Изходна мощност и мощност на говорители

Изходна мощност на усилватели

Видове изходна мощност, RMS мощност, истинска мощност, пикова мощност.

Предназначението на крайния усилвател е да осигури въз основа на подаденото на входа му звукочестото променливо напрежение необходимата за свързания към изхода му високоговорител мощност. Тази мощност е един от най-характерните за крайните усилватели параметри и може да се зададе или дефинира по няколко начина.

Синусоидална изходна мощност се нарича номиналната изходна мощност, която усилвателят е в състояние да осигури при възпроизвеждане на чист синусоидален сигнал с определена честота при определен коефициент на нелинейните изкривявания (THD), в продължение на произволен период от време. Синусоидалната изходна мощност е с най-малка стойност спрямо различните видове изходна мощност и представлява ефективна стойност - още RMS мощност, т.е. истинската мощност на усилвателя.

Върхова синусоидална мощност се нарича удвоената стойност на ефективната (RMS) синусоодална мощност. Следователно тя изразява не някаква постоянна максимална мощност, а само максималната моментна (пикова) мощност. Дава се от фирмите - производители с рекламна цел и няма практическо значение.

Максимална музикална мощност е най-голямата мощност, която усилвателят е в състояние да отдаде при предаване на съставен "музикален" сигнал с определени нелинейни изкривявания. При това захранващото напрежение не трябва да се изменя спрямо измерената стойност на празен ход (при липса на сигнал).

От два усилвателя, характеризиращи се с еднаква синусоидална мощност, по-добър е този, който има по-голяма музикална мощност. Намиращите се в него филтрови кондензатори са в състояние да съхраняват по-голямо количество енергия, необходима за компенсиране на пада на захранващото напрежение, дължащ се на голямото токово натоварване, характерно при максималните върхови стойности на изходния сигнал.

Мощност на говорители

Аналогично, реалната мощност на говорителя е стойността RMS. Друг въпрос е, че производителите (особено китайските) злоупотребяват и дават нереални стойности.

Пиковата мощност (Peak power) е практически без значение.

Мощност на тонколони

Мощността на тонколоните е малко по-сложна за дефиниране, тъй като те са предвидени да работят с музикален (съставен) сигнал, а не синусоида. Музикалния сигнал има различна енергия в различните честоти, и това в зависимост от конкретната музикална програма. Обикновено разпределението на мощността при музикален сигнал е приблизително 60% за ниските честоти; 30% за средните честоти и 10% за високите честоти.. Това означава например, че ако имаме музика с мощност 300W към говорителите мощността ще се разпредели по следния начин: 180W бас, 90W среди и 30W високи. Сумарната мощност на говорителите в това ОТ (озвучително тяло) е 300W, а всеки говорител по отделно е с по-малка мощност. Освен от конкретната музикален програма, това отношение се обуславя още и от честотната лента на всеки от говорителите, определена от филтрите.

Музикалния сигнал има диаграма близка до тази на розовия шум: