Літературні жанри і стилі. Перехідні явища в літературі

Учні повинні знати, вміти:

  • давати визначення поняття "жанр", розуміти його зв'язок із родовим поділом літератури;

  • називати жанри, які належать до різних видів родів;

  • визначати жанрові ознаки творів;

  • давати визначення поняття "стиль", розрізняти стилі загальні та індивідуальні;

  • знати складники стилю;

  • порівнювати окремі жанри в національних літературах

Дорогі діти! Ми з вами продовжуємо мандрувати всесвітнім літературним простором. За роки спілкування нам вдалося гортати сторінки різних книжок, знайомитися з письменниками різних країн світу. Сьогодні для нас з вами важливо продовжити вивчати художні твори.

Напевно, ви дуже часто задаєте собі запитання: "Для чого читати книги?". Думаю, що запропоновані висловлювання допоможуть вам знайти відповідь на це запитання.

«...кожному справжньому читачеві безкінечно великий світ книжок відкривається по-різному, кожний у ньому шукає і знаходить ще й самого себе». Германа Гессе, німецького письменника

Книжки — мов ріки, які наповнюють собою увесь світ; це джерело мудрості, у книгах — бездонна глибина, ми ними втішаємося в печалі, вони — узда для тіла й душі, у книгах — світило мудрості... І якщо старанно пошукати в книгах мудрості, то знайдеш велику втіху і користь для своєї душі. З «Повісті минулих літ»

Книжки — це двері, відкриті в чужі душі, ворота, що ведуть до інших народів. Андре Моруа (1885–1967), французький письменник

Читання книжок — це наче розмова з найкращими людьми минулих століть. Рене Декарт (1596–1650),французький математик і філософ

Читати — це ще нічого не означає. Що читати і як розуміти прочитане — ось у чому головна справа. Костянтин Ушинський (1824–1870), український педагог

Книжки зцілюють поранення, завдані зброєю. Хосе Марті (1853–1895),національний герой Куби, письменник

Читання — це одне із джерел мислення й розумового розвитку. Василь Сухомлинський (1918–1970), український педагог

Люди ніколи не перестануть читати художні твори, тому що саме в них ми шукаємо формулу, що може надати сенс нашому існуванню. Умберто Еко (1932–2016), італійський філософ і письменник

Книжка — чарівне дзеркало, в якому читач відчайдушно шукає власні думки, досвід, схожий на свій, життя, описане так, як він це собі уявляє. Макс Фрай (літературний псевдонім сучасних українських письменників Світлани Мартинчік (нар. 1965)та Ігоря Стьопіна (нар. 1967)

Пригадайте!

  • Як називається поступальний розвиток світової літератури від найдавніших часів до сьогодення?

  • Які етапи всесвітнього літературного процесу ми розглянули у 8 класі?

  • Чи можна стверджувати, що мистецтво Античності, Відродження було загальноєвропейським?

На уроках української та зарубіжної літератури ви вже прочитали багато літературних творів. І добре знаєте, що вони належать до трьох літературних родів - епосу, лірики, драми.

  • Що таке роди літератури?

  • Пригадайте їхні особливості.

Виконайте вправу за вказаним посиланням https://learningapps.org/display?v=prcic1im320


Кожний із цих родів має свої жанри — історично сформовані види літературних творів, для яких характерні певні художні особливості.

Жанр - різновид твору, що характеризується сукупністю певних формальних і змістових особливостей.

Опрацюйте теоретичний матеріал у підручнику на с.9-11

Мабуть, ви також помічали, що твори одного письменника чимось схожі, їх щось об’єднує. Тобто кожний письменник виробляє свій індивідуальний, авторський стиль. За образним висловом австрійського письменника Франца Кафки, стиль — це не просто «інструмент», це «орган письменника».

Слово «стиль» походить від грецького слова stylos, латиною stilis, що означає загострену паличку, якою писали на покритій воском дощечці. Спочатку стилем називали знаряддя письма, згодом почерк людини, і нарешті — індивідуальні особливості творчості письменника.

Стиль — це сукупність певних художніх особливостей, що використовує письменник у своїй творчості, завдяки яким він вирізняється серед інших письменників.

Поняття стиль у літературознавстві вживають у вузькому та широкому розумінні. Якщо у вузькому розумінні цього слова йдеться про індивідуальний стиль письменника, стиль певного твору, то в широкому його розумінні стиль — це загальні особливості певних літературних епох або мистецьких течій чи напрямів. Так, наприклад, можна говорити про стилі класицизму або романтизму, реалізму тощо.

Опрацюйте теоретичний матеріал у підручнику на с.11

Чи потрібно сучасній людині вміти розрізняти жанри і стилі?


Літературна гра "Четвертий зайвий"

Знайдіть четверте зайве у кожному рядку.

  1. Горацій, Шекспір. Сапфо, Есхіл

  2. Лі Бо, Омар Хайям, Гомер, Ду Фу.

  3. Овідій, Петрарка, М. де Сервантес, В.Шекспір

  4. А. де Сент - Екзюпері, Р.Бах, Дж. Донн, Б.Космовська.


Домашнє завдання: опрацюйте статтю підручника. Прочитайте роман Дж.Свіфта "Мандри Лемюеля Гуллівера"