Майбутнім першокласникам та їхнім батькам
Поради батькам першокласників
З яким "багажем" дитина йде до школи? Що їй дійсно потрібно знати і вміти, щоб бути успішною і не зазнавати труднощів у навчанні? Практично на всіх мовах світу вік від 3 до 6 років називається дошкільним. Це вік формування навичок, необхідних для систематичного навчання.
Школа - важливий етап в житті кожної дитини, шкільна успішність проектується на подальше життя, тому батькам хочеться, щоб дитина прийшла до школи максимально підготовленою. Що потрібно знати майбутньому першокласнику, і як повинен він себе вести ?
Чому і як ми вчимо малюків?
Існує ціла індустрія по підготовці дітей до школи. Практично з самого народження іграшки малюка починають ділитися на розважає і розвиваючі . Саме граючи, дитина оптимально розвиває якості, які допоможуть йому в школі: увага, концентрацію, пам'ять, кмітливість, посидючість, дрібну моторику і логіку. У що грати? Так у що завгодно! Загадувати і відгадувати загадки, рухатися до перемоги в улюблених настільних іграх-"бродилка" або напружувати умок, із захопленням збираючи логічні пазли. Кожен сучасний батько знає, що малюк має бути готова до школи, і чим раніше почнеться ця підготовка, тим успішніше дитина буде не тільки в школі, але і в житті. " Після трьох уже пізно "- девіз прихильників раннього розвитку. Вони абсолютно впевнені: чим раніше почнеться інтелектуальний розвиток, тим простіше буде дитині адаптуватися в шкільному житті. Книга - головне джерело знань, тому розвиваюча книжка - основний супутник будь-якої дитини від коляски до 1 вересня. Прописи, букварі, збірки вправ, тести на логіку давно перестали бути атрибутами шкільного життя і повним складом перейшли в життя сучасного дошкільника. За статистикою, 80% дитячих книг, випущених в Україні, присвячені саме підготовці до школи. Попит народжує пропозицію. Займатися важливою справою підготовки дитини до школи повинен тільки фахівець. У кожному районі будь-якого міста є не менше десятка шкіл для дошкільнят. Там постійна ажіотаж. Маленькі діти вчаться читати і рахувати, заповнюють прописи і гризуть граніт науки молочними зубами, щоб підійти до шкільної парти готовими до всього. Починати заняття з підготовки до школи потрібно не пізніше 4 років. Створюється враження, що посадити дитину за парту, щоб продовжити шкільне дитинство на 2-3 роки, - головне завдання батьків. І ось, нарешті, починається школа. А з нею і шкільні проблеми , звинувачують в яких за звичкою стала вже рідною за ці 7 років підготовку - недостатність академічних знань і погану техніку читання ... Але ж шкільна успішність визначається не кількістю написаних до 1 вересня палиць і не швидкістю читання книг. В основі успішного шкільного навчання лежить готовність дитини впізнавати і приймати світ, комфортно і вільно відчувати в цьому світі себе. Це так просто і так складно одночасно.
Книга-перелік
Німецький психолог Фолькер Ціни написав книгу рекомендацій для батьків "Що повинні знати діти" з перерахуванням основних навичок та вмінь, з якими дитина повинна прийти до школи. У цій книзі немає логічних вправ, тестів на швидкість читання і тренування математичних навичок. Немає в ній рецептів і планів підготовки геніїв і талантів. У книзі лише перерахування психологічної основи успішності та критерії готовності дитини до шкільних реалій. Адже школа - це місце, де дитина проводить більшу частину життя. Тому головне завдання уважних батьків - дати дітям можливість комфортно і продуктивно прожити це її частина. У книзі Фолкнера Ціни перераховані не тільки базові знання й уміння, а й життєвий досвід і переживання, з якими дитина повинна підійти до порога шкільного життя. Так що ж повинен не тільки знати і вміти, а й випробувати близький емоційний контакт з батьками набагато важливіше за будь академічних знань і пережити, дитина, готова до школи? З цим питанням автор звертається до людей самих різних професій і національностей, різного віку, віросповідання і соціального положення. До батьків, дідусів і бабусь, до звичайних підліткам і маститим фахівцям. До людей простим і до людей відомим. До психологам та вчителям. А потім з німецькою педантичністю переробляє і підсумовує досвід різних людей. Німецький психолог не оцінює, а просто перераховує прості навички і знання, з якими дитина повинна підійти до порога шкільного життя. Нехай щось з перерахованого зараз здасться зовсім неважливим і ніякого відношення до шкільної підготовки не мають, але досвід показує, що саме "неважливе" на перший погляд часто стає основним. Список знань і навичок, необхідних, на думку німецького психолога, для успішного навчання в школі, на вигляд лякаюче величезний, але в той же час дивно простий. Дитина, яка вміє і випробував все перераховане, - це допитливий дослідник, готовий сам ці знання здобувати. Немає сумніву, що вміє жити в суспільстві, вміє слухати і чути дитина з таким багажем навичок і вмінь буде успішний не тільки в школі, але і в житті. Тому що все перераховане - це не підготовка до шкільної загрозу, не тренування перед навчальними випробуваннями, а життя з усіма її фарбами. Коли людина розуміє і відчуває себе, живе в гармонії зі світом, багато і повноцінно спілкується з однолітками, має можливість самостійно пізнавати світ, відчуваючи підтримку своєї родини, він стає сильнішою і дорослішою. ??Він відкритий світу і готовий вчитися. І цю дитячу допитливість і повноту життя не можуть замінити ніякі академічні знання. Дитина повинна бути соціально адаптований.
Що для цього необхідно?
-Спілкуватися з дітьми свого віку, а також з дорослими (не тільки з батьками). Обідати в інших сім'ях, запрошувати інших дітей до себе на обід. Хоч раз стати прикладом для інших і хоч раз спробувати на собі приклад іншої дитини.
-Посваритися і помиритися з найкращим другом.
-Хоч раз отримати похвалу стороннього дорослого.
-Знати, коли говорити "спасибі" і "будь ласка", вітатися і прощатися. Вміти просити пробачення. Розуміти процес дарування подарунків (включаючи самостійний вибір подарунка для друга або родича, процес його прикраси).
Що ж повинен знати малюк 6 років? Дітям необхідна впевненість у собі. Що для цього необхідно малюкові?
-Відчувати постійну підтримку у всьому, що він робить. Бути впевненим, в тому, що в нього є підтримка.
-Вміти попросити про допомогу і в той же час підтримувати інших людей.
-Вміти терпіти поразку і бути здатним оцінювати його.
-Вміти досягати цілей і відчувати задоволення від цього.
-Твердо знати, що є щось, в чому він випереджає однолітків
-Вміти довіряти людям.
Дитина повинна відчувати, знати і розуміти себе і своє тіло. Що для цього необхідно малюкові? Мати можливість досліджувати своє тіло. Знати назву частин тіла і вміти пояснювати функції важливих органів (навіщо людині серце, печінка). Вміти розрізняти психологічні та фізіологічні стани (наприклад, не плутати голод і роздратування, втома і смуток). Вміти дозувати силу дотику. Відчувати пульс у себе і в іншого. Знати, що доктор існує, щоб допомагати хворим. Допомогти лікарю діагностувати хворобу - визначити місце і характер болю. Вміти допомагати хворим: знати елементарні навички швидкої допомоги (лід-грілка, ніж обробити ранку). Приймати хвороби як частина життя. Отримувати щирі та чесні відповіді, в тому числі і про смерть. Для цього необхідно залучати дитину до процесу нескладного догляду за хворими, пояснювати йому його стан, спокійно ставитися до хвороби, допомагати маляті досліджувати своє тіло і свої реакції. Чесно відповідати навіть на непрості питання. Дитина повинна розуміти природу і вчитися жити в гармонії з нею.
Що повинен знати майбутній першокласник
Батьків дошкільнят хвилює одне і те ж питання, що повинен знати і вміти дитина перед тим , як відправиться в школу. А система освіти давно не стоїть на місці, і вимоги до першокласника вже не ті, як у часи мами і тата.
Завдання батьків
Основне, що повинні зробити батьки - це навчити малюка думати, шукати різні шляхи і варіанти вирішення питань, бути комунікабельним, чуйним і уважним, мати гарну уяву і пам'ять, бути відповідальним і самодісциплінованим. Зрозуміло, що відразу всі ці якості не проявляться в дитині, але він хоча б повинен мати уявлення про них. А сподіватися, що над його характером, вміннями та навичками попрацюють в школі, не треба, адже у тебе - один школяр, а у школи - сотні й тисячі. Про те, що дитина знає і вміє, запитають у батьків на співбесіді. Звичайно, у кожної школи можуть бути свої вимоги. Однак, ми пропонуємо тобі ознайомитися зі списком знань і умінь, які знадобляться в загальноосвітній школі.
Вміння та навички для майбутнього школяра
Знати своє ПІБ.
Знати дату народження і стать.
Знати власний домашню адресу.
Знати назву свого рідного міста, його основні визначні пам'ятки.
Знати ПІБ батьків, їхні посади та професії.
Знати імена сестер, братів і коротку інформацію про них.
Знати часи доби.
Знати і називати пори року: їх послідовність, місяці, основні характеристики кожної пори року, вірші та загадки на цю тему.
Знати і вміти визначати узагальнюючі поняття: птахи, звірі, комахи, меблі, одяг, транспорт, посуд, фрукти, овочі т.п.
Знати, вміти переказувати народні казки свого народу.
Знати великих письменників і поетів своєї країни, також уміти розповідати пару дитячих творів.
Вміти розрізняти, точно називати геометричні фігури: квадрат, овал, коло, прямокутник.
Вміти орієнтуватися в просторі, тобто знати, де ліва сторона, а де права.
Вміти переказувати не складні розповіді, зберігаючи основний сюжет і послідовність.
Вміти описувати зображення і малюнки, так щоб скласти все сказане в зв'язний текст.
Вміти запам'ятовувати і називати 7 - 10 картинок, слів, предметів.
Розрізняти приголосні і голосні звуки, м'які і тверді приголосні, глухі і дзвінкі приголосні.
Ділити слова на склади, використовуючи при цьому хлопки, кроки, орієнтуватися в кількості голосних звуків.
Визначати кількість звуків в простих словах типу "дім", "рот", "суп", "дуби", "нога", " зуби "," коса ".
Вміти володіти ножицями: вирізати квадрати, кола, смужки, трикутники, прямокутники, овали, вирізати предмети по контуру.
Добре володіти олівцем і ручкою: проводити горизонтальні і вертикальні лінії без допомоги лінійки, малювати прості геометричні форми, вміти акуратно штрихувати і зафарбовувати, не порушуючи контурів предметів.
Вміти вільно рахувати до 10 і в зворотному порядку, вміти виконувати прості рахункові операції (+, - в межах 10).
Вислів “підготувати дитину до школи” — це не лише купівля новенької форми, портфеля й зошитів. Це ще й певний рівень знань, які майбутній першачок повинен опанувати до того, як переступить поріг навчального закладу. Схвильована мама хапається за голову: що ж робити? Й починає екзекуції навчанням. Та чи насправді вони доречні? І чи настільки "неготова" до школи дитина, яка погано читає? "ОГО" поцікавилась у спеціалістів, як визначити, чи готова дитина до школи і що для цього потрібно.
В межах розвитку мовлення і готовності до оволодіння грамотою майбутньому першокласнику необхідно:
уміти чітко вимовляти всі звуки мови;
уміти інтонаційно виділяти звуки в словах;
уміти виділяти вказаний звук в потоці мовлення;
уміти визначати місце звука в слові ( на початку, в середині, в кінці);
уміти вимовляти слова складами;
уміти складати речення із 3 - 5 слів;
уміти називати в реченні тільки 2-ге слово, тільки 3-є слово, тільки 4-е слово ...;
уміти використовувати узагальнюючі поняття ( вовк, лисиця, ведмідь - звірі);
уміти складати оповідання за картиною ( наприклад " У парку"; "На дитячому майданчику"; "За грибами", "Відпочинок на морі"...);
уміти складати декілька речень про предмет;
розрізняти жанри художньої літератури ( казка, оповідання, вірш, байка);
уміти напам'ять читати улюблені вірші;
уміти послідовно переказувати зміст казки.
До початку навчання в школі у дитини повинні розвинуті елементи математичного уявлення:
знати цифри від 0 до 9;
уміти рахувати до 10 і у зворотньому напрямку, від 7 до 2 ...;
уміти називати попередні і наступні числа відносно будь - якого числа в межах першого десятка;
знати знаки +, -,=, >, <;
уміти порівнювати числа першого десятка ( наприклад, 7<9, 5>2, 3=3);
уміти співвідносити цифру і число предметів;
уміти порівнювати дві групи предметів;
уміти складати і розв'язувати задачі на одну дію на додавання і віднімання;
уміти порівнювати предмети за кольором, за формою, за розміром;
знати назви фігур: трикутник, квадрат, коло;
уміти оперувати поняттями : " зліва", " справа", "внизу". "зверху", "пізніше", "вперед", "за", "між"...;
уміти групувати за ознакою запропоновані предмети.
В межах і уявлень про оточуючий світ майбутньому першокласнику необхідно:
уміти розрізняти по зовнішньому вигляду рослини, поширені в нашій місцевості ( наприклад, клен, береза, соняшник, череда, ромашка...) і називати їх ознаки;
уміти розрізняти диких і свійських тварин ( корова, ведмідь, лисиця, коза...);
уміти розрізняти за зовнішніми ознаками види птахів ( наприклад, сорока, горобець, дятел...);
мати уявлення про сезонні ознаки природи ( наприклад, осінь - жовте і червоне листя на деревах, пожовкла трава, збір врожаю,);
знати назву 1 - 3 кімнатних рослин;
знати назви 12 місяців року;
знати назви всіх днів тижня.
Крім того, дитина, що готується стати першокласником, повинна знати :
в якій країні, в якому місті, селищі, на якій вулиці, в якому будинку живе;
повні імена членів родини, мати загальні поняття про різні види їхньої діяльності;
знати правила поведінки в громадських місцях і на вулиці.
Загальний світогляд:
- Прізвище, ім'я.
- Дата народження.
- Свій вік.
- Ім'я та по батькові батьків.
- Домашню адресу.
- В якій країні живе.
- Знання тварин ( диких, свійських, північних і південних країн).
- Знання рослин.
- Знання професій, видів спорту, транспорту.
- Уміти пояснювати природні явища.
- Пори року, місяці зва сезонами, дні тижня.
Мислення :
- Визначення четвертого зайвого.
- Класифікація, узагальнення.
- Схожість - відмінність.
- Уміння розв'язувати логічні завдання.
- Складання із паличок для рахунку.
- Складання фігур із частин.
- будування з кубиків за схемою, рахунок використаних кубиків.
Увага:
- Стікість ( порівняння 2 -х картинок з 10 - 15 відмінностями).
- Переключення.
- Розподіл.
Память:
- Повторити 10 слів або цифр.
- Запам'ятовування картинок, фігур. символів ( до 10 штук).
Мова :
- Артикуляція, вимова.
- відповідати на запитання і задавати їх.
- будувати розповіді за картинками.
- Складати казки.
- Складати речення.
- Вивчати напам'ять вірші, прозу.
Моторика:
- Правильно тримати ручку, олівець, пензлик.
- Уміти креслити пряму лінію.
- Писати друковану літеру за зразком.
- Вирізати з паперу.
- Охайно клеїти.
- Малювати як окремі зразки, так і сюжетні малюнки.
- Виготовляти аплікаціїї.
Математические знания:
- Знати цифри ( від 0 до 9).
- Називати числа в прямому та зворотному порядку.
- Розв'язувати елементарні задачі на додавання та віднімання.
- Співвідносити цифру і число предметів.
- Орієнтуватися на листі паперу в клітинку ( графічний диктант).
Я і суспільство
Діти повинні знати :
- назву нашої країни, її столиці;
- прапор, герб України;
- назву рідного міста, селища, свою адресу.
діти повинні мати уявлення:
- про всенародня свята;
- про працю людей в місті та селі.
Діти повині уміти розповідати про свою сім'ю.
Предметный світ
Діти повинні уміти :
- порівнювати, групувати, класифікувати предмети;
- називати матеріали, з яких вони виготовлені;
- розуміти значення узагальнюючих слів.
Математичні знання
Діти повинні знати :
- склад чисел першого десятка;
- склад чисел з двох меших.
Кількисть і рахунок
Діти повинні уміти :
- порівнювати по довжині, висоті, ширині;
- орієнтуватися на листі паперу;
- розрізняти форму предметів;
- складати із декількох трикутників, чотирикутників фігури більшого розміру;
- вимірювати довжину предметів з допомогою умовної міри;
- порівнювати до 10 предметів, різних за величиною;
- ділити коло, квадрат на 2, 4 рівні частини.
Час
Діти повинні уміти:
- розрізняти і називати частини доби і їх послідовність;
- розуміти значення понять "вчора", "сьогодні", "завтра"
- знати дні тижня, їх послідовність;
- уміти називати місяці року.
Неживая природа
Діти повинні:
- мати уявлення про сезонні зміни в природі;
- визначати стан природи: сонячно, пасмурно, вітряно, дощить, випав сніг.
Тваринний світ
Діти повинні мати уявлення :
- про свійських і диких тварин;
- про перелітних і зимуючих птахів;
- про залежність змін в живій природі від змін в неживій природі.
Рослинний світ
Діти повинні мати уявлення :
- про умови що необхідні для росту рослин;
- про лісові ягоди, гриби;
- про овочі і фрукти;
- про дерева, кущі, квіти.
Діти повинні уміти розрізняти і називати дерева за корою, листю, плодах.
Велика моторика
Діти повинні уміти :
- прямо и твердо ходити, бігати, стрибати;
- точно ловити и кидати м'яч;
- впродовж деякого часу носити легкі речі, великі предмети;
- застібати гудзики , зав'язувати шнурки.
Мілка моторика
Діти повинні уміти :
- проводити прямі лінії;
- «бачити» рядок и писати в ньому;
- бачити клітинки і точно вести за ними малюнок.