Нехтування елементарними правилами пожежної безпеки залишається однією з основних причин виникнення пожеж. Нерідко причиною пожежі є дитячі пустощі з вогнем.

На жаль, батьки в повсякденних турботах не приділяють достатньої уваги та часу вихованню у дітей обережного поводження з вогнем, часто залишають їх без нагляду, що нерідко і є причиною пожежі. Дорослі часто забувають, що дітям притаманна дитяча допитливість. Їм хочеться дізнатися про причини процесу горіння, приваблює саме горіння,

Сірники, запальнички, газові і електричні прилади викликають підвищений інтерес у дітей. Не розуміючи, яку небезпеку приховує в собі вогонь, дитині нічого не варто запалити сірника, сидячи на ліжку або в кріслі, увімкнути у електромережу праску або камін, відкрити газову горілку.

Щоб уникнути пожеж від дитячих пустощів з вогнем, необхідно виконувати наступні заходи:

- навчайте дітей елементарним правилам поводження з вогнем;

- не залишайте дітей наодинці з ввімкнутими в електромережу електроприладами;

- запальнички, сірники та інші предмети, що легко займаються, зберігайте у недоступних для дітей місцях;

- попереджайте сусідів про те, що в квартирі залишилася дитина;

- виховуйте у малечі навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, газом, тощо;

- обов’язково розкажіть дітям, що у разі виникнення пожежі необхідно терміново сповістити про це дорослих та Службу порятунку за номером “101”.


ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА
Не залишайте дітей з увімкненими електроприладами (праска, телевізор, настільна лампа, електрообігрівач, магнітофон, комп’ютер тощо). Не дозволяти дітям вмикати та вимикати електроприлади. На розетки необхідно поставити заглушки. Не вмикати в одну розетку більше, ніж два електроприлади. 

БЕЗПЕКА КОРИСТУВАННЯ ГАЗОВИМИ ПРИЛАДАМИ
Не залишати дітей наодинці з увімкненими газовими приладами. Не дозволяти дітям доторкатись до газових приладів, вмикати та вимикати їх. Не обігрівайте приміщення за допомогою полум’я газової плити: це може призвести до отруєння продуктами згоряння. Найбільш чутливими до отрут є діти.

ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА
Джерела вогню (сірники, запальнички тощо) потрібно зберігати в недоступному для дітей місці. Легкозаймисті речовини (спирт, спиртовмісні рідини, лаки, фарби, розчинники, бензин, олію та ін.) потрібно зберігати в недоступному для дітей місці. Під час відпочинку на природі не потрібно розпалювати багаття і дозволяти робити це дітям. Не дозволяти дітям користуватись відкритим вогнем. Спалювання сміття (в разі потреби) робити у період відсутності дітей. Не курити в присутності дітей і не залишати недопалки.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Життя дитини – у ваших руках! А кожна дитина має право на ЖИТТЯ!

Ігрові вправи з підготовки до дій під час пожежі

Найкраще навчити дитину орієнтуватися в складних ситуаціях можуть лишебатьки своїм власним прикладом. На думку надзвичайників Дніпропетровщини,особливо плідним буде навчання, коли воно відбуватиметься разом з дітьми уформі гри.

Якщо у вашій квартирі або будинку сталася пожежа, слід прийняти рядзаходів, які допоможуть вибратися назовні неушкодженими. Наведені нижче вправидопомагають навчитися таким заходам.

1. Вправа зі скачування з ліжка

Якщо ви прокинулися від шуму пожежі або запаху диму, не сідайте в ліжку, аскотіться з нього прямо на підлогу. Якщо ви сядете в ліжку, ви можете вдихнутидим, в якому можуть бути отруйні гази.

2. Вправа з переміщення поповзом

Проберіться поповзом по підлозі під хмарою диму до дверей вашої спальноїкімнати. Так ви уникнете отруєння димом.

3. Вправи з визначення, чи є пожежа за дверима, і захисту від диму

Дійшовши гусячим кроком  до дверей,не відкривайте їх, так як за ними може бути вогонь. Обережно доторкніться додверей або ручки тильною стороною долоні. Адже, тильною - більш чутливою -стороною долоні безпечніше й ефективніше можна визначити температуру дверей таручки. Якщо за дверима пожежа - температура висока. Якщо двері не гарячі, виможете їх обережно відкрити. Якщо двері гарячі, не відкривайте їх, а закупорьтещілину під дверима, щоб запобігти подальшому проникненню диму, повертайтесяпоповзом у глибину кімнати і приймайте заходи з порятунку.

4. Вправа з затримки дихання і відкривання вікна

Відкрийте вікно. Можливо, доведеться зробити вдих і затримати дихання,ставши на ноги в диму, щоб відкрити вікно. Рекомендується скоротити до мінімумучас, протягом якого ви знаходитесь в диму, тому перед тим як піднятися, щобвідкрити вікно, слід зробити глибокий вдих. Потім піднятися, відкрити ручкивікна, знову присісти навпочіпки і глибоко вдихнути, а потім, відкривши вікно,висунутися з нього і закричати: «Допоможіть! Пожежа!»

Якщо, стоячи біля вікна, ви задихаєтеся від диму, знову сядьте навпочіпки іглибоко вдихніть. Потім знову, висунувшись з вікна, кличте на допомогу,намагаючись привернути до себе увагу.

5. Вправа з виходу з палаючої квартири

Якщо можна відкрити двері вашої спальні, виберіться з неї гусячим кроком ізакрийте за собою двері. Пересуваючись навпочіпки, щоб залишатися нижче рівнядиму, прямуйте з вашої квартири до виходу. Дайте знати всім у квартирі пропожежу, але не піддавайте себе при цьому ризику. Якщо через пожежу ви не можетевийти з квартири, поверніться в свою кімнату і виконуйте дії, описані в завданні 4. Ви обов'язково повиннізакривати за собою всі двері, через які проходите.

6. Вправа з переміщення телефонуі викликом Служби порятунку «101»

Як тільки ситуація стане досить безпечною, щоб подзвонити, викличте вогнеборців Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Якщо ви не можетевибратися в безпечне місце, можливо, і ви зможете скористатися мобільним абостаціонарним телефоном у вашій квартирі, сядьте на підлогу і набирайте «101»,щоб викликати пожежників. Це можна зробити лише за умови, що ви не піддаєтесяризику: за зачиненими дверима, які відгороджують вас від вогню, і лежачи напідлозі, нижче рівня диму.

7. ВАЖЛИВО: Відпрацюйте відповідну ситуацію з дзвінком диспетчеру

1. Адреса?

2. Об'єкт? (Де пожежа, наприклад: у дитсадку, в квартирі, на складі іт.д.);

3. Що горить? (Що конкретно горить у квартирі або деінде);

4. Номер будинку;

5. Номер корпусу;

6. Номер під'їзду;

7. Номер квартири;

8. Який поверх та скільки поверхів у будинку;

9. Код для входу в під'їзд.;

10. Чи є небезпека для людей;

11. Прізвище;

12. Контактний телефон.

 

8. Вправа з гасіння на собі або на комусь палаючого одягу

Діти та дорослі повинні знати те, що багато осіб при пожежі отримуютьсерйозні опіки через те, що на них загоряється одяг.

Що потрібно робити з людиною в цьому випадку:

- зупинити його (біганина і паніка в цьому випадку не допоможуть, абудь-який рух повітря або вітер ще більше розпалять полум'я і воно швидшепошириться по одягу);

- повалити на землю або на підлогу (постарайтеся поставити йому підніжку -коли людина перебуває у вертикальному положенні, вогонь, рухаючись вгору,наближається до обличчя);

- катати його по землі або по підлозі, так як це гасить полум'я;

Якщо поблизу є шматок щільної, а краще вологої тканини - накиньте її напалаючу людину. Це припинить доступ кисню. Коли полум'я буде потрібно викликатишвидку медичну допомогу на номером 103 і почни охолоджувати опіки водою. Неможна знімати ніякі предмети одягу, які прилипли до ураженого місцяпотерпілого.

 Якщо одяг палає на вас, якнайшвидшелягайте на землю та закрийте обличчя руками, аби убезпечити травмування. Перекочуйтеся з боку на бік, аби загасити одяг на собі.  

ЩОБ ОПАЛЮВАЛЬНИЙ СЕЗОН БУВ БЕЗПЕЧНИМ

Шановні громадяни! Опалювальний сезон ще продовжується. Тож, ризик виникнення пожежі від опалювальних пристроїв залишається високим. Тому будьте обережні в своїх будинках: слідкуйте за справністю печей опалення та димоходів, вчасно очищайте димоходи від сажі. Не забувайте про справність електромереж: не перенавантажуйте електромережу одночасним увімкненням багатьох електроприладів, слідкуйте за справністю вимикачів, розеток та іншого електрообладнання. 

Також не забувайте про безпеку дітей: розповідайте їм про небезпеку вогню та наслідки від пожеж, навчайте на власному прикладі безпеці життєдіяльності. Пам’ятайте, дотримання простих правил пожежної безпеки убереже вас та ваших рідних від нещасних випадків та врятує вас та ваше майно від вогню.

А при виникненні надзвичайної ситуації не забувайте номер для екстреного виклику пожежно-рятувального підрозділу «101».

Шановні громадяни! Опалювальний сезон ще продовжується. Тож, ризик виникнення пожежі від опалювальних пристроїв залишається високим. Тому будьте обережні в своїх будинках: слідкуйте за справністю печей опалення та димоходів, вчасно очищайте димоходи від сажі. Не забувайте про справність електромереж: не перенавантажуйте електромережу одночасним увімкненням багатьох електроприладів, слідкуйте за справністю вимикачів, розеток та іншого електрообладнання.

Також не забувайте про безпеку дітей: розповідайте їм про небезпеку вогню та наслідки від пожеж, навчайте на власному прикладі безпеці життєдіяльності. Пам’ятайте, дотримання простих правил пожежної безпеки убереже вас та ваших рідних від нещасних випадків та врятує вас та ваше майно від вогню.

Виникла надзвичайна ситуація - дзвони «101».