På Borgervængets Genbrugsstation. Ejerforeningen har intet storskraldsrum.
Man kontakter bestyrelsen, som derefter opretter en på dørtelefonen. Navneskilt til postkassen skal man selv bestille, men det er et krav, at det er i samme format som de eksisterende. Det skal altså være sort med hvid skrift.
I barnevognsrummet med indgang fra Randersgade. Gårdnøglen passer til dette rum. Hvis barnevognen ikke bruges, så skal den dog fjernes, så der er plads til andre.
Der er ingen fællesantenne. Men der er stik til kabeltv og internet i alle lejligheder, med mindre at en ejer selv har fjernet dette.
Der hænger røgalarmer på hver anden etage i alle opgange. Hvis en alarm er ved at løbe tør for batteri, er hver enkelt beboer ansvarlig for at skifte batteriet eller kontakte bestyrelsen. Man må ikke bare tage batteriet ud uden at foretage sig yderligere, da det er til fare for alle. Evt. udgifter til nye batterier kan blive refunderet hos bestyrelsen.
Hold venligst vinduerne lukket og undlad at spille højt eller larme efter kl. 20.00 i hverdage og kl. 22.00 i weekender.
Ved særlige begivenheder (fx rund fødselsdag), kan man undtagelsesvist fortsætte i weekenden til kl. 01, hvis man i god tid forinden orienterer de øvrige beboere, fx ved annoncering med opslag i opgang om, at man holder fest. Man skal dog stadig vise særligt hensyn, da andre beboere måske sover i dette tidsrum.
Brug af støjende værktøj, såsom elværktøj, skal ske med størst mulig hensyntagen til øvrige beboere og i tidsrummet kl. 8.00-20.00
Det bør ikke være nødvendigt, da alle har afbryderhaner på bagtrappen. Men ellers kontakter man først bestyrelsen, så der kan gives tilladelse hertil.
Før arbejdet er det vigtigt at kontakte Mylliin Energi Consult, da de har alarmer på anlægget, der går af, når der bliver lukket for vandet. Deres hjemmeside med kontaktinformationer - www.vak.dk.
Man skal selvfølgelig varsle i god tid, hvis man lukker for vandet, dette gøres ved opslag til de andre beboere i begge opgange. Det skal desuden gøres i et tidsrum, der er til mindst gene for de andre beboere.
Det er vigtigt, at der tændes langsomt igen efterfølgende, da det ellers kan skade rørene op igennem ejendommen.
Her skal man følge Prolines vejledninger, da de har relinet alle vores faldstammer i 2018. Der er derfor støbt et rør inde i røret, hvilket man skal tage højde for. Se vejledningerne herunder:
Vejledning fra Proline til efterfølgende arbejde med afløbsinstallationerne.pdf
Se punktet herunder "Anbefalede håndværkere"