Wnioski

Technologia GIS stanowi trzon ogromnej informatycznej gałęzi technologicznej, bez którego sprawne funkcjonowanie dzisiejszego świata nie byłoby możliwe.

Niedługo po pojawieniu się komputerów zrodziła się koncepcja polegająca na wykorzystaniu ich przy tworzeniu map. Pomysł ten okazał się na tyle dobry, że w krótkim czasie zyskał poparcie kartografów. Aplikacja GIS niewątpliwie przyczyniła się do rozszerzenia zakresu stosowania nie tylko kartografii, ale i hydrografii, i nawigacji morskiej. Można powiedzieć, że Systemy Informacji Przestrzennej powstały z dorobku w/w dziedzin nauk, a także dodały im dynamizmu. W dzisiejszych czasach technologia GIS dla kartografów jest nie tylko dodatkowym narzędziem pracy, ale służy jako podstawowe narzędzie do produkcji map papierowych.

Z roku na rok Systemy Informacji Przestrzennej dają coraz większe możliwości zastosowań. Obecnie wykorzystuje się je do tworzenia map geograficznych oraz map wszystkiego co przestrzenne, np.: układu krwionośnego człowieka, infrastruktury elektrycznej mieszkania. Przy odpowiednich nakładach finansowych i pracy istnieje możliwość zaimplementowania technologii GIS niemalże w każdej dziedzinie.

Możemy cieszyć się ogromną ilością komercyjnego i niekomercyjnego oprogramowania GIS, które powstaje od lat 70 XX wieku, dając użytkownikom szerokie możliwości. Użytkownik ma możliwość modyfikacji parametrów obrazu GIS, nakładania własnych, a także łączenia danych niekoniecznie pochodzących z jednego źródła. Dużą popularnością cieszą się darmowe oprogramowania GIS, z których korzystać może każdy i za darmo. Wraz z rozwojem oprogramowania, przeglądarek oraz szybkich łączy internetowych, Systemy Informacji Przestrzennych zyskały nowy wymiar, mianowicie GIS on-line. W przyszłości, bez wątpienia, Internet stanie się integralną i nierozłączną składową technologii GIS. Ciągle rosnąca świadomość społeczna o istocie odpowiedniego gromadzenia danych przestrzennych, przyczyniła się do ewolucji informacji przestrzennej. Dzięki ujednolicaniu formatów zapisywania danych, rozwijają się ogromne zasoby bazodanowe dające ogromne możliwości.

Zastosowanie technologii GIS w tworzonym od wieku projekcie GEBCO okazało się idealnym rozwiązaniem na znaczne zwiększenie możliwości wykorzystania dotychczas zebranych danych batymetrycznych oraz usprawnienie ich aktualizacji.

Stosowanie w nawigacji morskiej systemu ECDIS (Electronic Chart Display and Information System), zintegrowanego z pozostałymi urządzeniami nawigacyjnymi na mostku, spowodowało zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi. Technologia GIS w nawigacji morskiej ma dziś tak ogromne znaczenie, że Komisja Bezpieczeństwa Morskiego MSC zaakceptowała obligatoryjne wprowadzenie systemu ECDIS od 2012 roku na statki objęte konwencją SOLAS. Wraz z rozwojem elektronicznych map nawigacyjnych rozwinęła się Ogólnoświatowa Baza Danych Map Nawigacyjnych WEND. Powstanie tej bazy, bez wątpienia, przyczyniło się do udoskonalenia systemów ECDIS poprzez ujednolicenie standardów zapisywania danych. Obowiązkowe posiadanie systemów ECDIS na statkach wywoła jeszcze większy nacisk na spójność danych oraz znaczne rozszerzenie się WEND. Wykorzystanie GIS w hydrografii lokalnej, centralnej, a następnie globalnej, stanowi podstawę do wszelkich działań związanych z gospodarką wodną, analizą stanu wód, gospodarowaniem przestrzennym, a także z zapobieganiem klęskom żywiołowym.

Przy tak szybkim rozwoju technologicznym, jaki obserwujemy od dwudziestu lat, aplikacja GIS w niedalekiej przyszłości z pewnością poszerzy się o dodatkowe wymiary. Świat będzie można oglądać w wirtualnym odzwierciedleniu w czasie rzeczywistym i odbierać go także poprzez zmysły. Tak wielowymiarowy System Informacji Przestrzennej w połączeniu z bardzo szybkim Internetem sprawi, że użytkownik będzie mógł zwiedzić każdy zakątek Ziemi, nie ruszając się z miejsca.

W latach 80-tych XX wieku ciężkie do wyobrażenia sobie było, że prawie każdy będzie miał w domu komputer czy nosił przy sobie palmptopa albo telefon komórkowy. Dziś jest to powszechnie przyjęte. Istnieją duże szanse, że posiadanie mobilnego urządzenia z wbudowaną aplikacją GIS stanie się w przyszłości tak powszechne, jak dzisiejsze posiadanie komputera bądź telefonu komórkowego, rozbudowanego o aparat fotograficzny i nawigację samochodową.