Úvod

Ahojte cestovatelia,

toto je môj malý príspevok k propagácii prekrásnej krajiny menom Nórsko a snahou zároveň priniesť pár postrehov a rád z výletu Norskom v roku 2011.

Na začiatok malé predstavenie účastníkov zájazdu. Takže z ľava do prava je to Paľko (šofér, navigáror a ochutnávač), Aďka (hlavný kuchár), Kristínka (šofér, pomocný kuchár a zapisovateľ denníčku) a nakoniec Peťo (autor nápadu, šofér a staviteľ stanu).

Nápad vyraziť do Nórska vo mne pomaly klíčil asi 10 rokov, no určite hlavným impulzom bola moja prvá návšteva Nórska s rodičmi v roku 1989. Vždy sa bohužial našli menej, alebo viac vážne dôvody prečo sa výlet nemohol uskutočniť. No našťastie v roku 2011 sa hviezdy pohli do správnej konštelácie, na účte sa nachádzal dostatok peňazí, v garáži stálo vhodné autíčko a to najpodstatnejšie našla sa partia rovnakých bláznov. :)

Na základe skúseností z predchádzajúcej výpravy s rodičmi som volil trasu menej náročnú na pobyt v aute a viac na výlety a návštevy miest a múzeií. Trasa samotná bola navrhnutá až s cielom Nordkapp, no s poznámkou len pri dodržaní poprípade prekročení denných plánov. Tie sa nám nakoniec aj podarilo viac ako dodržiavať a za to sme boli odmenení Nordakppom.

Na výpravu prebiehali skryté prípravy takmer rok a pol, ktoré sa začali kúpou auta, jeho prípravou a kontrolou na takúto dlhú cestu ( cca 9500 km), kúpou stanu, spacákov, karimatiek a oblečenia.

Po skúsenostiach z výpravy môžeme s určitosťou dať viacero odporúčaní:

    • Auto: My sme mali Fiat Scudo 2,0 JTD (prezývané Vilko) a čo sa týka veľkosti, pohodlia spotreby a poplatkov ideálne auto na Nórsko. Treba upozorniť, že ceny PHM sú v Nórsku jedny z najvyšších v Európe a tak pri spotrebe do cca 7 l/100 km tie obrovské vzdialenosti tak nebolia. Druhou vecou sú poplatky na trajektoch a parkoviskách. Tu sa Vilko opäť ukázal ako ideálna voľba, nakoľko bol vedený ako osobné auto pretože hranicou sú rozmery VW Transportera. To znamená, že 99% Nemcov platí. Na druhú stranu sme si zo sebou brali okrem bežných potrieb napríklad aj 12 kartónov mineráliek a 5 zeleninárskych bedničiek potravín a zaváranín. Pozitívom bolo aj to, že na svoje rozmery je toto auto rýchle a obratné, čo má zasa výhodu oproti jazde s prívesom. S ním sú problémy hlavne v mestách a na rôznych turistických atrakciách, kde sú problémy s parkovaním, poprípade sa po príves musíte vracať.

  • Stan: Mali sme zo sebou stan High Peak Como 4 s dvoma spálňami. Po skúsenostiach s ním by som si ho už druhý raz nebral, pretože sa nám nikdy nepodarilo postaviť stan tak, aby sa pri spaní človek nedotkol bočných stien a tým nespôsobil aj premokanie. Veľkosťou boĺ úplne dostačujúci, dalo sa v ňom aj najesť a navariť so stolíkmi a kempingovými stoličkami v prípade dažďa. V tejto časti je určite obytné auto, poprípade príves bez konkurencie. Počas stavania stanu som vždy potichu závidel ostatným obyvateľom kempov. Pomer stan ku karavanom je v Nórsku v súčasnosti 1 : 20.

    • Spacáky: Túto časť nechám na individuálne posúdenie, nakoľko každý z nás mal iný spacák, len je treba vziať do úvahy aj počasie. V prípade nepriaznivého počasia na severe sa môže stať, že na teplomere bude ráno niečo tesne nad nulou. A nie je nič horšie ako stráviť noc trasením sa od zimy.

  • Karimatky: Cez web som objednal samonafukovacie hrúbky 10 cm a jednohlasne sme sa zhodli. Odporúčame, spí sa ako na posteli

  • Ubytovanie: Tak ako ste sa už dočítali, je možné v Nórsku stanovať aj vo voľnej prírode, poprípade na súkromných pozemkoch s povolením majiteľa. Toto sa v súčasnosti dá praktikovať už len čiastočne a možno s malým stanom. V minulosti to nebol problém, no v súčasnosti jednoducho už boli skoro všetky zákutia a voľné miesta nejako osídlené a nájsť takéto miesto je problém. Preto aj my sme skončili nakoniec každú noc v kempe. Je už len na každom či si zvolí variantu stanu, karavanu, alebo chatky. Chatky v kempoch sú v rôznych kategóriach a cenách, no základné chatky sú približne za dvojnásobnú cenu stanu. Úroveň kempov je na veľmi vysokej úrovni, a je ich veľmi veľa. V prípade, že ste si vybrali kemp a nie je Vám sympatický, kľudne choďte do ďalšieho. Nebude ďalej ako nejakých 30 km. Toto platí všade s výnimkou absolútneho severu. Kvalitu kempov by som prirovnal k troj a štvorhiezdičkovým hotelom.

  • Cesty a trajekty: Cesty v Nórsku sú čo sa týka kvality asi jedny z najlepších v Európe. Majú minimum diaľníc, no to neznamená že nie sú spoplatnené. Spoplatnené sú aj vjazdy do veľkých miest. Platby prebiehajú bez zastavenia. Turisti môžu zaplatiť mýto na pumpách, poprípade si predplatiť poprípade dodatočne do 14 dní doplatiť online. Na plánovanie ciest po Nórsku by ste mali rátať s priemernou rýchlosťou max. 70 km/h a niekedy ani to nie. A tak pri plánoch sa potom celková doba jazdy značne predĺži. Rýchlostné limity sú prísne a po prečítaní výšky pokút sme sa ich ani nepokúšali vedome porušovať. Jediný problém, ktorý sme mali bol, že sme nedokázali paušálne rozlíšiť obec a tým aj nižšiu rýchlosť.
  • Trajekty sú v Nórsku úplne bežné a niekedy sa im nedá vyhnúť, poprípade sú tieto úseky platené alebo obchádzka Vás vyjde na to isté. Všetky menšie trajekty chodia pravideľne a presne. Premávajú s dostatočnou hustotou, takže sa Vám nestane, že by ste zostali na brehu s tým, že ste sa nezmestili. Lístky sa kupujú buď priamo na trajekte, alebo tesne pred vstupom. Pre osobné auto je v cene aj šofér. To znamená, že ak sú v aute štyria ľudia, lístok sa pýta: 1 auto + 3 ľudia.