Beträffande digital skåneträff våren 2021
Det lackar mot jul och många ser fram emot ledighet, firande med klappar, god mat och julgröt tillsammans med släkt och vänner. Tyvärr så har alla aktiviteter, både hemma och ute i samhället ställts in. Som ni alla vet så har det kommit och kommer nya restriktioner gällande sammankomster i hemmet och ”på lokal”.
Pandemin skenar och många drabbas, både unga och gamla, och därför vill vi göra en insats för att vi framöver ska kunna återgå till ett normalt läge, kunna träffas igen, dansa och kramas och mycket mer genom att skjuta fram vårens digitala skåneträff till hösten.
Detta ger kanske oss en chans till att lära ut de danser som inte hanns med i höst och att repetera andra som lärts ut, kanske under senvår och sommar, för att förhoppningsvis (troligtvis) kunna dra igång med kurser till hösten efter att vi hållit en skåneträff i augusti 2021.
Det är Johnny Andersson, Y’town Linedancers och Jane Nilsson, Janes Linedance som då kommer att vara värdar för mötet, om det blir digitalt eller IRL återstår att se. På detta möte kan mötesvärdar för nästa vårs träff utses.
Vi hoppas och tror att situationen kommer att se annorlunda ut och att människor runt om i vårt samhälle lyssnar på och följer restriktionerna, vaccinerar sig och försöker se tiden an.
Med denna information vill vi önska er alla en fin och fröjdefull jul och en önskan om att vindarna vänder så att vi kan återgå till ett mer normalt liv med träffar men framför allt med mycket dans igen.
Håll i, håll ut och håll avstånd.
Johnny Andersson, Y’town Linedancers och Jane Nilsson, Janes Linedance
Har ni några synpunkter så kontakta oss vi mail
jane@janeslinedance.se
eller
johnny@ystown-ld.se