All the latest league scores and news can be found here.

2015-16 JAMHL Standings

posted Apr 30, 2017, 10:16 AM by Derek Jones


2015-16 JAMHL Draft Board

posted Jan 20, 2017, 5:29 PM by Derek Jones   [ updated Mar 5, 2017, 4:12 AM ]

The 2015-16 JAMHL Draft took place via e-mail on February 18-23, 2017. The results appear below.

All times Eastern

Round 1 - Saturday, February 18

12:00 PM - Sault St. Marie - Connor McDavid (EDM)
12:30 PM - Minnesota - Jack Eichel (BUF)
01:00 PM - Salt Lake City - Max Domi (ARI)
01:30 PM - Victoriaville - Nikolaj Ehlers (WPG)
02:00 PM - Huntington - Artemi Panarin (CHI)
02:30 PM - Leamington - Matt Murray (PIT)
03:00 PM - Rhode Island - Dylan Larkin (DET)
03:30 PM - Thunder Bay - Sam Reinhart (BUF)
04:00 PM - Sault St. Marie (from WSW) - Mike Condon (MTL)
04:30 PM - Champaign - Wiliam Nylander (TOR)
05:00 PM - Oakville - Darnell Nurse (EDM)
05:30 PM - Cumberland Valley - Viktor Arvidsson (NAS)
06:00 PM - Altoona - Shayne Gostisbehere (PHI)
06:30 PM - Hannibal - Noah Hanifin (CAR)
07:00 PM - Salt Lake City (from OUT) - Robby Fabbri (STL)
07:30 PM - Sault St. Marie (from WBJ) - Colton Parayko (STL)

Round 2 - Sunday, February 19

12:00 PM - Sault St. Marie - Dmitry Orlov (WAS)
12:30 PM - Minnesota - Connor Hellebyuck (WPG)
01:00 PM - Salt Lake City - Ben Hutton (VAN)
01:30 PM - Victoriaville - Sam Bennett (CGY)
02:00 PM - Huntington - Brian Dumoulin (PIT)
02:30 PM - Leamington - Jaccob Slavin (CAR)
03:00 PM - Rhode Island - Nick Ritchie (ANA)
03:30 PM - Sault St. Marie (from TBB) - Jake McCabe (BUF)
04:00 PM - Leamington (from WSW) - Brett Pesce (CAR)
04:30 PM - Champaign - Brady Skjei (NYR)
05:00 PM - Oakville - Jake Virtanen (VAN)
05:30 PM - Cumberland Valley - Philip Danault (MTL)
06:00 PM - Altoona - Michael Frolik (CGY)
06:30 PM - Hannibal - Conor Sheary (PIT)
07:00 PM - Thunder Bay (from OUT) - Joonas Donskoi (SJS)
07:30 PM - Sault St. Marie (from WBJ) Sven Baertschi (VAN)

Round 3 - Monday, February 20

12:00 PM - Sault St. Marie - FORFEITED due to overusage
12:30 PM - Minnesota - Dave Schlemko (NJD)
01:00 PM - Salt Lake City - Linus Ullmark (BUF)
01:30 PM - Leamington (from VIC) - Anthony Duclair (ARI)
02:00 PM - Huntington - Joonas Korpisalo (CBJ)
02:30 PM - Leamington - Andreas Anthanasiou (DET)
03:00 PM - Rhode Island - Shea Theodore (ANA)
03:30 PM - Thunder Bay - Sam Gagner (CBJ)
04:00 PM - Champaign (from WSW) - Radek Faksa (DAL)
04:30 PM - Champaign - Slater Koekkoek (TBL)
05:00 PM - Oakville - Ryan Pulock (NYI)
05:30 PM - Cumberland Valley - Markus Granlund (VAN)
06:00 PM - Altoona - Jonathan Marchessault (TBL)
06:30 PM - Hannibal - Frank Vatrano (BOS)
07:00 PM - Sault St. Marie (from OUT) - Anders Nilsson (STL)
07:30 PM - Sault St. Marie (from WBJ) - Joel Edmondson (STL)

Round 4 - Tuesday, February 21

12:00 PM - Sault St. Marie - Andrew Copp (WPG)
12:30 PM - Minnesota - Chris Wideman (OTT)
01:00 PM - Salt Lake City - Derek Forbort (LAK)
01:30 PM - Victoriaville - Bryan Rust (PIT)
02:00 PM - Huntington - Ron Hainsey (CAR)
02:30 PM - Victoriaville (from LTK) - Paul Byron (MTL)
03:00 PM - Rhode Island - Cam Ward (CAR)
03:30 PM - Thunder Bay - Oscar Lindberg (NYR)
04:00 PM - Westside - Ryan Dzingel (OTT)
04:30 PM - Champaign - William Karlsson (CBJ)
05:00 PM - Oakville - Jared McCann (VAN)
05:30 PM - Cumberland Valley - Xavier Ouellet (DET)
06:00 PM - Altoona - Ian Cole (PIT)
06:30 PM - Hannibal - Nic Petan (WPG)
07:00 PM - Outlook - Joel Armia (WPG)
07:30 PM - Champaign (from WBJ) - Dylan McIlrath (NYR)

Round 5 - Wednesday, February 22

12:00 PM - Sault St. Marie - Griffin Reinhart (EDM)
12:30 PM - Minnesota - Micheal Ferland (CGY)
01:00 PM - West Beverly (from SLC) - Curtis McElhinney (CBJ)
01:30 PM - Victoriaville - PASS
02:00 PM - Huntington - Josh Gorges (BUF)
02:30 PM - Leamington - Scott Wilson (PIT)
03:00 PM - Rhode Island - Mattias Janmark (DAL)
03:30 PM - Thunder Bay - Jacob Josefson (NJD) 
04:00 PM - Westside - Colin Greening (TOR)
04:30 PM - Champaign - Jay Beagle (WAS)
05:00 PM - Oakville - PASS
05:30 PM - Cumberland Valley - Nick Cousins (PHI)
06:00 PM - Altoona - Colin Miller (BOS)
06:30 PM - Hannibal - Jimmy Howard (DET)
07:00 PM - Outlook - Thomas Hickey (NYI)
07:30 PM - West Beverly - Reid Boucher (NJD)

Round 6 - Thursday, February 23

12:00 PM - Huntington (from SSM) - Brandon Manning (PHI)
12:30 PM - Minnesota - Josh Jooris (CGY)
01:00 PM - Salt Lake City - PASS
01:30 PM - Victoriaville - PASS
02:00 PM - Huntington - Luca Sbisa (VAN)
02:30 PM - Leamington - PASS
03:00 PM - Rhode Island - PASS
03:30 PM - Thunder Bay - PASS
04:00 PM - Westside - Matt Martin (NYI)
04:30 PM - Champaign - Jordan Martinook (ARI)
05:00 PM - Oakville - PASS
05:30 PM - Cumberland Valley - Keith Kinkaid (NJD)
06:00 PM - Altoona - PASS
06:30 PM - Hannibal - Tom Kuhnhackl (PIT)
07:00 PM - Outlook - Joseph Blandisi (NJD)
07:30 PM - West Beverly - Alexey Marchenko (DET)

JAMHL Hot Stove

posted Jan 6, 2017, 1:15 PM by Derek Jones

Here are the trades leading up to the 2015-16 JAMHL Draft:

16-01: Westside trades Marc-Andre Fleury and its 1st round 2016-17 draft pick to Victoriaville for Brian Elliott.

16-02: West Beverly trades Michael Grabner, Sergei Bobrovsky, and Dennis Seidenberg to Salt Lake City for Corey Crawford, Alec Martinez, and Kris Russell.

16-03: Sault St. Marie trades its 6th round 2015-16 draft pick to Huntington for Jonas Hiller.

16-04: Westside trades Aaron Ekblad and its 2nd round 2016-17 draft pick to Leamington to David Krejci and John Carlson.

16-05: Outlook trades Tyler Myers to Leamington for Zdeno Chara.

2014-15 Jack Adams Cup Playoffs

posted Oct 17, 2016, 5:30 PM by Derek Jones   [ updated Dec 4, 2016, 4:10 PM ]

(All series are best-of-7)

Jack Adams Cup Final

West Beverly Jacks vs. Altoona Rail Kings (WBJ wins 4-2)

Game 1 - West Beverly 4, Altoona 3 (Hossa 2 goals, Kane and Thornton 1 G, 1 A each)
Game 2 - West Beverly 3, Altoona 2 (Glencross GWG, Kane 1G, 1A)
Game 3 - Altoona 4, West Beverly 3 (Kopitar GWG, Benn 2 assists)
Game 4 - West Beverly 4, Altoona 2 (Kane 1 G, 2 A, Thornton 1 G, 1 A)
Game 5 - Altoona 4, West Beverly 3 (Nash hat trick, Schneider 27 saves)
Game 6 - West Beverly 3, Altoona 0 (Hammond 28 saves, Crosby GWG)

League Leaders after Second Round

Goals: Crosby (WBJ), Malkin (WBJ) - 9
Assists: Foligno (WBJ) - 15
Points: Foligno (WBJ) - 21
PPG: Crosby (WBJ), Ekman-Larsson (HAN) - 3
SHG: Stepan (CVS), Vatanen (ARK) - 1
PIM: Edler (CVS) - 20
Wins: Schneider (ARK) - 7
GAA: Darling (WBJ) - 1.25
SV%: Darling (WBJ) - .953
Shutouts: Bobrovsky (WBJ), Darling (WBJ), Halak (CVS) - 1

Second Round

Hannibal Cannibals (#1 Esposito) vs. Altoona Rail Kings (#3 Mullen) (ARK wins 4-2)

Game 1 - Hannibal 4, Altoona 1 (Datsyuk 2 goals, Dubnyk 28 saves)
Game 2 - Altoona 3, Hannibal 2, OT (Bjugstad GWG, Schneider 36 saves)
Game 3 - Altoona 6, Hannibal 1 (Kreider 2 goals, Schneider 42 saves)
Game 4 - Hannibal 3, Altoona 2 (Schenn GWG with 3 minutes left)
Game 5 - Altoona 5, Hannibal 2 (Fehr 2 goals, Schneider 29 saves)
Game 6 - Altoona 7, Hannibal 6, OT (Ekman-Larsson scores 4 in a losing effort. Nash also gets 4, including the GWG) 

West Beverly Jacks (#1 Mullen) vs. Cumberland Valley Squonks (#2 Esposito) (WBJ wins 4-1)

Game 1 - West Beverly 3, Cumberland Valley 1 (Malkin GWG)
Game 2 - West Beverly 8, Cumberland Valley 2 (Glencross 2 goals)
Game 3 - Cumberland Valley 3, West Beverly 2 (Mrazek 41 saves)
Game 4 - West Beverly 4, Cumberland Valley 1 (Malkin 2 goals and 2 assists)
Game 5 - West Beverly 6, Cumberland Valley 3 (Crosby and Foligno 2 goals and an assist each)

League Leaders after First Round

Goals: Crosby (WBJ), Hossa (WBJ) - 6
Assists: Kopitar (ARK), Steen (TBB), Zetterberg (WBJ) - 7
Points: Crosby (WBJ), Hossa (WBJ) - 12
PPG: Crosby (WBJ) - 2
SHG: Vatanen (ARK) - 1
PIM: Edler (CVS) - 16
Wins: Dubnyk (HAN), Schneider (ARK) - 4
GAA: Darling (WBJ) - 1.00
SV%: Darling (WBJ) - .962
Shutouts: Bobrovsky (WBJ), Darling (WBJ), Halak (CVS) - 1

First Round

Hannibal Cannibals (#1 Esposito) vs. The Toast of Champaign (#4 Esposito) (HAN wins 4-1)

Game 1 - Champaign 3, Hannibal 2 (Seguin 1 goal, 1 assist, Talbot 42 saves)
Game 2 - Hannibal 2, Champaign 1 (van Riemsdyk GWG)
Game 3 - Hannibal 4, Champaign 1 (Schwartz 2 goals, Dubnyk 44 saves)
Game 4 - Hannibal 3, Champaign 2 (Weber GWG and an assist)
Game 5 - Hannibal 6, Champaign 5, OT (Hartnell 2 goals and 2 assists, Pavelski GWG at 4:57 of OT)

Cumberland Valley Squonks (#2 Esposito) vs. Oakville Beavers (#3 Esposito) (CVS wins 4-1)

Game 1 - Oakville 4, Cumberland Valley 1 (Helm 1 goal, 2 assists)
Game 2 - Cumberland Valley 3, Oakville 1 (Kucherov GWG)
Game 3 - Cumberland Valley 2, Oakville 0 (Halak 28 saves)
Game 4 - Cumberland Valley 2, Oakville 1 (Kucherov GWG, Mrazek 38 saves)
Game 5 - Cumberland Valley 3, Oakville 1 (Backstrom 2 assists, Mraxek 37 saves)

West Baverly Jacks (#1 Mullen) vs. Thunder Bay Bandits (#4 Mullen) (WBJ wins 4-3)

Game 1 - West Beverly 7, Thunder Bay 2 (Hossa 2 goals, 1 assist)
Game 2 - West Beverly 2, Thunder Bay 0 (Darling 27 saves)
Game 3 - Thunder Bay 5, West Beverly 4 (Vrbata 2 goals)
Game 4 - Thunder Bay 4, West Beverly 3 (Luongo 39 saves)
Game 5 - West Beverly 3, Thunder Bay 0 (Bobrovsky 24 saves)
Game 6 - Thunder Bay 3, West Beverly 2, OT (Vrbata 2 goals, including the GW at :58 of OT)
Game 7 - West Beverly 3, Thunder Bay 2 (Hossa GWG and an assist)

Outlook Crusaders (#2 Mullen) vs. Altoona Rail Kings (#3 Mullen) (ARK wins 4-1)

Game 1 - Altoona 4, Outlook 2 (Benn 2 goals)
Game 2 - Altoona 4, Outlook 2 (Scheifele 1 goal, 1 assist)
Game 3 - Outlook 4, Altoona 3 (Wheeler 2 goals, 1 assist)
Game 4 - Altoona 5, Outlook 2 (Nash 1 goal, 2 assists)
Game 5 - Altoona 4, Outlook 3, OT (Kunitz GWG at 10:12 of OT, Kopitar 3 assists) 

2014-15 Standings

posted Apr 30, 2016, 6:57 AM by Derek Jones


2014-15 JAMHL Draft

posted Feb 21, 2016, 5:52 PM by Derek Jones   [ updated Mar 12, 2016, 1:40 PM ]

The 2014-15 JAMHL draft begins at 12:00 PM Eastern Time on Saturday, March 5. See below for the draft board and time slots (all times Eastern).

Round 1 - Saturday, March 5

12:00 PM - 1 - Westside - Aaron Ekblad (FLA)
12:30 PM - 2 - Salt Lake City - FORFEITED due to overusage
01:00 PM - 3 - Minnesota - Johnny Gaudreau (CGY)
01:30 PM - 4 - Tidewater - Peter Mrazek (DET)
02:00 PM - 5 - Outlook - Mark Stone (OTT)
02:30 PM - 6 - Thunder Bay - John Klingberg (DAL)
03:00 PM - 7 - Oakville - Leon Draisaitl (EDM)
03:30 PM - 8 - Hannibal - David Pastrnak (BOS)
04:00 PM - 9 - Huntington - Vincent Trocheck (FLA)
04:30 PM - 10 - Altoona - Rickard Rakell (ANA)
05:00 PM - 11 - Rhode Island - Kevin Hayes (NYR)
05:30 PM - 12 - Victoriaville - Bo Horvat (VAN)
06:00 PM - 13 - Victoriaville (from Sault St. Marie) - John Gibson (ANA)
06:30 PM - 14 - Tidewater (from West Beverly) - Andre Burakovsky (WAS)
07:00 PM - 15 - Outlook (from Leamington/Champaign) - Jonathan Drouin (TBL)
07:30 PM - 16 - Oakville (from Leamington) - Calvin Pickard (COL)

Round 2 - Sunday, March 6

12:00 PM - 17 - Westside - Victor Rask (CAR)
12:30 PM - 18 - West Beverly (from Salt Lake City) - Andrew Hammond (OTT)
01:00 PM - 19 - Minnesota - Teuvo Teravainen (CHI)
01:30 PM - 20 - Tidewater - Alexander Wennberg (CBJ)
02:00 PM - 21 - Outlook - Andrey Vasilevskiy (TBL)
02:30 PM - 22 - Thunder Bay - Jori Lehtera (STL)
03:00 PM - 23 - Oakville - Derrick Pouliot (PIT)
03:30 PM - 24 - Hannibal - Damon Severson (NJD)
04:00 PM - 25 - Huntington - Marko Dano (CBJ)
04:30 PM - 26 - Altoona - Tobias Reider (ARI)
05:00 PM - 27 - Rhode Island - Curtis Lazar (OTT)
05:30 PM - 28 - Victoriaville - Melker Karlsson (SJS)
06:00 PM - 29 - Minnesota (from Sault St. Marie) - Colton Sceviour (DAL)
06:30 PM - 30 - West Beverly - Scott Darling (CHI)
07:00 PM - 31 - Champaign - Vladislav Namestnikov (TBL)
07:30 PM - 32 - Leamington - Teemu Pulkkinen (DET)

Round 3 - Monday, March 7

12:00 PM - 33 - Champaign (from Westside) - Dimitrij Jaskin (STL)
12:30 PM - 34 - Salt Lake City - Louis Domingue (ARI)
01:00 PM - 35 - Minnesota - Cedric Paquette (TBL)
01:30 PM - 36 - Tidewater - Nate Schmidt (WAS)
02:00 PM - 37 - Leamington (from Outlook) - Chris Tierney (SJS)
02:30 PM - 38 - Thunder Bay - John-Michael Liles (CAR)
03:00 PM - 39 - Oakville - FORFEITED due to overusage
03:30 PM - 40 - Hannibal - Erik Haula (MIN)
04:00 PM - 41 - Huntington - Nathan Beaulieu (MTL)
04:30 PM - 42 - Altoona - FORFEITED due to overusage
05:00 PM - 43 - Rhode Island - Trevor van Riemsdyk (CHI)
05:30 PM - 44 - Westside (from Victoriaville) - Jesper Fast (NYR)
06:00 PM - 45 - Sault St. Marie - Nikita Zadorov (BUF)
06:30 PM - 46 - West Beverly - Scott Laughton (PHI)
07:00 PM - 47 - Westside (from Champaign) - Carter Hutton (NSH)
07:30 PM - 48 - Tidewater (from Leamington) - Nikita Nesterov (TBL)

Round 4 - Tuesday, March 8

12:00 PM - 49 - Westside - Al Montoya (FLA)
12:30 PM - 50 - Champaign (from Salt Lake City) - Jamie Oleksiak (DAL)
01:00 PM - 51 - Minnesota - Brett Bellemore (CAR)
01:30 PM - 52 - Tidewater - Alex Petrovic (FLA)
02:00 PM - 53 - Outlook - Adam Lowry (WIN)
02:30 PM - 54 - Thunder Bay - Joe Colborne (CGY)
03:00 PM - 55 - Oakville - Josh Jooris (CGY)
03:30 PM - 56 - Hannibal - Brett Ritchie (DAL)
04:00 PM - 57 - Huntington - Seth Griffith (BOS)
04:30 PM - 58 - West Beverly (from Altoona) - Jason Chimera (WAS)
05:00 PM - 59 - Rhode Island - Chris Stewart (MIN)
05:30 PM - 60 - Victoriaville - Brad Stuart (COL)
06:00 PM - 61 - Sault St. Marie - Mirco Mueller (SJS)
06:30 PM - 62 - West Beverly - Zack Smith (OTT)
07:00 PM - 63 - Champaign - Johan Larsson (BUF)
07:30 PM - 64 - Sault St. Marie (from Leamington) Jacob de la Rose (MTL)

Round 5 - Wednesday, March 9

12:00 PM - 65 - Westside - Josh Manson (ANA)
12:30 PM - 66 - Salt Lake City - Klas Dahlbeck (ARI)
01:00 PM - 67 - Minnesota - Andrej Nestrasil (CAR)
01:30 PM - 68 - Tidewater - Joakim Nordstrom (CHI)
02:00 PM - 69 - Outlook - Michael Hutchinson (WIN)
02:30 PM - 70 - Thunder Bay - Teddy Purcell (EDM)
03:00 PM - 71 - Oakville - PASS
03:30 PM - 72 - Hannibal - Nick Shore (LAK)
04:00 PM - 73 - Huntington - Anton Lander (EDM)
04:30 PM - 74 - Altoona - Jyrki Jokipakka (DAL)
05:00 PM - 75 - Rhode Island - Patrick Eaves (DAL)
05:30 PM - 76 - Victoriavlle - Steve Downie (PIT)
06:00 PM - 77 - Sault St. Marie - Ray Emery (PHI)
06:30 PM - 78 - West Beverly - Ben Chiarot (WIN)
07:00 PM - 79 - Champaign - Brad Richardson (VAN)
07:30 PM - 80 - Leamington - Chris Kelly (BOS)

Round 6 - Thursday, March 10

12:00 PM - 81 - Westside - David Rundblad (CHI)
12:30 PM - 82 - Salt Lake City - PASS
01:00 PM - 83 - Minnesota - J.T. Brown (TBL)
01:30 PM - 84 - Tidewater - PASS
02:00 PM - 85 - Outlook - PASS
02:30 PM - 86 - Thunder Bay - Matt Bartkowski (BOS)
03:00 PM - 87 - Oakville - PASS
03:30 PM - 88 - Hannibal - Kyle Brodziak (MIN)
04:00 PM - 89 - Huntington - PASS
04:30 PM - 90 - Altoona - Zach Trotman (BOS)
05:00 PM - 91 - Rhode Island - PASS
05:30 PM - 92 - Victoriaville - PASS
06:00 PM - 93 - Sault St. Marie - Niklas Backstrom (MIN)
06:30 PM - 94 - West Beverly - Willie Mitchell (FLA)
07:00 PM - 95 - Westside (from Champaign) - Steve Bernier (NJD)
07:30 PM - 96 - Leamington - John Scott (SJS)

2013-14 Jack Adams Cup Playoffs

posted Oct 23, 2015, 5:26 AM by Derek Jones   [ updated Mar 3, 2016, 4:37 PM ]

(All series Best-of-7)

Round 1 

Leamington (#1 Esposito) vs. Hannibal (#4 Esposito) (LTK wins 4-1)

Game 1 - Leamington 5, Hannibal 4 (Tavares 2 goals, 1 assist for Tomato Kings, van Riemsdyk 2 goals for Cannibals)
Game 2 - Leamington 2, Hannibal 1 (Pominville 2 assists, Tavares with the GWG, Rask 34 saves)
Game 3 - Leamington 3, Hannibal 0 (Chara with a goal and an assist, Rask 33 saves)
Game 4 - Hannibal 3, Leamington 2 (van Riemsdyk 2 goals, Lack 41 saves)
Game 5 - Leamington 2, Hannibal 0 (Santorelli and St. Louis score in the 3rd)


Champaign (#2 Esposito) vs. Huntington (#3 Esposito) (CHA wins 4-0)

Game 1 - Champaign 5, Huntington 3 (Kessel 2 goals, 1 assist for Toast, Nyquist 2 goals for Huskies)
Game 2 - Champaign 3, Huntington 2, OT (Kessel 2 more goals, including the GWG)
Game 3 - Champaign 3, Huntington 0 (Talbot 24 saves)
Game 4 - Champaign 3, Huntington 1 (C. Smith 2 assists, Talbot stops 21 shots in the 3rd period)

West Beverly (#1 Mullen) vs. Rhode Island (#4 Mullen) (WBJ wins 4-1)

Game 1 - West Beverly 3, Rhode Island 2 (Vanek 2 goals, including GWG)
Game 2 - Rhode Island 6, West Beverly 3 (Karlsson 1 goal, 3 assists)
Game 3 - West Beverly 2, Rhode Island 1, OT (Vanek GWG, Stalock 35 saves)
Game 4 - West Beverly 2, Rhode Island 0 (Zetterberg and Malkin each score on PP)
Game 5 - West Beverly 5, Rhode Island 4 (Jacks come back from 4-1 deficit, Kane 2 goals, Zajac with the GWG) 

Sault St. Marie (#2 Mullen) vs. Victoriaville (#3 Mullen) (SSM wins 4-1)

Game 1 - Sault St. Marie 4, Victoriaville 3, OT (Elias ties it with :08 left in reg, Nielsen wins it with :46 left in OT)
Game 2 - Sault St. Marie 5, Victoriaville 3 (Perry and Hossa score two goals each, SSM goes 2 for 3 on the PP)
Game 3 - Victoriaville 4, Sault St. Marie 2 (Ryan and Staal each with a goal and 2 assists, VIC goes 3 for 5 on the PP)
Game 4 - Sault St. Marie 4, Victoriaville 0 (Hossa 1 G, 1 A; Lundqvist 22 saves (6 ratings))
Game 5 - Sault St. Marie 5, Victoriaville 1 (Hossa 2 goals, Elias 3 assists, Lundqvist 25 saves)

Round 2

Leamington (#1 Esposito) vs. Sault St. Marie (#2 Mullen) (LTK wins 4-1)

Game 1 - Leamington 4, Sault St. Marie 2 (Neal 2 G, 1 A for LTK, Marleau 2 goals for SSM)
Game 2 - Sault St. Marie 3, Leamington 2, OT (Thornton gets the GWG at :29 of OT)
Game 3 - Leamington 7, Sault St. Marie 3 (Letang, Tavares each with a goal and 2 assists)
Game 4 - Leamington 2, Sault St. Marie 1, OT (Rask outduels Lundqvist as both goalies face 40 shots, Neal with the GWG)
Game 5 - Leamington 4, Sault St. Marie 2 (Krejci 2 goals including GWG)

Champaign (#2 Esposito) vs. West  Beverly (#1 Mullen) (CHA wins 4-1)

Game 1 - Champaign 3, West Beverly 0 (Doan 2 goals, Filppula 3 assists, Talbot 41 saves (10 ratings))
Game 2 - Champaign 4, West Beverly 1 (Kessel and Doan - 1 goal and 1 assist each, Harding 33 saves (9-10 on ratings))
Game 3 - West Beverly 5, Champaign 3 (Jagr 1 goal and 1 assist, Crosby 2 assists)
Game 4 - Champaign 4, West Beverly 2 (Kessel 2 goals, 1 assist; Filppula 1 goal, 2 assists)
Game 5 - Champaign 3, West Beverly 2 (Vermette with the GWG, Talbot 30 saves (8-9 on ratings))

Jack Adams Cup Finals

Leamington vs. Champaign (LTK wins 4-3)

Game 1 - Champaign 2, Leamington 0 (Harding 33 saves (7-7 on ratings), Kessel & Vermette with goals)
Game 2 - Leamington 4, Champaign 0 (Tavares 2 goals and an assist, Rask 43 saves (10-10 on ratings))
Game 3 - Champaign 5, Leamington 3 (Seguin 2 goals, Kessel & Filppula with a goal and 2 assists each)
Game 4 - Champaign 3, Leamington 2 (Kessel 1 goal and 1 assist, Seguin GWG)
Game 5 - Leamington 2, Champaign 0 (Rask 25 saves, Chara and Tavares with a goal and assist each) 
Game 6 - Leamington 5, Champaign 1 (Krejci a goal and 3 assists, Rask 38 saves (6-7 on ratings)) 
Game 7 - Leamington 2, Champaign 1 (Krejci GWG, Rask 31 saves (11-12 on ratings))

JAMHL Standings

posted May 10, 2015, 12:39 PM by Derek Jones

JAMHL Standings


2013-14 JAMHL Draft Board

posted Feb 24, 2015, 4:57 PM by Derek Jones   [ updated Mar 12, 2015, 3:43 PM ]

The draft begins Saturday, February 28 at 12:00 PM EST.

Round 1

1-Outlook - Nathan MacKinnon (COL)
2-Westside - Filip Forsberg (NAS)
3-Minnesota - Ondrej Palat (TBL)
4-Tidewater - Nikita Kucherov (TBL)
5-Rhode Island - Sean Monahan (CGY)
6-Salt Lake City - Ryan Strome (NYI)
7-Oakville - Seth Jones (NAS)
8-Hannibal - Aleksander Barkov (FLA)
9-Victoriaville - Jacob Trouba (WIN)
10-Outlook (from Huntington) - Hampus Lindholm (ANA)
11-Altoona - Mark Scheifele (WIN)
12-Thunder Bay - Morgan Rielly (TOR)
13-Outlook (from Sault St. Marie) - Elias Lindholm (CAR)
14-Outlook (from West Beverly) - Boone Jenner (CBJ)
15-Westside (from Champaign) - Valeri Nichushkin (DAL)
16-Westside (from Leamington) - Olli Maatta (PIT)

Round 2

17-Outlook - Zemgus Girgensons (BUF)
18-Westside - Cody Ceci (OTT)
19-Minnesota - Anders Lee (NYI)
20-Tidewater - FORFEITED due to player overusage
21-Rhode Island - Eric Gelinas (NJD)
22-Salt Lake City - FORFEITED due to player overusage
23-Oakville - Evgeny Kuznetsov (WAS)
24-Champaign (from Hannibal) - Cam Talbot (NYR)
25-Victoriaville - Ryan Murray (CBJ)
26-Huntington - Martin Jones (LAK)
27-Altoona - Frederik Andersen (ANA)
28-Thunder Bay - Rasmus Ristolainen (BUF)
29-Champaign (from Sault St. Marie) - Torey Krug (BOS)
30-Outlook (from West Beverly) - Mike Hoffman (OTT)
31-West Beverly (from Leamington from Champaign) - Alex Stalock (SJS)
32-Tidewater (From Leamington) - Brock Nelson (NYI)

Round 3

33-Outlook - Tomas Hertl (SJS)
34-Outlook (from Westside) - Antti Raanta (CHI)
35-Minnesota - Riley Sheahan (DET)
36-Tidewater - Mathew Dumba (MIN)
37-Rhode Island - Nick Holden (COL)
38-Salt Lake City - Philipp Grubauer (WAS)
39-Oakville - Tanner Pearson (LAK)
40-Hannibal - Eddie Lack (VAN)
41-Victoriaville - Patrick Maroon (ANA)
42-Outlook (from Huntington) - Ryan Murphy (CAR)
43-Altoona - Calvin de Haan (NYI)
44-Thunder Bay - Tomas Jurco (DET)
45-Salt Lake City (from Sault St. Marie) - Matthew Nieto (SJS)
46-Outlook (from West Beverly) - Lance Bouma (CGY)
47-Champaign - Carl Soderberg (BOS)
48-Tidewater (from Leamington) - Connor Murphy (PHO)

Round 4

49-Outlook - Joe Colborne (CGY)
50-Westside - Justin Fontaine (MIN)
51-Minnesota - David Rundblad (CHI)
52-Tidewater - Brandon Pirri (FLA)
53-Rhode Island - Erik Cole (DAL)
54-Salt Lake City - Matt Martin (NYI)
55-Oakville - Chad Johnson (BOS)
56-Hannibal - Calle Jarnkrok (NAS)
57-Victoriaville - Joni Ortio (CGY)
58-Huntington - Jamie McBain (BUF)
59-Altoona - Linden Vey (LAK)
60-Thunder Bay - Jonathon Merrill (NJD)
61-Sault St. Marie - Tom Wilson (WAS)
62-Leamington (from West Beverly) - Mattias Ekholm (NAS)
63-Sault St. Marie (from Champaign) - Oscar Klefbom (EDM)
64-Leamington - Jeremy Morin (CHI)

Round 5

65-Outlook - Karri Ramo (CGY)
66-Westside - Peter Holland (TOR)
67-Minnesota - Blake Comeau (CBJ)
68-Tidewater - Michael Raffl (PHI)
69-Rhode Island - Jeff Zatkoff (PIT)
70-Salt Lake City - Dale Weise (MTL)
71-Oakville - PASS
72-Hannibal - Ryan Spooner (BOS)
73-Victoriaville - PASS
74-Huntington - Mark Barberio (TBL)
75-Altoona - Chris Butler (CGY)
76-Thunder Bay - Brad Richardson (VAN)
77-Sault St. Marie - Jarred Tinordi (MTL)
78-Tidewater (from West Beverly) - Nate Guenin (COL)
79-Hannibal (from Champaign) - Robert Bortuzzo (PIT)
80-Leamington - Luke Glendening (DET)

Round 6

81-Outlook - Erik Haula (MIN)
82-Westside - Nicklas Grossmann (PHI)
83-Minnesota - Kyle Clifford (LAK)
84-Tidewater - Colton Sceviour (DAL)
85-Rhode Island - Darren Helm (DET)
86-Salt Lake City - Andrej Sustr (TBL)
87-Oakville - PASS
88-Hannibal - Mark Arcobello (EDM)
89-Victoriaville - PASS
90-Huntington - PASS
91-Altoona - Kevin Connauton (DAL)
92-Thunder Bay - Derek MacKenzie (CBJ)
93-Sault St. Marie - PASS
94-West Beverly - Steve Downie (PHI)
95-Champaign - Bryan Allen (ANA)
96-Leamington - John Scott (BUF)

Welcome to the JAMHL

posted Dec 5, 2014, 8:30 AM by Derek Jones

The Jack Adams Memorial Hockey League is a 16-team Strat-O-Matic summer Hockey League.  Each team plays 80 regular season games from May to September.  Eight of the 16 teams qualify for the JAMHL playoffs, which begin in October.  If you are interested in becoming a backup manager, please contact Derek Jones at djones90@yahoo.com

1-10 of 10