+-32V Impulsinis maitinimo šaltinis su apsauga

<-home

Nemažai domiuosi impulsiniais maitinimo šaltiniais, nes jie mažų gabaritų, mažo svorio, bei kaina nėra didelė, ir turi daugiau "proto" negu paprasti PSU su metaliniu transformatoriumi. Daug bandęs schemų su IR2153 populiaria mikroschema, bet užsisakiau pabandyti panašią, tik su keliom papildomom funkcijom IR2161. Pastaroji turi vieną kojalę per kurią stebi itampos kritimą ant mažaomės varžos. Per tą kojalę reguliuoja keitiklio dažnį, bei išjungia keitiklį viršinus srovę(galingumą). Savo atveju dariau papuliarią +-32V itampą užmiatininti-patikrinti garso stiprintuvus. Bloko galingumas nustatytas apie 300W, per peti iki 5A. Galingumas nsustato stebejimo rezistoriaus nominalu, pas mane apie 0,1om. Viršinus srovę, keitiklis paradeda traškėt, atsijunginėt ir niekas nesudega :) Pečių įtampas rodo du indikatoriniai šviesos diodai. Jeigu užtrumpinta viena petis tai, tos peties diodas nedega, jei abi petys, tai abu diodai užgęsta. Keitiklis turi 3 darbo režimus. Kai įjungiam pasileidžia didesniu nei darbo dažniu, kai nedaug apkrautas dirba 70kHz, kai apkrautas daugiau persijungia į 34khz. Dėl to svarbu vyniojant pagrindinį transformatorių, užvynioti daugiau pirminių vijų. Paprastai esant 50kHz vyniojama apie 40vijų(atx psu ir pan.) ant 2000 skvarbos 4cm diam.(40x25x11mm) žieduko esant 48vijom , kai keitiklis persijungdavo į žemesnį dažnį jis persikraudavo matyt įsisotindavo šerdis.Padidinus iki 58 viskas susitvarkė(čia tiap buvo su 13,8V 15A keitikliu su ta pačia mikroschema.) O šitame +-32V variante vyniojau ant tokio pačio žieduko 62 vijas. Antrinė santykiu iš 320/2= 160/62=2,5V duoda viena vija antrinės. Visa esmė buvo viename kondensatoriuje.Kuris nustato minkšto įjungimo laiką, ir po persikrovimo laiko tarpą.Esant žemai įtamtai keitiklio išejime 12V (halogenams) užtrumpinus teka žymiai mažesnė srovė, nei užtrumpinus stiprintuvų įtampą +-32V ar pan. Todėl teko žymiai mažinti to kond. talpą.Kai esant 100nF kond. talpai keitiklis per porą sek minkštai pasileidžia(taupo halogenu tarnavimo laiką, kai šaltas siūlelis), ir po perkrovos keitiklis 2-3sek intervalu išsijunginėja. Čia kaip rašė patogu vartotojams suprasti kad prijungė per daug halogenų - keitiklis persikrovinėja. Iškart pradejau nuo 22nF ,bet užtrumpinus apie 50V DC nukalė vieną tranzistorių.Dar po kelių bandymų priėjau pire 2,2nF ir viskas gerai :) Apkrovus keitiklį įtampa daug nekrenta,po kelis V per petį. Kaip ir minėjau kai keitiklis nedaug apkrautas dirba 70kHz, kai pilnai persijungia į 34kHz. Kondensatorius kurio nominalą mažinau yra C8. Dar galima padaryti kokį aušinimo valymą ventiliatoriui, nes užtrumpinus keitiklį pradeda šilti tranzistoriai, jei ilgai būtų užtrumpintas, kad neperkaistų. Mano atveju, kelias vijas padariau ventiliatoriui per vieną diodą su kondensatoriumi.

Beje, panaudojus didesnių gabaritų feritą galima būtų mažiau vynioti pirminių vijų. Reikia atitinkamai pabandyti keitiklį, priversti persijungti į žemą dažnį ir stebėti ar neišsijungineja.

Ps. nekreipkit dėmesio į mirkroschemos kojų pavadinimus.Kaikurios tik sutampa. Beje buvo schemoje klaida su zener diodu prie tranzistorių - ją ištaisiau.