Programovací jazyk Python vytvoril Guido van Rossum, ktorý sa narodil v Holandsku. Rossum pracoval ako počítačový programátor a Python vytvoril v roku 1991. Nazval ho podľa komediálneho seriálu Monty Python’s Flying Circus (Monty Pythonov lietajúci cirkus), ktorého bol autor fanúšikom.
V súčasnosti je Python veľmi populárny a jeho popularita stále rastie. Je vyvíjaný ako open source projekt, a je v súčasnosti pri verzii 3.9.7. Používa ho CERN, Google, Facebook, YouTube, Mozilla a iní. Beží na rôznych platformách, napr. Linux, Windows, Mac. Python sa učia študenti na mnohých špičkových univerzitách ako svoj úvodný programovací jazyk (MIT, Berkeley, ...).
Ako si nainštalovať programovací jazyk PYTHON?
Python si stiahnite na stránke https://www.python.org/downloads/ . Uistite sa, či ste si stiahli správnu inštaláciu pre WIN 32-bit alebo WIN 64-bit. Zároveň skontrolujte, či ste si stiahli verziu 3.9.7 (alebo vyššiu).
Inštalácia prebieha štandardným spôsobom.
Po nainštalovaní sa uistite, že programovací jazyk je nainštalovaný správne (napr. v ponuke Štart pohľadajte prostredie Python a spustite Idle Python GUI - ak sa zobrazí dané okno, program sa nainštaloval správne)
Môže sa vám zdať, že prostredie programovacieho jazyka nie je veľmi vábivé. V takom prípade si možete stiahnuť Python code editor pre začiatočníkov, ktorý sa nazýva MU. Je úplne zadarmo a programovanie v ňom je veľmi zábavné. Je dostupný na stránke https://codewith.mu/en/.
Programovať v Python vieš aj bez toho, aby si si musel niečo inštalovať do počítača. Existujú totiž rôzne interpretre programovacie jazyka, ktoré sú voľne dostupné na webe. Patrí medzi ne aj napr. webová stránka replit.com, kde si môžeš okrem Pythonu vyskúšať aj iné programovacie jazyky. Program v Pythone si môžeš skompilovať na https://replit.com/languages/python3.
Pre tých študentov, krorí chcu naozaj seriózne programovať, tak si môžete ešte stiahnúť aj program PyCharm Community Edition free zo stránky https://www.jetbrains.com/pycharm/download/ a nainštalovať do svojho počítača.
Spustite prostredie PyCharm. Ubezpečte sa, že Pycharm správne prepojil interpreter v červenom kruhu (ak program nenájde cestu k Pythonu, kliknite na tlačidlo nastavenie a vyhľadajte ju. )