

10. Ukoliko je potrebno, čuvari parcele mogu koristiti razglas za uklanjanje posjetitelja s natjecateljskih parcela.

11. Čuvari moraju odgovoriti na svaki upit natjecatelja ili zatražiti odgovor od glavnih sudaca. Čuvar parcele može (ako je dozvolio glavni sudac), pomoći natjecatelju pri dizanju teške opreme, za koju su i inače potrebne najmanje 2 osobe. Čuvari za vrijeme trajanja natjecanja ne smiju pomagati pri stavljanju i skidanju rezervnih traktorskih kotača, ali moraju spriječiti moguće ozljede zbog kotača ostavljenih na površini predviđenoj za okretanje traktora.

12. Pružanje pomoći u slučaju mehaničkog kvara može dozvoliti glavni sudac. Čuvar parcele zadužen je za mjerenje vremena koje je natjecatelj izgubio za vrijeme mehaničkog kvara ili zato što je morao čekati susjednog natjecatelja. O tome pravovremeno izvještava glavnog suca. Tijekom trajanja evidentiranog izgubljenog vremena natjecatelj ne smije izvoditi nikakve radnje (npr: mjerenje parcela, prilagođavanje pluga za oranje i slično).

13. Natjecanje službeno završava kad je dan završni (crveni) signal. Ipak, svi natjecatelji moraju završiti svoje parcele.

14. Uklanjanje traktora i plugova – čuvar parcele mora osigurati da se svi natjecatelji vrate u koloni s traktorima i plugovima kako su odredili voditelji natjecanja.