Historie našeho sdružení

Založení...

V září 2010 se sešel autor těchto řádků s Martinem Čejkou, potomkem původních majitelů hostince Lampa (Na

Návsi) v Lobkovicích. Diskutovali spolu o stáří hostince ležícího vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie, o jeho historii i o historii dalších domů v Lobkovicích. M.Čejka se o historii Lobkovic i dalších částí Neratovic od mládí zajímá, sbírá staré mapy a spolupracoval na několika výstavách ve Společenském domě v Neratovicích. Došli jsme spolu k názoru, že Lobkovice by si zasloužily vydání publikace. Mimo knih celostátního významu se nabízejí jako zdroj informací knihy Hany Sudové Můj rodný dům a kniha PhDr. Miroslava Pavlíka Tudy šla historie. Se záměrem jsme šli seznámit na MěÚ Mgr. Vladimíra Půčka, který nám dal cenné rady (nutnost založení občanského sdružení, znalost z podobných akcí o stálém narůstání nových problémů apod.). Nejdůležitější bylo, že nám slíbil pomoc i jako člen o.s.

Dalším velmi cenným spolupracovníkem se stal místní kronikář Aleš Novák. Ochotni ke spolupráci byli okamžitě Hana Sudová a vášnivý badatel PhDr. Miroslav Pavlík.

Zakládající schůzky dne 29. 11. 2010 se zúčastnili další lidé, rovněž ochotní zdarma pracovat pro zdar záměru, Irena Fričová – tehdejší ředitelka obchodní akademie SOVA, páter Benedikt Hudema, Bohdan Kasper a Ladislav Milčinský – starosta hasičů.

Čestnými hosty byli starostka Neratovic Lenka Mrzílková s místostarostou Tomášem Hrodkem.

Občanské sdružení Lobkovice pak bylo zaregistrováno 7. 1. 2011.

Letáky vloženými do všech lobkovických schránek jsme požádali spoluobčany o součinnost a půjčení starých podkladů. Akce měla sice malý, ale zato velmi cenný ohlas, který bude použitelný pro naše záměry. Informovanosti občanů o činnosti o.s. Lobkovice pomáhaly pravidelné články Aleše Nováka v Neratovických listech.

Na čtvrté schůzce občanského sdružení dne 12. 5. 2011 byli přijati za nové členy Mgr. Aleš Jinoch – ředitel GFP a Roman Dvořák - spolumajitel truhlárny a velký sběratel.

Na přípravě naší první výstavy o Fr.Palackém na faře a vydaných skládaček se podíleli všichni. Obzvlášť je třeba ocenit práci týmu PhDr. Miroslava Pavlíka a jeho vnučky Nadi Albertové na přípravě výstavy, dále Ireny Fričové a Aleše Nováka na skládačkách Lobkovice a F. Palacký.

Václav Hudec (2011)

… pokračování

Od první výstavy na faře jsme uspořádali další výstavky z historie Lobkovic, hlavně v kavárně (později restaurace) ve mlýně. Postupně jsme svoje zaměření rozšířili o pořádání nebo spolupořádání dalších společenských, kulturních nebo sportovních akcí. Snažíme se tak přispět k setkávání jak obyvatel Lobkovic, tak i lidí z širokého okolí.

Významný byl rok 2012, kdy nám byly pronajaty čtyři místnosti v přízemí lobkovického zámku majitelem panem Alexandrem Lobkowiczem. Nejprve byly na náklady majitele zámku provedeny stavební úpravy a rekonstrukce elektroinstalace. Následně členové sdružení a další občané místnosti vymalovali, upravili dlažbu a provedli úklid. Přitom bylo odpracováno více než 300 brigádnických hodin.

Prostory byly poprvé zpřístupněny o prvním masopustu 9. února 2013 spolu s výstavou obrazů malířky Kateřiny Smetanové. V neděli 26. května 2013, při příležitosti tradiční vzpomínkové akce na Františka Palackého, byly místnosti pro veřejnost zpřístupněny trvale. Byly zde otevřeny stálé expozice o historii zámku, Františku Palackém a Miroslavu Plesingerovi-Božinovi. Zároveň proběhla vernisáž výstavy obrazů členky našeho sdružení paní Hany Sudové.

Tato část zámku pak byla přístupná veřejnosti až do masopustu 2020 kdy byl zámek uzavřen pro rekonstrukci. Rolí obětavých průvodců se nejprve ujali manželé Petr a Stáňa Růžičkovi (do roku 2016), po nich na krátkou dobu Tomáš Jánský a pak na 4 roky Josef Kubias. Za tu dobu zámek navštívily tisíce zájemců včetně desítek školních tříd, v areálu se pořádaly výstavy, koncerty, divadelní představení, masopust, svatby a další.

Za 10 let naší existence jsme uspořádali nebo se podíleli na uspořádání asi 70 akcí:

  • 28 výstav

  • 9 adventních setkání

  • 7 velikonočních setkání

  • 8 masopustů

  • 5 divadel

  • 4 koncerty

  • 3x den otevřených dveří na lobkovických vodních dílech „Lávka“

  • 2 společensko-sportovní „Setkání u Labe“

  • Opravili jsme pronajaté místnosti lobkovického zámku a nainstalovali tady stálé výstavky o historii zámku, o Františku Palackém a o významném lobkovickém rodákovi Miroslavu Plesingerovi-Božinovi.

  • Podíleli jsme se na vybudování Rákosníčkova dětského hřiště a jeho doplnění o další herní prvky.

  • Do lobkovické zvonice jsme položili podlahu a instalovali výstavu o Františku Palackém.

  • Od roku 2012 vydáváme čtvrtletník Lobkovický list, ve kterém publikujeme články z historie i současnosti Lobkovic. Dostávají ho všechny lobkovické domácnosti.

  • Vydali jsme pohlednice, turistickou známku, turistické vizitky, magnetky, sběratelské karty a informační materiály související s propagací Lobkovic.

Členy Občanského spolku (dříve sdružení) Lobkovice jsou nebo byli:

Václav Hudec, Miroslav Pavlík, Aleš Novák, Hana Sudová, Bohdan Kasper, Irena Fričová, Martin Čejka, Roman Dvořák, Josef Kubias, Eva Sojková, Markéta Hudcová, Ivan Fried, Vladimír Dvořák, Petr Vorlíček, Tomáš Čulák, Vladimír Půček, Ladislav Milčinský, Karolína Peštová, Benedikt Hudema, Jaroslav Vlašic, Aleš Jinoch, Alžběta Zanová

Poděkování patří samozřejmě také mnoha dalším spolupracovníkům a příznivcům, bez kterých bychom své plány těžko uskutečňovali.

Martin Čejka (2021)