kalender

Aktuella spelningar plus (nästan) fullständiga nördlistan från Andras Ungars första spelning och framåt


2022

23/2 Privat spelning, Östersund

24/2 Captain Cook, Östersund (Head act: Bror Gunnar Jansson)


2021

20/8 Brinkeboda, Mörsil

28/8 Trångsviken

1/10 EcoCaféet, Östersund

27/10 Jamtlicaféet, Östersund

29/10 Privat spelning, Östersund

30/10 Privat spelning, Östersund

5/11 Prival spelning, Östersund

13/11 Privat spelning, Lit

27/11 Privat spelning, Östersund

9/12 Resturang Republiken, Östersund

10/12 Resturang Republiken, Östersund

14/12 Privat spelning, Åre


2020

15/1 Stenhammaren, Mattmar

24/1 Privat spelning, Östersund

2/2 Privat spelning, MHF Mattmar

15/2 Privat spelning, Bringåsen

4/4 "På stan", Östersund

22/4 Privat spelning, Östersund INSTÄLLT

18/4 Kulturhuset, Skogsnäs INSTÄLLT

25/4 "På stan", Östersund

15/5 Gamla Tingshuset, Östersund INSTÄLLT

17/5 Streamad konsert, kl 13.00 Ingen människa är illegal

22/5 "På stan", Östersund

12/6 Östersunds sjukhus, innergården, kl 12.00

15/8 "På stan", Östersund

21/10 Sensus studio live session

30/10 EcoCaféet, Östersund kl 18.00


2019

4/2 Privat spelning, Mötesplats Brunflo

20/2 Privat spelning, Mötesplats Reveljen, Östersund

2/3 Mats & Karin - musik & möten, Älandsbro (Head act Dan Granero trio)

6/3 Privat spelning, Mötesplats Lövberga

9/3 Stadsfesten, Östersund (Head act Ebbot & the Indigo children)

10/3 Privat spelning, Socialdemokraterna Bräcke

13/3 Lunchkonsert, G:a Kyrkan Östersund

21/3 Privat spelning, Mötesplats Valla, Frösön

1/4 Badhusparken, Östersund kl. 13.00 ca

8/5 Alligator, Piteå

1/6 Privat spelning, Lit

5/6 Privat spelning, EkoCaféet Östersund

13/6 Privat spelning, Duved

22/6 Wolf Lake Festival, Bräcke

6/7 Kluksfestivalen

18/7 Hembygdsgården, Brunflo

17/8 Musikfest i Prästgårdsladan, Mörsil

24/10 Gamla Teatern, Östersund

30/10 Privat spelning, Mötesplats Reveljen, Östersund

8/11 Alternativfesten, Sandviken

25/11 Privat spelning, Ma Råkes, Brunflo

13/12 Brinkeboda, Mörsil


2018

30/1 Privat spelning, Ängegården Brunflo

1/2 Privat spelning, Tiljan Östersund

24/2 Human Library, Länsbiblioteket Östersund kl. 14.00

12/3 Privat spelning, EFS Östersund

13/4 Skivrelease, Jane Doe Östersund

16/4 Privat spelning, Mötesplats Brunflo

25/4 Privat spelning, ABF Östersund

27/4 Uma Obscura, Umeå

2/5 Privat spelning, Reveljen Östersund

26/5 Privat spelning, Torvalla

27/5 Kitchen & Table,Östersund (Head act: Sarah Shook)

18/8 Rockscen Jämtland - live, Jamtli, Östersund

26/8 Inlandsbanefestivalen, Folkets hus, Vilhelmina

24/10 Privat spelning, Torvalla

17/11 Stjärnfall, Östersund

27/11 Privat spelning, Östersund

30/11 Privat spelning, Ås


2017

28/1 Café Tingshuset, Östersund Kl. 15.00

7/5 Café ÖTV, Östersund Kl. 15.00

30/5 Inlandsbanefestivalen, Hissmofors Kl. 19.00

(Py Bäckman & Janne Bark, Johan Piribauer m fl)

2/6 Inlandsbanefestivalen, Arctura Östersund Kl. 19.00

6/6 Ocke Trädgård, Mörsil INSTÄLLD

30/6 Inlandsbanefestivalen, IOGT Brunflo Kl. 19.00

19/8 Prästgårdsladan, Mörsil

25/8 Företagsspelning, Däckia Östersund

26/8 Krokomsdagen, Krokom Kl. 13.00

27/9 G:a kyrkan, Östersund kl. 12.00 med Mia Kempff

21/11 Privat spelning, PRO Torvalla


2016

31/3 Radio Jämtland 9.30 Live i studion

31/3 Hamm & Nilsson, Östersund 17.00 Releasegig "Voodoo"

31/3 Jane Doe, Östersund 22.00 Releasegig "Voodoo"

30/4 Skolhuset, Mattmar 21.00 med Berg&Dahl

14/5 Åkre, Brunflo 12.00 akustiskt

25/5 Magneten, Krokom 19.30 med Mia Kempff

4/6 Privat fest

12/8 Musikfest i Prästgårdsladan, Mörsil. Andras Ungar

13/8 Musikfest i Prästgårdsladan, Mörsil. med Berg & Dahl

20/8 Privat fest

26/8 Norrpan, Järpen kl.21.00 med Berg & Dahl


2015

13/3 Grädda, Åre 19.00

13/5 G:a kyrkan, Östersund kl. 12.00 (Estrad Norr)

14/8 Musikfest, Mörsil ca kl 22.00 (Andras Ungar)

23/9 G:a kyrkan, Östersund kl. 12.00 med Mia Kempff

16/12 G:a kyrkan, Östersund kl. 12.00 (Estrad Norr)

Käloms Bygdegård kl. 19.00 (Estrad Norr)

17/12 Tullingsås Bygdegård kl. 19.00 (Estrad Norr)


2014

-----------------------------

"Turtle Blues" (jag spelar sologitarr i en föreställning om Janis Joplin. Turné i Jämtland v. 8):

24/2 Centralskolan, Änge 9.30

Cederbergsskolan, Föllinge 13.30

25/2 Parkskolan, Östersund 10.00

Nyhedens skola, Krokom 13.30

26/2 Kyrkskolan, Hallen 13.00

G:a Tingshuset, Östersund 18.30 (offentlig föreställning)

27/2 Hammerdals skola 11.00

Käloms Bygdegård 19.00 (offentlig föreställning)

28/2 Wargentinskolan, Östersund 10.00 Ås skola 13.15 INSTÄLLD

------------------------------

22/3 Privat spelning IOGT, Brunflo 18.30

9/5 Privat fest, Östersund

22/5 Församlingshemmet, Ede Offerdal 19.00

16/7 Hembygdsgården, Brunflo 19.00

9/8 Häggenås, 15.00 (Återföreningsgig med Doggybag Bluesband - 23 år sen jag hoppade av som basist i DB. Nu är det dags igen, jag går i musikalisk barndom)

31/8 Torvalladagen, Östersund

14/9 Sockenstugan, Aspås 11.30 (spelning i vallokal)

Sånghusvallen, Ås 13.30 (spelning i vallokal)

20/9 Skaparverkstan, Mörsil 13.00

Okt. Komposition av temalåt "Kom närmare" till Allsång på Frösö park

25/11 Privat spelning GP, Östersund

3/12 G:a kyrkan, Östersund kl. 12.00 (Estrad Norr)


2013

19/1 Jazzköket, Östersund (tillsammans med Östersundsrevyn)

13/4 Privat fest

24/4 Biblioteket, Krokom kl. 12.30

4/5 Jazzköket, Östersund (Jens, Lars & Lasse)

8/5 G:a kyrkan, Östersund kl. 12.00 (spelar kompgura i "Paul Simons gränslösa musik")

Jazzköket, Östersund kl. 21.00 (spelar kompgura i "Paul Simons gränslösa musik")

18/5 Jamtli, Östersund (bröllop)

1/6 Privat fest, Stockholm

6/6 "Lit e action", Lit

13/6 Sekelhuset, Lit (Inlandsbanefestivalen)

------------------------------

"Turtle Blues" (jag spelar sologitarr i en föreställning om Janis Joplin. Turné i Jämtland v. 41):

7/10 Funäsdalens skola 10.00

Hede skola 14.00

8/10 Fyrvalla gymnasium 10.00

Palmcrantzskolan 14.00

9/10 Bräcke skola 13.00

IOGT, Hammarstrand 19.00 (offentlig försetällning)

10/10 Hansåkerskolan, Stugun 10.00

Anders Olofsskolan, Hammarstrand 14.00

11/10 Duveds kyrka 13.00

Duveds kyrka 19.00 (offentlig föreställning)

------------------------------

18/10 Östersjälands bygdegård, Älandsbro (Mats o Karin - musik & möten)

19/12 Jazzköket, Östersund (en reunionspelning med ANDRAS UNGAR - 10 år sen sist !!!)

21/12 Resturang Norrpan, Järpen (reunionspelning med ANDRAS UNGAR)


2012

27/4 Privat fest (med Lowissa Mannerheim)

1/5 Hissmofors FH (Vänsterpartiet)

G:a Tingshuset, Östersund (Vänsterpartiet)

12/5 Byalagsfest, Norderön

3/10 G:a kyrkan, Östersund (Jens, Lars & Lasse)


2011

30/3 Café Tingshuset, Östersund

19/4 Blomstergården, Krokom

Hällebo, Offerdal

20/4 Solbacka, Föllinge

9/5 Länsbiblioteket, Östersund

22/5 Gamla teatern, Östersund (Startskott)

9/7 Stavkyrkan, Undersåker

15/7 Restaurang Hov, Östersund

23/7 Privat fest

1/10 Bygdegården, Kälom


2010

30/1 Resturang Hov, Östersund

6/3 Frälsningsarmén, Östersund 11.30

Storsjöteatern, Östersund

22/4 Gamla teatern, Östersund

7/5 Privat fest

13/5 Storsjöteatern, Östersund

23/5 SRF, Östersund

26/5 Tuttis konfetti, Östersund

30/6 Residenset, Östersund

11/7 Byhuset, Rödön

17/7 Raftälven

14/10 Privat fest

8/11 Länsbiblioteket, Östersund

12/11 Jamtlinatt, Östersund

18/11 ”Kajutan”, Östersund

15/12 Sekelhuset, Lit (Blå Lucia)

16/12 Krokoms Lanthandel (Blå Lucia)

18/12 Café Tingshuset, Östersund (Blå Lucia)

19/12 Jamtlicaféet, Östersund (Blå Lucia)


2009

24/1 Café Tingshuset, Östersund 11.45

Restaurang M, Östersund

29/1 Birka fhsk, Ås

30/1 Radio Jämtland

6/3 Gamla kyrkan, Östersund

1/5 Privat fest, Åre

21/5 Privat fest, Fugelstad

24/6 Landstingshuset, Östersund

27/6 Humla visfestival, Ljusdal

10/7 Byhuset, Rödön

14/8 Resturang Sjömärket, Mellanfjärden

15/8 Visor på Smedjan, Sörfors

2/9 Gamla teatern, Östersund

5/11 ”Kajutan”, Östersund

11/11 Gästinhopp –Tuttis konfetti, Östersund

18/11 Tuttis konfetti, Östersund

3/12 Privat fest

10/12 Folkets hus, Östersund

13/12 Stocke titt, Frösön (Blå Lucia)


2008

6/2 Företagsspelning

13/2 Biblioteket, Krokom

28/2 Bygdegården, Fjäl

4/4 Folkets hus, Östersund

5/4 Härke konstcentrum, Frösön 13.00

Lunne Byggdegård, Brunflo

6/4 Mosebacke, Stockholm

25/4 Gamla teatern, Östersund

18/5 Privat fest

20/5 Saga, Bispgården

21/5 Folkets hus, Ytterån

23/5 Gamla kyrkan, Östersund 12.00

Byggdegården, Myssjönäset

25/5 Jamtli, Östersund

28/5 Storsjöteatern, Östersund

27/6 Färgfabriken Norr, Östersund

7/7 Musikvalvet, Stockholm

16/8 Privat fest

11/11 Länsbiblioteket, Östersund


2007

1/4 "Vårkråkor" spelas i Felicia SR P2

18/4 Marite, Östersund

5/5 Privat fest

9/5 Revsundslogen, Revsund

23/5 Privat spelning

6/6 Ångaren Thomée, Östersund

17/6 Marité, Östersund (Inlandsbanefestivalen)

27/6 Länsbiblioteket, Östersund (Bellmankväll)

4/7 Ramhälls bygdegård, Ramhäll

7/7 "Visor så i i Norden" Kumlinge, Åland

8/7 Kristinehovs Malmgård, Stockholm

11/7 Aggershus, Östansjö

12/7 Visor på Berga, Lysvik

18/8 Privat fest

28/9 Restaurang Rendez Vouz, Östersund

17/10 "Visor på kvällskvisten" Haninge FH

8/11 Företagsspelning

4/12 Radio Jämtland

4/12 Hamm & Nilsson, Östersund kl. 12-14

14/12 Teaterverkstan, Östersund


2006

25/3 Culturen, Västerås

22/4 Privat fest

30/4 Stenhammaren, Mattmar

3/6 Proggfest, Vindeln

5/6 Ångaren Thomée, Östersund

21/7 Konvaljparken, Lo

12/8 "I sensommarnattens skeende", Olden

30/9 Trubadurstämma, Torpshammar

5/10 Länsbiblioteket, Östersund

29/10 Nalen-Stacken, Stockholm


2005

20/1 Länsbiblioteket, Östersund

29/1 Folkets hus, Huddinge

9/3 Biblioteket, Krokom OBS! kl. 12.30

15/3 Potatisbaren, Östersund

26/3 Jormsjöstugan, Jormvattnet

28/3 Jormsjöstugan, Jormvattnet

23/5 Stortorget, Östersund c:a 16.30

(arr. Nätverket för Global Fred & Demokrati)

24/5 Åre

(arr. Nätverket för Global Fred & Demokrati)

6/6 Hovscenen-Jamtli, Östersund

24/6 Bygdegården, Hoverberg

12/7 Lit e' kul, Lit

13/7 Hembygdsgården, Strömsund

22/7 Yranstråket, Östersund

23/7 Byfest, Konäs

24/7 G:a skolan, Fjäl c:a 14.30

28/7 Byhuset, Rödön

10/8 G:a kyrkan, Åre

25/8 Församlingsgården, Backe

26/8 Bygdegården, Oviken

27/8 Bygdegården, Gåxsjö

7/9 Föreningshuset, Marieby

9/9 Invigning ABF, Östersund

7/10 Privat fest

8/10 Privat fest (inställt)

24/10 Musik i vården, 2 st framträdanden

25/10 Musik i vården, 3 st framträdanden

26/10 Musik i vården, 3 st framträdanden

27/10 Musik i vården, 2 st framträdanden

28/10 Musik i vården, 1 st framträdanden

13/11 Röda Ladan, Hackås

15/11 Kommunhuset, Hammarstrand kl. 11.00

Biblioteket, Bispgården kl. 14.00

Hörnan, Kälarne kl. 15.00

Biblioteket, Stugun kl. 16.00

19/11 Privat fest, kl 15.00

G:a Tingshuset, Östersund kl. 19.20

23/11 Teatercafét, Härnösand kl. 12.00

27/11 Bacci, Stockholm

14/12 Privat fest

15/12 Privat fest


2004

23/1 Storsjöteatern

8/2 Jamtli (tema: progg)

13/2 Jamtli (tema: progg)

5/3 Pubafton, Resturang Hov

6/3 Kulturmagasinet (privat fest)

11/3 Odenslundskyrkan

13/3 Rödöns Bygdegård

2/4 Jamtli (tema: progg)

19/4 Kulturmagasinet (privat fest)

1/5 Hissmofors Folkets hus

19/5 Jamtli (tema: progg)

23/5 Stockholm, Big Ben

27/5 Valhall (privat fest)

11/7 Träslottet, Arbrå

15/7 Vemdalen

20/7 Funäsdalen, fjällmuseet

29/7 Källarn Östersund

12/8 Skellefteå

30/9 Östersunds musikfestival

9/10 Kretsloppshuset (Inställt !)

10/10 Revsunds församlingshem kl. 12.00

15/10 Gamla Kyrkan, Östersund (lunchkonsert)

23/10 Jorm

12/11 Jamtlinatt, Östersund

23/11 Folkets hus , Östersund

9/12 Teater Gamla stan, Stockholm

Med Andras Ungar:


2003

18/1 Sake pub, Trondheim

19/1 Posepilten, Trondheim

27/2 G:a Tingshuset, Östersund (Nej till EU)

6/3 Odenslundskyrkan, Östersund

15/3 Stortorget, Östersund

27/3 Isigloon, Tännforsen

28/3 Storvallens fjällcenter, Storlien

29/3 Privat fest, Trondheim

16/4 ”Vid flygeln” Radio Jämtland

10/5 Korpens Öga, Jorm (Visprojektet)

24/5 Våreld, Östersund

25/5 Våreld, Östersund

7/6 Kramfors konsthall

16/8 Stortorget, Östersund

12/9 Sake pub, Trondheim

13/9 Sake pub, Trondheim (ANDRAS UNGARS sista spelning)

16/10 Alsens kyrka

17/10 G:a kyrkan, Östersund (Visprojektet)

14/11 Jamtlinatt, Östersund


2002

22/2 Kulturmagasinet, Östersund

2/3 Almåsa

25/4 Racklöfska, Järpen

27/4 G:a Tingshuset, Östersund

17/5 Releasefest ”Motnot” Storsjöteatern

25/5 JKAB, Östersund

28/6 Svarttorpsfestivalen, Rejmyre

11/7 Marité, Östersund

16/7 Hembygdsgården, Alsen

10/8 Rönnöfors

31/8 Stortorget, Östersund

G:a teatern, Östersund

7/9 Privat fest

Kulturmagasinet, Östersund

15/9 Kulturmagasinet, Östersund

16/9 Svensk form, Campus Östersund

31/10 ”Go Kväll” SVT2, Sundsvall

8/11 Blå Katten, Sundsvall

30/11 Ett rum och Kök, Östersund (Visprojektet)

12/12 Luciarock, Järpen


2001

3/4 Café T, Östersund

22/4 Folkets hus, Östersund

4/5 Kulturmagasinet, Östersund

8/5 Kulturmagasinet (inspelning Mitt Nytt)

23/5 Skogsnäs, Ramsele (Proggtåget)

26/5 Våreld, Östersund

27/5 Våreld, Östersund (Proggtåget)

9/6 Kulturmagasinet, Östersund

8/7 Visfestival, Finspång

14/7 Folkets hus, Hissmofors

21/7 Kluksfestivalen

2/8 Urkult, Näsåker

24/8 Vallentuna

25/8 Täby

Solna

6/10 IOGT, Järpen

Ett rum och kök, Östersund

13/12 Luciarock, Järpen


2000

8/1 Eken, Östersund

11/2 Eken, Östersund

12/2 Eken, Östersund

27/4 Monas förkläde, Östersund

29/4 Tegel, Östersund

1/5 Kulturmagasinet, Östersund

17/6 Kalvdans, Rödön

22/7 Hissmofors Folkets hus

1/8 Lit é kul, Lit

5/8 Urkult, Näsåker

12/8 Hannas krog, Stockholm

2/9 ”På stan”, Östersund

23/10 Järpen

26/11 Tegel, Östersund

6/12 Kulturmagasinet, Östersund

7/12 Luciarock, Järpen

9/12 Monas förkläde, Östersund

21/12 G:a Tingshuset, Östersund


1999

5/1 Ås

7/2 Kulturmagasinet, Östersund

8/5 Kulturmagasinet, Östersund

12/6 Kalvdans, Rödön

26/6 Ås

2/7 Byhuset, Rödön

14/8 Skogsnäs, Ramsele

19-22/8 Stora torg, Halmstad

27/8 Pilgrimstad

20/11 Kulturmagasinet, Östersund

27/11 Eken, Östersund

9/12 Järpen

11/12 Järpen


1998

3/4 Resturang Volos, Östersund

4/4 Resturang Volos, Östersund

9/4 Eken, Östersund

22/5 Byhuset, Rödön

2/7 Storsjöyran, Östersund

18/7 Strömsund

25/7 Kluksfestivalen

5/12 Monas förkläde, Östersund

10/12 Luciarock, Järpen

11/12 Kulturmagasinet, Östersund

18/12 TV4

Releaseparty ”Besvikelsens bar”


1997

12/7 Kulturfestival, Ljungdalen

??/? Meråker, Norge


1996

17/8 Klöstock, Lit

29/11 Järpen

30/11 SHRA, Järpen

14/12 Wyatt Earps Riders, Östersund


1995 och bakåt

- Inhoppande munspelare och sångare i bluesbandet "Grumligt Vatten".

- Sångare i rockbandet "Roadhog" som gjorde några gig på lokala krogar.

- Ett oräknat antal spelningar på mc-klubbar, krogar och fester som basist i "Doggybag bluesband".

- Och allra först som sångare och kompgitarrist i Deep purple-coverbandet "Mark II".

Men det var länge, länge sen...