Denník

8. 7. 2011 – piatok

Z Bratislavy sme vyrazili približne o 9:45 hod., pričom sme mali menšie problémy so zbalením (priznávam sa, zabudol som si bundu). Kapacitu auta sme využili naplno. Zvolili sme smer Praha. Mali sme veľké obavy zo vzniku dopravnej zápchy, ale našťastie sme sa jej vyhli, pretože sme vyrazili skôr a v Prahe sme boli už o 13:00 hod.

Boli sme milo prekvapení, keď sme na území Nemecka neboli taktiež zdržovaní zápchou. Cesty neboli príliš preplnené, ale o druhom smere sa to tvrdiť nedalo. Počasie nám prialo. Pekne nám svietilo slniečko, čo nám pridávalo na nálade. Okolo 19:00 hod. sme dorazili do Rostocku a do 22:00 hod. sme čakali na nalodenie. Lístky na trajekt sme mali kúpené cez internet vopred cca 5 týždňov. No ani to nám nezabezpečilo kabínu a museli sme sa obísť bez nej. My sme použili stránku directferries.cz, pričom cena za jedno motorové vozidlo so štyrmi osobami bola 170 €. Priamona stránkach spoločnosti ttlines sme mali problémy zaplatiť. Okolo 22:30 hod. sme boli zaparkovaní na trajekte menom HUCKLEBERRY FINN a mohli sme sa kochať výhľadom z lode. Keďže sme nemali kajutu, okamžite po nalodení sme sa ponáhľali pohladať si nejaké miestečko na spanie. No bohužial podarilo sa nám nájsť jediné poriadne kresielka priamo pri lodnom obchode. Takže s tým spaním to nebolo pravé orechové. O 23:00 hod. sme vyplávali a o 6:00 hod. sme dorazili do štátu Švédsko – mesto Treleborg. O 6:30 hod. sme mohli pokrčený pokračovať v našej ceste smer Nórsko – Oslo.

9. 7. 2011 – sobota

Mierne unavení a dolámaní z trajektu, ale plní elánu sme boli pripravení napredovať ďalej Švédsko – Nórsko. 11:45 hod. prechádzame už pomyselnú hranicu Švédsko – Nórsko a my sa môžeme tešiť na krásne zážitky počas dvoch týždňov v Nórsku. Naše ďalšie kilometre viedli do hlavného mesta Osla. Poplatok za prvý úsek diaľnice vedúcej do Osla bol 20 NOK (toto bolo jediný raz, kedy sme mohli platiť za hotové). Na ďalšom sme si povedali, že ho skúsime obísť a ušetriť. Táto obchádzka nás od týchto nápadov nadobro vyliečila a povedali sme si už nikdy viac. Po príchode do Osla (cca 13:45 hod.) sme si pozreli sídlo kráľa Karla Johana – kráľovský zámok spolu so zámockým parkom a taktiež sme si obzreli radnicu spolu s pevnosťou Akerhus. Oslo pripomína každé jedno bežné veľké mesto, ale musíme podotknúť, že je čisté a upravené. Z centra mesta sme si mohli pozrieť skokanský mostík HOLMENKOLLEN. Keď sme skončili s krátkou obhliadkou mesta, našli sme si camp, v ktorom prespíme a dáme sa dokopy. Zvolili sme camp v Osle menom Bogstad Camping, kde sme za stan zaplatili 270 NOK a za teplú vodu v sprche 6 minút za 4 osoby 40 NOK. Cez deň nám počasie prialo, no počas celej noci pršalo. Ráno sme sa zbalili a pokračovali v prehliadke Osla.

10. 7. 2011 – nedeľa

Ráno sme si prezreli prístav a o 9:45 hod. sme sa nalodili v Osle na loďku, ktorá nás previezla na múzejný poloostrov BYGDØY. Cena za 4 osoby tam aj späť 200 NOK.

Stihli sme si pozrieť:

  • Múzeum vikingských lodí 65 NOK/dospelý, 40 NOK/študent
  • Múzeum Kon-tiki 65 NOK/dospelý, 35 NOK/študent
  • Múzeum Fram 60 NOK/dospolý, 25 NOK/štedent

Je možné tu uvidieť viac, ale tieto 3 múzeá patria medzi tie najzaujímavejšie. Za ďalším naším cieľom sme museli cestovať 150 km. Chceli sme vidieť drevený kostol HEDDAL, ktorý svojou výškou 26 m je najväčším dreveným kostolom v zemi a taktiež najslávnejší. Oplatí sa ho vidieť. Cena vstupu do kostola bola podľa nás dosť nadhodnotené – 65 NOK a práve z tohto dôvodu sme interiér kostola nevideli. V tento deň sme ešte potiahli nejakých 100 km nad plán ďalej na juh a usadili sme sa v campe vo VALLE, kde bola nádherná okolitá príroda, elektrika a taktiež sprchy a záchody boli na veľmi dobrej úrovni. Cena za stan 135 NOK, elektrika 30 NOK, sprcha 5 minút/10 NOK na osobu. V noci nám opäť pršalo. Tento deň bol čo sa týka videných atrakcií a aj prejdenej trasy jeden z najkrajších z celej dovolenky.

11. 7. 2011 – Pondelok

O 9:00 hod. sme vyrazili za naším ďalším cieľom kazateľňa PREIKESTOLEN. Po ceste sme mohli vidieť množstvo voľne pasúcich sa oviec a nádherných scenérií. Cesta bola samá serpetína a 50 km sme išli hodinu. Bolo potrebné použiť trajekt na prekonanie vodnej prekážky. Trajekt nás stál 86 NOK (auto so 4 osobami). Po 9 km od vylodenia sa z trajektu sme dorazili na miesto určenia. Počasie nám veľmi neprialo – chvíľu pršalo, lialo a potom zase nie. Cena za parkovisko bola prehnaná – 80 NOK. Výstup bol trošku náročnejší (terén bol vyskladaný kameňmi do kopca) – pri nepretržitom, normálnom tempe nám trval výstup 2 hodiny a podobne aj zostup. Bohužiaľ po výstupe sme nemali žiaden výhľad – bola zlá viditeľnosť. Najprv sme zamýšľali zostať v campe PREKESTOLENE, ale radšej sme zvolili tú možnosť, že si nadbehneme pár kilometrov mimo plán. Bolo potrebné využiť ďalší trajekt SANDENESVÍK, ktorý nás stál 136 NOK (auto so 4 osobami). Mali sme sa usadiť v campe v SANDE, ale nešlo o bežný camp. Boli tam karavany a chatky na trvalo. Pokračovali sme ďalej cez ďalší trajekt SANDROPEID, kde bol poplatok 123 NOK (auto so 4 osobami). Podľa mapy sme chceli zakotviť v campe vo VIKEDAL hlavne kvôli pokročilému času, ale ten už bol zrušený. Nakoniec sme sa dostali do Etne, kde bol camp – úroveň postačujúca, sprchy výborné. Cena za stan 170 NOK, sprcha 4 minúty/10 NOK. Pofukoval vietor a v noci sa s ním striedal dážď.

12. 7. 2011 – Utorok

Pre tento deň sme si vybrali výlet do VØRINGFOSSU k jednému z najkrásnejších a najobľúbenejším vodopádom Nórska. Počasie sa o niečo zlepšilo – zatiaľ nepršalo. Od campu bol vodopád vzdialený cca 150 km. Vidieť tento vodopád bol zážitok. Presun k vodopádu trval približne 30 minút normálnou chôdzou. Ďalším bodom našej výpravy je Bergen. Museli sme ísť trajektom BRIMNES – BRURAVIK cena 173 NOK (auto so 4 osobami). Okolo 19:45 hod. sme sa dostali do campu LONE CAMPING (Haukeland), kde sme prespali a čerpali sily do ďalšieho dňa. Zem bola veľmi premočená a pri každom kroku sme sa cítili ako v riečke. Cena stan, auto, elektrika 260 NOK, sprchy 10 NOK/5 minút osoba. Zabudli sme spomenúť, že počas cesty do campu sme videli nádherný veľký vodopád s možnosťou dostať sa priamo pod neho – SKEIE. Boli tam malé obchody s darčekovými predmetmi a svetrami - (Najlacnejšie suveníry z celej dovolenky)

13. 7. 2011 – Streda

9:15 hod. sme dorazili do Bergenu a 2,5 hodiny sme si pozerali toto mesto (obchody, trhy, trhy s rybami a tak). Podarilo sa nám zaparkovať skoro v úplnom centre a zadarmo v jednej bočnej uličke. Musíme uznať, že budovy v tomto meste sú naozaj krásne. Naše ďalšie kroky viedli do FLAM. 14:40 hod sme dorazili do Flam a zakúpili sme si lístky loďou po 265 NOK/dospelý a 136 NOK/študent SOGNEFJORD medzi Nhrøvfjorden a Aurlandsfjorden. Naspäť do Flam sme sa museli vrátiť hromadnou dopravou (18 km – lístok 5 eur). Mali sme šťastie, pretože podľa stránky chodia lodičky len do 13:30. Sklamaní sme sa skúsili opýtať a išla ešte jedna mimo plánu, no bez sprievodcu a spätného odvozu. Ale stálo to aj tak za to. Spali sme v KJØRNES – camp v tomto meste so 4 hviezdičkami. Cena auto a stan 260 NOK. Sociálna vybavenosť bola na vysokej úrovni (sprcha 10 NOK/5 minút). Krásna okolitá príroda – camp bol situovaný priamo pri fjorde. Kým sme sa dostali do campu museli sme ísť trajektom Mannheller – Fodnes cena (auto so 4 osobami) 948 NOK. Večer v kempe sme sa rozhodli vypustiť ATLANTICKÚ CESTU a zvolili si cestu cez Trolie schody.

14. 7. 2011 – Štvrtok

Dnes sme sa vybrali na cestu o čosi skôr 8:00 hod. a raňajkovali sme v aute. Dnešné kroky nás viedli do Nigardsbreen – ľadovec – cca hodinu trvala cesta tam. Ľadovec bol úchvatný. Cestu k nemu si môžete zvoliť formou turistiky alebo lodičkou (40 NOK/osoba) a kúsok po kameňoch k ľadovcu. Potom sme pokračovali smer Trolie schody.

EIDSDALEN – LINGE – trajekt cena 136 NOK (auto so 4 osobami). Neskôr sme úspešne absolvovali Trolie schody – bol to zážitok.

TROLLSTIGEN CAMP, cena 120 NOK (stan a auto) a elektrika 40 NOK, sprcha 10 NOK/osoba. Tento camp by sme zaradili do tých horších, čo sa týka sociálnej vybavenosti. Okolie bolo nádherné, camp bol upravený, ale zo všetkých campov, ktoré sme už vyskúšali patril tento medzi tie slabšie. Mali sme zlú skúsenosť so sprchami. Oklamali nás v cene, za 2 osoby sme zaplatili 30 NOK miesto 20 NOK a k tomu sme mali studenú vodu.

15. 7. 2011 – Piatok

Niečo pred 9:00 hod. sme vyrazili z campu smer Trondheim.

KYKKJEM – KVANNE – trajekt cena 136 NOK (auto so 4 osobami). Trondheim je odtiaľ vzdialený cca 142 km.

V Trondheime sme sa zdržali cca 2,5 hodiny. Pozreli sme si Nidarosský dóm – najväčšiu sakrálnu stavbu v Škandinávii. Prešli sme mestským mostom, trhmi, mohli sme vidieť slnečné hodiny a pevnosť Kristianste. Videli sme aj zaujímavosť v akcii - výťah pre cyklistov.

Usídlili sme sa v campe GRONG – Langnes Camping – nádherný, menší camp s krásnou prírodou, kľud, ticho a sociálne vybavenie na vysokej úrovni. Veľmi sa nám tento camp páčil. Cena 120 NOK (stan a auto) – zatiaľ najnižšia cena, sprchy 10 NOK/5 minút osoba. Tento deň bola nudná trasa – nič k videniu.

16. 7. 2011 – Sobota

8:20 hod. naša výprava pokračovala v ceste. Naším dnešným cieľom bola Mo-i-rana a ľadovec Svartisen. Na miesto určenia (Svartisen) sme dorazili cca 13:20 hod. a o 14:00 hod. nám išla lodička (150 NOK/osoba tam i späť), ktorá nám skrátila túru minimálne o dve hodiny. Cesta loďkou nám trvala cca 15-20 minút. Interval odchodu lodiek bol hodinový (vždy celá hodina), pričom posledná brala o 16:00 hod. a späť išla 18:30 hod. Predposledná lodička nám tesne ušla a tak sme museli čakať dve hodinky na poslednú. Ešte aj tá meškala asi pol hodinky a už sme si predstavovali ako musíme šlapať okolo jazera. (odhadovalisme to na dve hodinky usilovnej chôdze). Terén bol prijateľný, skalnatý a bežným tempom nám výstup a opätovný zostup trval 2,5 hodiny. Tento ľadovec predstavuje veľmi pekný prírodný úkaz a oplatí sa ho vidieť. Prespať sme sa rozhodli v campe Skogly – cena 210 NOK (stan, auto, elektrika), pričom sprchy boli v cene.

17. 7. 2011 – Nedeľa

9:00 hod. sme sadli do auta a plný očakávaní sme sa začali približovať k polárnemu kruhu. O 10:20 hod. sme sa už fotili pri polárnom kruhu a navštívili sme shop so suvenírmi. Ďalšia zastávka BODØ, kde sa nachádza múzeum letectva. Vstupné do tohto múzea bolo 110 NOK/dospelý a 80 NOK/študent. Musíme uznať, že toto múzeum je naozaj nádherné a vysoká cena odpovedá vysokej kvalite a veľkému zážitku. Máte tam možnosť vidieť originálne, zrekonštruované lietadlá z 2. Svetovej vojny a aj novšie typy lietadiel. Človek si mohol vyskúšať rôzne atrakcie a naskytla sa nám možnosť sadnúť si do skutočného lietadla a pohrať sa so všetkými tými páčkami a pedálmi, ktoré sa tam nachádzajú. Po návšteve múzea sme nasadli do auta a išli sme ďalej smer Narvik. Použili sme trajekt BOGNES – SKARBERGET cena 188 NOK (auto so 4 osobami). Potom sme sa ubytovali v campe Ballangen camping – cena 195 NOK (auto a stan), pričom sprchy boli zahrnuté v cene. Sociálne vybavenie bola na slušnej úrovni. Je tu jeden malý háčik – veľa ľudí, detí, krik a pod., ale inak nie je čo vytknúť. K dispozícii bola aj priestranná kuchynka s teplou vodou, kde sme a večerali, lebo tam boli veľké stoly. V tento deň sme mali slnečné počasie.

18. 7. 2011 – Pondelok

8:30 hod. sme pokračovali smer Narvik a TROMSØ. Do TromsØ sme dorazili o 13:00 hod. a pozreli sme si pár múzeí. Zaujímavosťou je podzemná časť mesta, kde môžete vidieť celé ulice pod zemou, križovatky, kruhové objazdy a parkoviská.

1. Polárne múzeum (40 NOK/osoba), ale za 60 NOK bola kombinácia 3 múzeí

2. Múzeum Polaria (panoramatický film, kŕmenie tuleňou, akváriá) cena 110 NOK – musíme podotknúť, že toto múzeum bolo veľmi slabé.

3. TromsØ museum (nachádzal sa v kombinácii 3 múzeí spolu s Polárnym múzeom a Artic-Alpine Botanic Garden.

Mierne unavení sme sa vrátili pár kilometrov späť a našli sme camp, v ktorom sme si zakúpili 2 noci z dôvodu našej výpravy na Nordkapp.

Camp – OLDERELV CAMPING, cena 220 NOK/1 deň (stan, auto). Vybavenie na veľmi dobrej úrovni. Bola tam k dispozícií kuchynka, sauna, solárium, sociálne vybavenie uspokojivé až na poznatok, že tam bola len jedna samostatná sprcha a 2 spoločné so saunou. Cena samostatnej – 10 NOK/10 minút, spoločnej 10 NOK/4 minúty. Počasie nám veľmi prialo – bolo slnečno a relatívne teplo.

19. 7. 2011 – Utorok

7:30 hod. sme vyrazili na NORDKAPP, ktorý je označovaný za najsevernejší pevninský bod Európy. Táto otočka Nordkapp a camp bola dosť náročná. Na Nordkapp sme dorazili okolo 15:00 hod. Počas cesty sme prechádzali tunelom, ktorý viedol pod more, pričom bol spoplatnený. Cena za 4 dospelých 286 NOK tam a 286 NOK naspäť. Vstup na Nordkapp bol taktiež spoplatnený. My sme si vybrali tie najlacnejšie lístky bez výkladu a bez kina za 160 NOK/osoba. Pofotili sme sa, popozerali sme shop so suvenírmi a okolie a okolo 16:45 hod. sme sa vracali späť do campu Olderelv. Príchod do campu 00:45 hod. Počas dňa nás sprevádzalo slnečné počasie. Vďaka bohu sme stan nechali ráno stáť, takže sme došli a hneď zalahli. Mali sme za sebou tento deň 1100 km a boli sme strašne unavení.

20. 7. 2011 – Streda

10:30 hod. odchod z campu smer Mo-i-rana. Celý deň sme cestovali po trase, ktorú sme už raz absolvovali. Počasie sa nám trošku pokazilo. Slniečko bolo skryté za oblakmi a náladu nám kazil občasný dážď. Absolvovali sme opäť trajekt BOGNES – SKARBERGET cena 188 NOK (auto so 4 osobami). Noc sme strávili v už vyskúšanom campe Skogly. Do tohto campu sme dorazili okolo 20:30 hod.

21. 7. 2011 – Štvrtok

8:45 hod. sme pokračovali v ústrety návratu domov do Bratislavy. Celý deň sme strávili v aute, pričom našim prianím bolo sa dostať až do Lilehameru do campu. Približne 100 km pred Lilehamerom nám skrsla v hlave myšlienka (aj kvôli daždivému počasiu), že by sme mohli ísť priamo do Bratislavy, keďže sme boli traja šoféri. Zastavili sme na odpočívadle, najedli sme sa, upravili sme si auto tak, aby sa tam vždy jeden šofér dobre vyspal. Každý mal 3-hodinovú službu šoférovania. V Lilehamery sme boli okolo 23:30 hod – odfotili sme sa pri skokanských mostíkoch a pokračovali sme smer Bratislava. Cestu sme si tentokrát zvolili cez známy most, ktorý vedie zo Švédska do Dánska. Tento most bol spoplatnený 295 DKK. V meste Gedser sme sa nalodili (len tak tak) na druhý pokus na trajekt do Rostocku. Cena 952 DKK, pričom celá cesta trajektom trvala približne 1,45 hodiny. Po vylodení sme opäť vyrazili v ústrety nášmu cieľu. Do Bratislavy sme dorazili v sobotu 23. 7. 2011 ráno o 5:00 hod.