Year 1967
Year 1967 Staff
Back Row: Mr Tom Mehigan (English), Mr Dennis Ferguson (Phys Ed), Mr Ron Mellen (Art),
Mr Maurie Garland (Maths), Mr Oswald Crossland (Geog/Comm), Mr Max Browning (Science),
Mr Ron Knott (English/History), Mr Ivan Murray (Indust Art), Mr Daryl Cameron (Maths),
Mr Frank Catt (Geog/Comm), Mr John Letchford (Indust Art), Mr Maurie Knowles (Science)
Front Row: Ms Unknown (), Mrs Rosslyn Kemp (English), Ms Unknown (), Mrs Margaret Pryor (Home Ec),
Mrs R Allen (Music), Ms Robyn Toohey (), Mr Len "Kel" Kelsey (Principal), Mr Ken Harrap (Deputy),
Ms Unknown (), Ms Unknown (), Ms Jan Owen (), Ms Diane Sproule (French), Ms Lee Hardy (Office)
Year 1967 School Council
Leon Carle, Errol Bennett, Ross Barlin, James Cross (Captain), Mr Kelsey (Principal),
Mr Ferguson (Teacher), Maureen Drury (Captain), Amanda Pollock, Fay Brown, Gail Coombes
Year 1967 Class 1A
Back Row: Raymond Jennings, Ross Coombes, Robert Powles, Ronald Hall, Greg Hile,
Alan Langford, Ralph Carle, Kevin McClain, Garry Gill, Trevor Astle, Christopher Young (dec)
Third Row: Pamela Emerton, Maureen Wilson, Janet Lucerne, Maree Goldsmith (dec),
Sandra Munro, Wendi Hoskins, Judith Hicks, Julie Skelton, Diann Strahan
Second Row: Graeme Algie, Ross White, Robert Worthington, Christopher Everingham (dec),
Gary Kidd, Peter Edwards (dec), Ken Adam, Wayne Riley, John Tener
Front Row: Robyn Bulley, Nita Cowan, Joy Humphries, Judith Howard (dec),
Marsha Folkes, Susanne McCaffrey, Janice Dwyer, Jennifer Hammond, Raelee Bulley
Teacher : Ms Diane Sproule Absent: Stephen Budd (dec)
Year 1967 Class 1B
Back Row: Robert Atkins, Gary Drury, Bruce Drury, Ian Murray, Rob McKay, William Barlin,
Terry Bullen, Terry Hull (dec), Stephen Booth, Peter Gosling
Third Row: Donald Wilson, Tony Sawyer, Stephen Atkins, Lance Roberts, Terry Roulstone, Fred Else,
Peter Langdown, Terry Vanderloos (dec), Owen Potts, Malcolm Unicomb
Second Row: Margaret Webber, Nancy Ivers, Anne McDonald, Anne Hutchinson,
Karen McKeough, Robyn Dureau, Patty Northam, Ann-Maree Dobbs
Front Row: Margaret Birkenfield, Kay Hammond, Diane Taylor, Margaret Schrader, Brenda Lee,
Anne Minett, Sandra Young, Angela Crossingham, Eleanor Mathers, Eileen Minett
Teacher: Mr Dennis Ferguson
Year 1967 Class 1C
Back Row: John Else (dec), Mark Greenshields, Kevin Turner, Terry Moore (dec),
Robert Worth (dec), Peter Clinch, Wayne Reed, Robin Saunders, Russell Graham Hoad
Third Row: Mac Henry, Wayne Allport, Ross Hopper, Harley Keech,
Ross Goodacre, Geoff Baker (dec), Shane Thompson, Graham Smith
Second Row: Roy Forbes, Jenny Emerton, Cheryl Gibbs, Joan Cook,
Maree Mills, Colleen Willis, Robin Davey, Douglas Weismantel
Front Row: Paula Duncan, Colleen Weeks, Jackie Brown, Evelyn Darcy, Susan Bullock,
Lorraine Griffis, Christine Smith, Sharon Learmont, Julie Griffis, Fay Barlin
Teacher: Mrs Allen Absent: Kim Fox, Maxine Unger
Year 1967 Class 1D
Back Row: Wayne Hammond, Neville Wright, Ronald Minns, Barry Jobson?, Grahame Lancaster,
Dennis Cause, Clayton Potts, Darryl Drury, Donald Emerton, Wayne Allan
Middle Row: Barbara Cook, Carol McGuire, Yvonne Minnett, Shirley Rapley,
Denise Budden, Lynette Bassett, Glenys Unicomb, Deanne Yates
Front Row: Neil Atkins, Chris Kendall, Eric Croker, Paul Murdoch,
Allan Potts, Greg Paine, Dennis Sebbens
Teacher: Ms Ros Stewart
Year 1967 Class 2A
Back Row: Wayne Shultz, Clifford Toms, Steven Schaffer, Malcolm Moore,
Chris Drury, Neil Johnston, Cyril Nolan, Wayne Henson.
Third Row: John Abbott, Leslie Peddell, Stirling Whaley, Grahame Minett,
John Davis, Tony Whatson, Ken Pitt, Geoff Leonard, David Edwards.
Second Row: Karlene Noakes, Sheryl Mc Laughlin, Donna Wells,
Margaret Northam, Carol Munro, Anne Cause, Leonie Palmer.
Front Row: Peta Crellin, Robyn Andrews, Denise Bale, Jennifer Collins, Julie Southwell,
Helen Carle, Robyn Wood, Diane Buttsworth, Vicki McCarthy, Judith Durrant.
Teacher: Mr Max Browning.
Year 1967 Class 2B
Back Row: Greg Leggett, John Periera, Robert Moffit, Gary Betts,
Kevin Coombes, ??? Unknown, Robert Loadsman, Roy Halliday.
Third Row: Morris Towers, Wayne Unicomb, Stuart Cross, Tony Reed,
Lawrence Cook, Neil Evenden, Stanley Rowsell (dec).
Second Row: Dianne Davidson, Lee-Ellen Louis, Janice Liddell, ??? Unknown, Cheryl Unicomb,
Margaret Cox, Nerylyn Annettes, Merylyn Geary, Judith Crossman, Judith Lewis.
Front Row: Terri Benjamin, Carolyn Warren, ??? Unknown, Wendy Currie, Margaret Dundon,
Robyn Muscio, Robyn Wright, Averil Hunziker, Diane Lee, Rae Green.
Teacher: Ms Jan Owen.
Year 1967 Class 3A
Back Row: Ian Milligan, Robert Crittenden, Alan McKellar, Terry Potts, Victor Cook,
Marshall Callow, David Gosling, Malcolm Drury, Trevor Atkins, Noel Atkins.
Third Row: Ian Ludeke, Richard Hoskins, Michael Humphreys, Alan Edmonds,
Wayne Robards, Geoffrey Phillips, Chris Skelton, Gilbert Gendron, Alan Ruff.
Second Row: Louise Andrews, Laurella Hunziker, Maria Pannis, Anne Minett, Elaine Laurie, Lynese Eggins, Ida Halliday,
Meryl Drury, Martha Ivers, Sue Dwyer, Janelle Reed, Sandra Wright, Shirley Hannaford, Judy Crossland.
Front Row: Marilyn Smart, Sue Crossley, Sharolyn Toohey, Sue Smart, Diane Munro,
Lynette Kidd, Marilyn Bussey, Lyndall Murray, Jan Dick, Dianne Drury.
Teacher: Mr Oswald Crossland.
Year 1967 Class 3B
Back Row: ??? Unknown, Graham Woods, Neil Howard, Terry Drury, ??? Unknown,
John Lambert, Alwyn Drury, Keith Murray, Michael Douglas.
Third Row: Ian Foran, ??? Hack, Raymond Wright, David Irvine, Dennis Gilmore, Greg Weeks,
Bruce Kedwell, Edward Jennings, Leslie Edmonds, Phillip Fletcher, William Davies.
Second Row: Cheryl Kidd, Kay Emerton, Barbara Hardes, Roselyn Kidd, Roselyn Dunn,
Dianne Smith, Dianne Parmenter, Kay Potts, Jocelyn Ruprecht.
Front Row: Fay Hoad, Maxine Moore, Sheryl Atkins, Marline McLaughlin,
Beverly Southwell,Claire Elphick, Cheryl Lavender, Judith Halpin.
Teacher: Mr Frank Catt
Year 1967 Class 4A
Back Row: Ian Drury, Brian Everingham, Chris Crellin, John Duncan, Peter Coombes, Robert Hollis,
Wayne Gibbons, David Kedwell, Terry Wright, Barry Ferrari, Terry Gollan, Michael Hutchison.
Middle Row: James Cross, Kerrie Emerton, Pam McDougall, Elizabeth Ivers,
Lyn Hopper, Lorraine Anderson, Mandy Pollock, Maureen Drury, Faye Brown,
Elisabeth Dundon, Christine Hopper, Gail Coombes, Leon Carle.
Front Row: Christine Collins, Erica Atkins, Julie Bulley, Kerry Tisdell, Jennifer Smart,
Margaret Hannan, Dianne Liddell, Glenda Drury, Leonie Allport, Shirley Batchelor.
Teacher: Mr Daryl Cameron.
Year 1967 Class 4B
Back Row: Barry Payne, Peter Smith, Fred Brooks, Peter Royan,
Tony Medcalf, Alan Wynter, Ron Reed, Errol Bennett, Ross Barlin.
Third Row: R?? Christenson, David Masdon, David Ruprecht, Ted Mc Kellar, Robert Clark,
Garry Greenshields, Roderick Thompson, ??? Unknown, David Baker.
Second Row: Kay Parker, Annette Trotter, Jennifer Morris, Marjorie Brown,
Laurence Kidd, N?? Lewis, Paul Wells, K?? Wright, Dirk Skelton.
Front Row: Julie Crossingham, Janise Hardes, Cheryl Shoesmith, Laurelle Mathers, Beverley Smith,
Ann Callow, Cynthia Watson, Gail McKenzie, Narelle Wisemantel, Linda Pitt, Nola Egginton.
Teacher: Mr Maurie Garland.
Play Night of 26th September 1967 - programme