3 - statystyka słów

Jednym z ważnych aspektów badań medioznawczych jest frekwencyjność słów/fraz. Występuje wiele narzędzi sieciowych, które szybko i łatwo wykonają zadanie.

Przykładowe strony WWW - można "wrzucić" do analizy tekst lub podać link do strony.

Praca z korpusami tekstów daje wiele informacji przydatnych dla medioznawczej analizy. Niezwykle cenny jest serwis korpusy.net, który oferuje bardzo szeroki zakres wiedzy na ten temat, podając wiele źródeł, które mogą pomóc w badaniach. Serwis odsyła do korpusów języka polskiego, ale również angielskiego, rosyjskiego, chorwackiego, czeskiego i węgierskiego.

Zobacz przykład Narodowego Korpusu Języka Polskiego.

Warto polecić zwłaszcza proponowane oprogramowanie - część jest darmowa i co ważne obsługuje język polski.

Frazeo.pl - warto zajrzeć do serwisu, który śledzi frekwencyjność słów i fraz w polskich portalach informacyjnych. Można wyświetlać trendy i sprawdzać występowanie w konkretnym dniu.

Wiele funkcji oferuje aplikacja webowa Voyant. To narzędzie nie tylko liczy słowa, ale również pokazuje frazy i kontekst - otoczenie słowa kluczowego, jakiego szukamy w danym korpusie. Wystarczy wkleić tekst lub podać link.

Poniżej narzędzia online do sieciowej analizy np. frekwencyjności występowania słów lub fraz. Niektóre z nich pozwalają tworzyć interesujące wizualizacje, wspomagające prezentację wyników.

Word Cloud Generator

- dobrze radzi sobie z językiem polskim. Bogata konfiguracja.

Tag Crowd

- przydatne ustawienia. Brak prawidłowej obsługi języka polskiego.

Word It Out

- plusem jest więcej funkcji wizualizacji chmury tagów.