Комунікативно-діалогова модель навчання

На сучасному етапі розвитку України, інтеграції її у світову спільноту, іноземна мова набуває пріоритетного значення в різних сферах діяльності людини. Життя вимагає від сучасної людини знання навіть не одної, а кількох іноземних мов як важливого засобу міжкультурного спілкування. Тому головним завданням вчителя німецької мови є формування в учнів комунікативної компетенції. Найбільш повно її можна сформувати в учнів за допомогою організації та проведення навчання як спілкування, тобто використовуючи комунікативно-діалогову модель навчання.

Як визначають науковці,комунікативно-діалогова модель – це навчання в умовах, максимально наближених, змодельованих до реальної комунікації, створення ситуацій для використання набутих знань,умінь, навичок в контексті різних функцій мови, яка передбачає ведення комунікативної діяльності в різних напрямках: вчитель – учні, вчитель – учень, учень – учні, учень – учень.

Метою використання комунікативно-діалогової моделі є: вміння та навички спілкуватися в усній та писемній формах;вести обмін інформацією між двома або більше співрозмовниками; набуття знань, вмінь,навичок мовленнєвої культури, що забезпечує:

-         високий рівень залучення учнів до навчальної діяльності;

-         можливість висловлювати і відстоювати власну точку зору;

-         набувати досвіду публічних виступів, плідної співпраці, демократичного діалогу та розумного компромісу;

-         мотивацію до вивчення мови та готовність вести іншомовну діяльність;

-         формування навичок використовувати мову як багатофункціональний засіб.

Урок німецької мови як комунікативно-діалогова модель має такі етапи:

-         етап педагогічної організації комунікативно-діалогового простору уроку;

-         етап мотивації та постановки завдань комунікації;

-         етап моделювання ситуацій;

-         етап репрезентації створених комунікативно-діалогових моделей;

-         етап рефлексії результатів.

Вчитель повинен передбачити ті методи і прийоми, які забезпечать комунікативну взаємодію і будуть сприяти формуванню в учнів комунікативної компетенції.

Саме тому надається перевага таким методам і прийомам:

-         ігровим (операційні ігри, імітаційні, сюжетні);

-         інтерактивним – робота в парах, робота в групах,метод проектів.

Ведення дискусії, диспуту є найбільш результативним у старшій школі, оскільки передбачає володіння на досить високому рівні мовленнєвими вміннями та навичками. Майстерність вчителя німецької мови полягає головним чином в умілому володінні методикою навчання і виховання, творчому застосуванні новітніх досягнень педагогіки і передового педагогічного досвіду, в раціональному керівництві пізнавальною і практичною діяльністю учнів, їх інтелектуальним розвитком.

Широке використання на уроках іноземної мови парної, групової роботи, рольових ігор сприяють спілкуванню, розвивають навички співпраці, виховують почуття товариськості, прагнення не підвести друзів, бути надійним партнером. При організації роботи в класі доцільно використовувати різні форми співпраці:

«Коло ідей» - гра, метою якої є складання переліку пропозицій, залучення всіх учнів до обговорення питання, доки вичерпуються всі ідеї;

«Мікрофон» дає змогу кожному учню сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлювати власну думку;

«Мозковий штурм» - це ефективний та добре відомий інтерактивний метод колективного обговорення, який спонукає виявляти свою творчість та уяву шляхом вираження думок всіх учасників, допомагає знаходити кілька рішень щодо поставленої проблеми, використовується на уроках систематизації, узагальнення мовної і мовленнєвої компетенції учнів, підсумкових роботах із теми;

«Експрес-опитування» застосовується для розвитку в учнів мислення, уміння швидко орієнтуватися і робити повідомлення на основі вивченого матеріалу, тексту, під час діалогу, аудіотексту або завдань за зразком;

«Пакування валізи» - асоціативна гра, яка є підготовчим етапом до усного чи письмового мовлення.

Для ефективного та оптимального засвоєння мовного матеріалу, історії, географії, традицій, для інтелектуального розвитку можна використати на уроці інтелектуальні ігри «Чи знаєш ти країну, мову якої вивчаєш?», «Чи знаєш ти історію,культуру німецькомовних країн?» тощо.