Νέα της ομάδας

Α2 1η αγωνιστική: ΜΥΚΗΝΑΪΚΟΣ -ΑΟΚ 8-0

Θριαμβευτική ήταν η πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 Κατηγορίας για την ομάδας μας η οποία επικράτησε με 8-0 (5-0 σκορ ημιχρόνου) του ΑΟΚ. Τέσσερα γκολ σημείωσε ο Χρήστος Μοσχόγιαννης (11', 14', 40',53'), τρία ο Τάσος Λάπατας [8'(πεν.), 42', 55]και το τελικό 8-0 σημείωσε στο 62' ο Αντώνης Κουτσούκος. Η ομάδα του ΑΟΚ είχε 2 δοκάρια (ένα σε κάθε ημίχρονο).

Η σύνθεση της ομάδας μας: Νικολίτσας, Κατσαρός, Αθανασόπουλος (46'Μώρος), Κοσμάς (46'Καπετάνος), Κουτσούκος, Τζαρίμας, Τζαφεράι (46'Παπαδόπουλος Ι.), Λάπατας Χ.(69'Νικολάου) Μοσχόγιαννης, Λάπατας Αν., Κεραμίδας (65' Γκολέμης).

Την ερχόμενη Κυριακή Μυκηναϊκός θα υποδεχτεί στο γήπεδο των Φιχτίων στις 11:00 το πρωί τον Αριστέα.

το "φύλλο αγώνα": εδώ

Συμμετοχή στο Κύπελλο

Η νέα ποδοσφαιρική περίοδος σιγά σιγά πλησιάζει, και η ομάδα μας ξέχωρα από πρωτάθλημα της Α2, δήλωσε συμμετοχή και στο Κύπελλο Αργολίδας, σε μια διοργάνωση που 35 χρόνια πριν είχε φτάσει στον τελικό της! Στην φωτογραφία βλέπετε το φύλλο αγώνα του τελικού όπου ο Μυκηναϊκός αντιμετώπισε τον Αργοναύτη από τον οποίο ηττήθηκε με σκορ 3-1. Θα διακρίνετε πολλά από τα μεγάλα ονόματα της δεκαετίας του '80 τόσο από ποδοσφαιριστές, όσο κι από την διαιτητική τριάδα!

2η αγωνιστική: Παλαμήδης - Μυκηναϊκός 0-1

Ζευγάρωσε τις νίκες του ο Μυκηναϊκός καθώς επικράτησε σε ένα αμφίρροπο ματς του Παλαμήδη με σκορ 0-1. Σε ένα παιχνίδι κέντρου με λίγες καλές ευκαιρίες, φαινόταν ότι όποιος σκόραρε θα κέρδιζε. Η ομάδα μας το κατάφερε αυτό στο 81', όταν σε εκτέλεση φάουλ του Αντρέα Μπαβελή υπήρξε κακή εκτίμηση της φάσης από τους αμυνόμενους την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Νάσος Κυριακούλης που σκόραρε σε κενή εστία.

Την 3η αγωνιστική η ομάδα μας έχει το ρεπό της, ενώ την 4η θα πάρει τους βαθμούς της νίκης χωρίς αγώνα καθώς η ομάδα του Ορνεάτη Γυμνού έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα. Το επόμενο ραντεβού στο γήπεδο θα πραγματοποιηθεί το 2022!

1η αγωνιστική: Ολυμπιακός Ναυπλίου-Μυκηναϊκός 0-1

Αγχώδης επικράτηση της ομάδας μας στην πρεμιέρα της Β' Κατηγορίας. Με σκόρερ τον Βαγγέλη Γκολέμη στο 74' ο Μυκηναϊκός επικράτησε με 0-1 του Ολυμπιακού Ναυπλίου σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι όπου δεν έλειψαν τα νεύρα (μια αποβολή για κάθε ομάδα). Για τον Μυκηναϊκό αγωνίστηκαν: Αγγέλαινας, Παπαδόπουλος Ι., Σταυράκης(60' Γκολέμης), Κατσαρός Γρ(60' Ντεβές Π.)., Κοσμάς, Κατσαρός Β.(80' Κωστάκης), Νικολαϊδης, Παπαδόπουλος Γ.(46' Μπαβελής), Κυριακούλης(80' Ντεβές Στ), Τζαφεράι, Μπάνα

Επόμενος αντίπαλος ο Παλαμήδης το Σάββατο 4/12/2021 στις 15:00 στο γήπεδο της Αγίας Τριάδας.

Αγωνιστική δράση

(8//11/2021)

Η ποδοσφαιρική μας ομάδα συμμετείχε στην Α' Φάση του κυπέλλου Αργολίδας (12/9/2021) όπου αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου από τον οποίο ηττήθηκε με 0-3 κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης (το φύλλο αγώνα: https://www.epsarg.gr/results/display_game.php?game_id=19784 βίντεο του αγώνα: https://www.youtube.com/watch?v=VegltudeOW0&t=48s ).

Σε φιλικούς αγώνες έχει φέρει τα εξής αποτελέσματα:

(4/9/2021) Προσύμνη - Μυκηναϊκός 4-0

(3/10/2021) Μιδέα - Μυκηναϊκός 3-1

(18/10/2021) Μυκηναϊκός- Αγαμέμνων 3-1

(31/10/2021) Ολυμπιακός Ναυπλίου - Μυκηναϊκός 0-5

(6/10/2021) Μυκηναϊκός - Ολυμπιακός Άργους 0-0 & Ατρόμητος Παναριτίου - Μυκηναϊκός 2- 0 (αγώνες ενός 45λεπτου)

(7/10/2021) Ολυμπιακός Ναυπλίου - Μυκηναϊκός 1-8

Αγωνιστική περίοδος 2021-22

Ύστερα από την περσινή αποχή από την αγωνιστική δράση λόγω της πανδημίας, η ποδοσφαιρική μας ομάδα θα λάβει μέρος στο πρωτάθλημα της Β' Κατηγορίας Αργολίδας γισ την αγωνιστική περίοδο 2021-22. Το πρωτάθλημα θα αρχίσει το Σαββατοκύριακο 20-21 Νοεμβρίου. Ο Μυκηναϊκός τοποθετήθηκε στον 1ο όμιλο, όπου θα αντιμετωπίσει τους: Αγαμέμνων Άργους, ΑΕΚ Άργους, Ορνεάτη Γυμνού, Ολυμπιακό Κουτσοποδίου, Ολυμπιακό Ναυπλίου και Παλαμήδη Ναυπλίου. Αντίπαλος την 1η αγωνιστική θα είναι ο Ολυμπιακός Ναυπλίου.

Μεταγραφές 2021-22

Στην ομάδα της καρδιάς τους επέστρεψαν οι Γιουλιάν Τζαφεράι και Βαγγέλης Γκολέμης ύστερα από το σύντομο πέρασμά τους από τον Αστέρα Μπόρσα. Ξαναφορούν τη στολή του Μυκηναϊκού ύστερα από αρκετά χρόνια οι Αντρέας Μπαβελης (από Λυγκέα Λυρκείας) και Χρήστος Δρόλιας (από Ορνεάτη Γυμνού). Σημαντική ενίσχυση αποτελεί η προσθήκη του Νάσου Κυριακούλη από την ΑΕΣ Μεθάνων, ενώ ως ελεύθερος αποκτήθηκε ο Χρήστος Αϊβαλιώτης. Την ομάδα μας επέλεξαν και οι νεαροί Νίκος Φούζας και Αλέξανδρος Παντελές για να αρχίσουν την ποδοσφαιρική τους καριέρα. Ευχόμαστε στους "παλιούς" και "νέους" ποδοσφαιριστές, καλή ποδοσφαιρική χρονιά με επιτυχίες και μακρυά από τραυματισμούς!

Λευκάκια - Μυκηναϊκός 1-2

Νίκη ψυχολογίας με σκορ 1-2 πέτυχε ο Μυκηναϊκός απέναντι στη νεανική ομάδα των Λευκακίων. Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κι θα μπορούσε να είχε καθαρίσει πιο εύκολα τον αγώνα εαν ήταν πιο εύστοχη στην τελική της προσπάθεια, Τα Λευκάκια έδειξε καλά στοιχεία κι αρκετό ταλέντο. Σκόρερς του Μυκηναϊκού οι Βασίλης Κατσαρός στο 7' κι ο Βαγγέλης Γκολέμης στο 71', ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 19' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δωρή. Επόμενος αντίπαλος της ομάδα μας είναι η Θύελλα Μαλανδρενίου.

Μυκηναϊκός - Ποσειδών Πόρου 0-5

Βροχερός καιρός, βροχή και τα γκολ που δέχτηκε η ομάδα μας από τον πρωτοπόρο Ποσειδώνα Πόρου. Η ομάδα μας παρατάχθηκε με τα γνωστά προβλήματα στον καταρτισμό της ενδεκάδας και υποτάχθηκε εύκολα στην ανωτερότητα των αντιπάλων. Ο Ποσειδώνας προηγήθηκε στο 9' με τον Ρούσσο και διπλασίασε τα τέρματά του λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με σκόρερ τον Βλάχο. Στο 2ο ημίχρονο σημείωσε άλλα 3 γκολ με τους Ρούσσο (στο 53' και 70') και τον Σωτηράκη στο 56'. Ο Μυκηναϊκός θα πρέπει να ξεχάσει γρήγορα τον αγώνα αυτό, και να επικεντρωθεί στον αγώνα της επόμενης αγωνιστικής (6ης) όπου θα αντιμετωπίσει τα Λευκάκια στο γήπεδο του Δρεπάνου.

Μυκηναϊκός - Μέθανα 1-1

Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχθηκε η ομάδα μας κόντρα στα Μέθανα στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής. Για ακόμη μια φορά φέτος ο Μυκηναϊκός παρατάχθηκε ...λειψός, όμως τα παιδιά που αγωνίστηκαν έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και πήραν πανάξια τον βαθμό της ισοπαλίας. Τα Μέθανα προηγήθηκαν στο 12' με τον Κυριακούλη, κι ο Μυκηναϊκός ισοφάρισε στο 24' με τον Δέδε, ο οποίος με κοντινό σουτ σε κενή εστία, εκμεταλλευτηκε την ασθενή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα σε σουτ του Τάγκαλη. Στη συνεχεία τα Μέθανα είχαν την κατοχή, αλλά η άμυνα μας κράτησε γερά! Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας ως τυπικά γηπεδούχος (όπως γίνεται τα τελευταία 5 χρόνια - θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση της Διοίκησης σχετικά με το γηπεδικό προσεχώς) θα αντιμετωπίσει τον Ποσειδώνα Πόρου -την πρωτοπόρο και καλύτερη ομάδα του ομίλου.

Χώνικα - Μυκηναϊκός 4-1

Δεν τα κατάφερε ο Μυκηναϊκός στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής απέναντι στο Χώνικα, και ηττήθηκε φυσιολογικά με σκορ 4-1 . Οι αντίπαλοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ευτύχησαν δε, να σκοράρουν στις πρώτες τους επιθέσεις σε κάθε ημίχρονο, καθώς η αμυντική λειτουργία του Μυκηναϊκού ήταν πολύ κακή στα πρώτα δέκα λεπτά και των 2 ημιχρόνων. Χαρακτηριστικό του αγώνα τα 3 γκολ που σημείωσαν οι γηπεδούχοι από το 46' έως το 50' (το 2-0 στο 46' με τον Ανδριανόπουλο, το 3-1 στο 49'με τον Χαρατσάρη , και το 4-1 στο 50' με τον Γουλά). Είχαν προηγηθεί στο 20 δευτερόλεπτο με τον Ανδριανόπουλο, ενώ η ομάδα μας είχε μειώσει με ωραίο σουτ του Καμπέρι στο 47' σε 2-1. Οι ομάδα μας παρατάχθηκε με πολλές απουσίες αλλά αυτή η κατάσταση φαίνεται πως θα είναι μόνιμη μέχρι την επερχόμενη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου...

Το φύλλο αγώνα στο λινκ: εδώ

Μυκηναϊκός - Δυοβουνιώτης 0-1

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, ο Δυοβουνιώτης, με ένα πολύ όμορφο γκολ του Βλαχόπουλου στο 5', αναδείχτηκε νικητής στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής απέναντι στην ομάδα μας. Ο Μυκηναϊκός δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα τον αντίπαλο τερματοφύλακα κι έτσι δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Οι αντίπαλοι, πέραν του γκολ είχαν 2 ακόμα καλές στιγμές (μια σε κάθε ημίχρονο) για να καθαρίσουν το ματς, αλλά τελικά το γκολ που σημείωσαν ήταν αρκετό για να φύγουν με τους 3 βαθμούς.

Μεταγραφές - αποχωρήσεις

Στο δυναμικό της ομάδας μας κατά τη μεταγραφική περίοδο του καλοκαιριού προστέθηκαν οι: Γιώργος Νικολαΐδης (επέστρεψε ύστερα από ένα σύντομο πέρασμα από τον ΑΓΟΝ), Ηλίας Ηλιόπουλος (από Προσύμνη), Δημήτρης Μπιτζής (από Τριφυλλιακό Αθηνών), Θοδωρής Καλιτσιάδης (ελεύθερος), Αποστόλης Κοσμόπουλος (από Πλατανίτι), Δημήτρης Παππάς (πρώτη εγγραφή), Χρήστος Κούρος (πρώτη εγγραφή). Αποχώρησαν οι: Σταθόπουλος Ραφαήλ (Αχιλλέας Πουλακίδας), Ντίνος Μπαβελής (Φίχτια), Γιώργος Κατσαρός (Φίχτια), Θάνος Κατσαρός (ΑΕΚ Άργους), Τάσος Μαρινόπουλος (ΑΕΚ Άργους), Αλέξανδρος Κυμπούρης (Λίμνες), Δημήτρης Δωροβίνης

1η αγωνιστική ...στον Χρησμό!

Με ...τραπέζωμα στην ταβέρνα "Χρησμός" στις Μυκήνες, άνοιξε η νέα αγωνιστική σεζόν για την ομάδα μας, καθώς ο Θησέας δήλωσε πως δεν θα αγωνιστεί στο πρωτάθλημα της Α2, κι έτσι αντί για τον αγωνιστικό χώρο, παίκτες και Δ.Σ. της ομάδας έπαιξαν μπάλα με ποιοτικό ΚΑΙ χορταστικό φαγητό στον "Χρησμό".

Ορισμός ομίλων Α2 Κατηγορίας για τη σεζόν 2018-19

Πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΕΠΣΑ την Παρασκευή 31 Αυγούστου 2018 ο ορισμός των ομίλων και η κλήρωση των αγωνιστικών της Α2 Κατηγορίας στην οποία συμμετέχει η ομάδα μας. Ο ορισμός έγινε με αγωνιστικά (από την περασμένη σεζόν) κι όσο δυνατόν γεωγραφικά κριτήρια. Ο Μυκηναϊκός θα αγωνιστεί στον 1ο όμιλο όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με τα Φίχτια, τα Μέθανα, τον Δυοβουνιώτη, το Χώνικα 2015, το Μαλανδρένι, τον Θησέα Γαλατά, τον Ποσειδώνα Πόρου, τον Παμμετοχικό και τα Λευκάκια. Ο όμιλος είναι αρκετά απαιτητικός καθώς οι περισσότερες ομάδες παρουσιάζονται ενισχυμένες και διατεθειμένες να πρωταγωνιστήσουν. Την 1η αγωνιστική η ομάδα μας θα ταξιδέψει στο Γαλατά Τροιζηνίας όπου θα αντιμετωπίσει τον τοπικό Θησέα. Αναλυτικά το πρόγραμμα του ομίλου στον σύνδεσμο: http://www.epsarg.gr/results/display_schedule.php?league_id=690