Regulamin CKZ

1. Czas trwania zajęć:

- na pierwszej zmianie w godz. 7.00-12.00, 8.00-13.00 z przerwą od 10.15 do 10.40.

- na drugiej zmianie w godz. 12.00-17.00(18.00) z przerwą od 14.00 do 14.25.

W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość dostosowania innego czasu rozpoczynania zajęć, po uprzednim uzgodnieniu z kierownikiem CKZ.

2. Uczniowie zobowiązani są do regularnego uczęszczania na zajęcia praktyczne i ścisłego przestrzegania postanowień niniejszego Regulaminu oraz zasad bhp.

3. Do zajęć może przystąpić uczeń posiadający odpowiedni ubiór roboczy - w przypadku niespełnienia tego warunku nauczyciel-opiekun danej pracowni podejmuje decyzję o sposobie udziału ucznia w tym dniu w zajęciach praktycznych uwzględniając przy tym konieczność zapewnienia uczniowi bezpiecznych warunków pracy.

4. W trakcie zajęć uczniowi nie wolno, bez zezwolenia nauczyciela, opuszczać stanowiska pracy /pracowni/ oraz uruchamiać wszelkich maszyn i urządzeń.

5. W trakcie trwania zajęć uczniowi nie wolno opuszczać terenu szkoły.

6. Wszelkie uszkodzenia maszyn i urządzeń należy niezwłocznie zgłosić nauczycielowi.

7. Za celowe uszkodzenie maszyny lub narzędzia uczeń ponosi odpowiedzialność materialną.

8. Uczeń powinien prowadzić dzienniczek zajęć praktycznych.

9. Na pisemną prośbę ucznia pełnoletniego, a w przypadku ucznia nieletniego na prośbę jego rodziców /opiekunów prawnych/ uczeń może być zwolniony z dnia zajęć lub jego części-taki fakt należy odnotować w dzienniku.

W przypadku ucznia niepełnoletniego prośba ta powinna również zawierać oświadczenie rodzica /opiekuna prawnego/ o przejęciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo ucznia.

10. Nauczyciel praktycznej nauki zawodu jest organizatorem procesu dydaktyczno-wychowawczego i produkcyjnego w pracowni, która została mu powierzona.

Do szczególnych obowiązków nauczyciela praktycznej nauki zawodu należy:

1. Opracowanie planu /tematyki/ szkolenia obowiązującego w pracowni, która została mu przydzielona wg obowiązujących przepisów i przekazanie go kierownikowi CKZ.

2. Zapoznanie uczniów z programem i organizacją nauczania w pracowni.

3. Przeszkolenie uczniów w zakresie szczegółowych przepisów i zasad bhp obowiązujących w pracowni i uzyskanie pisemnego potwierdzenia tego przeszkolenia w dzienniczku zajęć praktycznych.

4. Zapewnienie każdemu uczniowi możliwości realizacji tematu zajęć.

5. Indywidualne ocenianie uczniów w oparciu o regulamin oceniania, klasyfikowania i promowania ze szczególnym uwzględnieniem następujących kryteriów:

- jakość i ilość wykonanej pracy,

- aktywność ucznia w realizacji tematu,

- dyscyplinowanie ucznia oraz przestrzeganie zasad bhp,

- opanowanie umiejętności praktycznych,

- poszanowanie sprzętu oraz utrzymanie ładu i porządku na stanowisku,

- umiejętność łączenia teorii z praktyką.

6. Systematyczne wpisywanie do dziennika tematów zajęć, nieobecności uczniów i ocen.

7. Zapewnienie stałej opieki i bezpieczeństwa uczniom podczas zajęć, co wiąże się z obowiązkiem obecności nauczyciela w miejscu odbywania zajęć.

8. Pełnienie dyżurów porządkowo-wychowawczych wg ustalonego harmonogramu.

9. Nauczyciel będący opiekunem pnz w danej klasie prowadzi dokumentację dotyczącą praktyk zawodowych, organizuje je oraz czuwa nad ich prawidłowym przebiegiem, a w szczególności:

- określa tematykę, terminy i miejsce odbywania praktyk uwzględniając możliwość zrealizowania programu przez ucznia.

- zobowiązuje ucznia do wypełnienia i potwierdzenia w urzędzie gminy kwestionariusza - skierowania na praktykę - dotyczy uczniów odbywających praktyki w gospodarstwach rodziców lub opiekunów.

- przed skierowanie na praktykę organizuje odprawę szkoleniową z uczniami poświęconą omówieniu warunków, programu i zasad bezpieczeństwa planowanej praktyki; obecność uczniów na odprawie jest obowiązkowa.

- w ciągu dwóch tygodni po zakończeniu praktyki organizuje jej zaliczenie, które może mieć formę egzaminu ustnego lub może być dokonane na podstawie wpisów i ocen w dzienniczku praktyk.

- dokonuje na zlecenie z-cy dyrektora, kontroli praktyk.