Zaustavni put - hitno kočenje

UOBIČAJENO KOČENJE I KOČENJE U HITNOJ SITUACIJI: OSNOVNA PRAVILA ZA PUT KOČENJA, UDALJENOST REAKCIJE I ZAUSTAVNI PUT

Sa pravilom odstojanja, vozači bi trebalo da budu u stanju da procene zaustavni put pri datoj brzini. Pravi se razlika između normalnog i hitnog kočenja. 

1 .Kako koristiti kočenje u slučaju hitno ?

Snažan pritisak noge na papučicu kočnice aktivira ABS sistem, koji obezbeđuje dosledno i efikasno kočenje vozila u klizavim uslovima vožnje. I što ga vozač brže aktivira, to će na kraju biti kraći put kočenja.

2 .Šta vozač treba da uradi?

U slučaju vanredne situacije, potrebno je odmah pomeriti nogu sa pedale gasa na kočnicu bez podizanja pete od poda. Pritisak noge treba da obezbedi maksimalni mogući napor na pedalu, što će dovesti do skoro trenutnog blokiranja točkova automobila. Dok se automobil potpuno ne zaustavi, nastavite da pritiskate papučicu kočnice.

3 .Za šta je odgovoran ABS?

ABS sistem obezbeđuje ne samo efikasno kočenje u slučaju hitno, već i otključavanje točkova automobila ( pusti - stisni ). Zbog toga, nakon aktiviranja sistema, automobil adekvatno reaguje na kretanje volana, što vam omogućava da zadržite upravljivost.

4. I, naravno, vaša bezbednost na putu zavisi od tehničkog stanja automobila.


Primer

Ako nam pri brzini kretanja od 50km/h treba 25 m puta da zaustavimo vozilo, pri brzini u hitnom kočenju nam treba  12.5  m puta, duplo kraće.

(V/10 x V/10) / 2 = ........