Hall of Fame

World Schools Debating Championship
*Note that the following information was collected from various sources.  If you are aware of any errors, please contact us at the email address on the left.

14th Team Korea 2017: Indonesia
     Boah Kim (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Jaeyeon Kim (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Michelle Lee (Seoul International School) 
     Nicholas Kim (Seoul International School) 
     Ye Joo Han (Korea Minjok Leadership Academy)

13th Team Korea 2016: Germany
          Double Octo-finalists
     Gaeun Kim (Stanford Online High School)
     JiWhan Moon (Seoul International School)
     Jiyoon Park (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Junbeom Lee (Hanyoung Foreign Language High School)
     Nicholas Kim (Seoul International School)
          11th Best ESL Speaker, 46th Overall

12th Team Korea 2015: Singapore
          26th Overall
     Christopher Iksoon Kim (Hankuk Academy of Foreign Studies)
          9th Best EFL Speaker
     JiWhan Moon (Seoul International School)
          23rd Best ESL Speaker
     Jiyoon Park (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Lauren Ahn (Seoul International School)
          8th Best ESL Speaker
     Nicholas Kim (Seoul International School)
          10th Best ESL Speaker

11th Team Korea 2014: Thailand
          31st Overall
     Chan Park (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Lauren Ahn (Seoul International School)
     Jhangkyu Lee (Cheongshim International Academy)
          3rd Best EFL Speaker, 42nd Overall
     Jihoon Kim (Cheongshim International Academy)
          20th Best EFL Speaker
     Minjung Yoon (Korean Minjok Leadership Academy)
          16th Best EFL Speaker

10th Team Korea 2013: Turkey
          19th Overall
     Hyung Seok Kim (Korean Minjok Leadership Academy)
     Junhyub Lee (Hana Academy Seoul)
     Sunyoung Hwang (Cheongshim International Academy)
     Yerin Yang (Daewon Foreign Language High School)
          50th Best Speaker Overall
     Yoonjoe Sul (North London Collegiate School Jeju)

9th Team Korea 2012: South Africa
          Octo-finalists, 16th Overall
     Ayoung Kim (Cheongshim International Academy)
          6th Best ESL Speaker, 46th Overall
     Chan Keun Kim (Hankuk Academy of Foreign Studies)
          Best EFL Speaker, 12th Overall
     Chang Hyun Choi (Hankuk Academy of Foreign Studies)
          2nd Best EFL Speaker, 35th Overall
     Sunyoung Hwang (Cheongshim International Academy)
          Best ESL Speaker, 20th Overall
     Yerin Yang (Daewon Foreign Language High School)
          3rd Best EFL Speaker, 49th Overall

8th Team Korea 2011: Scotland
          Best ESL Team, Octo-finalists, 12th Overall
     Ayoung Kim (Cheongshim International Academy)
          5th Best ESL Speaker, 48th Overall
     Chan Keun Kim (Hankuk Academy of Foreign Studies)
          Best EFL Speaker, 19th Overall
     Kun Ho Kim (Korean Minjok Leadership Academy)
          3rd Best EFL Speaker, 31st Overall
     Sunyoung Hwang (Cheongshim International Academy)
          7th Best ESL Speaker, 50th Overall
     Yeeun Chun (Seoul International School)
          Best ESL Speaker, 20th Overall

7th Team Korea 2010: Qatar
          17th Overall
     Do Hyeong Kwon (Daewon Foreign Language High School)
          4th Best ESL Speaker, 33rd Overall
     Janice Yoon (Seoul International School)
          11th Best ESL Speaker
     Jeewon Yoo (Daewon Foreign Language High School)
          5th Best ESL Speaker, 38th Overall
     Jewon Jung (Korean Minjok Leadership Academy)
          22nd Best ESL Speaker
     You Jin Song (Daewon Foreign Language High School)

6th Team Korea 2009: Greece
          Best EFL Team, Octo-finalists, 11th Overall
     Do Hyeong Kwon (Daewon Foreign Language High School)
          Best EFL Speaker, 22nd Overall
     Eun Sung Yang (Korean Minjok Leadership Academy)
     Janice Yoon (Seoul International School)
          Best ESL Speaker, 15th Overall
     Jewon Jung (Korean Minjok Leadership Academy)
          6th Best EFL Speaker, 48th Overall
     You Jin Song (Daewon Foreign Language High School)
          2nd Best EFL Speaker, 29th Overall

5th Team Korea 2008: United States
          Octo-finalists, 13th Overall
     Do Hyeong Kwon (Daewon Foreign Language High School)
     Ewon Baik (Korean Minjok Leadership Academy)
     Minjae Yoo (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Stephanie Char (Seoul International School)
     You Jin Song (Daewon Foreign Language High School)
          42nd Best Speaker Overall

4th Team Korea 2007: Korea
          Octo-finalists, 11th Overall
     Albert Hong (Seoul International School)
          48th Best Speaker Overall
     Ha-bin Chung (Korean Minjok Leadership Academy)
     Hoon-ik Chang (Daewon Foreign Language High School)
     Seo Hee Im (Daewon Foreign Language High School)
          27th Best Speaker Overall
     Won Joon Jang (Hankuk Academy of Foreign Studies)
          30th Best Speaker Overall

3rd Team Korea 2006: Wales
          Best EFL Team, Quarter-finalists, 8th Overall
     Bo Kyeong Kwon (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Hye Won Rho (Daeil Foreign Language High School)
     Jihye Bae (Ewha Girls Foreign Language High School)
     Seo Hee Im (Daewon Foreign Language High School)
          49th Best Speaker Overall
     Suhyun Kim (Daewon Foreign Language High School)

2nd Team Korea 2005: Canada
     Hakyung Kim (Daewon Foreign Language High School)
     Ji Ho Park (Daewon Foreign Language High School)
     Jumin Lee (Daewon Foreign Language High School)
     Jungwon Eom (Daewon Foreign Language High School)
     Sejin Park (Ewha Girls Foreign Language High School)

1st Team Korea 2004: Germany
     Hyeonjae Kim (Daewon Foreign Language High School)
     Choongmin Lee (Daewon Foreign Language High School)
     Joohyun Lee (Daewon Foreign Language High School)
     Jumin Lee (Daewon Foreign Language High School)
     Sangwon Yoon (Daewon Foreign Language High School)

World Individuals Debating and Public Speaking Championship
*Note that the following information was collected from various sources.  If you are aware of any errors, please contact us at the email address on the left.

10th Team Korea 2016: United States
     Alexander Song (Seoul International School)
          Korea Public Speaking Champion
     Jae Sung Tae (Bugil Academy)
     Joshua Kim (Yongsan International School of Seoul)
     Saihyun Genie Kim (Bugil Academy)
     Sky Park (Seoul International School)

9th Team Korea 2015: Hong Kong
     Chanwu Oh (Korea International School)
     Dahyeon Rosie Kim (Seoul International School)
          Korea Public Speaking Champion
     Dayeon Lee (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Hyunsung Kim (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Kias Jaehyun Moon (Cheongshim International Academy)
     Sarah Yesl Kim (Seoul International School)

8th Team Korea 2014: Lithuania
     Dongjae Lee (Bugil Academy)
     Jae Hyun Park (Korea International School)
          Korea Public Speaking Champion
          WIDPSC Persuasive Speaking Finalist, Overall 30th
     Jeong Eun Oh (Gyeonggi Academy of Foreign Languages)
     JongHyup Baek (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Sun Jae Jasmine Lee (Korea International School)
     Ye Lin Hahn (Daewon Foreign Language High School)

7th Team Korea 2013: South Africa
     Hyun Thur Cho (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Jihoon Kim (Cheongshim International Academy)
     Jina Woo (Daewon Foreign Language High School)
          Korea Public Speaking Champion
     Jung Eun Oh (Gyeonggi Academy of Foreign Languages)
     Seong Jun Park (Bugil Academy)
     Yoojin Chung (Korean Minjok Leadership Academy)

6th Team Korea 2012: Australia
     Hong Soon Kim (Korean Minjok Leadership Academy)
     Hye-jeong Jeong (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Ji Hyun Shin (Gyeonggi Academy of Foreign Languages)
     Jina Woo (Daewon Foreign Language High School)
     Min Chul Cho (Daewon Foreign Language High School)
          Korea Public Speaking Champion
     Sang Hyun Park (Yongsan International School of Seoul)

5th Team Korea 2011: Australia
     Hanna Kim (Korea International School)
          Korea Public Speaking Champion
          WIDPSC Impromptu Finalist, Overall 32nd
     Min Chul Cho (Daewon Foreign Language High School)
     Min Kyeong Cho (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Naan Cho (Korean Minjok Leadership Academy)
     Yeeun Chun (Seoul International School)
          WIDPSC Overall 34th
     Yerin Kim (Korean Minjok Leadership Academy)

4th Team Korea 2010: Lithuania
     Hanna Kim (Korea International School)
          Korea Public Speaking Champion
          WIDPSC Impromptu Finalist, Debate Finalist
     Ha-won Han (Gimhae Foreign Language High School)
     Ji Yun Jung (Hankuk Academy of Foreign Studies)
     Seung Hoon Chae (Korean Minjok Leadership Academy)
     Tae Heun Kim (Hankuk Academy of Foreign Studies)
          WIDPSC Debate Finalist

3rd Team Korea 2009: England
     Eun Sung Yang (Korean Minjok Leadership Academy)
     Hanna Kim (Korea International School)
     Kristin Kim (Seoul International School)
     Honey Yoon (Korean Minjok Leadership Academy)

2nd Team Korea 2008: Germany
     Hyun-Woo Yoon (Korean Minjok Leadership Academy)
          WIDPSC Overall Finalist
     Kristin Kim (Seoul International School)
          Korea Public Speaking Champion
     Yeonhwa Lee (Korean Minjok Leadership Academy)
     Youjin Song (Daewon Foreign Language High School)

1st Team Korea 2007: South Africa
     Na Young Woo (Korean Minjok Leadership Academy)
     Seo-Yun Yoo (Korean Minjok Leadership Academy)
     Silvia Park (Seoul International School)
          Korea Public Speaking Champion
     Youjin Song (Daewon Foreign Language High School)


Comments