Lidská ontogeneze

Přednášky a text z lidské ontogeneze. Vzhledem k tomu, ze cast textu a obrazovych materialu (vetsinou se jedna o obrazky s barevnym textem) byla zarazena s laskavym svolenim Doc. RNDr. Miroslava Kralika, PhD, ústav antropologie, PřF Masarykovy university v Brne, je jakekoliv sireni presentaci zakazano, jsou urceny vyhradne pro potrebu studentu predmetu Ontogeneze cloveka Pedagogicke fakulty. Jakekoliv jiné šíření mimo akademicke prostredi bez vyslovneho svoleni Doc. Kralika by bylo porusenim jeho autorskych prav a poskozovani prav Masarykovy university pro jejiz studenty jsou prezentace určeny.

Naopak texty z webovych stranek

http://anthrop.sci.muni.cz/page.yhtml?id=451

byly vypracovany v ramci FRVS a jsou volne siritelne a volne dostupne

Další studijní materiál k ontogenezi je první kapitola sborníku

http://www.uniecomenius.cz/dokumenty/publikace/Privratsky_etal-2009.pdf

Studenti si shromáždí svoje data o ontogenezi (výšku, hmotnost, obvod hlavy, atd., včetně posledních měření u lékaře, hmotnost, kterou si kontrolují, eventuálně BMI), na cvičení si pořídit krejčovský metr a sešit na zapisování, kalkulačku (samozřejmě možno použít mobil, nebo tablet, atd.), eventuálně i „lidskou“ váhu

K zápočtu – nadpoloviční účast a jeden až dva aktivní příspěvky – presentace na cvičení nebo zaslání mailem.

U studentů presenčního studia se předpokládá předkládání kolektivních prací, které vzniknou na základě činnosti v posledních dvou cvičeních a v aktivitách mimo cvičení (měření doma, v kolektivu dané skupiny, měření na kolejích, apod.). Vypracování prací bude organizovat a koordinovat vedoucí týmu, kterého si daná skupina vybere, a který bude mít možnost vše konzultovat s Doc. Vančatou, eventuálně Dr. Němečkovou i mimo samotná cvičení. Téma práce si vybírá po konzultaci každý tým a výsledná práce by měla mít strukturu podobnou vědeckému článku, tedy úvod a teoretický přehled, metodickou část, část zpravocání naměřených hodnot a diskuzi a závěr a také použitou literaturu. Vodítka jsou i v prezentacích na cvčeních 4 a 5.

Požadavky ke zkoušce Ontogeneze člověka

Zkouška bude probíhat testem, který zahrnuje problematiku, která je obsažena v presentacích a doporučené literatuře. Prosím věnujte zvláštní pozornost všem presentacím, jsou v nich některé důležité poznatky, které nejsou obsaženy v doporučených studijních materiálech.

Test bude mít 43 otázek a verze A a B. Pro absolvování testu se známkou dobře je třeba odpovědět správně 25 otázek, na velmi dobře pak 32 otázek a na výborně minimálně 38 otázek (hranice jsou orientační, záleží na finální verzi testu).

První dva termíny budou písemně, třetí pak ústně, otázky k třetímu termínu zkoušky jsou uvedeny na webu https://sites.google.com/site/docvancata/Lidsk-ontogeneze.

Podmínky ke zkoušce zasílá vyučující, zpravidla počátkem semestru, prostřednictvím SIS, a to včetně doporučené literatury a otázek, které si budou studenti, kteří půdou na třetí termín, u zkoušky losovat. Otázky ústní zkoušky mají dvě samostatné části, každá z jiné oblasti oboru. Nezodpovězení jakékoliv z těchto částí otázky je důvodem pro udělení klasifikace NEDOSTATEČNĚ, tedy student musí zkoušku opakovat, to pouze v případě, že se může znovu zapsat na předmět, nebo za jiných podmínek odpovídajících studijnímu řádu PedF UK v Praze.

Podmínkou ke splnění předmětu je splnění podmínek zápočtu, které je bezpodmínečné pro připuštění k ústní zkoušce.

U studentů presenčního studia se, kromě nadpoloviční účasti na cvičení, předpokládá vypracování kolektivních prací, které vzniknou na základě činnosti v posledních dvou cvičeních a v aktivitách mimo cvičení (měření doma, v kolektivu dané skupiny, měření na kolejích, apod.). Vypracování prací bude organizovat a koordinovat vedoucí týmu, kterého si daná skupina vybere, a který bude mít možnost vše konzultovat s vedoucí cvičení Dr. Němečkovou linda.nemeckova@pedf.cuni.cz, případně s Doc. Vančatou i mimo samotná cvičení. Téma práce si vybírá po konzultaci každý tým a výsledná práce by měla mít strukturu podobnou vědeckému článku, tedy úvod a teoretický přehled, metodickou část, část zpracování naměřených hodnot a diskuzi a závěr a také použitou literaturu. Vodítka jsou i v prezentacích na cvičeních 4 a 5. Praktické činnosti lze po dohodě provádět i mimo cvičení

Podmínkou splnění zápočtu pro studenty kombinovaného studia, po dohodě zcela výjimečně i pro studenty denního studia, je předložení dvou seminárních prací. První práce má charakter výzkumný - praktický výzkum ontogeneze člověka (nejlépe měření nebo porovnávání rodinných údajů apod.), metodika, vyhodnocení a diskuze a literatura. Druhá práce je pak teoretická z oblasti ontogeneze člověka ve smyslu sylabu. Rozsah každé práce cca 4-5 stran. Práce musí být předložena e-mailem, a to nejpozději tři dny před termínem zkoušky, avšak zpravidla by měly být zaslány nejpozději začátkem zkouškového období. Nejzazší termín určí, po dohodě s vyučujícím vedoucí cvičení Dr Němečková linda.nemeckova@pedf.cuni.cz - předpokládá se nejpozději polovina daného zkouškového období. Výjimky se udělují jednotlivě, a to pouze na základě velmi závažných osobních nebo zdravotních důvodů. Podmínky k ústní zkoušce zasílá vyučující, zpravidla počátkem semestru, prostřednictvím SIS, a to včetně doporučené literatury a otázek, které si budou studenti u zkoušky losovat.

Podmínky k zakončení předmětu Ontogeneze člověka

Podmínkou ke splnění předmětu je splnění podmínek zápočtu, které je bezpodmínečně nutné pro připuštění ke zkoušce. Podmínkou splnění zápočtu je nadpoloviční účast na cvičeních a předložení seminárních prací tak, jak je to uvedeno v požadavcích ke zkoušce v SIS. První dva termíny zkoušky budou formou testu (viz v Požadavcích ke zkoušce v SIS). Podmínky k ústní zkoušce upřesňuje vyučující prostřednictvím SIS zpravidla počátkem daného semestru, a to včetně doporučené literatury a otázek, které si budou studenti u zkoušky losovat. Vše bude uvedeno také na webových stránkách https://sites.google.com/site/docvancata/Lidsk-ontogeneze.

Presentace ke cvičení jsou pouze orientační, nově vede cvičení Dr. Němečková

Doporučená literatura

Ehler E, Přívratský V, Vančata V. (2010). Ontogeneze člověka s přihlédnutím k výuce žáků se specifickými vzdělávacími potřebami na ZŠ a SŠ. in Přívratský V, Teodoridis V, Vančata V. (eds.). Biologické a biosociální faktory ovlivňující integraci žáků a studentů se specifickými potřebami. pp 9-30, Unie Comenius, Praha, 2009, ISBN: 978-80-7290-425-9

Králík M., Čuta M. Ontogeneze člověka http://anthrop.sci.muni.cz/page.yhtml?id=451

Čuta M. Modelování lidského růstu. Dynamický fenotyp. Antropologia Ingegra, Series Monografica. Svazek 4. Brno 2014. https://journals.muni.cz/anthropologia_integra/article/viewFile/2419/1994

MACHOVÁ, J. Biologie člověka pro speciální pedagogy. SPN, Praha 1993.

PŘÍVRATSKÝ, V. Biologie člověka pro posluchače oborového studia pedagogických fakult. Nakl. H + H, Praha 1993.

ŠMAHEL Z. Principy,teorie a metody auxologie. Karolinum, Praha 2001.

Vančata V. and Vančatová M., 2002. Growth of Common Chimpanzee (Pan troglodytes) in Captivity: Specific Features of Growth in Genetically Related Individuals. Variability and Evolution 10: 19-38.

Vančatová, M., Vančata, V., Jeřábková, Z., Zlámalová, H., Skřivánková, J., Janeček, J., 1999. The longitudinal study of the growth and development of captive chimpanzees and orangutans. Variability and Evolution, 7: 31-45.

Uliasek S.J., et al., 1998. The Cambridge Encyclopedia of Human Growth and Development. Cambridge University Press, Cambridge.

https://www.sci.muni.cz/anthrop/individualni-vyvoj-cloveka/