SEARCH ENGINE EVALUATION
Kada tražite nešto—bilo šta—u pretraživaču, nadate se da je prvi rezultat „pravi“ rezultat. Naravno, to se ne dešava uvek, tako da morate da precizirate pretragu da biste dobili bolji rezultat. U zoru pretraživača, ponekad ste to morali da radite više puta dok ne dobijete ono što ste tražili — a čak i tada, niste uvek mogli da pronađete ono što ste želeli.
Evaluatori pretraživača pomažu da se ovo ostvari.
Šta je onda search engine evaluator?
Naslov može da glasi „internet procenitelj“, „ocenjivač pretrage“, „ocenjivač kvaliteta oglasa“, „ocenjivač web pretrage“ ili „internet sudija“, ali posao je isti. Kako Google kaže, „Evaluacija pretrage je proces merenja kvaliteta naših rezultata pretrage i korisničkog iskustva sa pretragom.“ Zašto je ova uloga važna? Ono što može izgledati kao da se dobro podudara sa računarskim programom, možda neće pružiti korisniku sveobuhvatne, relevantne ili tačne informacije.
Dakle, evaluator pretraživača je stvarni čovek koji daje povratne informacije i ocene o tome šta dolazi. Ove povratne informacije pomažu dizajnerima da poboljšaju kvalitet rezultata kako bi bili sigurni da su korisnici upućeni na ono što žele.
Šta radi evaluator pretraživača (search engine evaluator)?
Evaluatori pretraživača kritikuju i ocenjuju rezultate pretrage koji se vraćaju kada pretražuju određeni termin. U zavisnosti od zadatka, možete oceniti koliko su korisni najbolji rezultati pretrage, da li je mapa tačna ili da li su rezultati pretrage ono što tražite.
Međutim, procena nije tako jednostavna kao da kažete „bilo je od velike pomoći“. Vaša procena je zasnovana na smernicama koje tačno navode šta tražite i kako da ocenite svaku stavku. Neki od ovih dokumenata imaju stotine stranica, tako da će biti potrebno neko vreme da se nauči proces. Međutim, kada ih savladate, posao je prilično jednostavan.
Kako postati evaluator pretraživača: potrebne veštine i iskustvo
Da biste postali evaluator pretraživača, nije potreban obiman skup specijalizovanih veština ili iskustva. Glavni zahtevi su:
Posedovanje laptopa ili desktopa, a ne tableta. Takođe je korisno ako imate pametni telefon za neke zadatke.
Pouzdan pristup brzom internetu.
Sposobnost da pratite uputstva. Smernice za evaluaciju su eksplicitne i moraćete da ih tačno pratite.
Vrhunske istraživačke veštine.
Dvojezične veštine su takođe korisne, jer nisu svi poslovi evaluatora na engleskom. Pošto su mnoge pozicije lokalizovane (što znači procena rezultata pretrage u određenoj zemlji), morate biti upoznati sa trendovima u vašoj lokalnoj oblasti.
Takođe bi trebalo da budete upućeni u tehnologiju; ovo uključuje odlične veštine e-pošte i mogućnost deljenja dokumenata. Međutim, takođe morate biti guru pretraživača! Nećete koristiti samo jednu vrstu pretraživača – verovatno ćete ih koristiti sve i morate da razumete kako da sprovedete napredne pretrage za neke projekte.
Na kraju, moraćete da dokažete svoje veštine kroz testiranje.
Šta je tipična plata evaluatora pretraživača?
Prema Glassdoor-u, prosečna godišnja plata za evaluatora pretraživača je 35.471 dolara ili 17 dolara na sat. Ove pozicije se kreću od skraćenog radnog vremena do punog radnog vremena i često predstavljaju odličnu sporednu svirku jer su često zasnovane na projektima.
Prednosti i nedostaci poslova evaluatora pretraživača
PREDNOSTI
Pozicija evaluatora pretraživača ima neke značajne prednosti:
Fleksibilnost. Iako vaš poslodavac može imati minimalni i maksimalan broj sati koje možete da radite u sedmici, često možete raditi onoliko ili koliko vam je potrebno. I generalno možete raditi kad god želite.
Potpuno udaljeni status. Ne postoji kancelarija kojoj možete da se prijavite, a svoj posao možete da radite skoro svuda gde postoji brza internet veza.
Generalno, nije vam potrebna napredna diploma ili specijalizovano iskustvo da biste dobili posao. Sve dok ste radoznali i dobar istraživač, spremni ste da krenete.
MANE
Nema!
OK, malo humora dobro dodje...da probamo opet
MANE
Kao i svaki posao, ima i nekih nedostataka da budete evaluator pretraživača:
Iako je posao veoma fleksibilan, rad se uglavnom zasniva na projektima. Kada završite projekat, možda ćete morati da sačekate neko vreme pre nego što se pojavi sledeći, što znači da ne zarađujete novac između zadataka.
Mnoge kompanije imaju klauzulu o zabrani konkurencije, tako da možda nećete moći da radite za više od jedne kompanije odjednom. I, ako napustite kompaniju, možda nećete moći da radite za njene konkurente određeno vreme.
Možda nećete dobiti reč o tome koje projekte možete izabrati. To znači da ćete možda morati da tražite teme koje smatrate neprihvatljivim ili koje nisu u skladu sa vašim ličnim uverenjima.