Jak hovořit s dětmi o enviproblémech

Zprávy o globálním oteplování děti vnímají všude kolem, píše se o tom v novinách, slyší o tom v televizi, téma se objevuje i ve filmech. Často je mediálně upravené do senzace chtivého katastrofického hábitu. I pro dospělé je v této rozsáhlé a nepřehledné tématice rozlišit, co je pravda a co by se pro řešení vlastně měli dělat. Pro děti se tato problematika jeví tím komplikovanější až strašidelná.

Ptají se, co je to globální oteplování a vyjadřují obavy z následků. Zde je uvádíme pár tipů, které mohou pomoci v hovoru s dětmi o globálním oteplování, aby problém dítě lépe pochopilo a mělo představu, jak se lze s problémem vypořádat v budoucnosti.

Postupujte přiměřeně věku.

Globální oteplování je největší ekologický problém, jakému lidstvo vědomě čelilo. Na reakcích další generace bude hodně záležet. Naším úkolem je připravit postupně na to naše děti.

Malé děti : Tohle je pro děti období her a zkoumání bezprostřední okolí takřka všemi smysly. Není to období starostí o environmentální "tragédie". Ani není třeba, aby se jev globálního oteplování zmiňoval, pokud vaše dítě samo na to nebude ptát. Má-li dotazy, snažte se, aby vaše odpovědi zůstaly stručné a základní. To nejlepší, co můžete udělat, pokud se staráme o malé dítě, je podporovat v něm silná, pozitivní pouta s přírodou. Tím se vytváří základ hodnotová stanoviska v pozdějším věku.

Starší děti: Jak se schopnost abstraktního myšlení zvyšuje, lze se staršími dětmi diskutovat o globálním oteplování ve podrobněji. Začíná doba, kdy hlavním modelem pro dítě bude vaše vlastní chování, třeba jak přijmete jako rodina konkrétní kroky k boji proti globálnímu oteplování. Zároveň je zde stále potřeba podpořit u dětí zájem o zkoumání přírody a z pobytu v ní! Zapojte dítě do zážitkových programů místních eko-center, jezděte s nimi tábořit, na výlety.

Mladí lidé již mají schopnost pochopit i složité vědecké pojmy. Mohou s velkou obavou vnímat dopady oteplování na lidstvo. Poskytněte jim příležitost, aby mohli vyjádřit své vlastní názory a korigujte je opatrně. Nedovolte fatalistické vyznění rozhovoru. Zaujmutí postoje je v této fázi důležitější než výklad. Zapojte dítě do práce v přírodě, nebo do projektů zkoumání přírody a pobytů v přírodě (Globe ap.)

Nechte dítě vést konverzaci. Poslouchejte pozorně na jeho otázky a problémy. To může být těžké se držet zpátky, zvláště když o tomto tématu víte hodně, ale je důležité, aby jste odhadli, na jaké úrovni máte s dítětem hovořit.

Odpovězte na otázky. Chcete-li účinně odpovědět na vaše otázky dítěte, je důležité, aby byl informován sami.

Zažeňte strach. Není pochyb o tom, že globální oteplování a mnoha jeho předpokládané dopady jsou hrozivé. Pokud cítíte, že je dítě rozrušené tím, co všechno by mohlo nastat, snažte se rozptýlit tyto obavy. Pak zkuste řízenou konverzací dospět k návrhům řešení.

Nepřenášejte zátěž. Děti nezpůsobily tento problém, a nelze je činit odpovědnými za nalezení řešení. Ukažte jim případy, které již nyní pracují na odstranění a zmírnění potíží. Ukažte jim, že součástí řešení jste i vy sami tím, že učiníte potřebné změny ve vašem stylu života.

Myslete pozitivně. Děti jsou přirozeně optimistické. A pro řešení budeme potřebovat každou kapku optimismu. Zdůrazňete, že to nikdy není příliš pozdě. to solve it. Lidé způsobili tento problém a lidé na celém světě se snaži potíže vyřešit. Je to jistě vzrušující být součástí tak velkého projektu.

Vyzvání k účasti. Vysvětlete, že řešení problému bude vyžadovat nejen velké změny v průmyslové sféře, ale také ve způsobech vlastních životů. Lidstvo bude muset přehodnotit spoustu věcí, od toho, jak se získáme potřebnou energii k tomu, jak a kde budeme stavět svá obydlí. Každý má roli pro zabránění nejhoršímu.

Posílení akcí. Najděte příležitost aby ditě mohlo nějaké kroky správným směrem, pokud je to možné tak s viditelnými výsledky.