rish

ریش تراش چرخشی بهتر است یا فویلی

تفاوت ریش تراش فویلی و چرخشی

ریش تراش چرخشی یا فویلی کدام‌یک را انتخاب کنیم؟ این موضوع بسته به خود شما و شرایطی از قبیل نوع پوست و ساختار صورت، فواصل زمانی اصلاح و چند نکته‌ی دیگر دارد که همگی را در این مقاله خواهید خواند. با شیک فام همراه باشید.
ساختار و طرز کار ریش تراش فویلی و چرخشی چگونه است؟
آیا می‌دانید آقایانی که به اصلاح صورت عادت دارند؛ پنج تا شش ماه از عمر خود را صرف اصلاح صورتشان می‌کنند؟! از سوی دیگر، سرعت، سهولت و سلامت پوست آقایان از انتخاب ریش تراش فویلی یا چرخشی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. 
بد نیست بررسی‌مان را در مورد این موضوع از تاریخچه‌ی پیدایش ماشین ریش‌تراش شروع کنیم. تاریخچه‌ی این ابزار ضروری حاکی از آن است که در سال 1923 فردی به نام «جئیکوب شئیک»  (Jacob Schick) یک ماشین ریش تراش فویلی ساخت که تیغه‌ها در داخل آن به عقب و جلو حرکت می‌کردند.    
در اواسط سال 1965 شرکت «فیلیپس» ماشین ریش تراش چرخشی را تولید کرد که از آغاز، دارای سه دیسکِ گردان بود. البته توجه داشته باشید که ماشین ریش تراش چرخشی برای این‌که شیک‌تر دیده شود مسافت بسیاری پیموده و تغییر و تحول زیادی توسط سازندگانش پیدا کرده است.

 

ریش تراش فویلی چیست؟

ریش تراش چرخشی یا فویلی

یک ماشین ریش تراش فویلی عمل اصلاح موی صورت را از طریق نوسان یا حرکت روبه‌جلو و عقبِ تیغه‌هایی از پشت ورقه‌های فلزی سوراخ‌دار انجام می‌دهد. بخشی از این سیستم، موها را بلند و به سمت تیغه‌ها هدایت می‌کند تا عمل اصلاح انجام شود.
طرز اصلاح با ماشین ریش تراش فویلی با ریش تراش چرخشی متفاوت است. باید ماشین ریش تراش فویلی  را از بالا به پایین و از چپ به راست  حرکت دهید و از حرکت چرخشی با آن خودداری کنید.
یک ماشین ریش تراش فویلی می‌تواند از یک تا چهار پنج تیغ داشته باشد. هم‌چنین برخی از ماشین‌های ریش تراش فویلی دارای سرِ متحرک (فنری) هستند. وظیفه‌ی این سرِ فنری، ایجاد فشار مناسب بر روی پوست صورت برای اصلاح مناسب‌تر است.
فلز فویلی در این نوع از ریش‌تراش‌ها اهمیت زیادی دارد  در ریش‌تراش‌های براون سوراخ‌هایی به شکل لانه‌زنبوری تعبیه شده‌اند که هیچ مویی نمی‌تواند از چنگ آن‌ها فرار کند و مو از هر جهتی که روییده باشد در آن سوراخ‌ها گیر می‌کند.هم‌چنین در ماشین‌های ریش‌تراش پاناسونیک (در مدل‌های بالا) نوعی رول،  برای عدم ایجاد حساسیت در پوست به ‌کار رفته است. در مقابل این دو بِرند، فیلیپس نیز اقدام به پوشش سریِ برخی از مدل‌های خود با ذرات ریزی کرده که معتقد است حساسیت پوست را کاهش می‌دهند.

ریش تراش چرخشی چیست؟

مقایسه ریش تراش فویلی و چرخشی

مکانیسم این نوع از ماشین ریش تراش بر کارِ تیغه‌هایی گرد و دارای انعطاف قرار دارد. ماشین ریش تراش چرخشی، مو را با تیغه‌های خود بلند کرده و آن را می‌تراشد.
در ادامه‌ی بررسی  تفاوت ریش تراش فویلی و دوار (چرخشی)، باید طرز کار و ویژگی‌های ریش تراش دوار را نیز بدانیم.
در ریش تراش چرخشی برای قطع موها تیغه‌های سه‌گانه‌ای وجود دارند که با سرعت بسیار زیادی می‌چرخند.
برای اصلاح با این نوع از ریش‌تراش، بهتر است آن را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت بر روی صورتِ خودتان بچرخانید.
طبق آخرین تکنیک‌های شرکت «فیلیپس» که طی ِ آن از تیغه‌های دو لبه استفاده شده؛ یک تیغه مو را بلند و تیغه‌ی دیگر آن را قطع می‌کند. هم‌چنین تیغه‌هایی به شکل V توسط فیلیپس و تیغه‌های تیز شده با تکنولوژی «نانو» در برخی از ریش‌تراش‌های پاناسونیک که در آن‌ها زاویه‌ی بهینه‌ی برشِ 30 درجه‌ای در نظر گرفته شده، جزو نوآوری‌های سال‌های اخیر درزمینه‌ی ریش‌تراش‌های چرخشی محسوب می‌شوند.


ریش تراش چرخشی یا فویلی (مقایسه ریش تراش فویلی و چرخشی)

ریش تراش فویلی بهتر است یا چرخشی


بیشتر ریش‌تراش‌های چرخشی، قدرت چرخش 360 درجه را دارند و به همین دلیل موهای چانه و اطراف خط چانه را نسبت به ریش تراش فویلی بهتر گرفته و تمیزتر اصلاح می‌کنند.
نقطه‌ی قوت ریش تراش چرخشی در اصلاح موفق‌تر نقاط پیچ‌و‌خم‌دار صورت است. بیشتر دیسک‌های به‌کاررفته در این نوع از ماشین‌های ریش تراش می‌توانند 360 درجه بچرخند. این سیستم در نقاطِ زیر بینی و چانه، سطح تماس نزدیک‌تری با موها برقرار می‌کند و موها درست در میان صفحات گردان و تیغه‌های آن قرار می‌گیرند.
با یک مقایسه‌ی ساده با ماشین ریش تراش چرخشی متوجه خواهید شد که نوع فویلی با برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌های صورتتان مسئله دارد. علت این موضوع به طبیعتِ شکل مستطیلی این ابزار مربوط است که در تماس با چین‌و‌چروک‌ها و ناهمواری‌های صورت، کلی‌تر عمل می‌کند و از آن‌ها خودبه‌خود زودتر رد می‌شود؛ البته شما می‌توانید با استفاده از برخی مدل‌های ماشین ریش تراش براون (Braun) این مشکل را حل کنید اما به‌طورکلی در هنگام اصلاح با ماشین ریش تراش فویلی در قسمت زیر بینی و چانه و خط چانه امکان این‌که کمتر راضی شوید وجود دارد زیرا اکثر شکایت‌های به‌عمل‌آمده از ماشین ریش تراش فویلی در مورد نحوه‌ی عملکرد آن در قسمت‌های چانه و خط چانه بوده است. در عوض، ماشین ریش تراش فویلی قسمت‌های گونه و صاف صورت را بسیار بهتر از ماشین ریش تراش چرخشی اصلاح می‌کند و در سطح صاف، قدرت تماس بیشتری دارد.

ریش تراش چرخشی بهتر است یا فویلی


نکته‌ی بعدی در مورد انتخاب ریش تراش فویلی یا چرخشی صدای بیشتر ریش تراش فویلی نسبت به نوع چرخشی است.
در مورد انتخاب ریش تراش دوار یا فویلی در رابطه با بازه‌های زمانی اصلاح صورت باید گفت که ریش‌تراش‌های چرخشی برای اشخاصی که روزانه اصلاح نمی‌کنند بهتر است زیرا چرخشی‌ها موی بلند را بهتر از فویلی‌ها می‌زنند و در عوض، ریش‌تراش‌های فویلی موهای کم را بهتر از چرخشی‌ها اصلاح می‌کنند.
هم‌چنین به دلیل سطوح برش بیشتر و زاویه‌های متنوع‌تر در نوع چرخشی، عمل اصلاح، کمی سریع‌تر از نوع فویلی انجام می‌شود. در عوض، ریش‌تراش‌های فویلی با پوست‌های حساس مهربان‌تر هستند و نسبت به چرخشی‌ها حساسیت کمتری در پوست ایجاد می‌کنند.
مزیت دیگر ریش‌تراش فویلی نسبت به چرخشی، قدرت بیشتر آن در اصلاح بسیار دقیق خط ریش یا حاشیه‌های ریش‌هایی مانند ریش‌های موسوم به پروفسوری است.


نکته‌های جانبی: به‌غیراز خصوصیات ذاتی، امتیازها و معایب هر یک از این دو نوع ریش‌تراش به این نکات نیز توجه داشته باشید:
•    شناور بودن سَری ریش‌تراش و وجود امکان حرکتِ سَری، باعث اصلاح سریع‌تر و راحت‌تر خواهد شد. گاهی این حالت با تعبیه‌ی موتورِ لرزشی بر سر ریش‌تراش (مانند برخی از محصولات براون) نیز انجام می‌شود.
•    چه ریش‌تراش‌های چرخشی و چه ریش‌تراش‌های فویلی، دارای درجات متفاوتی از مقاومت در برابر آب هستند که باید از جزئیات آن مطلع باشید.
•    مقایسه‌ی کیفیت و قیمت ریش‌تراش چرخشی یا فویلی در بازار ایران در اکثر موارد بین سه بِرندِ فیلیپس، براون و پاناسونیک انجام می‌گیرد.

Comments