Acorn Archimedes

Acorn A3020

RiscPC 700

Obrázek druhého stroje dodám časem.

Acorn computers byla slavná britská firma, konkurent neméně slavné britské firmy Sinclair research.

Inženýři Acornu pracovali ve firmě Science of Cambridge (patřící Sinclairovi) na jeho počítači Mk14, než se osamostatnili a založili vlastní firmu, která hned zahájila produkcí počítače Acorn System 1 s procesorem 6502 (s hexadecimálním keypadem a sedmisegmentovkovým dislejem) rozšiřitelným na Acorn System 2 (podobný našemu SAPI-1 s procesorovou kartou Systému 1 zasunutou do 19" racku spolu s kartami pro zobrazování v textovém módu a dalšími).

Brzy následovaly domácí počítače Acorn Atom, již s jemnou grafikou, dále různé verze počítače Acorn Proton, který je znám jako "BBC Micro" a jeho zjednodušená verze Acorn Electron.

BBC Micro se v různých svých variantách dodával do britských škol a společnost BBC si ho vybrala jako referenční počítač pro své rozhlasové kurzy výuky BASICu. BBC mělo velmi rychlý a pokročilý "BBC BASIC", který byl portován na mnoho různých platforem, kromě Basicu měl v ROM i opravdový, byť kuriózní operační systém MOS, dokonce i assembler, a vše rozšiřoval diskový systém DFS, později ADFS, a byl schopen existovat v počítačové síti EcoNet, což bylo pro školy výhodné.

V roce 1984, kdy nastala krize slibně se rozvíjejícího trhu osmibitových počítačů a většina firem (Atari, Commodore, Apple) se přeorientovávaly na mnohobitové procesory (většinou Motorola 68k), padlo v Acornu rozhodnutí nepřejímat procesor odjinud, ale vyvinout vlastní. Za nemalý peníz si inženýři Acornu koupili návrhový systém od VLSI a ve velmi krátkém čase (několik týdnů) dokázali vytvořit RISCový procesor, který svou rychlostí a výkonem porážel vše okolo sebe.

Tehdy se začala psát historie procesoru ARM (Acorn Risc Machine), který se dnes objevuje všude možně, od mobilních telefonů a opékačů topinek po kapesní počítače.

Začínal ovšem jako typicky desktopový procesor.

Prvním strojem, který procesor ARM nesl, byl Acorn Archimedes, dodávaný opět hlavně britskému školství.

Byl vybaven původním operačním systémem MOS, přepsaným z 6502 assembleru do ARM assembleru, a značně zdokonaleným, doplněným navíc novým okenním GUI systému Arthur, přejmenovaného později na RISC OS. Ponechával si i ADFS a BBC BASIC v ROM.

Po prvních sériích modelů A305, A310, A410 a A440 v podobě nízkého desktopu s oddělenou klávesnicí následoval A3000 již bez oddělené klávesnice s RISC OS 2 a A5000 s RISC OS 3 a harddiskem.

Poté přišly modely A3010, A3020 a A4000, s novějším procesorem ARM250 (vlastně SoC obsahující ARM3 a čipset počítače na jednom křemíku), určené pro hry (3010), školy (3020) a kanceláře (4000). A3020 a A4000 byly vybaveny harddiskem.

Tím v podstatě Acorn končí, procesory ARM dále spravuje, licencuje a vyvíjí konsorcium ARM a počítače přecházejí pod RISC PC.

Chybějící periferie:

Odkazy

Jak nahradit Acorn myš běžnou sériovou PC myší

Stačí stáhnout ovladač v příloze. Na disketě ho vložte do Acornu, přeneste se do příkazové řádky stiskem F12 a zadejte

*dir :0

*settype PCMouse Module

*RMLoad PCMouse

Jak přetaktovat Acorn řady 3000 (3010) a 4000:

Overclocking the A4000‚ by Tom Walker

ARM250 based systems like the A4000 were very much a step up in performance when compared to the previous generation of ARM2 machines.

Not just an improvement in headline performance but new HD-floppy drives and better compatibility with more modern monitors.

Acorn achieved this along with significant cost cutting by reducing the whole ARM chip-set into a SOC (system on a chip). This is fine until you, for instance, want a bit more speed - you can't replace the ARM2 core with an ARM3. Blast!

Thankfully Acorn were kind enough to make the ARM250 quite flexible in how it can make use of driving crystals, and seemingly very overclockable. The ARM250 gets all it's required frequencies from a 72mhz crystal. If a further crystal is connected to pin 8 the chip will divide that input by three to drive the ARM and MEMC cores - lovely.

Below the ARM250's 72mhz crystal there's space for another. I first thought that Acorn might have made faster A4000's, but I now think this is for the Mezzanine board which needed both 24mhz and 36mhz crystals.

So solder in a socket and add a 220 ohm resistor to the solder pads left of C98, just above your new socket. A SMT resistor would be ideal but a normal one will do.

The +5v pin of your new crystal isn't connected as standard so my solution was to connect it to +5v of the current crystal. The 50mhz one I used gives 16.66mhz to ARM, MEMC and memory.

It looks like this will also work for an A3020, but as the A3010 lacks a convenient space the new crystal will need alternate wiring to pin 8 of the ARM250.

On a machine with a mezzanine board things are slightly different - the system runs from two clocks, 24mhz and 36mhz. I believe you want to change the 36mhz clock here, but note this will also overclock VIDC in high-bandwidth modes (as if you'd run an ARM250 in these modes anyway). On a true ARM250 machine the VIDC clocks come from the 72mhz crystal and the overclock doesn't affect them.

Note, however, that low bandwidth modes (eg mode 0) will glitch in the same way they do on an overclocked A5000.

I doubt the ARM250 will be the limiting factor in any overclock - it's not exactly being stressed at 12mhz! Memory will be the limiting factor - I believe ARM250 machines were fitted with cheaper memory than A5000s, so will reach the limit quicker. Simtec's functionally similar upgrade for the A3010 included fitting faster DRAMs.

My 1995 A4000 reached 16.66mhz (might go faster, I didn't have any other crystals to hand) but others might not be as lucky. A3010's fitted with 4mb may overclock better - I believe the 4mb upgrades replaced all the memory leaving the on-board 1mb unused.

Heat? Nothing seemed very warm but my A4000 doesn't have a case so the board is just out in the open - if you start getting weird errors fit a heat-sink and/or use a slower crystal.

So how much of an improvement can you expect?

With my A4000, it's about 9k Dhrystones/sec at 12mhz and 13k at 16.66 (both in mode 12). To put into perspective it's moved from 386SX/25 to 386DX/33 performance, more than 40% - a reasonably big step.

Tom Walker (2010)