Software

Software pro počítač Tesla Ondra SPO-186 lze rozdělit do dvou skupin, podle toho, pro který ze dvou dostupných systémů je příslušný program určený.

Systémy jsou dva:

MIKOS v5

Mikro kazetový operační systém.

Systém vytvořený roku 1985 v TESLA DIZ, převzatý ze SAPI-1 (možná upravený z nějakého zahraničního počítače).

Používá v zásadě jednopísmenné až dvojpísmenné povely, obsahuje monitor strojového kódu a několik základních služeb pro práci se soubory na magnetofonové kazetě (pod MIKOSem Ondra s jiným médiem, než magnetofonem a výstupem na tiskárnu, pracovat neumí).

Pro MIKOS existuje BASIC EXP 5.0/G (což je upravený Microsoft Basic), ten lze nyní zabudovat i do ROM počítače.

Dále je k dispozici TOOL, editor a assembler i8080, a PEDIT, "piko editor", odvozený z editoru balíku TOOL.

Centrum 1000

Též SSM '87 ROM, ViLi ROM, Komenium ROM.

Vznikla později (léto 1986), snad na zakázku Komenia. Programátorovi poskytuje balík služeb, z hlediska uživatele ale umí jen jedinou věc: nechat si vložit jméno souboru, který potom nahraje z magnetofonu nebo ze sítě (jejíž podpora byla oproti MIKOSu přidána kvůli možnosti sesíťovat Ondry v učebnách).

Softwarové vybavení je bohatší, díky aktivitě Zenitcentra se dodával Pascal, assembler od Microsoftu, kopírovací program, hry převedené ze ZX Specra a textová hra Město Robotů v rámci celostátní soutěže.

Do tohoto systému lze nahrát obsah ROM s MIKOSem a používat programy pro MIKOS. Opačná možnost, provozovat pod MIKOSem software pro Centrum 1000 ROM, není technicky schůdná.