Бачення експертів Європейського Союзу щодо розвитку транскордонного співробітництва в Україні

Дата публикации: Dec 21, 2010 10:6:23 AM

В грудні 2010 року в м. Ужгороді відбулася Школа з транскордонного співробітництва “Відкриваємо нові можливості розвитку громади” у якій прийняли участь представники Чернівецької, Одеської, Рівненської, Вінницької, Закарпатської, Волинської, Львівської та Івано-Франківської областей України. Перед учасниками Школи із доповіддю “Практика реалізації проектів транскордонного співробітництва. Європейській досвід”, виступив Йєнс Габбе, головний експерт Асоціації європейських прикордонних регіонів (AEBR), Барт ван Вінсен та пан Альфред Еверс, експерти “ЕВРЕГІО” та інші. Вищезазначені експерти є досвідченими та компетентними експертами в Європі, а також в Україні та країнах СНД.Йєнс Габбе та його колеги поділилися європейським досвідом реалізації проектів транскордонного співробітництва. Для експертів з прикордонних регіонів, де активно працюють європейські фінансові інструменти представлені кращі практики, що набули великого значення з точки зору можливості впровадження на території України. Крім того, експерти із Закарпатської, Чернівецької, Львівської та Волинської областей представили досвід, який напрацьований організаціями в рамках реалізації програм Україна-Польща-Білорусь, Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна. Йєнс Габбе відзначив роботу Міжнародної Асоціації Інституцій Регіонального Розвитку “МАІРР”, яка була створена відповідно рекомендацій Асоціації Європейських прикордонних регіонів “AEBR” у 2003 році та за 7-ми річний період функціонування демонструє кращий приклад успішного співробітництва транскордонної мережі. Під час презентацій були високо оцінені результати 1-го конкурсу Програми ENPI Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна, в рамках якого були підтримані цікаві проекти, які сприятимуть активізації транскордонного співробітництва.

Головний експерт Асоціації європейських прикордонних регіонів (AEBR), Йєнс Габбе, представив європейський досвід реалізації проектів транскордонного співробітництва відповів на запитання слухачів Школи відносно ефективності проектів транскордонного співробітництв. Окремим блоком питань до провідного експерта були питання щодо забезпечення ефективного прийняття рішень з метою активного розвитку транскордонного співробітництва. Серед учасників семінару були присутні представники цільових регіонів Програми СВС ENPI Польща-Білорусь-Україна 2007-2013, тому питання неймовірного дисбалансу результатів першого кола проектів Програми Польща-Білорусь-Україна у якій аплікантами на розгляд було подано 307 проектних пропозицій, а підтримано 21 проект, з яких 18 польських проектів та лише два (невеличкі проекти) - українські та один – білоруський, стало окремим пунктом обговорення.

Йєнс Габбе відповів, що такі результати Програми СВС ENPI Польща-Білорусь-Україна є прикладом негативного впливу на транскордонне співробітництво, при яких така мала кількість успішних проектів, що відбирається програмою не сприятиме транскордонному розвитку та такий підхід не є конструктивним. “…..Програма ENPI звітується перед контролюючими органами Європейського Парламенту, що ми отримали велику кількість проектів, а із них відібрали невелику кількість найкращих і запевняє, що це дуже добрий результат, який матиме транскордонний вплив. Насамперед, ці результати нажаль не є ефективними. Моніторинговий Комітет в рамках своєї компетенції мав можливість не приймати суперечливі рішення, які були підготовлені Технічним Секретаріатом. Більш як 300 аплікантів, що надавали проекти мають найбільшу зацікавленість в них саме тому, що вони спрямовані на регіони які представляють, затратили для їх подачі великі матеріальні та моральні ресурси та мають право отримати позитивні результати. Апліканти із свого боку щоб уникнути негативних результатів у майбутньому, повинні не чекати оголошення конкурсу, а постійно говорити про свій проект та його презентувати.”

Пан Йєнс Габбе підкреслив, що Технічний Секретаріат повинен не тільки приймати проекти для оцінки, а і допомагати готувати проект, рекомендувати аплікату щодо перспективності подальшої розробки проекту щоб уникнути подальші матеріальні витрати, допомогти отримати гроші на реалізацію перспективних проектів, а не відхиляти через якісь технічні речі і це повинні розуміти всі ті особи, які приймають рішення.

За матеріалами Міжнародної Асоціації "МАІРР": http://www.iardi.org/index.php?news_id=106