Szakmai beszámoló

Az előkészítő óra során megismertettük diákjainkat a Történelmi Magyarországtól elcsatolt Felvidék történelmével, a tervezett útvonallal, a programban szereplő településekkel, nevezetességekkel. Az előkészítő órákat kiegészítettük egy kiállítás megrendezésével, mely anyagának összeállítása során a tanulók megismerkedtek a felvidéki történelmi helyekkel, kultúrával és a jellegzetes településeikkel.

Az előkészítő órákat kiegészítettük egy kiállítás megrendezésével, mely anyagának összeállítása során a tanulók megismerkedtek a felvidéki történelemmel, kultúrával és a jellegzetes településeikkel. A kiállítást az első utazás előtt két héttel az iskola leglátogatottabb részén helyeztük el, hogy minden érdeklődő megismerhesse a tanulócsoport munkáját, vállalt feladatait.

Magyar vonatkozású Szlovákiában található történelmi helyek megtekintését tűztük ki célul. Kirándulásunk során, az alábbi helyeken jártunk:

· Révkomárom: Monostori erőd, Szabadság tér, Kenyérmúzeum, Jézus Szíve római katolikus templom

· Pozsony: Szent-Márton dóm, Főtér, Óvárosháza, Ferences templom, Grassalkovich-palota

· Gúta: Gútai hajómalom, Nagyboldogasszony plébániatemplom

Felvidéki vendégeink részére a dekoratőr és a faipari tanulóinkkal a nemzeti összetartozást jelképező emléktárgyakat, emléktáblákat készítettünk. A résztvevő diákok projektnap keretében élménybeszámolókat tartottak más osztályok részére. A projekt napon a közös élményekről, a felvidéki magyar vonatkozású helyekről az iskola különböző pontjain képeket és videókat vetítettünk.

Felvidéki partneriskolánkkal közösen egy honlapot hoztunk létre. Ezen bemutatjuk a közös élményeinket a két utazás során. A honlap a „Google Site” felületen készült. Iskolánk honlapjáról a „projektek” menün belül a „Határtalanul 2019” alpontban érhető el.

Az értékelő órán felelevenítettük az élményeket, képes, szöveges anyagok segítségével, értékeltük a programot és azt sikeresnek és hasznosnak ítéltük meg. Ezt követően élménybeszámolót tartottunk az iskola diákjainak. Bemutattuk a felvidéki eseményeket. Az eseményen Diákok és a programban részvevő tanárok tartották a beszámolókat. Sajnos a teljes projektet lezáró értékelés idejére a résztvevő diákok jelentős része elballagott iskolánkból.

A második utazás után témanapot tartottunk, ahol a résztvevő még nem elballagott diákok részletesen bemutatták a projektet, a látottakat, tapasztaltakat az iskola diákjainak. A témanap formája előadás osztályoknak, kiállítás a projektről, prezentáció, videó anyag vetítése az iskola több pontján.

A projektet sikeresen teljesítettük. Diákjaink és partnerintézményünk diákjai (Stredná odborná škola technická, Révkomárom, Szlovákia) lelkesen vettek részt a közös programokba, hamar összebarátkoztak. Kölcsönösen megismerték történelmi, kulturális értékeinket, emlékeinket. Az együttműködés a felvidéki kollégákkal és iskolájuk vezetésével kiváló és baráti volt. Célunkat, hogy diákjaink igazi „Hazajárók” legyenek, megalapoztuk. A projektet eredményesnek értékelem.