Rådet och Morakarlarna kallade till
Vårblot och KM söndagen den 29 maj 2015
Trots att inbjudan gällde för 2015 så var det ett sextiotal skogskarlar som ställde kosan mot Mora denna dag 2016.
Vägvisning till vårblotet fanns efter E45, Malungsvägen, ca 3 km söder Mora. Ändå var det några som drog i väg mot Sollerön och därmed missade samlingsplatsen. När det sedan blev dags för KM så var missarna sällsynta. Läs mer om detta under Klubbmästerskap 2016.
Morakarlarna hade för dagen valt en samlingsplats som var optimalt Nära till dusch, mat och skog.
Efter KM, tipspromenad och gofika så berättade Anders Romson om Moras industriella historia.
Många av oss känner till Moraklockan, Morakniven och Armaturfabrikerna. Men att det också hade tillverkats symaskiner i Mora var okänt.
Efter detta så blev det intagning av nya skogskarlar där talmannen förhörde kandidaterna om deras kunskaper i djur och natur.
Kunskapsnivån var högst varierande. Latinska namnen på växter var dock skrämmande dåligt.
De 4 ansågs dock vara bildningsbara och välkomnades till klubben.
Nya skogskarlar. Fr.v. Håkan Elfving, Mats Lundberg, Lars Hedberg och Lars-Erik Cederlöf.
Efter en välsmakande middag och några trevliga historier så avslutades dagen med rådslag och prisutdelningar.
Runor från rådslaget kan beställas hos rådet.
Sist men inte minst så tackade Talmannen Morakarlarna för ett bra och trevligt vårblot samt hälsade alla välkommen till höstblotet i Grycksbo under september månad.