Doprovodný program

Zde naleznete aktualizovaný doprovodný program pro jednotlivá místa:


 • Čáslav - Nadační fond dr. Dagmar Lieblové (NFDL) bude v průběhu dne pořádat komentované prohlídky synagogy a inovované výstavy Dějiny Židů v Čáslavi a na Kutnohorsku, která mj. seznamuje návštěvníky s rozsahem poslední fáze rekonstrukce a obnovy synagogy, které zde bude provádět NFDL v letech 2021 - 2023.

 • Pacov, Černovice, Radenín - Pacov a okolí je dalším místem, kam vás 8.8. zveme. Zde naleznete bohatý doprovodný program:
  10.00 - 12.00: prohlídka židovského hřbitova v
  Radeníně (s výkladem)
  13.00 - 14.45: Prohlídka bývalé pacovské synagogy a rabínského domu v
  Pacově. Informace o renovačních plánech a záměrech pozdějšího využití obou budov. (Pavel Tychtl, předseda z.s. Tikkun Pacov)
  14.45 - 15.15: Přemístění účastníků, kteří se zúčastní programu na obou místech, z Pacova do Černovic. (Cesta autem trvá 15-20 minut).
  15:15 - 17.00:
  Prohlídka Židovského památníku obětem holokaustu a židovského hřbitova v Černovicích u Tábora; s odborným výkladem tvůrce památníku Michaela Deimla a - na hřbitově - hebraisty a etnologa Tobiáše Smolíka. Návštěvníci Černovic dostanou zdarma jako dárek a pomůcku k prohlídce hřbitova knížku „Černovičtí Židé, kameny a lidé“.
  Pro všechny, kteří mohou zůstat déle: Od 19:00 se bude konat v zahrádce pacovského Komunitního centra klezmer
  koncert skupiny Schimmerle Klezmer Kabaret.
  Kromě výše uvedených částí programu se v sobotu večer 7. srpna v 19.00 uskuteční v Pacově za přítomnosti autora vernisáž a slavnostní spuštění světelné instalace „Restlicht“ neboli „Zbytek světla“. Instalace připomíná oběti holokaustu a vytvořil ji německý sochař českého původu Werner Mally.

 • Podmokly u Sušice - od 13:00 do 14:00 můžete využít přítomnosti průvodce na židovském hřbitově a poslechnout si výklad jak o hřbitově samotném, tak o židovských rodinách, které jsou zde pohřbeny (ve stejné době bude synagoga uzavřena)

 • Prostějov - V Prostějově se můžete na Den židovských památek od 15:00 připojit ke komentované prohlídce Nového židovského hřbitova (sraz před vchodem z Brněnské ulice). Součástí bude i prohlídka obřadní síně s instalovanou výstavou Zaniklé zahrady života. Navíc si budete moci prohlédnout i náhrobky ze zdevastovaného Starého židovského hřbitova, které se postupně daří nalézat a navracet zpět. To vše ve spolupráci se spolkem Hanácký Jeruzalém.

 • Třebíč - vystoupení třebíčského souboru Yocheved. Taneční vystoupení před Zadní synagogou během dne od 9.30 do 17.30

 • Turnov - v Turnově se můžete zúčastnit komentovaných prohlídek synagogy a hřbitova (včetně hřbitovním domkem). Prohlídky začínají v 10:00 a 14:00 a probíhají díky Regionálnímu turistickému informačnímu centru Turnov

 • Žamberk - v Žamberku pro Vás připravujeme tři komentované prohlídky židovského hřbitova. Začátky jsou od 10:30, 13:30 a 15:30.