Інформація про ХОНМЦ ПС

Історія

Хмельницький обласний навчально-методичний центр психологічної служби

Історія створення Центру Детальніше 

Персоналії Детальніше 

Хмельницький обласний Центр практичної психології і соціальної роботи

У 1992 році на базі Обласного інституту підвищення кваліфікації вчителів був заснований Центр практичної психології. У новоствореному Центрі спочатку працювало 5 фахівців: Бочеріков Ю., Приходченко Н., Гундерук Л., Дікарев О., Федоров В.

На громадських засадах очолював Центр завідувач кафедри педагогіки і психології інституту Федоров В.Д. який був ініціатором створення Центру, його науковим, ідейним натхненником. Наукові розробки, статті, монографії Федорова В.Д. стали цінним надбанням методологічних основ діяльності, як Обласного центру ППСР, так і психологічної служби системи освіти області.

В наступні роки в Центрі працювали Войтович Г.І., Мельник Л.М., Кулікова С.М., Кімпаєва О.О., Марко І.М., Галузинська О.А.

Кожний з цих співробітників Центру, вніс свою частку в його розбудову, а також в розвиток психологічної служби системи освіти області.

Аналізуючи сьогодні діяльність Центру за весь період з моменту його створення, треба відмітити, що перші 4-5 років його діяльності були особливо знаттєвими для становлення психологічної служби області.

Найголовніші тогочасні здобутки Центру були отримані завдяки тісній співпраці з кафедрою педагогіки і психології інституту.

Завдяки науковим розробкам кафедри Центр організував забезпечення фахівців психологічної служби методично-інструктивними матеріалами, здійснював впровадження в області уніфікованої психодіагностичної карти особистості для учнів 5-10 класів, поширював застосування універсальної психодіагностичної карти “Готовність до школи” з комплектом методик.

Це дозволило уніфікувати збір і проводити аналіз статистичних даних стану готовності до навчання дітей у школах області, психодіагностичних показників психологічного статусу учнів 5-10 класів.

Центр організував роботу щодо професійного становлення і зростання кваліфікаційного рівня новопризначених фахівців служби (навчальні семінари, семінари-практикуми, постійно діючі семінари, виїзні засідання, круглі столи з обміну досвідом роботи, курси підвищення кваліфікації тощо).

Одним із чинників, які дозволили підняти науковість і професійність служби була достатньо серйозна, чітка і складна система атестації, яка стимулювала роботу психологів над собою, спонукала до творчості, а саме головне - налаштовувала на серйозне, відповідальне ставлення до роботи. Цьому також сприяв і той факт, що колегією ОблУОН було прийнято рішення про обов’язкове проходження співбесіди всіх претендентів на посади практичних психологів із співробітниками Центру щодо можливості їх працевлаштування у складі служби.

Паралельно із діяльністю щодо професійного зростання фахівців служби Центр велику увагу приділяв просвітницько-пропагандистській роботі з управлінцями, спрямовану, в першу чергу на: роз’яснення ролі психологічної служби у розв’язанні актуальних завдань реформування освіти; формуванні адекватних очікувань щодо можливості психологічної служби.

Центр, у співробітництві з кафедрою психології інституту удосконалення вчителів, здійснював психопросвітницьку, консультативну, навчальну, експертну діяльність, спрямовану як на підвищення психологічної культури адміністрації, педагогів, батьків, учнів, так і на професійне становлення фахівців служби (навчальні семінари, семінари-практикуми, курси підвищення кваліфікації на базі інституту, виїзні семінари з питань впровадження системи психодіагностики особистості в системи диференціації (м. Славута, м. Деражня, м. Шепетівка).

На сьогодні Обласний центр практичної психології і соціальної роботи є основною організаційно-методичною структурою психологічної служби системи освіти області.

За штатним розкладом сьогодні у ньому працює завідувач центром – Пастух Л.В., два методисти-психологи – Ніколова В.В., Генега А.І., один методист-соціальний педагог – Страшнюк Ж.Д.

Протягом останнього періоду метою діяльності центру визначено підвищення ефективності надання психологічних і соціальних послуг фахівцям психологічної служби системи освіти області, створення сприятливих психолого-педагогічних умов для повноцінної реалізації особистісного, інтелектуального і фізичного потенціалу учнів і студентів на основі сучасних досягнень вітчизняної і світової психологічної науки.

Центр планує і реалізує свою діяльність за такими пріоритетними напрямами:

здійснення координуючих, організаційних, навчально-методичних функцій щодо діяльності районних центрів ППСР, методистів-психологів рай(міськ)методкабінетів;

діяльність щодо розширення і зміцнення мережі психологічної служби, сприяння підвищенню кваліфікації, професійному зростанню практичних психологів, соціальних педагогів;

навчальне-методичне забезпечення роботи психологічної служби області;

організація науково-дослідницької діяльності практичних психологів, соціальних педагогів закладів освіти;

вивчення, узагальнення та поширення перспективного досвіду роботи фахівців психологічної служби;

консультативно-методична допомога за запитами.

Центр координує діяльність психологічної служби системи освіти області, здійснює щорічний моніторинг розвитку мережі; аналізує і узагальнює діяльність практичних психологів, соціальних педагогів за обов‘язковими напрямами роботи.

Для покращення стану управління психологічною службою в районах та містах області Центром проводяться інструктивні, навчальні семінари, семінари-практикуми, засідання круглих столів з обміну досвідом роботи.

Фахівцями Центру здійснено обласну експертизу діагностичного і корекційного інструментарію, який використовують у практичній діяльності фахівці психологічної служби, за результатами якої було укладено і видано "Анотований каталог психодіагностичного інструментарію", рекомендованого для використання практичними психологами області.

Центр готує до друку методичні посібники для психологів і соціальних педагогів; розробляє методичні та інструктивні листи, інші матеріали.

Обласним центром ППСР організовано проведення обласних досліджень з питань:

-           готовності дітей до навчання в школі;

-           рівня розумового розвитку учнів 4-х, 9-х, 11-х класів;

-           професійного самовизначення учнів 9-х та 11-х класів.

З метою поглиблення превентивної роботи в освітніх закладах щодо попередження поширення наркоманії, алкоголізму, протиправної поведінки Центром практичної психології і соціальної роботи було здійснено проведення обласних моніторингових та соціальних досліджень серед учнів 9-11-х класів, учнів ПТНЗ, педагогічних працівників, батьків з питань профілактики правопорушень та насилля серед неповнолітніх і молоді за анкетами "Молодь і протиправна поведінка".

Постійно в полі зору Центру питання налагодження системи інформаційно-просвітницької та профілактичної роботи з батьками. Обласним Центром готується до друку навчально-методичний посібник "Порадник соціального педагога щодо роботи з сім'ями, які потрапили в складні життєві обставини".

Особливої уваги Центр надає питанням сприяння підвищенню кваліфікації, професійному зростанню практичних психологів, соціальних педагогів. Працюючи над реалізацією даного напряму, Центр:

- постійно проводить роботу щодо модернізації програми курсової підготовки практичних психологів, соціальних педагогів;

- залучає до проведення курсів підвищення кваліфікації фахівців служби кращих психологів області;

- надає безпосередню допомогу у професійному становленню новопризначених фахівців (щорічно у вересні проводить семінари для новопризначених практичних психологів, соціальних педагогів), протягом року надає за запитом індивідуальні консультації;

- сприяє організації консультативної допомоги фахівцям на місцях;

- укомплектував банк діагностичних, корекційно-розвивальних і просвітницьких матеріалів;

- проводить постійну роботу щодо популяризації нової фахової літератури;ї;

- здійснює контроль за проходженням атестації фахівців служби.

Необхідно зазначити, що на сьогодні Обласний центр виконує функції інформаційного центру для всіх студентів міста, навчальні програми яких вимагають підготовки з соціально-психологічних дисциплін. Ми надаємо їм консультативну допомогу, залучаємо до користування психологічною бібліотекою. Вважаємо таку діяльність роботою на перспективу, оскільки в найближчому майбутньому ці студенти поповнять кадровий склад психологічної служби області.

Для забезпечення підвищення ефективності надання психологічних і соціальних послуг фахівцями служби, центр постійно працює над розширенням взаємодії і співробітництва як з кафедрами, відділами інституту, так і іншими організаціями, які опікуються проблемами дітей, молоді (органами охорони здоров'я, службою в справах дітей, центрами соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді, центрами зайнятості).

Робота Обласного центру практичної психології і соціальної роботи має дієвий вплив на активізацію діяльності всієї психологічної служби системи освіти області.

Дивлячись в завтрашній день, можемо констатувати, що Центр і надалі буде організовувати свою діяльність, сплановуючи її на розв'язання завдань, основними цільовими настановами яких є:

- подальше розширення психологічної служби системи освіти у відповідності до нормативно-правових документів;

-   доведення важливості і впливовості служби для розв'язання проблем якості освіти;

- продовження роботи щодо вдосконалення технологій науково-методичного забезпечення психологічної служби системи освіти області;

- вивчення та узагальнення досвіду практичних психологів області і впровадження його в практичну діяльність;

-  задоволення потреб учасників навчально-виховного процесу в якісних психологічних і соціальних послугах.